Thirri në mur

 

Dëshmia e Markut përfundon me Pjesën V sot. Për të lexuar Pjesët I-IV, klikoni në Dëshmia ime

 

NUK vetëm Zoti donte që unë ta dija pa mëdyshje vlera e një shpirti, por edhe sa do të më duhej të besoja tek Ai. Sepse shërbesa ime do të thirrej në një drejtim që nuk e parashikoja, megjithëse Ai tashmë më kishte "paralajmëruar" vite para kësaj muzika është një portë për të ungjillizuar… te Tani Fjala. 

 

Testimi i shkretëtirës

Lea ishte një stiliste grafike e suksesshme, dhe unë, reportere televizive. Por tani na u desh të mësonim të jetonim në Providencën Hyjnore. Me fëmijën tonë të shtatë në rrugë, do të ishte mjaft provë!

Në korrik të vitit 2005, ne filluam një turne koncertesh nëpër Shtetet e Bashkuara që filloi në Kanada qendrore, kaloi në Kaliforninë jugore, kaloi në Florida dhe pastaj u kthye përsëri në shtëpi. Por edhe para se të fillonte koncerti ynë i parë, ne hasëm në telashe.

Nëse e keni vozitur ndonjëherë "The Grapevine" në Kaliforni, atëherë do të dini pse ka ndalesa kamioni në krye  fundi i malit: për të shërbyer motorët që mbinxehen dhe frenat që digjen. Ne ishim ish. Motori i shtëpisë sonë vazhdonte të mbinxehej, kështu që ne u tërhoqëm në një dyqan naftë - jo një herë - por të paktën 3-4 herë më shumë. Çdo herë, pasi vetëm mezi arritëm në qytetin tjetër, na duhej të ndaleshim në një tjetër dyqan riparimesh. Unë vlerësova se kishim shpenzuar afërsisht 6000 dollarë në përpjekje për të zgjidhur problemin. 

Në kohën kur u nisëm përtej shkretëtirës flakëruese në Teksas, unë u ankova edhe një herë - si izraelitët e lashtë. “Zot, unë jam në anën tënde! A nuk je në timen? ” Por, kur arritëm në Luiziana, unë kuptova mëkatin tim ... mungesën e besimit tim.

Para koncertit atë natë, unë shkova të rrëfehem me Fr. Kyle Dave, një prift i ri, dinamik. Për pendimin tim, ai hapi një baggie të vogël plot citate nga Shkrimet dhe më tha të merrja një të tillë. Kjo është ajo që nxora:

Zoti është në gjendje të bëjë çdo hir të bollshëm për ju, kështu që në të gjitha gjërat, gjithmonë duke pasur të gjitha ato që ju nevojiten, të keni një bollëk për çdo punë të mirë. (2 Për 9: 8)

Unë tunda kokën dhe qeshi. Dhe pastaj, me një buzëqeshje dinake në fytyrë, Fr. Kyle tha: "Ky vend do të mbushet sonte." Unë qeshi përsëri. «Mos u shqetëso për atë, Atë. Nëse marrim pesëdhjetë njerëz, kjo do të jetë një turmë e mirë. ” 

“Oh Do të ketë më shumë se kaq, ”tha ai duke ndezur buzëqeshjen e tij të bukur. "Ju do të shihni."

 

PROVIDENCA N THE STORM

Koncerti ishte në orën 7:5, por kontrolli im i zërit filloi rreth orës 5. Deri në orën 30:XNUMX, kishte njerëz që qëndronin në hollin. Kështu që unë futa kokën dhe thashë: “Përshëndetje njerëz. E dini që koncerti është në orën shtatë sonte? "

"Oh po, Z. Mark", tha një zonjë në atë tërheqje klasike të jugut. "Ne jemi këtu për të marrë një vend të mirë." Nuk mund të mos qesha.

"Mos u shqetëso", buzëqeshi, "do të kesh shumë vende për t'u ulur". Imazhet e kishave gati të zbrazëta që isha mësuar të luaja deri tani, më vërtiteshin në mendje. 

Njëzet minuta më vonë, holli ishte aq i plotë, sa u desh të përfundoja kontrollin e zërit. Duke e përshkuar turmën, u nisa drejt fundit të parkimit ku ishte parkuar "autobusi" ynë. Nuk u besoja syve. Dy makina policie ishin parkuar në kryqëzimin e rrugës me dritat e tyre të ndezura ndërsa Sherifët drejtonin trafikun në parking. "Oh zoti im", i thashë gruas time, ndërsa ne shikonim nga dritarja e vogël e kuzhinës. "Ata duhet të mendojnë se Garth Brooks do të vijë!"

Atë natë, Shpirti i Shenjtë zbriti mbi 500 plus audiencë. Në një moment të koncertit, një "fjalë" më erdhi që unë e predikova para turmës vetëm në dhomën e qëndrimit. 

Nuk është një cunami i madh gati për të fshirë botën. Do të kalojë përmes Kishës dhe do të çojë shumë njerëz larg. Vëllezër dhe motra, ju duhet të jeni të përgatitur. Ju duhet ta ndërtoni jetën tuaj, jo në rërat e zhvendosura të relativizmit moral, por në shkëmbin e Fjalës së Krishtit. 

Dy javë më vonë, një mur me ujë prej 35 metrash kaloi nëpër kishë duke marrë altarin, librat, pellgjet -gjithçka - përveç një statuje të Shën Thérèse de Lisieux që rrinte vetëm atje ku ishte altari. Të gjitha dritaret u hodhën nga stuhia përveç dritarja me njolla të Eukaristisë. "Uragani Katrina", Fr. Kyle më vonë do të thoshte, "ishte një mikrokozmos e asaj që po vjen në botë ". Ishte sikur Zoti po thoshte që, nëse nuk kemi besimin fëminor të Thérèse përqendruar vetëm tek Jezusi, ne nuk do të mbijetojmë nga Stuhia e Madhe që po vjen si një uragan mbi tokë. 

… Ju po hyni në kohërat vendimtare, kohëra për të cilat ju kam përgatitur për shumë vite. Sa do të tërhiqet nga uragani i tmerrshëm, i cili tashmë është hedhur mbi njerëzimin. Kjo është koha e sprovës së madhe; kjo është koha ime, o fëmijë të shenjtëruar në Zemrën time të Papërlyer. Lady Zonja jonë te Fr. Stefano Gobbi, 2 shkurt 1994; me sanksionim Peshkopi Donald Montrose

E dini, i vogli im, të zgjedhurit do të duhet të luftojnë kundër Princit të Errësirës. Do të jetë një stuhi e tmerrshme. Përkundrazi, do të jetë një uragan që do të dëshirojë të shkatërrojë besimin dhe besimin edhe të të zgjedhurve. Në këtë trazirë të tmerrshme që aktualisht po shpërthen, ju do të shihni shkëlqimin e Flakës sime të Dashurisë që ndriçon Qiellin dhe tokën nga rrjedhja e efektit të saj të hirit që po u kaloj shpirtrave në këtë natë të errët. - Zonja jonë për Elizabeth Kindelmann, Flaka e dashurisë së zemrës së papërlyer të Marisë: Ditari shpirtëror (Vendndodhjet Kindle 2994-2997); sanksionim nga Kardinal Péter Erdö

Dy net më vonë, patëm një koncert në Pensacola, Florida. Pasi vendi ishte zbrazur, një zonjë e vogël u ngjit tek unë dhe më tha: "Këtu shko. Unë e shita shtëpinë time dhe dua të të ndihmoj. ” Unë e falënderova atë, e futa kontrollin e saj në xhepin tim pa e parë dhe përfundova duke ngarkuar pajisjet tona të shëndosha. 

Ndërsa shkonim për të fjetur brenda natës në një parkim në Wal-Mart, m'u kujtua shkëmbimi ynë, u futa në xhep dhe i dhashë çekun gruas time. Ajo e shpalosi dhe lëshoi ​​një gulçim. 

"Shenjë. Shtë një çek për 6000 dollarë! ”

 

BALLA PROFETIKE

Fr. Kyle humbi pothuajse gjithçka, përveç jakës rreth qafës. Me askund për të shkuar, ne e ftuam atë të qëndronte me ne në Kanada. "Po, shko", tha peshkopi i tij. Disa javë më vonë, Fr. Unë dhe Kyle po udhëtonim nëpër poret e Kanadasë ku ai do të tregonte historinë e tij, unë do të këndoja dhe do të luteshim për donacione për të ndihmuar në rindërtimin e famullisë së tij. Bujaria ishte befasuese. 

Dhe pastaj Fr. Unë dhe Kyle udhëtuam për në këmbët e Shkëmbinjve Kanadezë. Plani ynë ishte të bënim një vizitë në sit. Por Zoti kishte diçka tjetër në mendje. Arritëm deri aty Rruga e Shenjtërisë qendra e tërheqjes. Gjatë ditëve të ardhshme, Zoti filloi të zbulonte përmes leximeve të Masës, Liturgjia e Orëve, dhe "fjalët" e diturisë ... "tabloja e madhe" e kësaj Stuhie të Madhe. Ajo që Zoti zbuloi në atë mal do të formonte më vonë themelin, Petalet, për mbi 1300 shkrime që janë tani në këtë faqe në internet.

 

Mos kini frikë

Unë e dija në atë moment që Zoti po më kërkonte diçka përtej të zakonshmes, sepse fjalët e Tij profetike tani po digjeshin në zemrën time. Muaj më parë, Zoti më kishte nxitur tashmë të filloja të vendosja në internet mendimet që më erdhën në lutje. Por pas përvojës sime me Fr. Kyle, e cila na linte të dy pa frymë ndonjëherë, unë isha i tmerruar. Profecia është si të ecësh i palosur verbërisht mbi shkëmbinjtë e dhëmbëzuar në buzë të një shkëmbi. Sa shumë shpirtra me qëllime të mira janë përmbysur pasi kanë ngecur në gurët e krenarisë dhe supozimit! Kisha shumë frikë të çoja një shpirt të vetëm në çdo lloj gënjeshtre. Vështirë se i besoja një fjale që shkrova. 

"Por unë thjesht nuk mund të lexoj gjithçka," tha drejtori im shpirtëror, Fr. Robert "Bob" Johnson i Madonna House."Epo," u përgjigja, "po në lidhje me caktimin e Michael D. O'Brien për të drejtuar shkrimet e mia?" Michael ishte dhe është, për mendimin tim, një nga profetët më të besueshëm në Kishën Katolike sot. Përmes pikturave të tij dhe veprave të trilluara si Fr. Elia   Eklipsi i Diellit, Michael paratha ngritjen e totalitarizmit dhe kolapsin moral që tani po shohim të shpaloset çdo ditë para syve tanë. Leksionet dhe esetë e tij janë botuar në botimet kryesore katolike dhe mençuria e tij është kërkuar në të gjithë botën. Por personalisht, Michael është një njeri jashtëzakonisht i përulur që kërkon mendimin tuaj para se të ofrojë ndonjëherë të tijën.

Në muajt dhe afërsisht pesë vitet që pasuan, Michael më këshilloi, jo aq shumë në shkrimet e mia, por më shumë në lundrimin në terrenin tradhtar të zemrës time të plagosur. Ai më udhëzoi butësisht mbi shkëmbinjtë e dhëmbëzuar të zbulimit privat, duke shmangur grackat e "parashikimit të fatit të hyjnizuar" ose spekulimeve të kota dhe më kujtoi herë pas here që të qëndroja pranë Etërve të Kishës, papëve dhe mësimeve të Katekizmit. Këto - jo domosdoshmërisht "dritat" që do të fillonin të më vinin në lutje - do të bëheshin mësuesit e mi të vërtetë. Përulësia, lutja dhe sakramentet do të bëheshin ushqimi im. Dhe Zoja do të ishte shoqëruesja ime. 

 

THIRREN N TO MUR

Besnikët, të cilët me anë të Pagëzimit përfshihen në Krishtin dhe integrohen në Popullin e Perëndisë, bëhen pjesëmarrës në mënyrën e tyre të veçantë në zyrën priftërore, profetike dhe mbretërore të Krishtit. -Katekizmi i Kishës Katolike, 897

Pavarësisht nga sigurimet në drejtim shpirtëror, mesazhe mbarëbotërore të Zojës, apo edhe fjalë të qarta të papëve në lidhje me kohët tona, isha unë vërtet thirren për të ushtruar detyrën "profetike" të Krishtit? Ishte Ati vërtet duke më thirrur në këtë, apo u mashtrova? 

Një ditë isha duke luajtur piano duke kënduar Sanctus ose "E Shenjtë, e Shenjtë, e Shenjtë" që kisha shkruar për Liturgjinë. 

Krejt papritur, një dëshirë e fortë për të qenë para Sakramentit të Bekuar mblodhi në zemër. Brenda një sekonde, unë u hodha lart, kapa librin tim të lutjeve dhe çelësat e makinës dhe isha jashtë derës. 

Ndërsa u gjunjëzova përpara Tabernakullit, një trazim i fortë nga thellësia brenda u derdh me fjalë ... në një britmë:

Zot, ja ku jam. Me dergo! Por Jezus, mos më hidhni rrjetat vetëm pak. Përkundrazi, hidhni ato në skajet e tokës! O Zot, më lër të arrij shpirtra për ty. Ja ku jam, Zot, më dërgoni!

Pas asaj që dukej një gjysmë ore e mirë lutjesh, lotësh dhe përgjërimesh, u ktheva përsëri në tokë dhe vendosa të lutem Zyrën për atë ditë. Unë hapa librin tim të lutjeve në himnin e mëngjesit. Filloi…

E Shenjtë, e Shenjtë, e Shenjtë

Pastaj lexova Leximin e Parë për ditën:

Seraphim ishin vendosur më lart; secili prej tyre kishte nga gjashtë krahë: me dy kishin vello fytyrat e tyre, me dy i mbulonin këmbët dhe me dy qëndronin lart. "I shenjtë, i shenjtë, i shenjtë është Zoti i ushtrive!" i thirrën njërit tjetrit. (Isaia 6: 2-3)

Zemra ime filloi të digjej ndërsa vazhdoja të lexoja se si engjëjt preku buzët e Isaisë me një prush të ndezur

Atëherë dëgjova zërin e Zotit që thoshte: “Kë të dërgoj? Kush do të shkojë për ne? " "Këtu jam", thashë; "me dergo!"…. (Isaia 6: 8)

Ishte si biseda ime me Zotin tani duke u shpalosur në shtyp. Leximi i dytë ishte nga Shën Gjon Gojarti, fjalë të cilat në atë moment dukeshin sikur ishin shkruar për mua:

Ju jeni kripa e tokës. Nuk është për hir të vetvetes, thotë ai, por për hir të botës fjala ju besohet. Unë nuk jam duke ju dërguar në dy qytete vetëm ose dhjetë ose njëzet, as në një komb të vetëm, siç i dërgova profetët e lashtë, por përtej tokës dhe detit, në të gjithë botën. Dhe ajo botë është në një gjendje të mjerueshme… ai kërkon nga këta burra ato virtyte që janë veçanërisht të dobishme dhe madje të nevojshme nëse do të mbajnë barrën e shumë… ata do të jenë mësues jo thjesht për Palestinat, por për të gjithë botën. Mos u habit, pra, thotë ai, që unë të drejtohem veç të tjerëve dhe të përfshij në një ndërmarrje kaq të rrezikshme ... sa më të mëdha të bëhen ndërmarrjet në duart e tua, aq më i zellshëm duhet të jesh. Kur ata ju mallkojnë dhe ju persekutojnë dhe ju akuzojnë për çdo të keqe, ata mund të kenë frikë të dalin përpara. Prandaj ai thotë: «Në qoftë se nuk jeni përgatitur për atë lloj gjëje, më kot ju kam zgjedhur. Mallkimet do të jenë domosdoshmërisht pjesa juaj, por ato nuk do t'ju dëmtojnë dhe thjesht janë një dëshmi e qëndrueshmërisë suaj. Nëse përmes frikës, megjithatë, nuk arrini të tregoni forcën që kërkon misioni juaj, shorti juaj do të jetë shumë më keq. " - Shën. John Chrysostom, Liturgjia e Orëve, Vëll. IV, f. 120-122

I mbarova lutjet e mia dhe u largova disi i shtangur në shtëpi. Duke kapur për një lloj konfirmimi, unë kapa Biblën time që u hap drejtpërdrejt në këtë fragment:

Unë do të qëndroj në vendin tim të rojes, dhe do të qëndroj në pemë, dhe do të shikoj se çfarë do të më thotë ai, dhe çfarë përgjigje do t'i japë ankesës time. (Habb 2: 1)

Kjo në fakt është ajo që Papa Gjon Pali II kërkoi nga ne të rinjtë kur u mblodhëm me të në Ditën Botërore të Rinisë në Toronto, Kanada, në 2002:

Në zemër të natës mund të ndjehemi të frikësuar dhe të pasigurt dhe me padurim presim ardhjen e dritës së agimit. Të dashur të rinj, varet nga ju që të jeni rojet e mëngjesit (krh. Is 21: 11-12) që shpallin ardhjen e diellit, i cili është Krishti i Ngjallur! —Mesazhi i Atit të Shenjtë për Rininë e Botës, Dita XVII Botërore e Rinisë, n. 3

Të rinjtë kanë treguar veten e tyre që janë për Romën dhe për Kishën një dhuratë të veçantë të Shpirtit të Perëndisë ... Unë nuk ngurrova t'i kërkoja nga ata që të bënin një zgjedhje radikale të besimit dhe të jetës dhe t'i paraqisnin ata me një detyrë marramendëse: të bëheshin "mëngjes" roje ”në agimin e mijëvjecarit të ri. OPPOPE JOHN PAUL II, Novo Millennio Inuente, n.9

"Epo Zot," i thashë, "Nëse po më thirrni të jem 'roje' në këto kohë, atëherë unë lutem për një konfirmim edhe në Katekizëm." Pse jo? Unë isha në një listë. Kam gjetur vëllimin tim të faqes 904 dhe e kam plasur hapur. Sytë e mi ranë menjëherë në këtë fragment:

Në takimet e tyre "një me një" me Zotin, profetët tërheqin dritë dhe forcë për misionin e tyre. Lutja e tyre nuk është largimi nga kjo botë e pabesë, por më tepër vëmendja ndaj Fjalës së Zotit. Ndonjëherë lutja e tyre është një argument ose një ankesë, por është gjithmonë një ndërmjetësim që pret dhe përgatitet për ndërhyrjen e Shpëtimtarit të Zotit, Zotit të historisë. -Katekizmi i Kishës Katolike (KKK), 2584, me titullin: "Elia dhe profetët dhe kthimi i zemrës"

Po, kjo ishte gjithçka që drejtori im shpirtëror po thoshte: intime Lutje do të ishte zemra e apostolatës sime. Siç Zoja i tha Shën Catherine Labouré:

Do të shihni disa gjëra; jepni një llogari të asaj që shihni dhe dëgjoni. Ju do të frymëzoheni në lutjet tuaja; jepni një llogari për atë që unë ju them dhe për atë që do të kuptoni në lutjet tuaja. - Shën. Catherine Labouré, Autograf, 7 Shkurt 1856, Dirvin, Saint Catherine Labouré, Arkivat e Bijave të Bamirësisë, Paris, Francë; fq.84

Disa vjet më vonë, Zoti nudoi gruan time dhe unë dhe tetë fëmijët tanë për të lëvizur në fshatin djerrë të pellgjeve të Saskatchewan ku ne ende banojmë. Këtu, në këtë fermë "të shkretë", larg zhurmës së qytetit, tregtisë dhe madje edhe të komunitetit, Zoti vazhdon të më thërrasë në vetminë e Fjalës së Tij, veçanërisht leximet e Masës, për të dëgjuar zërin e Tij… "Tani fjalë." Ka mijëra njerëz në të gjithë botën që tani e lexojnë këtë, nga Amerika në Irlandë, Australi në Filipine, Indi në Francë dhe Spanjë në Angli. Zoti i ka hedhur rrjetat shumë larg.

Për kohën është e shkurtër. Të korrat janë të bollshme. Dhe Stuhi e Madhe nuk mund të mbahen më. 

Dhe ju jeni të dashur.

 

Ezekiel 33: 31 33-

 

Faleminderit për mbështetjen tuaj këtë javë. Ne kemi mbledhur fonde të mjaftueshme për të paguar pagën e punonjësve tanë. Pjesa tjetër ... ne vazhdojmë të besojmë në providencën e Zotit. Të bekojmë për dashurinë, lutjet dhe bujarinë tënde. 

 

Më prek bukuria e fjalëve të tua dhe bukuria e familjes tënde. Vazhdoni të thoni Po! Ju më shërbeni mua dhe të tjerëve me një thellësi dhe vërtetësi që më mban të kandidoj në blogun tuaj. —KC

Faleminderit për gjithçka që bëni. Zëri juaj është një nga të paktët që kam besim, pasi ju jeni të ekuilibruar, të matur dhe besnik ndaj Kishës, veçanërisht ndaj Jezu Krishtit. —MK

Shkrimet tuaja kanë qenë një bekim i jashtëzakonshëm! Unë kontrolloj faqen tuaj çdo ditë, duke kërkuar me padurim për shkrimet tuaja të rradhës.  —BM

Ju nuk keni ide se sa kam mësuar dhe jam prekur nga shërbesa juaj.  —BS

… Ka raste kur marr parasysh nga shkrimet tuaja dhe i ndaj me qindra studentë të moshës 15 deri në 17 vjeç. Ju po prekni zemrat e tyre si për Perëndinë. —MT

 

A do të më ndihmosh të arrij shpirtrat? 

 

Për të udhëtuar me Markun në La Tani Word,
klikoni në banderolën më poshtë për të pajtohem.
Emaili juaj nuk do të ndahet me askënd.

 

Print Friendly, PDF & Email
Postuar ne BALLINA, DESHMIA IME.