Raffinaderiets brand

 

Det følgende er en fortsættelse af Marks vidnesbyrd. For at læse del I og II, gå til “Mit vidnesbyrd ”.

 

NÅR det kommer til det kristne samfund, en fatal fejl er at tro, at det kan være himmel på jorden hele tiden. Virkeligheden er, at indtil vi når vores evige opholdssted, kræver den menneskelige natur i al sin svaghed og sårbarhed en kærlighed uden ende, en konstant døende for sig selv for den anden. Uden det finder fjenden plads til at så frøene til splittelse. Uanset om det er samfundet af ægteskab, familie eller Kristi tilhængere, korset skal altid være hjertet i sit liv. Ellers vil samfundet til sidst kollapse under selve kærlighedens vægt og dysfunktion. 

 

Separationen

Der kom en tid, hvor forskel i retning af vores tjeneste, ligesom Paul og Barnabas, førte til en skarp uenighed mellem ledelsen inden for En stemme. 

Så skarp var deres uenighed, at de adskilt. (Apostelgerninger 15:39)

Efterhånden kan jeg se, hvad Gud gjorde. Et hvedehoved er ubrugeligt til enten frø eller mad, hvis kornene forbliver i hovedet. Men når de først er frigivet, kan de spredes i et felt eller formales til mel.

Gud ønskede at sprede gaverne ind Én stemme ud over vores by, ud over vores drømme, til resten af ​​verden. Men for at gøre det måtte der være volden med tærskningen - en adskillelse af vores egne ambitioner og ønsker fra Guds ægte vilje. I dag, omkring tyve år senere, var der mange medlemmer af Én stemme har ministerier, der er vidtrækkende (og vi forbliver kære venner). Gerald og Denise Montpetit løber CatChat, som rører tusinder af unge gennem deres udsendelser på EWTN. Janelle Reinhart blev pladekunstner, sang for Johannes Paul II og Verdens Ungdomsdag og betjente unge kvinder. Og endnu andre er nu involveret i kristen teater, der fører retreater, eukaristisk tilbedelse og andre smukke ministerier. Og som jeg fortsætter med at dele, ville Gud flytte mig ud over mit eget hjertes begrænsninger ... grænser, som jeg ikke var klar over, var der. 

 

Raffinaderiets brand

En af de skrifter, som Herren gav mig lige i begyndelsen af ​​forkyndelsen, var fra Sirach 2:

Mit barn, når du kommer for at tjene Herren, forbered dig på prøvelser ... Accepter hvad der sker med dig; i tider med ydmygelse være tålmodig. For i ild prøves guld og det udvalgte i ydmygelsens digel. (Sirak 2: 1-5)

Ser du, i årevis ville jeg arbejde på fuld tid i forkyndelsen. Jeg blev ved med at bede Herren om at lade mig komme ind i hans vingård. "Høsten er rig, men arbejdere er få!", Ville jeg minde ham. Hvornår Én stemme brød op, syntes Herren at hælde en vision ind i mit hjerte for en tjeneste, der ville omfavne hele katolicismens bredde - sakramenterne, Helligåndens gaver og karismer, marianernes hengivenhed, undskyldning og det indre liv gennem åndelighed de hellige.  

Nu var det jubilæumsåret 2000. Mit første album var ude. Jeg havde lige indviet enhver fremtidig tjeneste til Vor Frue af Guadalupe. Og efter at have præsenteret min vision for den canadiske biskop Eugene Cooney, opfordrede han mig til at bringe den til sit bispedømme i den herlige Okanagan-dal. "Dette er det!" Sagde jeg til mig selv. "Dette er hvad Gud har forberedt mig på!"

Men efter 8 måneder kom vores tjeneste ingen steder. Regionens sekularisme og rigdom førte til så megen ligegyldighed, selv biskop Cooney indrømmede, at han kæmpede for at nå sjæle. Med det og næsten ingen støtte fra det lokale præster indrømmede jeg. Jeg pakket vores ejendele og min gravide kone og vores fire børn i en varevogn, og vi gik "hjem". 

 

DEN KRYDBARE

Uden job og hvor vi skulle hen flyttede vi ind i et soveværelse i min svigers hus, mens mus løb gennem vores ejendele, der var opbevaret i garagen. Ikke kun følte jeg, at jeg var en fuldstændig fiasko og skuffelse, men for første gang i mit liv havde Gud virkelig forladt mig. Jeg levede ordene fra St. Teresa of Calcutta:

Guds plads i min sjæl er tom. Der er ingen Gud i mig. Når smerten ved længsel er så stor - jeg længes bare og længes efter Gud ... og så er det, at jeg føler, at han ikke vil have mig - han er ikke der - Gud vil ikke have mig. —Mor Teresa, Kom ved mit lys, Brian Kolodiejchuk, MC; s. 2

Jeg forsøgte at finde et job og endda sælge reklamer på placemats til restaurantpapir. Men selv det mislykkedes dybt. Her var jeg uddannet i tv som nyhedsreporter og redaktør. Jeg havde arbejdet med succes på et stort canadisk marked i løbet af Én stemme Flere år. Men nu, efter at have ”givet alt til Gud”, følte jeg mig tabt og ubrugelig. 

Mange nætter ville jeg gå en tur i det ufrugtbare landskab og prøve at bede, men det var som om mine ord blev ført væk i vinden med de døde blade fra sidste års efterår. Tårer ville strømme ned over mit ansigt, da jeg råbte: "Gud, hvor er du?" Pludselig begyndte fristelsen at gribe mig om, at livet er vilkårligt, at vi kun er tilfældige partikler af tilfældighed og materie. År senere læste jeg ordene fra St. Thérèse de Lisieux, der i sin egen "mørke nat" engang sagde: "Jeg er overrasket over, at der ikke er flere selvmord blandt ateister." [1]som rapporteret af søster Marie af treenigheden; CatholicHousehold.com

Hvis du kun vidste, hvilke frygtelige tanker besætter mig. Bed meget for mig, så jeg ikke lytter til Djævelen, der ønsker at overtale mig om så mange løgne. Det er ræsonnementet fra de værste materialister, der pålægges mig. Senere, uden uophørligt at gøre nye fremskridt, vil videnskaben forklare alt naturligt. Vi skal have den absolutte grund til alt, hvad der eksisterer, og som stadig er et problem, fordi der stadig er meget mange ting, der skal opdages osv. Osv. St. Therese af Lisieux: Hendes sidste samtaler, Fr. John Clarke, citeret på catholictothemax.com

En aften tog jeg en tur i skumringen for at se solnedgangen. Jeg klatrede oven på en rund høball og bad rosenkransen. Brudt og i tårer igen råbte jeg ...

Herre, vær venlig at hjælpe mig. Vi køber bleer på vores kreditkort. Jeg er sådan en synder. Jeg er så ked af det. Jeg har været så stolt. Jeg antog, at du ville have mig, at du havde brug for mig. Åh Gud, tilgiv mig. Jeg lover, at jeg aldrig igen vil tage min guitar op til ministeriet ...

Jeg stoppede et øjeblik. Jeg troede, det kunne være mere ydmygt at tilføje:

... medmindre du beder mig om det. 

Med det begyndte jeg at gå tilbage til stuehuset, besluttede at min fremtid skulle udfolde sig nu på markedet.

Foran mig lå en vej, der strakte sig i mange kilometer, der syntes at gå så langt øjet kunne se. Da jeg kom til indgangen til indkørslen, for første gang i mange måneder, følte jeg, at Faderen talte:

Vil du fortsætte?

Jeg stod der lidt overrasket. Mener han det bogstaveligt, spekulerede jeg på? Så jeg svarede simpelthen, ”Ja, Herre. Jeg gør hvad du beder om. ”

Der var ikke noget svar. Bare den ensomme vindlyd, der passerer gennem grangranerne. Jeg gik tilbage til bondegården. 

 

MARKEDET

Den næste dag hjalp jeg min svigerfar med sin traktor, da min kone kaldte på mig fra verandaen. "Telefonen er til dig!" 

"Hvem er det?"

"Det er Alan Brooks." 

"Hvad?" Jeg svarede. Jeg mener, jeg skammede mig så meget for min fiasko, at jeg næppe engang havde fortalt mine søskende, hvor jeg gemte mig ude i landet. Alan var den tidligere producent af det forretningsshow, som jeg plejede at arbejde på. Tilsyneladende passerede et af produktionsmedarbejderne gennem byen og så mit album sidde ved kasseapparatet i hjørnebutikken. Hun spurgte, hvor jeg var, fik vores telefonnummer og sendte det til Alan. 

Efter at have hørt, hvordan han spurgte mig, spurgte Alan: "Mark, ville du være villig til at producere og være vært for et nyt forretningsshow?" 

Inden for en måned flyttede min familie til byen. Jeg gik fra at være fuldstændig ødelagt til at sidde på et administrerende kontor med nogle af de bedste talenter i byen, der arbejdede under mig. Da jeg stod i en jakkesæt og slips ved mit kontorvindue med udsigt over byen, bad jeg: ”Tak, Gud. Tak fordi du forsørger min familie. Jeg ser nu, at du vil have mig på markedet, være salt og let i og blandt verdenen. Jeg forstår. Tilgiv mig igen for at antage, at jeg blev kaldet til forkyndelse. Og Herre, jeg lover igen, at jeg aldrig vil tage min guitar op til tjeneste. ”

Men derefter tilføjet,

"Medmindre du beder mig om det."

I løbet af det næste år steg vores show på ratings, og for første gang i et stykke tid havde min kone og jeg en vis stabilitet. Og så ringede telefonen en dag. 

“Hej Mark. Kunne du komme til vores sogn og lave en koncert? ”

Fortsættes ...


 

Lea og jeg har været dybt rørt over vores læseres breve og generøsitet i denne uge, når vi fortsætter indsamle midler til denne fuldtids tjeneste. Hvis du vil støtte os i dette apostolat, skal du klikke på Doner knappen nedenfor. 

Jeg skrev følgende sang i den tid af brokenhed, da jeg ikke følte andet end min fattigdom, men også, da jeg begyndte at stole på, at Gud stadig elskede en som mig….

 

 

Tak, Mark, for din tjeneste med at bringe andre til Jesus gennem hans kirke. Din tjeneste har hjulpet mig gennem den mørkeste tid i mit liv. —LP

… Din musik har været en døråbning til et rigere, dybere bøneliv…. Din gave med tekster, der når dybt ind i sjælen, er virkelig smuk. —DA

Dine kommentarer er meget værdsat - virkelig Guds ord. —JR 

Dine ord har fået mig igennem nogle hårde tider, jeg takker dig for dem. —SL

 

Din støtte hjælper mig med at nå sjæle. Velsign dig.

 

At rejse med Mark i  Nu Word,
klik på banneret nedenfor for at Hold mig opdateret.
Din e-mail deles ikke med nogen.

 

Print Friendly, PDF & Email

Fodnoter

Fodnoter
1 som rapporteret af søster Marie af treenigheden; CatholicHousehold.com
Posted in FORSIDE, MIT BERETNING.