Vdekja e Logjikës - Pjesa II

 

WE janë dëshmitarë të një prej shembjeve më të mëdha të logjikës në historinë njerëzore - në kohë reale. Duke parë dhe paralajmëruar për këtë që po vjen Tsunami shpirtëror për disa vite tani, duke parë që ajo arrin në brigjet e njerëzimit nuk e zvogëlon natyrën mahnitëse të këtij "eklipsi të arsyes", siç e quajti Papa Benedikti. [1]Adresa në Curia Romake, 20 dhjetor 2010; krh. Në prag  In La Vdekja e Logjikës - Pjesa I, Kam ekzaminuar disa nga veprimet që tërheqin mendjen nga qeveritë dhe gjykatat që shkëputen nga logjika dhe arsyeja. Vala e mashtrimit vazhdon

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Adresa në Curia Romake, 20 dhjetor 2010; krh. Në prag

Më shumë mbi sprovat dhe triumfet tona

Dy Vdekje"Dy Vdekje", nga Michael D. O'Brien

 

IN një përgjigje ndaj artikullit tim Frika, zjarri dhe një "shpëtim"?, Shkroi Charlie Johnston Në det me perspektivën e tij mbi ngjarjet e ardhshme, duke ndarë kështu me lexuesit më shumë nga dialogët privatë që kemi pasur në të kaluarën. Kjo siguron, mendoj, një mundësi thelbësore për të nënvizuar disa nga aspektet më të rëndësishme të misionit tim dhe thirrjen që lexuesit e rinj mund të mos jenë të vetëdijshëm.

Vazhdo te lexosh

Frika, zjarri dhe një "shpëtim"?

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 6 maj 2016
Tekste liturgjike këtu

zjarr i egër2Zjarri i egër në Fort McMurray, Alberta (foto CBC)

 

DISA nga ju keni shkruar duke pyetur nëse familja jonë është në rregull, duke pasur parasysh zjarrin e madh në Kanadën veriore në dhe rreth Fort McMurray, Alberta. Zjarri është rreth 800 km larg… por tymi që errëson qiellin tonë këtu dhe shndërron diellin në një prush të ndezur me të kuqërremtë, është një kujtesë se bota jonë është shumë më e vogël sesa mendojmë. Alsoshtë gjithashtu një kujtesë e asaj që një burrë nga atje na tha disa vjet më parë

Kështu që unë ju lë këtë fundjavë me disa mendime të rastësishme në zjarr, Charlie Johnston, dhe frikë, duke u mbyllur me një reflektim mbi leximet e sotme të fuqishme të Masës.

Vazhdo te lexosh

Çmenduri!

çmenduri2_Fotornga Shawn Van Deale

 

KETU nuk është fjalë tjetër për të përshkruar atë që po ndodh në botën tonë sot: çmenduri. Çmenduri e pastër. Le ta quajmë një lopatë një lopatë, ose siç thotë Shën Pali,

Mos merrni pjesë në punët e pafrytshme të errësirës; përkundrazi ekspozoji them (Efes. 5:11)

… Ose siç shënoi Shën Gjon Pali II troç:

Vazhdo te lexosh

Shkuarja në Ekstreme

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 11 dhjetor 2015
E Premte e Javës së Dytë të Ardhjes

Tekste liturgjike këtu

ekstreme_Fotor

 

A Rreziku i vërtetë në këtë orë në botë nuk është se ka kaq shumë konfuzion, por kjo do të kapeshim vetë në të. Në fakt, paniku, frika dhe reagimet e detyrueshme janë pjesë e Mashtrimit të Madh. Ai largon shpirtin nga qendra e tij, e cila është Krishti. Paqja lë, dhe bashkë me të, mençuria dhe aftësia për të parë qartë. Ky është rreziku real.

Vazhdo te lexosh

Bisha Përtej Krahasoni

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 23-28 nëntor 2015

Tekste liturgjike këtu

 

A Leximet masive këtë javë që adresojnë shenjat e "kohërave të fundit" pa dyshim do të evokojnë shkarkimin e njohur, në mos të lehtë, që "të gjithë mendojnë e tyre kohët janë koha e fundit ". Apo jo Të gjithë e kemi dëgjuar që përsëritet përsëri dhe përsëri. Kjo sigurisht ishte e vërtetë për Kishën e hershme, derisa Shën. Pjetri dhe Pali filluan të zbutnin pritjet:

Vazhdo te lexosh

Revolucion Tani!

Një imazh poster i prerë nga një revistë e botuar pas Revolucionit Francez

 

SHENJAT kjo Revolucioni Global në vazhdim janë kudo, duke u përhapur si një kulm i zi në të gjithë globin. Duke marrë parasysh të gjitha gjërat, nga shfaqjet e papara të Marisë në të gjithë botën te deklaratat profetike të papëve në shekullin e kaluar (shih Pse nuk Bërtasin Papët?), duket se është fillimi i dhimbjeve të fundit të lindjes të kësaj epoke, të asaj që Papa Piu XI e quajti "një konvulsion pas një tjetri" përgjatë shekujve.

Vazhdo te lexosh

Gjë e neveritshme

pelin_DL_Fotor  

Ky shkrim u botua për herë të parë në 24 Mars, 2009.

   

"Tymi i Satanit po depërton në Kishën e Zotit përmes çarjeve të mureve." —POPA PAUL VI, citimi i parë: Homeli gjatë meshës për Shën. Peter & Paul, Qershor 29, 1972

 

KETU është një elefant në dhomën e ndenjes. Por pakkush dëshiron të flasë për të. Shumica zgjedhin ta injorojnë atë. Problemi është se elefanti po shkel të gjitha mobiljet dhe po ndot qilimin. Dhe elefanti është ky: kisha është e ndotur nga braktisja -largimi nga besimi - dhe ai ka një emër: "Pelini".

Vazhdo te lexosh

Pikëllimi i dhimbjeve

 

 

A Javët e kaluara, dy kryqëzime dhe një statujë e Marisë në shtëpinë tonë u ishin këputur duart - të paktën dy prej tyre në mënyrë të pashpjegueshme. Në fakt, pothuajse çdo statujë në shtëpinë tonë ka një dorë që mungon. Më kujtoi një shkrim që bëra në këtë më 13 shkurt 2007. Unë mendoj se nuk është rastësi, veçanërisht në dritën e polemikave të vazhdueshme rrethuar Sinodin e jashtëzakonshëm mbi Familjen që po zhvillohet aktualisht në Romë. Sepse duket se po shohim - në kohë reale - të paktën do të vijnë fillimet e para të një pjese të Stuhisë që shumë prej nesh kanë paralajmëruar për vite me radhë: përçarje... 

Vazhdo te lexosh

Ora Jeremiah

 

WELL, Unë duhet të jem mësuar deri tani. Kurdoherë që Zoti vë i fortë fjalët në zemrën time, unë jam gati për një betejë - shpirtërisht dhe materialisht. Për ditë me radhë, sa herë që dua të shkruaj, është sikur radari im është bllokuar dhe formimi i një fjalie të vetme është gati i pamundur. Ndonjëherë është për shkak se "fjala" nuk është gati të flasë akoma; herë të tjera - dhe unë mendoj se kjo është njëra prej tyre - duket sikur ka një gjë të tërë luftë për kohën time.

Vazhdo te lexosh

Kthehu në Eden?

  Dëbimi nga Kopshti i Edenit, Thomas Cole, rreth 1827-1828.
Muzeu i Arteve të Bukura, Boston, MA, SHBA

 

Botuar për herë të parë më 4 mars 2009

 

Qysh prej kohës njerëzimi u ndalua nga Kopshti i Edenit, ai ka dëshiruar për bashkësi me Zotin dhe harmoni me natyrën - pavarësisht nëse njeriu e di atë apo jo. Përmes Birit të Tij, Zoti i ka premtuar të dy. Por përmes një gënjeshtre, po kështu edhe gjarpri antik.

Vazhdo te lexosh

Shërimi i Vogël i Shën Rafaelit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të premten, 5 qershor 2015
Memoriali i Shën Boniface, Ipeshkvi dhe Martiri

Tekste liturgjike këtu

Shën Rafaeli, "Mjekësia e Zotit ”

 

IT ishte ngrysur vonë dhe një hënë gjaku po ngrihej. Më tërhiqte ngjyra e thellë ndërsa endesha nëpër kuaj. Unë sapo kisha hedhur sanë e tyre dhe ata ishin duke qeshur në heshtje. Hëna e plotë, bora e freskët, zhurma paqësore e kafshëve të kënaqura ... ishte një moment i qetë.

Derisa ajo që më dukej si një rrufe në gjurin tim.

Vazhdo te lexosh

Mrekullia e Parisit

parisnighttraffic.jpg  


I mendoi se trafiku në Romë ishte i egër. Por mendoj se Parisi është më i çmendur. Mbërritëm në qendër të kryeqytetit francez me dy makina të plota për një darkë me një anëtar të Ambasadës Amerikane. Hapësira për parkim atë natë ishte aq e rrallë sa bora në tetor, kështu që unë dhe shoferi tjetër lëshuam ngarkesën tonë njerëzore dhe filluam të vozisim rreth bllokut duke shpresuar për një hapësirë ​​për t'u hapur. Atëherë ndodhi. Kam humbur vendin e makinës tjetër, kam marrë një kthesë të gabuar dhe krejt papritur kam humbur. Si një astronaut i patretur në hapësirë, unë fillova të thithesha në orbitën e rrjedhave konstante, pa mbarim, kaotike të trafikut parisien.

Vazhdo te lexosh

Mëshirë për një popull në errësirë

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të hënën e javës së dytë të kreshmës, 2 mars 2015

Tekste liturgjike këtu

 

KETU është një linjë nga ajo e Tolkien Lord of the Rings që, ndër të tjera, më kërceu kur personazhi Frodo uron për vdekjen e kundërshtarit të tij, Gollum. Magjistari i mençur Gandalf përgjigjet:

Vazhdo te lexosh

Bukuroshja e Pakrahasueshme


Katedralja e Milanos në Lombardi, Milano, Itali; foto nga Prak Vanny

 

SOLEMNITETI I MARIS, NTHERNS S SHENJT T G ZOTIT

 

Qysh prej kohës javën e fundit të Ardhjes, unë kam qenë në një gjendje të përhershme të soditjes së bukuri e pakrahasueshme të Kishës Katolike. Në këtë solemnitet të Marisë, Nënës së Shenjtë të Zotit, unë gjej që zëri im po bashkohet me të sajin:

Shpirti im shpall madhështinë e Zotit; shpirti im gëzohet në Perëndinë shpëtimtarin tim (Luka 1: 46-47)

Në fillim të kësaj jave, unë shkrova për kontrastin e plotë midis martirëve të krishterë dhe atyre ekstremistëve që po shkatërrojnë familje, qytete dhe jetojnë në emër të "fesë". [1]shih Dëshmitari i krishterë-martir Edhe një herë, bukuria e krishterimit shpesh është më e dukshme kur errësira rritet, kur hijet e së keqes së ditës zbulojnë bukurinë e të lehta. Vajtimi që u ngrit në mua gjatë Kreshmës në 2013 ka qenë duke më kumbuar në veshët e mi në të njëjtën kohë (lexo Qani, o bij të njerëzve) Isshtë tërbimi i një dielli që perëndon në një botë të magjepsur duke besuar se bukuria qëndron vetëm brenda teknologjisë dhe shkencës, arsyes dhe logjikës, sesa jetës së besimit që vjen nga besimi dhe pasimi i Jezu Krishtit.

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Ferri i Liruar

 

 

KUR E shkrova këtë javë të kaluar, vendosa të ulem mbi të dhe të lutem edhe ca për shkak të natyrës shumë serioze të këtij shkrimi. Por gati çdo ditë që nga ajo kohë, unë kam marrë konfirmime të qarta se kjo është një fjalë të paralajmërimit për të gjithë ne.

Ka shumë lexues të rinj që vijnë në bord çdo ditë. Më lejoni ta rikujtoj shkurtimisht atëherë… Kur ky apostull shkrimi filloi rreth tetë vjet më parë, ndjeva që Zoti më kërkonte të “shikoja dhe të lutesha”. [1]Në WYD në Toronto në 2003, Papa Gjon Pali II gjithashtu na kërkoi të rinjve që të bëhemi «la rojet të mëngjesit që shpallin ardhjen e diellit kush është Krishti i Ngjallur! " OPPOPE JOHN PAUL II, Mesazhi i Atit të Shenjtë për Rininë e Botës, Dita XVII Botërore e Rinisë, n. 3; (krh. Is 21: 11-12) Duke ndjekur titujt, u duk se kishte një përshkallëzim të ngjarjeve botërore nga muaji. Pastaj filloi të bëhej nga java. Dhe tani, është përditshme. Exactlyshtë pikërisht ashtu siç ndjeva se Zoti po më tregonte se do të ndodhte (oh, sa do të dëshiroja në disa mënyra të isha gabim për këtë!)

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Në WYD në Toronto në 2003, Papa Gjon Pali II gjithashtu na kërkoi të rinjve që të bëhemi «la rojet të mëngjesit që shpallin ardhjen e diellit kush është Krishti i Ngjallur! " OPPOPE JOHN PAUL II, Mesazhi i Atit të Shenjtë për Rininë e Botës, Dita XVII Botërore e Rinisë, n. 3; (krh. Is 21: 11-12)

Takimi në Kliring

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 7 korrik - 12 korrik 2014
Koha e zakonshme

Tekste liturgjike këtu

 

 

I kam pasur shumë kohë për t'u lutur, menduar dhe dëgjuar këtë javë ndërsa qëndroja në traktorin tim. Veçanërisht për njerëzit që kam takuar përmes këtij apostoliti shkrimor misterioz. Unë u referohem atyre shërbëtorëve besnikë dhe lajmëtarëve të Zotit të cilët, si unë, janë ngarkuar të shikojnë, të luten dhe pastaj të flasin për kohët në të cilat po jetojmë. Mrekullueshëm, ne të gjithë kemi ardhur nga drejtime të ndryshme, duke bredhur nëpër errësirë , pyje të dendura dhe shpesh herë të rrezikshme të profecisë, vetëm për të arritur në të njëjtën pikë: në Pastrimin e një mesazhi të bashkuar.

Vazhdo te lexosh

Bora në Kajro?


Bora e parë në Kajro, Egjipt në 100 vjet, AFP-Getty Images

 

 

SNOW ne Kajro? Akull në Izrael? Fluturake në Siri?

Për disa vite tani, bota ka parë si ngjarjet natyrore të tokës shkatërrojnë rajone të ndryshme nga vendi në vend. Por a ka ndonjë lidhje me atë që po ndodh gjithashtu në shoqëri në masë: rrënimi i ligjit natyror dhe moral?

Vazhdo te lexosh

Vetëm një tjetër Evë e Shenjtë?

 

 

KUR U zgjova këtë mëngjes, një re e papritur dhe e çuditshme m'u var mbi shpirtin. Ndjeva një frymë të fortë të dhunë vdekje në ajër rreth meje. Ndërsa shkoja me makinë në qytet, nxora Rruzaren time dhe, duke thirrur emrin e Jezusit, u luta për mbrojtjen e Zotit. M'u deshën rreth tre orë dhe katër filxhanë kafe për të kuptuar më në fund se çfarë po përjetoja dhe pse: është Halloween sot.

Jo, unë nuk do të thellohem në historinë e kësaj "feste" të çuditshme amerikane ose të futem në debat nëse do të marrësh pjesë në të apo jo. Një kërkim i shpejtë i këtyre temave në Internet do të sigurojë leximin e bollshëm midis ghulleve që vijnë në derën tuaj, duke mashtruar kërcënime në vend të trajtimeve.

Përkundrazi, unë dua të shoh se çfarë është bërë Halloween, dhe si është një lajmëtar, një tjetër "shenjë e kohërave".

 

Vazhdo te lexosh

Përparimi i Njeriut


Viktimat e gjenocidit

 

 

PARAFAT aspekti më dritëshkurtër i kulturës sonë moderne është nocioni se jemi në një rrugë lineare të përparimit. Se po lëmë pas, në vazhdën e arritjeve njerëzore, barbarinë dhe mendimin me mendje të ngushtë të brezave dhe kulturave të kaluara. Se po heqim prangat e paragjykimeve dhe intolerancës dhe po marshojmë drejt një bote më demokratike, të lirë dhe të civilizuar.

Ky supozim është jo vetëm i rremë, por i rrezikshëm.

Vazhdo te lexosh