Fake News, Revolucion i Vërtetë

Një skenë nga Sixhade Apokalipsi në Angers, Francë. -Shtë varja më e gjatë e mureve në Evropë. Ishte një herë e gjatë 140 metra e gjatë derisa u shkatërrua
gjatë periudhës së "Iluminizmit"

 

Kur isha reporter i lajmeve në vitet 1990, lloji i paragjykimit të qartë dhe editorializimit që shohim sot nga reporterët dhe drejtuesit e lajmeve të zakonshëm ishte tabu. Ende është - për redaksitë me integritet. Mjerisht, shumë media nuk janë bërë asgjë më pak se zëdhënës propagandistik për një agjendë djallëzore të vënë në lëvizje dekada, në mos shekuj më parë. Edhe më e trishtueshme është sesa njerëzit sylesh janë bërë. Një studim i shpejtë i mediave sociale zbulon se sa lehtë miliona njerëz blejnë gënjeshtrat dhe shtrembërimet që u paraqiten atyre si "lajme" dhe "fakte". Tre Shkrime vijnë në mendje:

Bishës iu dha një gojë duke thënë mburrje dhe blasfemi… (Zbulesa 13: 5)

Sepse do të vijë koha kur njerëzit nuk do të tolerojnë doktrinë të shëndoshë, por, duke ndjekur dëshirat e tyre dhe kureshtjen e pangopur, do të grumbullojnë mësues dhe do të ndalojnë së dëgjuari të vërtetën dhe do të devijohen në mite. (2 Timoteut 4: 3-4)

Prandaj Perëndia dërgon mbi ta një mashtrim të fortë, për t'i bërë ata të besojnë atë që është e rreme, në mënyrë që të dënohen të gjithë ata që nuk i besuan të vërtetës, por kishin kënaqësi në padrejtësi. (2 Selanikasve 2: 11-12)

 

Botuar për herë të parë 27 janar 2017: 

 

IF ju qëndroni mjaft pranë një sixhade, gjithçka që do të shihni është një pjesë e "historisë" dhe mund ta humbni kontekstin. Qëndroni mbrapa, dhe e gjithë fotografia del në dritë. Kështu është me ngjarjet që ndodhin në Amerikë, Vatikan dhe në të gjithë botën të cilat, në shikim të parë, mund të mos duken të lidhura. Por ato janë. Nëse shtypni fytyrën lart ndaj ngjarjeve aktuale pa i kuptuar ato në kontekstin më të madh të, në të vërtetë, dy mijë vitet e fundit, ju do të humbni "historinë". Për fat të mirë, Shën Gjon Pali II na kujtoi të bëjmë një hap prapa

Vazhdo te lexosh

Pse tani?

 

Tani më shumë se kurrë është e rëndësishme që të jeni "vëzhguesit e agimit",
vrojtuesit që shpallin dritën e agimit dhe pranverën e re të Ungjillit
prej të cilave tashmë mund të shihen sythat.

—POPA JOHN PAUL II, Dita e 18-të Botërore e Rinisë, 13 Prill, 2003; vatikan.va

 

Një letër nga një lexues:

Kur lexoni të gjitha mesazhet nga vizionarët, të gjithë kanë një urgjencë në to. Shumë po thonë gjithashtu se do të ketë përmbytje, tërmete, etj. Edhe në vitin 2008 dhe më gjatë. Këto gjëra kanë ndodhur për vite me radhë. Çfarë i bën ato kohëra të ndryshme nga tani për sa i përket Paralajmërimit, etj? Në Bibël na thuhet se nuk e dimë orën por duhet të jemi të përgatitur. Përveç një ndjenje urgjence në qenien time, duket se mesazhet nuk janë ndryshe nga sa thuhet 10 ose 20 vjet më parë. Unë e njoh Fr. Michel Rodrigue ka bërë një koment se "ne do të shohim gjëra të mëdha këtë Vjeshtë", por çfarë nëse gabon? E kuptoj që ne duhet të dallojmë zbulimin privat dhe prapambetja është një gjë e mrekullueshme, por unë e di që njerëzit po "ngazëllen" për atë që po ndodh në botë në aspektin e eskatologjisë. Thjesht po i pyes të gjitha pasi mesazhet kanë thënë gjëra të ngjashme për shumë vite. A mund t'i dëgjojmë akoma këto mesazhe brenda 50 viteve dhe akoma duke pritur? Dishepujt menduan se Krishti do të kthehej jo shumë kohë pasi Ai u ngjit në qiell… Ne jemi akoma duke pritur.

Këto janë pyetje të shkëlqyera. Sigurisht, disa nga mesazhet që po dëgjojmë sot shkojnë prapa disa dekada. Por a është kjo problematike? Për mua, mendoj se ku isha në prag të mijëvjeçarit ... dhe ku jam sot, dhe gjithçka që mund të them është falënderoj Zotin që na ka dhënë më shumë kohë! Dhe nuk ka fluturuar nga? A janë vërtet kaq të gjata disa dekada, në raport me historinë e shpëtimit? Zoti nuk vonon kurrë të flasë me popullin e Tij dhe as të veprojë, por sa zemërngurtë dhe të ngadaltë jemi për t'iu përgjigjur!

Vazhdo te lexosh

Në prag

 

KJO javë, një trishtim i thellë dhe i pashpjegueshëm më pushtoi, ashtu si në të kaluarën. Por unë e di tani se çfarë është kjo: është një pikë trishtimi nga Zemra e Zotit - që njeriu e ka refuzuar Atë deri në pikën që ta sjellë njerëzimin në këtë pastrim të dhimbshëm. Theshtë trishtimi që Zoti nuk u lejua të triumfojë mbi këtë botë përmes dashurisë, por duhet ta bëjë këtë, tani, përmes drejtësisë.Vazhdo te lexosh

Feja e Scientism

 

shkencëtarizëm | ˈSʌɪəntɪz (ə) m | emër:
besimi i tepruar në fuqinë e njohurive dhe teknikave shkencore

Ne gjithashtu duhet të përballemi me faktin se qëndrime të caktuara 
që rrjedhin nga mentalitet të "kësaj bote të tanishme"
mund të depërtojnë në jetën tonë nëse nuk jemi vigjilentë.
Për shembull, disa do të donin që vetëm kjo është e vërtetë
e cila mund të verifikohet nga arsyeja dhe shkenca 
-Katekizmi i Kishës Katolike, n. 2727

 

SHVRBTAR të Zotit, Sr Lucia Santos dha një fjalë më të madhe në lidhje me kohët e ardhshme që ne tani po jetojmë:

Vazhdo te lexosh

Kontrolli! Kontrolli!

Peter Paul Rubens (1577-1640)

 

Botuar për herë të parë më 19 Prill 2007.

 

DERISA duke u lutur para Sakramentit të Bekuar, kisha përshtypjen e një engjëlli në mes të qiejve që fluturonte mbi botë dhe bërtiste,

“Kontrolloni! Kontrolloni! ”

Ndërsa njeriu përpiqet gjithnjë e më shumë të dëbojë praninë e Krishtit nga bota, kudo që ata të kenë sukses, kaos zë vendin e Tij. Dhe me kaos, vjen frika. Dhe me frikë, vjen mundësia për të kontrolluar.Vazhdo te lexosh

Black and White

Në memorialin e Shën Charles Lwanga dhe shokëve,
Martirizuar nga afrikanët

Mësues, ne e dimë që ju jeni një njeri i vërtetë
dhe se nuk shqetësoheni për mendimin e askujt.
Ju nuk e konsideroni statusin e një personi
por mësoni rrugën e Zotit në përputhje me të vërtetën. (Ungjilli i djeshëm)

 

Në rritje deri në preri kanadeze në një vend që kishte përqafuar prej kohësh multikulturalizmin si pjesë e besimit të saj, shokët e mi të klasës ishin nga pothuajse çdo prejardhje në planet. Një mik ishte me gjak aborigjen, lëkura e tij ishte e kuqe në të kuqërremtë. Miku im polak, i cili mezi fliste anglisht, ishte një bardhë e zbehtë. Një shok tjetër loje ishte kinez me lëkurë të verdhë. Fëmijët me të cilët kemi luajtur në rrugë, një që do të lindte vajzën tonë të tretë, ishin indianë të errët të Lindjes. Pastaj ishin miqtë tanë skocezë dhe irlandezë, me lëkurë rozë dhe me njolla. Dhe fqinjët tanë Filipinezë afër qoshe ishin një ngjyrë kafe e butë. Kur punoja në radio, u rrita në miqësi të mirë me një Sik dhe një Mysliman. Në ditët e mia të televizionit, një humorist hebre dhe unë u bëmë miq të shkëlqyeshëm, duke marrë pjesë përfundimisht në dasmën e tij. Dhe mbesa ime e birësuar, në të njëjtën moshë me djalin tim të vogël, është një vajzë e bukur afrikano-amerikane nga Teksasi. Me fjalë të tjera, unë kam qenë dhe jam verbër. Vazhdo te lexosh

Paralajmërime në erë

Zoja e Vuajtjeve, pikturë nga Tianna (Mallett) Williams

 

Tri ditët e fundit, erërat këtu kanë qenë të pandërprera dhe të forta. Gjatë gjithë ditës së djeshme, ne ishim nën një "Paralajmërim të Erës". Kur fillova ta rilexoj këtë post vetëm tani, e dija se duhej ta ribotoja atë. Paralajmërimi këtu është vendimtar dhe duhet të kihet kujdes për ata që "po luajnë në mëkat". Ndjekja e këtij shkrimi është “Ferri i Liruar“, E cila jep këshilla praktike për mbylljen e çarjeve në jetën shpirtërore të dikujt, në mënyrë që Satanai të mos mund të marrë një fortesë. Këto dy shkrime janë një paralajmërim serioz rreth heqjes dorë nga mëkati… dhe shkuarjes në rrëfim ndërsa akoma mundemi. Botuar për herë të parë në 2012Vazhdo te lexosh

Apokalipsi… Jo?

 

Kohët e fundit, disa intelektualë katolikë kanë minimizuar nëse jo plotësisht duke hedhur poshtë çdo nocion që brezi ynë mund të jetoni në "kohët e fundit". Mark Mallett dhe Prof. Daniel O'Connor bashkohen në transmetimin e tyre të parë në internet për t'iu përgjigjur me një përgënjeshtrim të arsyetuar ndaj najzave të kësaj oreVazhdo te lexosh

"Magjia" e vërtetë

 

Mer tregtarët tuaj ishin burrat e mëdhenj të tokës,
të gjithë kombet u larguan nga ilaçi juaj magjik. (Zbul. 18:23)

Greqisht për "ilaç magjik": φαρμακείᾳ (farmakeia) -
përdorimi i ilaçeve, ilaçeve ose magjive
Vazhdo te lexosh

Zgjimi në stuhi

 

UNE KAM mori letra të shumta gjatë viteve nga njerëzit duke thënë: "Gjyshja ime foli për këto kohë dekada më parë". Por shumë prej atyre gjysheve kanë kohë që kanë kaluar. Dhe pastaj ndodhi shpërthimi i profetit në vitet 1990 me mesazhet e Fr. Stefano Gobbi, Medjugorje, dhe shikues të tjerë të shquar. Por ndërsa kthesa e mijëvjeçarit erdhi dhe shkoi dhe pritjet e ndryshimeve të afërta apokaliptike nuk u materializuan kurrë, një farë përgjumje ndaj kohërave, nëse jo cinizëm, vendosur. Profecia në Kishë u bë një pikë dyshimi; peshkopët ishin të shpejtë për të margjinalizuar zbulesën private; dhe ata që e ndoqën atë dukej se ishin në kufijtë e jetës së Kishës në tkurrjen e qarqeve Mariane dhe Karizmatike.Vazhdo te lexosh

Një transmetim profetik në internet?

 

A pjesa më e madhe e këtij shkrimi apostull ka qenë duke transmetuar "fjalën tani" që po flitet përmes papëve, leximeve masive, Zojës apo vizionarëve në të gjithë botën. Por ka përfshirë edhe të folurit e tani fjale që është vënë në zemrën time. Siç Zonja jonë e Bekuar i tha njëherë Shën Catherine Labouré:Vazhdo te lexosh

Shkenca nuk do të na shpëtojë

 

'Qytetërimet shemben ngadalë, mjaft ngadalë
kështu që ju mendoni se mund të mos ndodhë vërtet.
Dhe thjesht mjaft shpejt në mënyrë që
ka pak kohë për të manovruar. '

-Revista Plague, f. 160, një roman
nga Michael D. O'Brien

 

KUSH nuk e do shkencen? Zbulimet e universit tonë, qoftë ndërlikimet e ADN-së apo kalimi i kometave, vazhdojnë të magjepsin. Si funksionojnë gjërat, pse funksionojnë, nga vijnë - këto janë pyetje shumëvjeçare nga thellësia e zemrës njerëzore. Ne duam të njohim dhe kuptojmë botën tonë. Dhe në një kohë, ne madje donim të dinim Një pas saj, siç deklaroi vetë Ajnshtajni:Vazhdo te lexosh

11:11

 

Ky shkrim nga nëntë vjet më parë erdhi në mendje dy ditë më parë. Nuk do ta ribotoja derisa të marr një konfirmim të egër këtë mëngjes (lexo deri në fund!) Më poshtë u botua për herë të parë më 11 janar 2011 në 13: 33

 

PËR disa kohë tani, unë kam folur me lexuesin e rastit i cili është i habitur se pse ata papritmas po shohin numrin 11:11 ose 1:11, ose 3:33, 4:44, etj. , televizioni, numri i faqes, etj. ata papritmas po e shohin këtë numër "kudo". Për shembull, ata nuk do ta shikojnë orën tërë ditën, por papritmas ndiejnë dëshirën për të ngritur sytë, dhe ja ku është përsëri.

Vazhdo te lexosh

Spirale drejt syrit

 

SOLEMNITETI I SHENJES SIR BIRGJGS SLE LUMTUR,
NENA E ZOTIT

 

Më poshtë është "tani fjala" në zemrën time në këtë Festë të Nënës së Zotit. Isshtë përshtatur nga Kapitulli i Tretë i librit tim Përballja përfundimtare rreth asaj se si koha po përshpejtohet. A e ndjeni atë? Ndoshta kjo është arsyeja pse

-----

Por ora po vjen, dhe tani është këtu 
(John 4: 23)

 

IT mund të duket se zbatohen fjalët e profetëve të Dhjatës së Vjetër, si dhe libri i Zbulesës te tonë dita është mbase mendjemadh apo edhe fondamentaliste. Megjithatë, fjalët e profetëve të tillë si Ezekiel, Isaiah, Jeremiah, Malachi dhe St. John, për të përmendur vetëm disa, tani po digjen në zemrën time në një mënyrë që nuk e kanë bërë në të kaluarën. Shumë njerëz që kam takuar gjatë udhëtimeve të mia thonë të njëjtën gjë, se leximet e Meshës kanë marrë një kuptim dhe rëndësi të fuqishme që ata kurrë nuk e kanë ndier më parë.Vazhdo te lexosh

Mbi ata idhuj

 

IT do të ishte një ceremoni dashamirëse e mbjelljes së pemëve, një shenjtërim i Sinodit Amazonian te Shën Françesku. Ngjarja nuk u organizua nga Vatikani, por Urdhri i Friars të Vogël, Lëvizja Katolike Botërore për Klimën (GCCM) dhe REPAM (Rrjeti Kishtar Pan-Amazonian). Papa, i rrethuar nga hierarki tjetër, u mblodh në Kopshtet e Vatikanit së bashku me njerëz indigjenë nga Amazon. Një kanoe, një shportë, statuja prej druri të grave shtatzëna dhe "objekte" të tjera ishin vendosur përpara Atit të Shenjtë. Sidoqoftë, ajo që ndodhi më pas, shkaktoi valë tronditëse në të gjithë krishterimin: disa njerëz të pranishëm papritmas u përkul para "artefakteve". Kjo nuk dukej më se ishte një "shenjë e dukshme e ekologjisë integrale", siç thuhet në Deklarata për shtyp e Vatikanit, por kishte të gjitha paraqitjet e një rituali pagan. Pyetja kryesore u bë menjëherë, "Cilët ishin statujat që përfaqësonin?"Vazhdo te lexosh

Profecia e Newman

Shën John Henry Newman pjesë nga Sir John Everett Millais (1829-1896)
Kanonizuar në 13 Tetor 2019

 

PËR disa vite, sa herë që do të flisja publikisht për kohët në të cilat po jetojmë, do të më duhej të pikturoja me kujdes një fjalët e papëve dhe shenjtorët. Njerëzit thjesht nuk ishin të gatshëm të dëgjonin nga askush laik si unë se do të përballemi me luftën më të madhe që ka kaluar Kisha - atë që Gjon Pali II e quajti "përballjen përfundimtare" të kësaj epoke. Në ditët e sotme, mezi kam për të thënë diçka. Shumica e njerëzve me besim mund të thonë, përkundër të mirës që ekziston ende, se diçka ka shkuar jashtëzakonisht keq me botën tonë.Vazhdo te lexosh

Shpirti i Kontrollit

 

DERISA duke u lutur përpara Sakramentit të Bekuar në 2007, pata një përshtypje të papritur dhe të fortë të një engjëlli në mes të qiejve që rri pezull mbi botë dhe duke bërtitur,

“Kontrolloni! Kontrolloni! ”

Ndërsa njeriu përpiqet të dëbojë praninë e Krishtit nga bota, kudo që ata të kenë sukses, kaos zë vendin e Tij. Dhe me kaos, vjen frika. Dhe me frikë, vjen mundësia për të kontrolluar. Por fryma e Kontrollit nuk është vetëm në botë në përgjithësi, ajo po funksionon edhe në Kishë Vazhdo te lexosh

Shenjat e Kohëve Tona

Notre Dame në zjarr, Thomas Samson / Agence France-Presse

 

IT ishte dita më e ftohtë në vizitën tonë në Jeruzalem muajin e kaluar. Era ishte e pamëshirshme ndërsa dielli luftonte kundër reve për sundim. Ishte këtu në Malin e Ullinjve që Jezusi qau mbi atë qytet antik. Grupi ynë i pelegrinëve hyri në kishëz atje, duke u ngritur mbi Kopshtin e Gjetsemanit, për të thënë Mesha.Vazhdo te lexosh

Fuqia e Gjykimeve

 

NJERIUT marrëdhëniet - qofshin ato martesore, familjare ose ndërkombëtare - në dukje nuk kanë qenë kurrë kaq të tensionuara. Retorika, zemërimi dhe përçarja po i afrojnë komunitetet dhe kombet gjithnjë e më shumë drejt dhunës. Pse Një arsye, me siguri, është fuqia në të cilën qëndron gjykimet. Vazhdo te lexosh