Mësimi i vlerës së një shpirti

Mark dhe Lea në koncert me fëmijët e tyre, 2006

 

Dëshmia e Markut vazhdon ... Ju mund të lexoni Pjesët I - III këtu: Dëshmia ime.

 

HOST dhe producent i shfaqjes time televizive; një zyrë ekzekutive, automjet i ndërmarrjes dhe bashkëpunëtorë të shkëlqyeshëm. Ishte puna perfekte. 

Por duke qëndruar te dritarja e zyrës sime një pasdite vere, duke parë një kullotë lopësh në skaj të qytetit, ndjeva një dridhje shqetësimi. Muzikë ishte në thelbin e shpirtit tim. Unë isha nipi i një mashtruesi të Big Band. Grampa mund të këndonte dhe të binte në bori si punë e askujt. Kur isha gjashtë vjeç, ai më dha një harmonikë. Kur isha nëntë vjeç, shkrova melodinë time të parë. Në moshën pesëmbëdhjetë vjeç, unë shkruajta një këngë që kisha kënduar me motrën time, e cila, pas vdekjes së saj në një aksident automobilistik katër vjet më vonë, u bë balada "e saj" (dëgjo Shumë afër zemrës sime më poshtë). Dhe sigurisht, gjatë viteve të mia me Një zë, Kisha grumbulluar dhjetëra këngë që po kruaja t'i regjistroja. 

Kështu që kur më ftuan për të bërë një koncert, nuk mund të rezistoja. "Thjesht do të këndoj kryesisht këngët e mia të dashurisë", i thashë vetes. Gruaja ime rezervoi një turne të vogël dhe unë shkova. 

 

M WNYRAT E Mia NUK JAN M WNYRAT TUAJ

Natën e parë ndërsa këndoja këngët e mia, papritmas nga thellësia brenda, një "fjalë" filloi të digjej në zemrën time. Ishte sikur unë HAD të them atë që më trazonte në shpirt. Dhe kështu bëra. Më pas, unë në heshtje i kërkova falje Zotit. “Ah, më fal Jezus. Unë thashë se nuk do të bëja kurrë më ministri nëse nuk më pyetët. Nuk do ta lejoj të ndodhë përsëri! ” Por pas koncertit, një grua erdhi tek unë dhe më tha: “Faleminderit për muzikën tënde. Por cfare the foli aq thellë me mua. " 

“Oh Epo, kjo është mirë. Më vjen mirë ”Unë iu përgjigja. Por unë vendosa, megjithatë, t'i qëndroja muzikës. 

Unë them që nuk do ta përmend, nuk do të flas më në emër të tij. Por atëherë është sikur zjarri po digjet në zemrën time, i burgosur në kockat e mia; Unë lodhem duke u mbajtur, nuk mundem! (Jeremia 20: 9)

Dy netët e ardhshme, e njëjta gjë saktësisht u rishfaq. Dhe edhe një herë, njerëzit erdhën tek unë më pas duke thënë se ishte fjala e thënë që u shërbente atyre më së shumti. 

U ktheva në shtëpi në punën time, paksa e hutuar - dhe akoma më e shqetësuar. "Çfarë nuk është në rregull me mua?", Pyeta veten. "Ju keni një punë të jashtëzakonshme." Por muzika u dogj në shpirtin tim ... dhe po kështu edhe Fjala e Zotit.

Disa muaj më vonë, lajmet e papritura u filtruan deri në tryezën time. "Ata po e presin shfaqjen," tha bashkëpunëtori im. "Çfarë?! Vlerësimet tona po ngjiten! " Shefi im e konfirmoi atë me një shpjegim mjaft të mirë. Në pjesën e pasme të mendjes sime, pyesja veten nëse kjo nuk ishte për shkak të letrës drejtuar redaktorit të një gazete lokale që kisha dërguar vetëm disa javë më parë. Në të, unë vura në dyshim pse media e lajmeve ishte e etur të botonte fotografi të luftës ose bender mbrojtës ... por më pas shmangu fotot që tregonin historinë e vërtetë të abortit. Kthimi i kthyeshëm ishte i ashpër nga bashkëpunëtorët. Shefi i lajmeve, një katolik praktikues, më qortoi. Dhe tani, isha pa punë. 

Papritmas, e gjeta veten pa asgjë për të bërë por Muzika ime. "Epo," i thashë gruas time, "kemi bërë gati aq shumë nga ato koncerte sa paga ime mujore. Ndoshta ne mund ta bëjmë atë të funksionojë. ” Por unë qeshi me vete. Shërbesë me kohë të plotë në Kishën Katolike me pesë fëmijë (tani kemi tetë) ?? Do të vdesim nga uria! 

Me këtë, gruaja ime dhe unë u transferuam në një qytet të vogël. Ndërtova një studio në shtëpi dhe fillova regjistrimin tim të dytë. Natën kur përfunduam albumin pas një viti më vonë, u nisëm për turneun tonë të parë në koncertin familjar (në fund të çdo mbrëmjeje, fëmijët tanë dilnin dhe këndonin këngën e fundit me ne). Dhe si më parë, Zoti vazhdoi të vinte fjalë në zemrën time se djegur derisa i fola. Pastaj fillova ta kuptoj. Ministria nuk është ajo që duhet të jap, por ajo që Zoti dëshiron të japë. Nuk është ajo që kam për të thënë, por çfarë Zoti ka për të thënë. Nga ana ime, unë duhet të zvogëlohem që Ai të rritet. Gjeta një drejtor shpirtëror [1]Fr. Robert "Bob" Johnson i Madonna House dhe nën udhëheqjen e tij filloi, me kujdes dhe disi tmerrësisht, një shërbesë me kohë të plotë.

Më në fund blemë një shtëpi për automjete të mëdha dhe me fëmijët tanë, filluam të bënim turne nëpër Kanada dhe Shtetet e Bashkuara duke jetuar në Providencën e Zotit dhe çfarëdo muzike që mund të shisnim. Por Zoti nuk u bë duke më përulur. Ai sapo kishte filluar. 

 

VLERA E NJ ONE SHPIRTI

Gruaja ime kishte rezervuar një turne koncertesh në Saskatchewan, Kanada. Fëmijët tani ishin duke u shkolluar në shtëpi, gruaja ime ishte e zënë me hartimin e faqes sonë të re dhe kopertinës së albumit, dhe kështu unë do të shkoja vetëm. Tani, ne kishim filluar regjistrimin e CD-së time Rosary. Ne po punonim me orë të gjata, ndonjëherë merrnim vetëm 4-5 orë fle çdo natë. Ne ishim të rraskapitur dhe po ndiejmë shkurajimin e shërbesës në Kishën Katolike: turma të vogla, promovim i dobët dhe shumë apati.

Nata e parë e gjashtë turneut tim në koncert ishte një tjetër turmë e vogël. Fillova të murmurisja. “Zot, si do t’i ushqej fëmijët e mi? Për më tepër, nëse më keni thirrur për t'u shërbyer njerëzve, ku janë ata? "

Koncerti tjetër, njëzet e pesë njerëz dolën. Natën tjetër, dymbëdhjetë. Në koncertin e gjashtë, isha gati të hidhja peshqirin. Pas prezantimit nga mikpritësi, unë hyra në shenjtëroren dhe hodha një vështrim në mbledhjen e vogël. Ishte një det me kokë të bardhë. Betohem se ata e kishin zbrazur repartin geriatrik. Dhe fillova të murmuris përsëri, “Zot, vë bast që ata as nuk mund të më dëgjojnë. Dhe blej CD-të e mia? Ata ndoshta zotërojnë lojtarë me 8 pista ”. 

Nga jashtë, isha i këndshëm dhe i përzemërt. Por nga brenda, unë isha i zhgënjyer dhe shpenzova. Në vend që të qëndroja atë natë në selinë e zbrazët (prifti ishte jashtë qytetit), unë mblodha veshjet e mia dhe fillova udhëtimin pesë orë në shtëpi nën yjet. Kur nuk isha dy milje larg nga ai qytet papritur ndjeva praninë e Jezusit në vendin pranë meje. Ishte aq intensive saqë mund ta "ndieja" qëndrimin e Tij dhe praktikisht ta shihja Atë. Ai ishte i përkulur drejt meje ndërsa Ai më tha këto fjalë në zemrën time:

Mark, kurrë mos e nënvlerësoni vlerën e një shpirti. 

Dhe pastaj u kujtova. Ishte një zonjë atje (e cila ishte nën 80 vjeç) e cila erdhi tek unë më pas. Ajo u prek thellë dhe filloi të më bënte pyetje. Vazhdoja të paketoja gjërat e mia, por u përgjigja me mirësjellje pa ia kushtuar kohën time vetëm dëgjim asaj. Dhe pastaj Zoti foli përsëri:

Asnjëherë mos e nënvlerësoni vlerën e një shpirti. 

Kam qarë gjithë udhëtimin për në shtëpi. Që nga ai moment, unë rezistova duke numëruar turmat ose duke gjykuar fytyrat. Në fakt, kur u shfaqem ngjarjeve sot dhe shoh turma të vogla, gëzohem brenda sepse e di që ka nje shpirt atje të cilin Jezusi dëshiron të prekë. Sa njerëz, me të cilët Zoti dëshiron të flasë, si Ai dëshiron të flasë ... nuk është puna ime. Ai nuk më ka thirrur për të qenë i suksesshëm, por besnik. Nuk ka të bëjë me mua, apo ndërtimin e një ministrie, ekskluziviteti, apo reputacioni. Bëhet fjalë për shpirtrat. 

Dhe pastaj një ditë në shtëpi, ndërsa luante një këngë në piano, Zoti vendosi se ishte koha për të hedhur rrjetat shumë më tej

Vazhdon…

 

 

Ju po sillni dritën e Zotit në botë për të zëvendësuar errësirën.  —HL

Ju keni qenë një busull për mua gjatë këtyre viteve; midis atyre ditëve që pretendojnë të dëgjojnë Zotin, unë kam besuar zërin tënd më shumë se çdo tjetër. Më mban në shtegun e ngushtë, në Kishë, duke ecur me Marinë te Jezusi. Më jep shpresë dhe paqe në stuhi. —LL

Ministria juaj do të thotë kaq shumë për mua. Ndonjëherë mendoj se duhet t'i shtyp këto shkrime, kështu që i kam gjithmonë.
Unë me të vërtetë besoj se ministria juaj po më shpëton shpirtin
—EH

… Ju keni qenë një burim i vazhdueshëm i fjalës së Zotit në jetën time. Jeta ime e lutjes është kaq e gjallë tani dhe shumë herë shkrimet e tua i bëjnë jehonë asaj që Zoti po i thotë zemrës sime. —JD

 

Ne vazhdojmë të mbledhim fonde për ministrinë tonë këtë javë.
Faleminderit të gjithëve që janë përgjigjur
me lutjet dhe dhurimet tuaja. 

 

Për të udhëtuar me Markun në La Tani Word,
klikoni në banderolën më poshtë për të pajtohem.
Emaili juaj nuk do të ndahet me askënd.

 

Print Friendly, PDF & Email

Shënimet

Shënimet
1 Fr. Robert "Bob" Johnson i Madonna House
Postuar ne BALLINA, DESHMIA IME.