Duke sfiduar Kishën

 

IF ju po kërkoni dikë që t'ju tregojë se gjithçka do të jetë në rregull, se bota thjesht do të vazhdojë ashtu siç është, se Kisha nuk është në një krizë serioze dhe se njerëzimi nuk po përballet me një ditë llogari - ose që Zoja thjesht do të shfaqet e paqartë dhe do të na shpëtojë të gjithëve në mënyrë që të mos na duhet të vuajmë, ose që të krishterët të "rrëmbehen" nga toka… atëherë ju keni ardhur në vendin e gabuar.Vazhdo te lexosh

Thirrja e Profetëve të Krishtit

 

Dashuria për Papa Romak duhet të jetë në ne një pasion i lezetshëm, sepse tek ai shohim Krishtin. Nëse merremi me Zotin në lutje, do të shkojmë përpara me një vështrim të qartë që do të na lejojë të perceptojmë veprimin e Shpirtit të Shenjtë, edhe përpara ngjarjeve që nuk i kuptojmë ose që prodhojnë psherëtima ose hidhërimi.
- Shën. José Escriva, I dashuruar me kishën, n 13

 

AS Katolikë, detyra jonë nuk është të kërkojmë përsosmëri te peshkopët tanë, por të kërkojmë dëgjoni për zërin e Bariut të Mirë në të tyren. 

Bindjuni udhëheqësve tuaj dhe shtyjuni atyre, sepse ata ju mbajnë me kujdes dhe do të duhet të japin llogari, në mënyrë që ata të mund ta përmbushin detyrën e tyre me gëzim dhe jo me hidhërim, sepse kjo nuk do t'ju sjellë asnjë përfitim. (Hebrenjve 13:17)

Vazhdo te lexosh

Të Kinës

 

Në vitin 2008, ndjeva që Zoti filloi të flasë për "Kinën". Kjo arriti kulmin në këtë shkrim nga viti 2011. Ndërsa lexova titujt sot, duket se është në rregull ta ribotohet sonte. Më duket gjithashtu se shumë nga pjesët "shah" për të cilat kam shkruar për vite me radhë tani po lëvizin në vend. Ndërsa qëllimi i këtij apostoli është kryesisht ndihma e lexuesve për të mbajtur këmbët në tokë, Zoti ynë gjithashtu tha që "të shikojë dhe të lutet". Dhe kështu, ne vazhdojmë të shikojmë me lutje

Më poshtë u botua për herë të parë në 2011. 

 

 

Papa Benedict paralajmëroi para Krishtlindjes se "eklipsi i arsyes" në Perëndim po vinte në rrezik "të ardhmen e botës". Ai aludoi në shembjen e Perandorisë Romake, duke bërë një paralele midis saj dhe kohërave tona (shih Në prag).

Gjatë gjithë kohës, ekziston një fuqi tjetër në rritje në kohën tonë: Kina Komuniste. Ndërsa aktualisht nuk ka të njëjtët dhëmbë si Bashkimi Sovjetik, ka shumë për t'u shqetësuar në lidhje me ngjitjen e kësaj superfuqie të ngritur.

 

Vazhdo te lexosh

Gërmadhat dhe mesazhi

Një zë që bërtet në shkretëtirë

 

ST PALI mësoi se ne jemi "të rrethuar nga një re dëshmitarësh". [1]Heb 12: 1 Ndërsa fillon ky vit i ri, unë dëshiroj të ndaj me lexuesit "re të vogël" që rrethon këtë apostull përmes relikteve të Shenjtorëve që kam marrë ndër vite - dhe si flasin ata për misionin dhe vizionin që drejton këtë ministriVazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Heb 12: 1

Shenjtërimi i Vonë

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 23 dhjetor 2017
E Shtuna e Javës së Tretë të Ardhjes

Tekste liturgjike këtu

Moska në agim

 

Tani më shumë se kurrë është e rëndësishme që të jeni "vëzhguesit e agimit", vrojtuesit që shpallin dritën e agimit dhe pranverën e re të Ungjillit
prej të cilave tashmë mund të shihen sythat.

—POPA JOHN PAUL II, Dita e 18-të Botërore e Rinisë, 13 Prill, 2003;
vatikan.va

 

PËR nja dy javë, kam kuptuar se duhet të ndaj me lexuesit e mi një shëmbëlltyrë të llojeve që janë shpalosur kohët e fundit në familjen time. Unë e bëj këtë me lejen e djalit tim. Kur të dy lexonim leximet e djeshme dhe të sotme në masë, e dinim se ishte koha ta ndanim këtë histori bazuar në dy fragmentet e mëposhtme:Vazhdo te lexosh

Lirimi i Madh

 

MANY mendoni se njoftimi i Papa Françeskut që shpall një "Jubile të Mëshirës" nga 8 Dhjetor 2015 deri më 20 Nëntor 2016 kishte një domethënie më të madhe nga sa mund të ishte shfaqur më parë. Arsyeja është se ajo është një nga shenjat e shumta duke konverguar të gjitha menjëherë. Kjo goditi për mua gjithashtu ndërsa reflektova për Jubileun dhe një fjalë profetike që mora në fund të vitit 2008 [1]shih Viti i Shpalosjes

Botuar për herë të parë më 24 mars 2015.

Shënimet

Shënimet
1 shih Viti i Shpalosjes

Si ta dimë kur gjykimi është afër

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 17 tetor 2017
E marta e javës së njëzet e tetë në kohë të zakonshme
Zgjedhin Shën Memorie Shën Ignati i Antiokisë

Tekste liturgjike këtu

 

 

PAS një përshëndetje e ngrohtë për Romakët, Shën Pali hap një dush të ftohtë për të zgjuar lexuesit e tij:Vazhdo te lexosh

Demaskimi i Skeptikëve të Mrekullisë së Diellit


Skena nga Dita e 13-të

 

A shiu përplasi tokën dhe zhyti turmat. Duhet të dukej si një pikëçuditje për talljen që mbushi gazetat laike për muaj më parë. Tre fëmijë çobanë pranë Fatimas, Portugali pohuan se një mrekulli do të ndodhte në fushat Cova da Ira në mesditë të asaj dite. Ishte 13 tetor 1917. Deri në 30, 000 deri në 100, 000 njerëz ishin mbledhur për ta parë atë.

Në radhët e tyre përfshiheshin besimtarë dhe jobesimtarë, zonja të vjetra të devotshme dhe djem të rinj tallës. —Pr. John De Marchi, Prifti dhe studiuesi italian; Zemra e Papërlyer, 1952

Vazhdo te lexosh

Dënimi më i keq

Qitje masive, Las Vegas, Nevada, 1 tetor 2017; David Becker / Getty Images

 

Vajza ime e madhe sheh shumë qenie të mira dhe të këqija [engjëj] në betejë. Ajo ka folur shumë herë rreth asaj se si është një luftë gjithëpërfshirëse dhe po bëhet gjithnjë e më e madhe dhe llojet e ndryshme të qenieve. Zoja iu shfaq asaj në një ëndërr vitin e kaluar si Zoja e Guadalupe. Ajo i tha asaj që demoni që vjen është më i madh dhe më i egër se të gjithë të tjerët. Se ajo nuk do ta angazhojë këtë demon dhe as nuk do ta dëgjojë atë. Do të përpiqej të pushtonte botën. Ky është një demon i frikë. Ishte një frikë që vajza ime tha se do të mbështeste të gjithë dhe gjithçka. Qëndrimi afër Sakramenteve dhe Jezusit dhe Marisë ka një rëndësi të madhe. -Një letër nga një lexues, shtator 2013

 

TERRORI në Kanada. Terror në Francë. Terror në Shtetet e Bashkuara. Vetëm këto janë titujt e ditëve të fundit. Terrori është gjurma e Satanit, arma kryesore e të cilit është në këto kohë frikë. Sepse frika na mban të mos bëhemi të prekshëm, të mos besojmë, të mos hyjmë në marrëdhënie… qoftë midis bashkëshortëve, anëtarëve të familjes, miqve, fqinjëve, kombeve fqinjë ose Zotit. Frika, pra, na çon të kontrollojmë ose të heqim dorë nga kontrolli, të kufizojmë, të ndërtojmë mure, të digjemi ura dhe të zmbrapsemi. Shën Gjoni e shkroi atë "Dashuria e përsosur largon çdo frikë". [1]John 1 4: 18 Si i tillë, mund të thuhet edhe kjo frikë e përsosur dëbon gjithë dashurinë.Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 John 1 4: 18

A mund ta shterojmë mëshirën e Zotit?

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 24 shtator 2017
E diela e javës së njëzet e pestë në kohë të zakonshme

Tekste liturgjike këtu

 

Jam duke u kthyer nga konferenca "Flaka e Dashurisë" në Filadelfia. Ishte bukur. Rreth 500 njerëz mbushën një dhomë hoteli që ishte e mbushur me Shpirtin e Shenjtë që nga minuta e parë. Të gjithë ne po largohemi me shpresë të re dhe forcë në Zotin. Kam disa pushime të gjata në aeroporte gjatë kthimit në Kanada, dhe po e marr këtë kohë për të reflektuar me ju në leximet e sotme.Vazhdo te lexosh

Revolucioni… në kohë reale

Statuja e Vandalizuar e Shën Junipo Serra, Mirësjellje KCAL9.com

 

DISA vite më parë kur kam shkruar për një ardhje Revolucioni Global, veçanërisht në Amerikë, një burrë përqeshi: «Ka jo revolucion në Amerikë, dhe atje nuk do të bëhu! ” Por ndërsa dhuna, anarkia dhe urrejtja kanë filluar të arrijnë një hap të etur në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë në botë, ne po shohim shenjat e para të asaj dhune. persekutim që ka qenë duke u përgatitur nën sipërfaqen që Zoja e Fatimës parashikoi dhe që do të sjellë "pasionin" e Kishës, por edhe "ringjalljen" e saj.Vazhdo te lexosh

Oqeani i Mëshirës

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 7 gusht 2017
E hëna e javës së tetëmbëdhjetë në kohë të zakonshme
Zgjedhin Memoriali i Shën Sikstit II dhe sahabëve

Tekste liturgjike këtu

 Foto e realizuar më 30 tetor 2011 në Casa San Pablo, Sto. Dgo Republika Domenikane

 

Une vetem u kthye nga Arkeoteos, përsëri në mbretërinë e vdekshme. Ishte një javë e pabesueshme dhe e fuqishme për të gjithë ne në këtë kamp babai / djali të vendosur në bazën e Shkëmbinjve Kanadezë. Në ditët në vazhdim, unë do të ndaj me ju mendimet dhe fjalët që më erdhën atje, si dhe një takim të pabesueshëm që të gjithë ne patëm me "Zoja".Vazhdo te lexosh

Erërat e Ndryshimit

"Papa i Marisë"; foto nga Gabriel Bouys / Getty Images

 

Botuar për herë të parë më 10 maj 2007… interestingshtë interesante të vërehet se çfarë thuhet në fund të kësaj - ndjenja e një "pauze" që vjen para "Stuhisë" do të fillonte të vërtitet në një kaos gjithnjë e më të madh kur fillojmë t'i afrohemi "Sy" Besoj se po hyjmë në atë kaos tani, që shërben edhe për një qëllim. Më shumë për këtë nesër 

 

IN turnetë tona të fundit koncertale në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, [1]Gruaja ime dhe fëmijët tanë në atë kohë kemi vërejtur se pa marrë parasysh se ku shkojmë, erëra të forta të qëndrueshme na kanë ndjekur. Në shtëpi tani, këto erëra mezi kanë bërë një pushim. Të tjerët për të cilët kam folur gjithashtu kanë vërejtur një shtimi i erërave.

Besoj, është një shenjë e pranisë së Nënës sonë të Bekuar dhe Bashkëshortit të saj, Shpirtit të Shenjtë. Nga historia e Zojës së Fatimës:

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Gruaja ime dhe fëmijët tanë në atë kohë

Ky Shpirt Revolucionar

revolucionetpirit1

atu-protestëFoto nga John Blanding me mirësjellje të The Boston Globe / Getty Images

 

Këto nuk ishin zgjedhje. Ishte një revolucion… Mesnata ka kaluar. Ka ardhur një ditë e re. Dhe gjithçka është gati të ndryshojë.
—Daniel Greenfield nga “America Rising”, 9 nëntor 2016; Israelrisiing.com

 

OR është gati të ndryshojë, dhe për të mirë?

Shumë të krishterë në Shtetet e Bashkuara po festojnë sot, duke festuar sikur "ka kaluar mesnata" dhe një ditë e re ka ardhur. Unë lutem me gjithë zemër që, të paktën në Amerikë, kjo të jetë e vërtetë. Se rrënjët e krishtera të këtij kombi do të kishin një shans të lulëzojnë edhe një herë. Kjo të gjithë gratë do të respektohen, përfshirë ato në bark. Kjo liri fetare do të rikthehet dhe se paqja do të mbushë kufijtë e saj.

Por pa Jezu Krishtin dhe Ungjillin e Tij si burim e lirisë së vendit, nuk do të jetë veçse një paqe false dhe një siguri e rreme.

Vazhdo te lexosh

Në prag

 

 

Një nga funksionet kryesore të këtij apostoliti shkrimor është të tregojë se Zoja dhe Kisha janë vërtet pasqyra të një një tjetër - domethënë, sa autentike e ashtuquajtura "zbulesë private" pasqyron zërin profetik të Kishës, veçanërisht atë të papëve. Në fakt, për mua ka qenë një hapje e shkëlqyeshme e syve për të parë se si pontifikët, për më shumë se një shekull, kanë paralelizuar mesazhin e Nënës së Bekuar të tillë që paralajmërimet e saj më të personalizuara janë në thelb "ana tjetër e medaljes" paralajmërimet e Kishës. Kjo është më e dukshme në shkrimet e mia Pse nuk Bërtasin Papët?

Vazhdo te lexosh

Shembja e Ligjërimit Civil

ligjërim i shemburFoto nga Mike Christy / Arizona, Daily Star, AP

 

IF "shtrënguesi”Po ngrihet në këtë kohë, e tillë që paligjshmëri po përhapet në të gjithë shoqërinë, qeveritë dhe gjykatat, nuk është çudi, pra, të shohësh se çfarë përbën një kolaps në diskursin civil. Për atë që është nën sulm në këtë orë është shumë dinjitet e personit njerëzor, bërë në shëmbëlltyrën e Zotit.

Vazhdo te lexosh