Gjykimi i Perëndimit

 

WE kanë postuar një mori mesazhesh profetike këtë javë të kaluar, si aktuale ashtu edhe nga dekadat e kaluara, mbi Rusinë dhe rolin e saj në këto kohë. Megjithatë, nuk janë vetëm shikuesit, por zëri i Magjisterit që ka paralajmëruar në mënyrë profetike për këtë orë të tanishme…Vazhdo te lexosh

Agjitatorët - Pjesa II

 

Urrejtja ndaj vëllezërve i bën vend Antikrishtit;
sepse djalli përgatit paraprakisht përçarjet midis njerëzve,
që ai që do të vijë të jetë i pranueshëm për ta.
 

- Shën. Kirili i Jeruzalemit, Doktor i Kishës, (rreth. 315-386)
Ligjërata kateketike, Leksioni XV, n.9

Lexoni Pjesën I këtu: Agjitatorët

 

A bota e shikonte si telenovelë. Lajmet globale e mbuluan atë pandërprerë. Për muaj me radhë, zgjedhjet në SHBA ishin preokupimi i jo vetëm amerikanëve, por miliarda në të gjithë botën. Familjet diskutuan me hidhërim, miqësitë u prishën dhe llogaritë e mediave sociale shpërthyen, pavarësisht nëse jetonit në Dublin apo Vancouver, Los Angeles ose London. Mbrojeni Trumpin dhe ju u internuat; kritikojeni dhe u mashtruat. Disi, biznesmeni me flokë portokalli nga New York arriti të polarizonte botën si asnjë politikan tjetër në kohën tonë.Vazhdo te lexosh

Kolapsi Vjen i Amerikës

 

AS si Kanadez, unë ndonjëherë ngacmoj miqtë e mi Amerikanë për pikëpamjen e tyre "Amero-centrike" të botës dhe Shkrimeve. Për ta, Libri i Zbulesës dhe profecitë e tij të persekutimit dhe kataklizmës janë ngjarje në të ardhmen. Jo kështu nëse jeni një nga milionat që po gjuajnë ose tashmë po dëbohen nga shtëpia juaj në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, ku bandat islamike po terrorizojnë të krishterët. Jo kështu nëse jeni një nga milionat që rrezikojnë jetën tuaj në Kishën nëntokësore në Kinë, Korenë e Veriut dhe dhjetra vende të tjera. Jo kështu nëse jeni një nga ata që përballen me martirizim çdo ditë për besimin tuaj në Krishtin. Për ta, ata duhet të ndiejnë se tashmë po jetojnë faqet e Apokalipsit. Vazhdo te lexosh

Rënia ekonomike - Vula e tretë

 

A ekonomia globale tashmë është në mbështetje të jetës; nëse Vula e Dytë do të jetë një luftë e madhe, ajo që ka mbetur nga ekonomia do të shembet - Vula e tretë. Por pastaj, kjo është ideja e atyre që orkestrojnë një Rend të Ri Botëror në mënyrë që të krijojnë një sistem të ri ekonomik të bazuar në një formë të re të Komunizmit.Vazhdo te lexosh

Lufta - Vula e Dytë

 
 
A Koha e Mëshirës që po jetojmë nuk është e papërcaktuar. Dera e Drejtësisë që vjen paraprihet nga dhimbje të mundimit të rëndë, mes tyre, Vula e Dytë në librin e Zbulesës: mbase një Lufta e Tretë Botërore. Mark Mallett dhe Prof. Daniel O'Connor shpjegojnë realitetin me të cilin përballet një botë e papenduar - një realitet që ka bërë që edhe Qielli të qajë.

Vazhdo te lexosh

Misteri Babilonia


Ai do të Mbretërojë, nga Tianna (Mallett) Williams

 

Shtë e qartë se ka një betejë të ndezur për shpirtin e Amerikës. Dy vizione. Dy të ardhme. Dy fuqi. A është shkruar tashmë në Shkrime? Pak amerikanë mund ta kuptojnë se beteja për zemrën e vendit të tyre filloi shekuj më parë dhe revolucioni që po zhvillohet atje është pjesë e një plani antik. Botuar për herë të parë më 20 qershor 2012, kjo është më e rëndësishme në këtë orë se kurrë

Vazhdo te lexosh

Të Kinës

 

Në vitin 2008, ndjeva që Zoti filloi të flasë për "Kinën". Kjo arriti kulmin në këtë shkrim nga viti 2011. Ndërsa lexova titujt sot, duket se është në rregull ta ribotohet sonte. Më duket gjithashtu se shumë nga pjesët "shah" për të cilat kam shkruar për vite me radhë tani po lëvizin në vend. Ndërsa qëllimi i këtij apostoli është kryesisht ndihma e lexuesve për të mbajtur këmbët në tokë, Zoti ynë gjithashtu tha që "të shikojë dhe të lutet". Dhe kështu, ne vazhdojmë të shikojmë me lutje

Më poshtë u botua për herë të parë në 2011. 

 

 

Papa Benedict paralajmëroi para Krishtlindjes se "eklipsi i arsyes" në Perëndim po vinte në rrezik "të ardhmen e botës". Ai aludoi në shembjen e Perandorisë Romake, duke bërë një paralele midis saj dhe kohërave tona (shih Në prag).

Gjatë gjithë kohës, ekziston një fuqi tjetër në rritje në kohën tonë: Kina Komuniste. Ndërsa aktualisht nuk ka të njëjtët dhëmbë si Bashkimi Sovjetik, ka shumë për t'u shqetësuar në lidhje me ngjitjen e kësaj superfuqie të ngritur.

 

Vazhdo te lexosh

Kur Vie Legjioni

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 3 shkurt 2014

Tekste liturgjike këtu


Një “performancë” në Çmimet Grammy 2014

 

 

ST. Basil shkroi se,

Midis engjëjve, disa janë caktuar në krye të kombeve, të tjerët janë shokë të besnikëve -Adversus Eunomium, 3: 1; Engjëjt dhe misionet e tyre, Jean Daniélou, SJ, f. 68

Ne e shohim parimin e engjëjve mbi kombet në Librin e Danielit, ku ai flet për "princin e Persisë", të cilin kryeengjëlli Mikael vjen për të luftuar. [1]krh. Dan 10:20 Në këtë rast, princi i Persisë duket të jetë bastioni satanik i një engjëlli të rënë.

Engjëlli mbrojtës i Zotit "e ruan shpirtin si një ushtri", tha Shën Gregori i Nysas, "me kusht që ne mos ta dëbojmë atë nga mëkati". [2]Engjëjt dhe misionet e tyre, Jean Daniélou, SJ, f. 69 Kjo është, mëkati i rëndë, idhujtaria, ose përfshirja e qëllimshme okulte mund ta lërë një të prekshëm ndaj demonit. A është e mundur që, çfarë mund të ndodhë me një individ i cili hapet përpara shpirtrave të këqij, mund të ndodhë edhe mbi baza kombëtare? Leximet e sotme masive japin disa njohuri.

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 krh. Dan 10:20
2 Engjëjt dhe misionet e tyre, Jean Daniélou, SJ, f. 69

Vetëm një tjetër Evë e Shenjtë?

 

 

KUR U zgjova këtë mëngjes, një re e papritur dhe e çuditshme m'u var mbi shpirtin. Ndjeva një frymë të fortë të dhunë vdekje në ajër rreth meje. Ndërsa shkoja me makinë në qytet, nxora Rruzaren time dhe, duke thirrur emrin e Jezusit, u luta për mbrojtjen e Zotit. M'u deshën rreth tre orë dhe katër filxhanë kafe për të kuptuar më në fund se çfarë po përjetoja dhe pse: është Halloween sot.

Jo, unë nuk do të thellohem në historinë e kësaj "feste" të çuditshme amerikane ose të futem në debat nëse do të marrësh pjesë në të apo jo. Një kërkim i shpejtë i këtyre temave në Internet do të sigurojë leximin e bollshëm midis ghulleve që vijnë në derën tuaj, duke mashtruar kërcënime në vend të trajtimeve.

Përkundrazi, unë dua të shoh se çfarë është bërë Halloween, dhe si është një lajmëtar, një tjetër "shenjë e kohërave".

 

Vazhdo te lexosh

Kolapsi i Amerikës dhe Përndjekja e Re

 

IT ishte me një peshë të çuditshme zemre që unë hipa në një avion në Shtetet e Bashkuara dje, në rrugën time për të dhënë një konferencë këtë fundjavë në Dakota Veriore. Në të njëjtën kohë që avioni ynë u ngrit, aeroplani i Papa Benediktit po ulej në Mbretërinë e Bashkuar. Ai ka qenë shumë në zemrën time këto ditë - dhe shumë në tituj.

Ndërsa po largohesha nga aeroporti, u detyrova të blija një revistë lajmesh, diçka që rrallë e bëj. Më kapi titulli “A po shkon bota e tretë amerikane? Shtë një raport se si qytetet amerikane, disa më shumë se të tjerët, kanë filluar të prishen, infrastrukturat e tyre janë shembur, paratë e tyre praktikisht mbarojnë. Amerika është 'thyer', tha një politikan i nivelit të lartë në Uashington. Në një qark në Ohio, forca e policisë është aq e vogël për shkak të shkurtimeve, saqë gjykatësi i qarkut rekomandoi që qytetarët 'të armatoseshin' kundër kriminelëve. Në Shtetet e tjera, dritat e rrugës po mbyllen, rrugët e asfaltuara janë kthyer në zhavorr dhe vendet e punës në pluhur.

Ishte surrealiste për mua të shkruaja për këtë kolaps të ardhshëm disa vjet më parë para se ekonomia të fillonte të binte (shih Viti i Shpalosjes). Evenshtë edhe më surrealiste ta shohësh se po ndodh tani para syve tanë.

 

Vazhdo te lexosh