Om at kritisere præster

 

WE lever i superladede tider. Evnen til at udveksle tanker og ideer, til at afvige og diskutere er næsten en svunden æra. [1]se Overlev vores giftige kultur Gå til ekstremer Det er en del af Stor storm , Diabolisk desorientering der fejer over verden som en intensiverende orkan. Kirken er ingen undtagelse, da vrede og frustration over præsterne fortsætter med at stige. Sund diskurs og debat har deres plads. Men alt for ofte, især på sociale medier, er det alt andet end sundt. 

 

TAL VANDREN 

Hvis vi skal Gå med kirkenså burde vi også være forsigtige med, hvordan vi tale om kirken. Verden holder øje med, enkel og enkel. De læser vores kommentarer; de bemærker vores tone; de holder øje med, om vi kun er kristne i navn. De venter på at se, om vi vil tilgive, eller om vi vil dømme; hvis vi er barmhjertige, eller hvis vi er vrede. Med andre ord at se hvis vi er som Jesus.

Det er ofte ikke, hvad vi siger, men hvordan vi siger det. Men hvad vi siger, tæller også. 

Ved dette kan vi være sikre på, at vi er i ham: den, der siger, at han bliver i ham, burde gå på samme måde, som han vandrede. (1 Johannes 2: 5-6)

I lyset af de seksuelle skandaler, der er dukket op i kirken, passivitet eller skjult af nogle biskopper og de forskellige kontroverser omkring pavedømmet til pave Frans, er fristelsen at tage til sociale medier eller i diskussion med andre og bruge muligheden for at ”udlufte”. Men skal vi?

 

KORRIGERING AF EN ANDEN

”Korrektionen” af en bror eller søster i Kristus er ikke kun moralsk, men betragtes som en af ​​de syv Åndelige barmhjertighedsværker. St. Paul skrev:

Brødre, selvom en person er fanget i en eller anden overtrædelse, skal du, som er åndelig, rette den i en blid ånd og se til dig selv, så du heller ikke bliver fristet. (Galaterne 6: 1)

Men der er selvfølgelig alle mulige forbehold. For en:

Bedøm ikke, at du ikke bliver dømt ... Hvorfor ser du pletten, der er i din broders øje, men bemærker ikke stammen, der er i dit eget øje? (Matt 7: 1-5)

En ”tommelfingerregel”, født af de helliges visdom, er at først overveje sine egne fejl, før man dvæler ved andres. I nærvær af ens egen sandhed har vrede en sjov måde at sprute ud. Nogle gange, især med hensyn til andres personlige fejl og svagheder, er det bedre bare at "dække deres nøgenhed".[2]jfr Slå Guds salvede eller som St. Paul sagde, "Bær hinandens byrder, så skal du opfylde Kristi lov." [3]Galatians 6: 2

Korrektion af en anden skal gøres på en sådan måde, at det respekterer personens værdighed og omdømme. Når det er en alvorlig synd, der forårsager skandale, gav Jesus instruktioner i Matt 18: 15-18 om, hvordan man skal håndtere det. Selv da er "korrektionen" begynder privat, ansigt til ansigt. 

 

KLERISK KORRIGERING

Hvad med at rette præster, biskopper eller endda paven?

De er først og fremmest vores brødre i Kristus. Alle ovenstående regler gælder for så vidt velgørenhed og korrekt protokol opretholdes. Husk, at kirken ikke er en verdslig organisation; det er Guds familie, og vi bør behandle hinanden som sådan. Som kardinal Sarah sagde:

Vi skal hjælpe paven. Vi må stå sammen med ham, som vi ville stå sammen med vores egen far. —Kardinal Sarah, 16. maj 2016, Brev fra Journal of Robert Moynihan

Overvej dette: Hvis din egen far eller din sognepræst begik en fejl i dommen eller underviste forkert i noget, ville du gå ind på Facebook foran alle dine "venner", som kan omfatte andre sognebørn og folk i dit samfund, og kalde ham alle slags navne? Sandsynligvis ikke, fordi du skal møde ham den søndag, og det ville være ret ubehageligt. Og alligevel er det netop, hvad folk gør online med de nuværende hyrder i vores kirke i dag. Hvorfor? Fordi det er let at kaste sten på mennesker, du aldrig vil møde. Det er ikke kun fejhed, men det er også syndigt, hvis kritikken er uretfærdig eller ulønnelig. Hvordan ved, om det er tilfældet?

 

RETNINGSLINJERNE 

Disse imperativer fra katekismen burde lede vores tale, når det kommer til præster eller enhver, som vi er fristet til at nedværdiges online eller gennem sladder:

Respekt for personers omdømme forbyder enhver holdning og ord, der sandsynligvis vil forårsage dem uretfærdig skade. Han bliver skyldig:

- af udslæt dom, der selv stiltiende antager som sand, uden tilstrækkelig fundering, den moralske skyld hos en nabo;

- af forringelse, der uden objektivt gyldig grund afslører en andens fejl og mangler for personer, der ikke kendte dem; 

- af kalorie, der ved bemærkninger, der strider mod sandheden, skader andres omdømme og giver anledning til falske domme vedrørende dem.

For at undgå uheldig dom skal alle være forsigtige med så vidt muligt at fortolke sin nabos tanker, ord og handlinger på en gunstig måde:

Enhver god kristen burde være mere parat til at give en anden udtalelse en gunstig fortolkning end at fordømme den. Men hvis han ikke kan gøre det, så lad ham spørge, hvordan den anden forstår det. Og hvis sidstnævnte forstår det dårligt, så lad den førstnævnte rette ham med kærlighed. Hvis det ikke er tilstrækkeligt, lad den kristne prøve alle passende måder for at bringe den anden til en korrekt fortolkning, så han kan blive frelst. 

Detraction og calumny ødelægger naboens omdømme og ære. Ære er det sociale vidnesbyrd om menneskelig værdighed, og alle har en naturlig ret til ære for hans navn og omdømme og respekt. Således krænker forfærdelse og spøgelse mod dyder retfærdighed og velgørenhed. Katekisme af den katolske kirken 2477-2478

 

ALTER CHRISTUS

Der er noget endnu mere delikat her med hensyn til vores præster. De er ikke kun adminstratorer (selvom nogle faktisk kan handle sådan). Teologisk set gør deres ordination det da ændre Christus- ”en anden Kristus” - og under messen er de der “i hovedet på Kristi person.”

Fra [Kristus] modtager biskopper og præster missionen og evnen ("den hellige magt") til at handle persona Christi Capitis.Katekisme af den katolske kirken 875

Som alter Christus er præsten dybt forenet med Faderens ord, som ved at blive inkarneret i form af en tjener blev han en tjener (Fil 2: 5-11). Præsten er Kristi tjener i den forstand, at hans eksistens, konfigureret til Kristus ontologisk, får en i det væsentlige relationel karakter: han er i Kristus, for Kristus og sammen med Kristus, i menneskehedens tjeneste. —POPE BENEDICT XVI, publikum, 24. juni 2009; vatikanet.va

Men nogle præster, biskopper og endda paver lever ikke op til dette store ansvar - og undertiden fejler de elendigt. Dette er en årsag til sorg og skandale og potentielt tab af frelse for nogle, der fortsætter med at afvise Kirken helt. Så hvordan reagerer vi i situationer som disse? Taler om vores hyrders “synder” kan være retfærdig og endda nødvendig, når det indebærer skandale eller at rette en falsk lære. [4]For nylig kommenterede jeg f.eks Abu Dhabi-erklæring at paven underskrev, og som sagde, at "Gud ville" en mangfoldighed af religioner osv. På sin ansigt er formuleringen vildledende og faktisk paven gjorde rette denne forståelse, da biskop Athanasius Schneider så ham personligt og sagde, at det var Guds ”tilladelige” vilje. [7. marts, 2019; lifesitenews.com] Uden at gå ind i en "udslætlig dom" kan man simpelthen bringe klarhed uden at angribe en præstes karakter eller værdighed eller anfægte deres motiver (medmindre du kan læse deres tanker). 

Men hvad en delikat ting dette er. Med Jesu ord til St. Catherine of Siena:

[Det] er min hensigt, at præster holdes i behørig ærbødighed, ikke for hvad de er i sig selv, men for min skyld på grund af den autoritet, jeg har givet dem. Derfor må de dydige ikke mindske deres ærbødighed, selv hvis disse præster mangler i kraft. Og hvad mine præsters dyder angår, har jeg beskrevet dem for dig ved at stille dem foran dig som forvaltere af ... Min søns krop og blod og de andre sakramenter. Denne værdighed tilhører alle, der er udpeget som sådanne forvaltere, de dårlige såvel som de gode ... [På grund af deres dyd og på grund af deres sakramentale værdighed, bør du elske dem. Og du burde hade syndene fra dem, der lever onde liv. Men du kan ikke for alle, der stiller os op som deres dommere; dette er ikke min vilje, fordi de er mine kristne, og du burde elske og ærbødig den autoritet, jeg har givet dem.

Du ved godt nok, at hvis nogen beskidte eller dårligt klædte skulle tilbyde dig en stor skat, der ville give dig liv, ville du ikke vanære bæreren for kærlighed til skatten og den herre, der havde sendt den, selvom bæreren var klodset og beskidte ... Du burde foragte og hader præstenes synder og prøve at klæde dem i velgørenhedstøj og hellig bøn og vaske deres snavs væk med dine tårer. Faktisk har jeg udpeget dem og givet dem til at være engle på jorden og solen, som jeg har sagt jer. Når de er mindre end det, skal du bede for dem. Men du skal ikke dømme dem. Overlad dommen til mig, og jeg vil være barmhjertig over for jeres bønner og mit eget ønske. —Catherine af Siena; Dialogen, oversat af Suzanne Noffke, OP, New York: Paulist Press, 1980, s. 229-231 

Én gang blev St.Francis af Assissi udfordret på grund af sin urokkelige ærbødighed for præster, da nogen påpegede, at den lokale præst levede i synd. Spørgsmålet blev stillet til Francis: ”Skal vi tro på hans lære og respektere de sakramenter, han udfører?” Som svar gik helgenen til præstens hjem og knælede foran ham og sagde:

Jeg ved ikke, om disse hænder er plettet, som den anden mand siger, de er. [Men] Jeg ved, at selvom de er, mindsker det på ingen måde kraften og effektiviteten af ​​Guds sakramente ... Derfor kysser jeg disse hænder af respekt for det, de udfører, og af respekt for ham, der gav hans autoritet til dem. - "Faren ved at kritisere biskopper og præster" af præsten Thomas G. Morrow, hprweb.com

 

KRITISERING AF KLERGI

Det er almindeligt at høre dem, der beskylder pave Frans for dette eller det andet, siger: ”Vi kan ikke tie. Det er bare at kritisere biskoppen og endda paven! ” Men det er forfængelighed at tro, at der sidder der og læser en kloster, der bor i Rom, der lammer dine kommentarer. Hvad godt gør frigørelse af vitriol så? Det er en ting at være forvirret og endda vred over nogle af de virkelig underlige ting, der kommer ud af Vatikanet i disse dage. Det er en anden at lufte dette online. Hvem prøver vi at imponere? Hvordan hjælper det Kristi legeme? Hvordan helbreder det splittelsen? Eller skaber det ikke flere sår, skaber mere forvirring eller muligvis yderligere svækkelse af troen på dem, der allerede er rystede? Hvordan ved du, hvem der læser dine kommentarer, og om du skubber dem ud af kirken ved udslæt? Hvordan ved du, at nogen, der måske overvejer at blive katolik, ikke pludselig er bange for dine ord, hvis din tunge maler hierarkiet med en uhyrlig bred pensel? Jeg overdriver ikke, når jeg siger, at jeg læser denne slags kommentarer næsten hver dag.

Du sidder og taler imod din bror og bagvasker din mors søn. Skal jeg være tavs, når du gør disse ting? (Salme 50: 20-21)

På den anden side, hvis man taler til dem, der kæmper, og minder dem om, at ingen krise, uanset hvor alvorlig, er større end grundlæggeren af ​​vores kirke, så laver du to ting. Du bekræfter Kristi kraft i enhver prøvelse og trængsel. For det andet anerkender du problemerne uden at anfægte karakteren af ​​en anden. 

Det er selvfølgelig ironisk, at jeg skriver dette den dag, hvor ærkebiskop Carlo Maria Viganò og pave Francis har indgået en smertefuld offentlig udveksling, der beskylder hinanden for at lyve over den tidligere kardinal Theodore McCarrick.[5]jfr cruxnow.com Dette er faktisk de slags prøvelser, der kun vil stige i de kommende dage. Stadig ...

 

EN TROSKRISE

... Jeg synes, hvad Maria Voce, præsident for Focolare sagde for et stykke tid siden, er så meget klogt og sandt:

Kristne bør huske på, at det er Kristus, der styrer Kirkens historie. Derfor er det ikke pavens tilgang, der ødelægger kirken. Dette er ikke muligt: ​​Kristus tillader ikke kirken at blive ødelagt, ikke engang af en pave. Hvis Kristus leder kirken, vil vores tids pave tage de nødvendige skridt for at komme videre. Hvis vi er kristne, bør vi tænke sådan… Ja, jeg tror, ​​det er hovedårsagen, ikke at være rodfæstet i troen, ikke være sikker på, at Gud sendte Kristus for at grundlægge kirken, og at han vil gennemføre sin plan gennem historien gennem mennesker, der stille sig til rådighed for ham. Dette er den tro, vi skal have for at være i stand til at dømme enhver og alt, hvad der sker, ikke kun paven. Vatikanets Insider23. december 2017

Jeg er enig. I selve roden til en eller anden uinddrivelig diskurs er en frygt for, at Jesus virkelig ikke har ansvaret for sin kirke. At efter 2000 år er mesteren faldet i søvn. 

Jesus var i agterenden og sov på en pude. De vækkede ham og sagde til ham: "Mester, er du ligeglad med, at vi omkommer?" Han vågnede, irettesatte vinden og sagde til havet: ”Stille! Vær stille!" Vinden ophørte, og der var stor ro. Så spurgte han dem: ”Hvorfor er du bange? Har du endnu ikke tro? ” (Matt 4: 38-40)

Jeg elsker præstedømmet. Der er ingen katolsk kirke uden præstedømmet. Faktisk håber jeg snart at skrive, hvordan præstedømmet er i hjertet af Vor Frues planer for hendes Triumf. Hvis man vender sig mod præstedømmet, hvis man hæver deres stemme i uretfærdig og utilgivelig kritik, hjælper de med at synke skibet og ikke redde det. I den henseende tror jeg, at mange af kardinalerne og biskopperne, selv de, der er mere kritiske over for pave Frans, giver et godt eksempel til resten af ​​os. 

Absolut ikke. Jeg vil aldrig forlade den katolske kirke. Uanset hvad der sker, har jeg til hensigt at dø som romersk-katolsk. Jeg vil aldrig være en del af en skisma. Jeg vil bare bevare troen, som jeg kender den, og svare på den bedst mulige måde. Det er hvad Herren forventer af mig. Men jeg kan forsikre dig om dette: Du finder mig ikke som en del af nogen skismatisk bevægelse eller, forbyder Gud, folk at bryde væk fra den katolske kirke. For mig er det kirken til vor Herre Jesus Kristus, og paven er hans præst på jorden, og jeg vil ikke adskilles fra det. —Kardinal Raymond Burke, LifeSiteNews22. august 2016

Der er en front af traditionalistiske grupper, ligesom der er med progressivisterne, der gerne vil se mig som leder af en bevægelse mod paven. Men jeg vil aldrig gøre dette ... Jeg tror på Kirkens enhed, og jeg vil ikke tillade nogen at udnytte mine negative oplevelser i de sidste par måneder. Kirkens myndigheder er derimod nødt til at lytte til dem, der har alvorlige spørgsmål eller berettigede klager; ikke ignorere dem, eller værre, ydmyge dem. Ellers kan der uden at ønske det øges risikoen for en langsom adskillelse, der kan resultere i skisma fra en del af den katolske verden, desorienteret og desillusioneret. —Kardinal Gerhard Müller, Corriere della Sera, 26. november 2017; citat fra Moynihan Letters, # 64, 27. november 2017

Min bøn er, at kirken kan finde en måde i denne nuværende storm at blive vidne til værdig kommunikation. Det betyder lytte til hinanden - ovenfra og ned - så verden kan se os og tro på, at der er noget større her end retorik. 

Ved dette vil alle mennesker vide, at I er mine disciple, hvis I har kærlighed til hinanden. (Johannes 13:35)

 

RELATERET LÆSNING

Overlev vores giftige kultur

Gå til ekstremerne

Slå Guds salvede

Så så du ham også?

 

Mark kommer til Ottawa-området og Vermont
i foråret 2019!

Se her for mere information.

Mark spiller den smukke klang
McGillivray håndlavet akustisk guitar.


Se
mcgillivrayguitars.com

 

Nu-ordet er en fuldtids tjeneste
fortsætter med din støtte.
Velsign dig, og tak. 

 

At rejse med Mark ind  Nu Word,
klik på banneret nedenfor for at Hold mig opdateret.
Din e-mail deles ikke med nogen.

Print Friendly, PDF & Email

Fodnoter

Fodnoter
1 se Overlev vores giftige kultur Gå til ekstremer
2 jfr Slå Guds salvede
3 Galatians 6: 2
4 For nylig kommenterede jeg f.eks Abu Dhabi-erklæring at paven underskrev, og som sagde, at "Gud ville" en mangfoldighed af religioner osv. På sin ansigt er formuleringen vildledende og faktisk paven gjorde rette denne forståelse, da biskop Athanasius Schneider så ham personligt og sagde, at det var Guds ”tilladelige” vilje. [7. marts, 2019; lifesitenews.com]
5 jfr cruxnow.com
Posted in FORSIDE, NÅDETID.