Den indbydende kirke

ude3Pave Frans åbner ”barmhjertighedens døre”, 8. december 2015, St. Peters, Rom
Foto: Maurizio Brambatti / European Pressphoto Agency

 

FRA lige i begyndelsen af ​​hans pontifikat, da han nægtede den pral, der ofte ledsager pavestyret, har Francis ikke undladt at skabe kontrovers. Med overvejelser har den hellige far med vilje forsøgt at modellere en anden slags præstedømme for både kirken og verden: et præstedømme, der er mere pastoral, medfølende og ikke bange for at gå mellem samfundets udkanter for at finde de mistede får. Dermed har han ikke tøvet med skarpt irettesættelse af sine konfrérører og truet komfortzoner for "konservative" katolikker. Og dette til glæde for modernistiske gejstlige og de liberale medier, der antydede, at pave Frans “ændrede” kirken til at blive mere "indbydende" for homofile og lesbiske, fraskilte, protestanter osv. [1]f.eks. Vanity Fair, April 8th, 2016 Pausens irettesættelser mod højre, kombineret med antagelser fra venstre, har ført til en kaskade af ligefrem vrede og beskyldninger mod Kristi vicar om, at han forsøger at ændre 2000 års hellig tradition. Ortodokse medier, såsom LifeSiteNews og EWTN, har åbenlyst sat spørgsmålstegn ved den Hellige Faders dom og begrundelse i visse udsagn. Og mange er de breve, jeg har modtaget fra lægmænd og præster, der er ophidsede over pavens bløde tilgang i kulturkrigen.

Så det spørgsmål, vi skal stille og omhyggeligt besvare, når dette barmhjertighedsår begynder at nærme sig slutningen, er, hvad betyder det at blive en mere ”indbydende” kirke, og har Francis til hensigt at ændre kirkens lære?

Før jeg tilføjer kommentarer, lad mig begynde med at sige, med hans egne ord, hvad pavens vision er på dette tidspunkt ...

 

DEN PAPALE VISION

Pave Frans 'taktiske tilgang er faktisk ingen overraskelse. I en hyldest til sine medprelater kort før valget signaliserede kardinal Jorge Bergoglio nøjagtigt den slags pontifikat, han mente var nødvendig på dette tidspunkt:

At evangelisere indebærer et ønske i kirken om at komme ud af sig selv. Kirken er kaldet til at komme ud af sig selv og gå til periferierne ikke kun i geografisk forstand, men også de eksistentielle periferier: dem om syndens mysterium, smerte, uretfærdighed, uvidenhed, at gøre uden religion, tænke og af al elendighed. Når kirken ikke kommer ud af sig selv for at evangelisere, bliver hun selvhenvisende, og derefter bliver hun syg ... Den selvhenvisende kirke holder Jesus Kristus inden i sig selv og lader ham ikke komme ud ... tænker på den næste pave, han må være en mand, der fra kontemplation og tilbedelse af Jesus Kristus hjælper kirken med at komme ud til de eksistentielle periferier, som hjælper hende med at være den frugtbare mor, der lever af den søde og trøstende glæde ved evangelisering.Magasinet Salt og Lys, s. 8, nummer 4, specialudgave, 2013

Hans kardinaler blev åbenbart enige om at vælge manden som den 266. pave. Peters efterfølger spildte ikke tid på at male et billede af, hvad han følte at være Kirkens mission på dette tidspunkt:

Jeg ser tydeligt, at det, Kirken har mest brug for i dag, er evnen til at helbrede sår og varme de troendes hjerter op; det har brug for nærhed, nærhed. Jeg ser kirken som et felthospital efter kamp. Det er nytteløst at spørge en alvorligt såret person, om han har forhøjet kolesterol og om niveauet af sit blodsukker! Du er nødt til at helbrede hans sår. Så kan vi tale om alt andet. Heal sårene, helbred sårene…. Og du er nødt til at starte fra bunden. —POPE FRANCIS, interview med AmericaMagazine.com, 30. september 2013

I sin første apostolske formaning begyndte pave Frans således at opklare praktisk hvordan et sådant ”felthospital” skulle drives. Helbredelse af sår, sagde han, begynder med, at kirken, ikke nødvendigvis synderen, tager det 'første skridt':

Kirken, der ”går ud”, er et samfund af missionærdisciple, der tager det første skridt, som er involveret og støttende, som bærer frugt og glæder sig. Et evangeliserende samfund ved, at Herren har taget initiativet, han har først elsket os (jf. 1 Joh 4:19), og derfor kan vi bevæge os frem, dristigt tage initiativet, gå ud til andre, søge dem, der er faldet væk, stå ved krydset og byde de udstødte velkommen. Et sådant samfund har et endeløst ønske om at vise barmhjertighed, frugten af ​​sin egen oplevelse af kraften i Faderens uendelige barmhjertighed.Evangelii Gaudium, ikke. 24

Af kortheds skyld vil jeg tilføje endnu en indsigt fra den hellige fars post-synodale apostoliske formaning, glæden, der søger en kirke med ...

… En positiv og indbydende pastoral tilgang, der kan hjælpe par med at vokse i forståelse af kravene i evangeliet. Alligevel har vi ofte været i defensiven og spildt pastoral energi på at fordømme en dekadent verden uden at være proaktiv i at foreslå måder at finde sand lykke på. Mange mennesker føler, at Kirkens budskab om ægteskab og familie ikke tydeligt afspejler Jesu forkyndelse og holdninger, der fremlagde et krævende ideal, men alligevel aldrig undlod at vise medfølelse og nærhed til skrøbeligheder hos personer som den samaritanske kvinde eller den fangede kvinde i utroskab. -glæden, n. 38

 

KRISTUS VISION

Så vi har fået en vision for, hvad den nuværende indehaver af nøglerne til Kongeriget mener er vigtigst på dette tidspunkt. Nøglen til at fortolke denne vision er imidlertid ikke pavelige interviews, bemærkninger uden for manchetten, påståede telefonopkald, ikke-registrerede magasinartikler eller endda spontane bemærkninger under en homilie. Snarere, som kardinal Burke med rette sagde:

Den eneste nøgle til den korrekte fortolkning af glæden [og andre pavelige udsagn] er Kirkens konstante lære og hendes disciplin, der beskytter og fremmer denne lære. —Kardinal Raymond Burke, National Katolsk Register12. april 2016; ncregister.com

Og her er grunden til, klart tilkendegivet for 2000 år siden af ​​St. Paul:

Hvis nogen forkynder for dig et andet evangelium end det du modtog, så lad det være forbandet! (Gal 1: 9)

Formålet med denne meditation er således at gøre det helt klart for læseren, hvad det er kun mulig betydning af, hvad det betyder at blive en mere ”indbydende” kirke.

Når pave Frans taler om at nå ud til menneskehedens "periferier", 'dem om syndens mysterium, om smerte, om uretfærdighed, om uvidenhed, om at gøre uden religion, om tanker og al elendighed', her taler han, i nogle henseender af os alle. For hvem af os påvirkes ikke af deres egen synd, smerte, uvidenhed og elendighed? Men han identificerer også med præcision “tilstanden” i verdens sjæl i denne time: en, der er følelsesløs over for begrebet synd og således nedsænket i dybden af ​​synden. Det er en verden, der stort set har fjernet al tilbageholdenhed og derfor høster dødens synds elendighed, den åndedød, der er det største menneskes største sår.

Lad mig spørge: når du har begået en synd, hvad længes du efter i det øjeblik, hvor du slår dig selv, beskylder, berammer og fordømmer dig selv? Er det et hårdt ord ... eller et barmhjertighedsord? Hvad helbreder dig mest i tilståelsen? At blive skældt ud af præsten - eller at høre, at Jesus Kristus selv elsker dig?

Dette er hvad pave Frans mener, når han siger, at vi har brug for at helbrede sårene første: det betyder at helbrede det gapende sår af skyld og fordømmelse.

... manden og hans kone skjulte sig for Herren Gud blandt havenes træer ... [Adam] svarede: ”Jeg hørte dig i haven; men jeg var bange, fordi jeg var nøgen, så jeg gemte mig. ” (3 Mos 8: 10, XNUMX)

Hvordan helbredte Faderen dette sår af frygt i den menneskelige race? Han sendte sin søn Jesus Kristus for at dække vores nøgenhed med sin barmhjertighed:

For Gud sendte ikke sin søn til verden for at fordømme verden, men for at verden kunne blive frelst gennem ham ... De der har det godt, har ikke brug for en læge, men de syge gør det. Jeg kom ikke for at kalde de retfærdige men syndere…. Hvilken mand blandt jer, der har hundrede får og mister en af ​​dem, vil ikke efterlade de nioghalvfems i ørkenen og gå efter den tabte, indtil han finder den? (Johannes 3:17, mar 2:17, Lukas 15: 4)

Og så har den pastorale tilgang gjort allerede blevet indstillet. Jesus har givet os den overordnede model for evangelisering, hvordan kirken burde se ud overalt og til enhver tid:

Enhver, der hævder at blive i ham, burde leve, som han levede. (1 Johannes 2: 6)

Francis opfordrer hver eneste katolik til at blive en anden Kristus, der arbejder på markedet, vores skoler og hjem. Han opfordrer os til at vise Kristi barmhjertighed og kærlighed til dem, der har mest brug for Kristi barmhjertighed og kærlighed. Eksemplet, som paven selv citerer, er den samaritanske kvinde ved brønden.

 

Rejser med synderen

Hun var en kvinde, der levede i en utro situation. Da Kristus mødte hende ved brønden, skete der to vigtige ting, før emnet for hendes syndstilstand kommer i spidsen. Den første er det Jesus beder hende om at give ham vand. Dette er en dybtgående lektion for de kristne, der "undgår" syndere præcist fordi de er syndere. Hvor ofte bliver vores bønnegrupper, bibelklubber, sogneforeninger og sogne selv et sted, der kun er varmt for de fromme? Hvor ofte trækker vi til andre kristne, mens vi undgår de hårdere karakterer? Hvor ofte går vi omkring de degenererede, de fattige og de urolige for ikke at plage os selv? For Jesus er denne holdning meningsløs og modsat til hans mission, som nu er vores: De der har det godt, har ikke brug for et felthospital - de syge gør det! Hvorfor efterlader du så de fattige sjæle, der er slået og røvet af Satan, sjælens ødelæggende, på vejene? Spørgsmålet er til os, der kender Kristus, som hævder at være hans tilhængere. Og således har pave Frans rystet kirken i mange kvartaler og afsløret dem, der gemmer sig bag figenbladet i deres komfortzoner. Hvorfor? Han svarede hvorfor, da han smed dørene til Peterskirken op og erklærede et "barmhjertighedsår", mens han citerede St. Fordi Francis ved godt, som Our Lord åbenbarede over for Faustina, at vi lever i en "barmhjertighedstid", der vil komme til en ende. [2]jfr Åbning Wide the Doors of Mercy

Den anden vigtige ting, der sker ved brønden, er at Jesus fortsætter med at lokke den samaritanske kvinde til at se ud over det timelige, gå ud over hendes ønsker om glæde og tørste efter noget større: "det levende vand", som er livet i Ånd.

Når vi går uden frygt ind i andres hjerter og afslører for dem den glæde og fred, der overgår al forståelse blot ved at afspejle vores enkle lykke, vil der ske to ting: andre vil enten tørste efter det, vi har, eller de vil afvise os. Jeg tror, ​​at grunden til, at nogle kristne er vrede over pave Frans 'opfordring til at rejse med homofile, lesbiske, fraskilte og lignende er, at han har overbevist dem om, at de hverken har glæde eller fred for Herren! Og så for nogle er det meget lettere at bare skjule sig bag doktrinen bag en mur af apologetik snarere end at give et levende vidnesbyrd om evangeliet, der kan koste dem deres omdømme, hvis ikke deres liv.

Jesu blidhed anerkendte først og fremmest den samaritanske kvindes værdighed. Han så ikke på hende som en syndig orm, snarere som en kvinde skabt i sit billede med evnen til at elske med sin kærlighed. Dette håb, dette guddommelig optimisme der kørte ham til korset for hendes skyld (og vores), er det, der fik denne kvindes hjerte til at søge det evige. Hans kærlighed og barmhjertighed over for hende åbnede hendes hjerte og helbredte det oprindelige sår af afvisning, som hun bar i hende ... og så ... så var hun klar til at modtage sandhedens medicin, der ville frigøre hende. Som han sagde til hende:

Gud er ånd, og de, der tilbeder ham, skal tilbede i ånd og sandhed. (Johannes 4:24)

 

SANDHEDENS FRIHED

Pave Frans, som Kristus, har valgt ikke at understrege synd, valgt ikke at, i hans ord, være 'i defensiv og spilde pastoral energi på at fordømme en dekadent verden uden at være proaktiv i at foreslå måder til at finde sand lykke.' Er dette den rigtige tilgang på dette tidspunkt, hvor kulturkrigen bliver mere og mere fjendtlig over for kristendommen? Som pave Benedict bemærkede, kollapser den "moralske konsensus", der har holdt nationer civile og beordrede, overalt omkring os. Det er ingen lille ting:

At modstå denne formørkelsesformørkelse og bevare dens evne til at se det væsentlige, at se Gud og mennesket, at se hvad der er godt og hvad der er sandt, er den fælles interesse, der skal forene alle mennesker med god vilje. Selve verdens fremtid står på spil. —POPE BENEDICT XVI, tale til den romerske kurie, 20. december 2010; jf. Om aftenen

Da Jesus blev mand og vandrede blandt os, siger Matthew, at Herren kom til "Et folk, der sidder i mørke." [3]Matt 4: 16 Var folks hjerter at meget anderledes? Kristus kom som et lys til verden. Dette lys var sammensat af både hans eksempel og hans lære. Nu vender han sig til os og siger, "Du er verdens lys"[4]Matt 5: 14- gennem dit eksempel og din undervisning. 

Det er således ikke at minimere synd at byde syndere velkommen i Kirkens bryst. Årsagen til, at de er syge, er netop på grund af synd! Men Jesus viser os, at vejen til synderens hjerte, så at sige, er at blive kærlighedens ansigt - ikke masken for fordømmelse. Og således formaner pave Frans de troende til først at helbrede det afvisnings sår:

Du er nødt til at helbrede hans sår. Så kan vi tale om alt andet ... Kirken har undertiden låst sig fast i små ting i småsindede regler. Det vigtigste er den første proklamation: Jesus Kristus har frelst dig. —POPE FRANCIS, interview med AmericaMagazine.com, 30. september 2013

Så kan vi tale om alt andet. Det vil sige, så kan vi lære de frelsende sandheder i vores trosretninger om sakramenterne, ægteskabet og moral. Og dette var den tredobbelte tilgang af Jesus ved brønden: være til stede for den anden, være et lys for dem, Og derefter lær dem hvis de tørster efter sandheden. Jesus sagde ganske tydeligt: Sandheden vil sætte dig fri. Kirkens mål er således ikke kun at få folk til at føle sig velkomne, som om det at samles i en ånd af kammeratskab er vores ultimative formål. Nej, Jesus sagde målet:

... gør disciple af alle nationer, og døb dem i Faderens og Sønnens og den hellige Ånds navn, og lær dem at holde alt, hvad jeg har befalet jer. (Matt 18: 19-20)

Dåb er en bogstavelig og åndelig vask væk fra synd. Således leder kernen i Kirkens mission synderen ud af syndens liv ind i Jesu lære, som alene vil gøre dem til hans disciple. Således sagde pave Frans klart:

... en positiv og indbydende pastoral tilgang [er] i stand til at hjælpe par med at vokse i forståelse af evangeliets krav. glæden, n. 38

Evangeliets krav er omvendelse fra synd og overensstemmelse med Guds vilje, som er kilden til glæde og fred og balance, så meget som jorden forbliver frugtbar og livgivende ved "at adlyde" tyngdekraftens love, der holder den i en perfekt bane omkring solen.

 

DEN VELKOMMENDE, INDLØSENDE KIRKE

Afslutningsvis er det at ”byde velkommen” andre til kirken at gøre dem bekendt med din venlighed, respekt for den andres værdighed og vilje til at være til stede, Jesu kraft og nærvær. På denne måde kan vores menigheder blive ”et samfund af samfund”. [5]Evangelii Gaudium, ikke. 28 Dette er kun muligt, hvis vi selv vide Jesus og er blevet berørt af hans barmhjertighed - en frugt af bøn og hyppigheden af sakramenterne. Som Francis sagde, er det 'fra kontemplation og tilbedelse af Jesus Kristus [der] hjælper kirken med at komme ud til de eksistentielle periferier.' [6]Magasinet Salt og Lys, s. 8, nummer 4, specialudgave, 2013

Og alligevel, selvom vi er varme og indbydende, vil der altid være dem, der afviser evangeliets krav. Det vil sige, at vores "velkomst" har sine grænser defineret af den andres frie vilje.

Selvom det lyder indlysende, må åndelig ledsagelse føre andre stadig tættere på Gud, i hvem vi opnår sand frihed. Nogle mennesker tror, ​​de er frie, hvis de kan undgå Gud; de ser ikke, at de forbliver forældreløse, hjælpeløse, hjemløse. De ophører med at være pilgrimme og bliver driftere, flirter omkring sig selv og kommer aldrig nogen steder. At ledsage dem ville være kontraproduktivt, hvis det blev en slags terapi, der understøtter deres selvoptagelse og ophørte med at være en pilgrimsrejse med Kristus til Faderen. —OPP FRANCIS, Evangelii Gaudium, ikke. 170

Jesus var meget klar over dette. Kirken, som er Guds rige på jorden, er syndernes tilflugt - men kun de syndere, der sætter deres lid til Guds barmhjertighed, der forsoner sig med Faderen gennem Sønnen og tillader ham at klæde dem med en ny kappe, nye sandaler og ringen af ​​sønneskab, så de kan sidde ved lamets bord. [7]jf. Lukas 15:22 For kirken blev oprettet af Kristus ikke kun for at byde syndere velkommen, men for at forløse dem.

Da kongen kom ind for at møde gæsterne, så han en mand der ikke klædt i bryllupstøj. Han sagde til ham: 'Min ven, hvordan er det, du kom ind her uden bryllupsklædning?' Men han blev reduceret til tavshed. Da sagde kongen til sine ledsagere: 'Bind hænder og fødder og kast ham i mørket udenfor, hvor der vil være et klag og tænder.' Mange er inviteret, men få er valgt. (Matt 22: 11-14)

 

  

RELATERET LÆSNING

Den tynde linje mellem nåde og kætteri - dele I, II, III

Den pave Frans! Del I og Part II

 

 

Tak for din støtte!

 

At rejse med Mark i  Nu Word,
klik på banneret nedenfor for at Hold mig opdateret.
Din e-mail deles ikke med nogen.

NuWord Banner

 

Print Friendly, PDF & Email

Fodnoter

Fodnoter
1 f.eks. Vanity Fair, April 8th, 2016
2 jfr Åbning Wide the Doors of Mercy
3 Matt 4: 16
4 Matt 5: 14
5 Evangelii Gaudium, ikke. 28
6 Magasinet Salt og Lys, s. 8, nummer 4, specialudgave, 2013
7 jf. Lukas 15:22
Posted in FORSIDE, NÅDETID.

Kommentarer er lukket.