Despre masa care merge înainte

 

… fiecare Biserică particulară trebuie să fie în acord cu Biserica universală
nu numai în ceea ce privește doctrina credinței și semnele sacramentale,
dar şi cu privire la uzanţele primite universal din tradiţia apostolică şi neîntreruptă. 
Acestea trebuie respectate nu numai pentru a evita erorile, ci
dar și pentru ca credința să fie transmisă în integritatea ei,
din vremea regulii de rugăciune a Bisericii (lex orandi) corespunde
la regula ei de credință (lex credendi).
—Instrucțiunea generală a Misalului Roman, ed. a III-a, 3, 2002

 

IT ar putea părea ciudat că scriu despre criza care se desfășoară din cauza Liturghiei în latină. Motivul este că nu am participat la o liturghie tridentină obișnuită în viața mea.[1]Am fost într-adevăr la o nuntă în rit tridentin, dar preotul părea să nu știe ce face și toată liturghia a fost împrăștiată și ciudată. Dar tocmai de aceea sunt un observator neutru, cu ceva util de adăugat la conversație...

Pentru cei care nu sunt la curent, iată scurtul. În 2007, Papa Benedict al XVI-lea a emis Scrisoarea Apostolică Summorum Pontificum în care a făcut mult mai ușor la îndemâna credincioșilor celebrarea Liturghiei tradiționale latine. El a declarat că permisiunea de a celebra atât actuala Liturghie revizuită (Ordo Missae) și/sau liturghia latină nu era deloc dezbinătoare. 

Aceste două expresii ale Bisericii lex orandi nu va duce în nici un fel la o dezbinare a Bisericii lex credendi (regula credintei); căci sunt două utilizări ale unui singur rit roman. -Artă. 1, Summorum Pontificum

Cu toate acestea, Papa Francisc și-a exprimat o viziune cu totul diferită. El a inversat în mod constant cel al lui Benedict Motu Proprio 'într-un efort de a se asigura că reforma liturgică este „ireversibilă”.'[2]ncronline.com Pe 16 iulie 2021, Francis a emis propriul document, Custodele tradiționalepentru a înăbuși ceea ce el percepe ca o mișcare dezbinătoare în Biserică. Acum, preoții și episcopii trebuie să ceară din nou permisiunea Sfântului Scaun însuși pentru a celebra ritualul antic - un Sfânt Scaun din ce în ce mai rigid împotriva lui. 

Francisc a spus că este „întristat” că folosirea vechii Liturghii „este adesea caracterizată de o respingere nu numai a reformei liturgice, ci și a Conciliului Vatican II însuși, pretinzând, cu afirmații nefondate și nesustenabile, că a trădat Tradiția și „Adevărata Biserică”. -Reporter National Catholic, Iulie 16, 2021

 

Perspective

Când mi-am început slujirea muzicală la mijlocul anilor '90, unul dintre primele lucruri pe care le-am făcut a fost să revizuim documentele Conciliului Vatican II despre viziunea Bisericii despre muzică în timpul Liturghiei. Am fost surprins să constat că o mare parte din ceea ce făceam la liturghie. nu a fost niciodată menționat în documente – dimpotrivă. Vatican II a cerut de fapt păstrarea muzicii sacre, a cântării și a folosirii limbii latine în timpul Liturghiei. Nici nu am putut găsi vreun decret care să sugereze că preotul nu ar putea fi în fața altarului. ad orientum, ca șinele de Împărtășanie să înceteze sau că Euharistia să nu fie primită pe limbă. De ce ignorau acest lucru parohiile noastre, m-am întrebat?

Am fost, de asemenea, consternat să văd cum bisericile noastre romane erau din ce în ce mai construite cu puțină frumusețe în comparație cu bisericile ornamentate la care mergeam ocazional în riturile răsăritene (când o vizitam pe Baba mea, mergeam la Biserica Catolică Ucraineană). Mai târziu i-am auzit pe preoți spunându-mi cum în unele parohii, după Vatican II, statuile au fost zdrobite, icoanele îndepărtate, altarele mari s-au tăiat cu drujbă, șinele de Împărtășanie s-au smuls, tămâia s-a stins, veșmintele ornamentate au fost puse sub control și muzica sacră s-a secularizat. „Ceea ce au făcut comuniștii în bisericile noastre cu forța”, au observat unii imigranți din Rusia și Polonia, „este ceea ce faceți voi înșivă!” Câțiva preoți mi-au povestit, de asemenea, cum homosexualitatea desfășurată în seminariile lor, teologia liberală și ostilitatea față de învățătura tradițională au făcut ca mulți tineri zeloși să-și piardă cu totul credința. Într-un cuvânt, totul înconjurător, inclusiv liturghia, era subminat. Repet, dacă aceasta a fost „reforma liturgică” intenționată de Biserică, cu siguranță nu era în documentele Vatican II. 

Savantul, Louis Bouyer, a fost unul dintre liderii ortodocși ai mișcării liturgice înainte de Conciliul Vatican II. În urma unei explozii de abuzuri liturgice după conciliu, el a dat această apreciere dură:

Trebuie să vorbim clar: practic nu există o liturghie demnă de acest nume astăzi în Biserica Catolică ... Poate că în nicio altă zonă nu există o distanță mai mare (și chiar opoziție formală) între ceea ce a elaborat Sinodul și ceea ce avem de fapt ... -din Orașul pustiu, Revoluția în Biserica Catolică, Anne Roche Muggeridge, p. 126

Rezumând gândul Cardinalului Joseph Ratzinger, viitorul Papă Benedict, Cardinalul Avery Dulles notează că, la început, Ratzinger a fost foarte pozitiv în privința „eforturilor de a depăși izolarea preotului sărbătorit și de a încuraja participarea activă a congregației. El este de acord cu constituția cu privire la necesitatea de a acorda o importanță mai mare cuvântului lui Dumnezeu în Scriptură și în proclamare. El este mulțumit de prevederea constituției ca Sfânta Împărtășanie să fie distribuită sub ambele specii [precum riturile răsăritene] și... utilizarea limbajului popular. „Zidul latinității”, a scris el, „trebuia să fie spart dacă liturghia urma să funcționeze din nou fie ca proclamare, fie ca invitație la rugăciune”. El a aprobat, de asemenea, chemarea consiliului de a recupera simplitatea liturgiilor timpurii și de a elimina acrețiile medievale de prisos.'[3]„De la Ratzinger la Benedict”, Primele lucrurifebruarie 2002

Pe scurt, și acesta este motivul pentru care cred că Revizuire a Liturghiei din secolul al XX-lea nu a fost lipsită de justificare într-o lume tot mai asaltată de „cuvântul” mass-media și care era ostilă Evangheliei. A fost, de asemenea, o generație cu o durată de atenție care s-a scurtat categoric odată cu apariția cinematografiei, televiziunea și, în curând, internetul. Cu toate acestea, continuă Cardinalul Dulles, „În scrierile ulterioare, în calitate de cardinal, Ratzinger încearcă să înlăture interpretările greșite actuale. Părinții conciliului, insistă el, nu au avut nicio intenție să inițieze o revoluție liturgică. Ei intenționau să introducă o utilizare moderată a limbajului popular alături de latină, dar nu s-au gândit să elimine latină, care rămâne limba oficială a ritului roman. Făcând apel la participare activă, consiliul nu a însemnat agitație neîncetată de a vorbi, a cânta, a citi și a strânge mâna; tăcerea la rugăciune ar putea fi o modalitate deosebit de profundă de participare personală. Regretă în mod deosebit dispariția muzicii tradiționale sacre, contrar intenției consiliului. Nici Sinodul nu a dorit să inițieze o perioadă de experimentare și creativitate liturgică febrilă. Le interzicea cu strictețe atât preoților, cât și mirenilor să schimbe rubricile din propria lor autoritate.

În acest moment, vreau pur și simplu să plâng. Pentru că simt că generația noastră a fost jefuită de frumusețea Sfintei Liturghii — și mulți nici măcar nu o știu. Acesta este motivul pentru care simpatizez total cu prietenii, cititorii și familia care iubesc Liturghia în latină. Nu particip la liturghia tridentină din simplul motiv că nu a fost niciodată disponibilă acolo unde locuiesc (deși, din nou, am luat în ucraineană). și liturgii bizantine uneori de-a lungul anilor, care sunt rituri mai vechi și la fel de sublime.Și bineînțeles, nu trăiesc în vid: am citit rugăciunile Liturghiei în latină, schimbările care s-au făcut și văzut numeroase videoclipuri etc. ale acestui rit). Dar știu intuitiv că este bun, sfânt și, așa cum a afirmat Benedict al XVI-lea, face parte din Tradiția noastră Sacra și „unicul misal roman”.

O parte din geniul inspirat al Bisericii Catolice de-a lungul secolelor a fost simțul ei acut al artei și, într-adevăr, teatrul înalt: tămâie, lumânări, halate, tavane boltite, vitralii și muzică transcendentă. Până în ziua de azi, lumea rămâne atrasă de bisericile noastre antice pentru frumusețea lor extraordinară tocmai pentru că această etapă sacră este, în sine, a limbaj mistic. Un exemplu: fostul meu producător de muzică, care nu era un om deosebit de religios și care a murit de atunci, a vizitat Notre Dame din Paris în urmă cu câțiva ani. Când s-a întors, mi-a spus: „Când am intrat în biserică, am știut ceva se întâmpla aici.„Acel „ceva” este un limbaj sfânt care arată către Dumnezeu, o limbă care a fost oribil deformată în ultimii cincizeci de ani de către un adevărat și insidios. revoluţie mai degrabă decât o revizuire a Sfintei Liturghii pentru a o face o „invitație la rugăciune” mai potrivită. 

Cu toate acestea, tocmai această pagubă adusă Liturghiei a creat un răspuns uneori atât de cu adevărat are a fost dezbinat. Indiferent de motiv, am fost în primirea celui mai radical element al așa-zișilor „tradiționaliști” care au fost dăunătoare în sine. Am scris despre asta în Despre înarmarea LiturghieiÎn timp ce acești indivizi nu reprezintă mișcarea autentică și nobilă a celor care doresc să recupereze și să restaureze ceea ce nu ar fi trebuit niciodată pierdut, ei au făcut un prejudiciu imens respingând complet Vatican II, batjocorind preoții credincioși și laicii care se roagă pentru Ordo Missae, și în extremă, punând la îndoială legitimitatea papalității. Fără îndoială, Papa Francisc este în acord în primul rând cu aceste secte periculoase care sunt într-adevăr dezbinătoare și care din greșeală au cauzat daune cauzei lor și liturghiei latine.

În mod ironic, în timp ce Francisc este pe deplin în dreptul său de a conduce reforma liturgică a Bisericii, gruparea lui angro de radicali cu adoratori sinceri și acum, suprimarea Liturghiei latine, creează noi și dureroase diviziuni în sine, deoarece mulți au ajuns la iubește și crește în liturghia antică de la Benedict Motu Proprio

 

O masă surpriză

În această lumină, vreau să sugerez cu umilință un posibil compromis la această dilemă. Întrucât nu sunt nici preot, nici episcop, nu pot decât să vă împărtășesc o experiență care, sper, va inspira. 

În urmă cu doi ani, am fost invitat la o Liturghie în Saskatoon, Canada, care, după părerea mea, a fost tocmai împlinirea viziunii autentice a reformei Vaticanului II. Aceasta a fost Novus Ordae Missae fiind spus, dar preotul s-a rugat alternativ în engleză și latină. Stătea cu fața spre altar în timp ce tămâia flutura în apropiere, fumul acesteia trecând prin lumina a numeroase lumânări. Muzica și părțile de Liturghie au fost toate cântate în latină de un cor frumos așezat în balconul de deasupra noastră. Lecturile au fost în limba populară, la fel ca și emoționanta omilie susținută de episcopul nostru. 

Nu pot să explic, dar am fost copleșit de emoție încă din primele momente ale imnului de deschidere. Duhul Sfânt a fost atât de prezent, atât de puternic... a fost o liturghie profund reverentă și frumoasă... și lacrimile îmi curgeau pe obraz tot timpul. A fost, cred, exact ceea ce au vrut Părinții Consiliului – cel puțin unii dintre ei. 

Acum, este imposibil în acest moment ca preoții să se opună Sfântului Părinte în această chestiune referitoare la ritul tridentin. Este de competența lui Francisc să stabilească liniile directoare privind celebrarea liturghiei în calitate de Suprem Pontif. De asemenea, este clar că el face așa pentru a continua lucrarea Conciliului Vatican II. Deci, alăturați-vă acestei lucrări! Așa cum tocmai ați citit mai sus, nu există nimic în rubricile Liturghiei care să spună că un preot nu poate să se confrunte cu altarul, nu poate folosi limba latină, nu poate folosi o balustradă de altar, tămâie, cântare etc.. Într-adevăr, documentele Vatican II cer în mod explicit acest lucru și rubricile o susțin. Un episcop se află pe un teren foarte instabil să se opună acestui lucru – chiar dacă „colegialitatea” îl presează. Dar aici, preoții trebuie să fie „isteți ca șerpii și simpli ca porumbeii”.[4]Matt 10: 16 Cunosc câțiva duhovnici care reimplementează în liniște viziunea autentică a Vaticanului II - și creează liturgii cu adevărat frumoase în acest proces.

 

Persecuția este deja aici

În cele din urmă, știu că mulți dintre voi trăiți în comunități în care Liturghia este în prezent un naufragiu și că participarea la ritul latin a fost un colac de salvare pentru voi. A pierde acest lucru este foarte dureros. Tentația de a lăsa acest lucru să se transforme într-o împărțire amară împotriva Papei și a episcopilor este, fără îndoială, prezentă pentru unii. Dar există o altă modalitate de a înțelege ce se întâmplă. Ne aflăm în mijlocul unei persecuții tot mai mari din partea dușmanului nostru peren, Satana. Privim spectrul comunismului răspândit pe întreaga planetă într-o formă nouă și și mai înșelătoare. Vedeți această persecuție așa cum este și că, uneori, ea vine din interiorul Bisericii însăși ca un rod al lui păcat

Suferința bisericii vine și din interiorul bisericii, pentru că păcatul există în biserică. Și asta a fost întotdeauna cunoscut, dar astăzi o vedem într-un mod cu adevărat terifiant. Cea mai mare persecuție a bisericii nu vine de la dușmanii din afară, ci se naște în păcat în interiorul bisericii. Biserica are astfel o nevoie profundă de a reînvăța penitența, de a accepta purificarea, de a învăța pe de o parte iertarea, dar și necesitatea dreptății. — PAPA BENEDICT al XVI-lea, 12 mai 2021; interviu papal în zbor

De fapt, vreau să închei din nou cu un „cuvânt acum” care mi-a venit acum câțiva ani în timp ce conduceam o zi la Spovedanie. Ca rezultat al spiritul de compromis care a intrat în Biserică, o persecuție va înghiți gloria temporală a Bisericii. M-a cuprins o tristețe incredibilă că toată frumusețea Bisericii — arta ei, cântările ei, ornamentația ei, tămâia ei, lumânările ei etc. — trebuie să coboare toate în mormânt; acea persecuție vine care va lua toate acestea, astfel încât să nu ne mai rămână nimic, în afară de Isus.[5]cf. Profeție la Roma Am venit acasă și am scris această poezie scurtă:

Plângeți, copii ai bărbaților

PLÂNGEO, copiii oamenilor! Plângeți pentru tot ce este bun, adevărat și frumos. Plângeți pentru tot ce trebuie să coboare la mormânt, icoanele și cântările voastre, zidurile și clopotele.

Plângeți, copii ai oamenilor! Pentru tot ce este bun, adevărat și frumos. Plângeți pentru tot ce trebuie să coboare la Mormânt, învățăturile și adevărurile voastre, sarea și lumina voastră.

Plângeți, copii ai oamenilor! Pentru tot ce este bun, adevărat și frumos. Plângeți pentru toți cei care trebuie să intre noaptea, preoții și episcopii voștri, papii și prinții voștri.

Plângeți, copii ai oamenilor! Pentru tot ce este bun, adevărat și frumos. Plângeți pentru toți cei care trebuie să intre în încercare, testul credinței, focul rafinatorului.

... dar plânge nu pentru totdeauna!

Căci va veni zorii, lumina va cuceri, un nou Soare va răsări. Și tot ce a fost bun, adevărat și frumos va răsufla din nou respirația și va fi dat fiilor din nou.

Astăzi, mulți catolici din unele părți ale Finlandei, Canada și din alte părți nu mai au voie să participe la Liturghie fără un „pașaport de vaccin”. Și bineînțeles în altele locuri, Liturghia latină este acum complet interzisă. Începem să vedem realizarea acestui „cuvânt acum” încetul cu încetul. Trebuie să ne pregătim pentru ca Liturghiile să fie rostite în ascuns încă o dată. În aprilie 2008, Sfânta Thérèse de Lisieux franceză i-a apărut în vis unui preot american pe care îl cunosc, care vede sufletele în purgatoriu în fiecare noapte. Ea purta o rochie pentru prima ei Împărtășanie și l-a condus spre biserică. Cu toate acestea, când a ajuns la ușă, i s-a interzis să intre. Ea s-a întors spre el și a spus:

La fel ca țara mea [Franța], care era fiica cea mare a Bisericii, și-a ucis preoții și credincioșii, așa va fi și persecuția Bisericii în propria țară. În scurt timp, clerul va pleca în exil și nu va putea intra în biserici în mod deschis. Ei vor sluji credincioșilor în locuri clandestine. Credincioșii vor fi lipsiți de „sărutul lui Isus” [Sfânta Împărtășanie]. Mirenii îl vor aduce pe Iisus la ei în absența preoților.

Imediat, pr. a înțeles că se referea la Revolutia Franceza si brusc persecutarea Bisericii care a izbucnit. El a văzut în inima lui că preoții vor fi forțați să ofere Liturghii secrete în case, hambare și zone îndepărtate. Și apoi din nou, în ianuarie 2009, a auzit-o audibil pe Sfânta Tereza repetându-și mesajul cu mai multă urgență:

În scurt timp, ceea ce a avut loc în țara mea natală, va avea loc în a ta. Persecuția Bisericii este iminentă. Pregătiți-vă.

Pe atunci, nu auzisem de „A patra revoluție industrială”. Dar acesta este termenul evocat acum de liderii mondiali și arhitectul Marea Resetareprofesorul Klaus Schwab. Instrumentele acestei revoluții, a spus el deschis, sunt „COVID-19” și „schimbările climatice”.[6]cf. Viziunea lui Isaia asupra comunismului global Frați și surori, țineți cont de cuvintele mele: această revoluție nu intenționează să lase un loc Bisericii Catolice, cel puțin, nu așa cum o știm voi și eu. Într-un discurs profetic din 2009, fostul Cavaler Suprem Carl A. Anderson a spus:

Lecția secolului al XIX-lea este că puterea de a impune structuri care acordă sau ia autoritatea conducătorilor Bisericii la discreția și voința oficialilor guvernamentali nu este nimic mai puțin decât puterea de a intimida și puterea de a distruge. - Cavalerul suprem Carl A. Anderson, raliu la Connectitcut State Capitol, 11 martie 2009

Progresul și știința ne-au dat puterea de a domina forțele naturii, de a manipula elementele, de a reproduce viețuitoarele, aproape până la fabricarea oamenilor înșiși. În această situație, rugăciunea către Dumnezeu apare învechită, fără rost, pentru că putem construi și crea orice vrem. Nu ne dăm seama că retrăim aceeași experiență ca Babel. —PAPA BENEDICȚIUL XVI, Omilia Rusaliilor, 27 mai 2102

Ține-te tare de credința ta. Rămâneți în comuniune cu Vicarul lui Hristos, chiar dacă nu sunteți de acord cu el.[7]cf. Există o singură barcă Dar nu fi un laș. Nu sta pe mâini. Ca laici, începeți să vă organizați pentru a vă ajuta preotul să implementeze adevărat viziunea Vaticanului II, care nu a fost niciodată menită să fie o încălcare a Tradiției Sacre, ci o dezvoltare ulterioară a acesteia. Fii fața Contra revolutie care va reda Bisericii adevărul, frumusețea și bunătatea încă o dată... chiar dacă este în era următoare. 

 

Citire asemănătoare

Despre înarmarea Liturghiei

Pelin și Loialitate

Viziunea lui Isaia asupra comunismului global

Când se va întoarce comunismul

Marea Resetare

Pandemia de control

Revoluţie!

Semințele acestei Revoluții

Marea Revoluție

Revoluția globală

Inima Noii Revoluții

Acest Spirit Revoluționar

Șapte pecete ale revoluției

În ajunul Revoluției

Revoluția acum!

Revoluția ... în timp real

Anticrist în vremurile noastre

Contrarevoluția

 

 

Ascultați următoarele:


 

 

Urmați-l pe Mark și „semnele timpurilor” zilnice pe MeWe:


Urmați scrierile lui Mark aici:


Să călătorești cu Mark în  Acum Word,
faceți clic pe bannerul de mai jos pentru a subscrie.
E-mailul dvs. nu va fi distribuit nimănui.

 

Note de subsol

Note de subsol
1 Am fost într-adevăr la o nuntă în rit tridentin, dar preotul părea să nu știe ce face și toată liturghia a fost împrăștiată și ciudată.
2 ncronline.com
3 „De la Ratzinger la Benedict”, Primele lucrurifebruarie 2002
4 Matt 10: 16
5 cf. Profeție la Roma
6 cf. Viziunea lui Isaia asupra comunismului global
7 cf. Există o singură barcă
postat în HOME, CREDINȚĂ ȘI MORALE şi etichetate , , , , , , , .