Këto kohë të Antikrishtit

 

Bota në afrimin e një mijëvjeçari të ri,
për të cilën e gjithë Kisha po përgatitet,
është si një fushë gati për korrje.
 

-ST. POPE JOHN PAUL II, Dita Botërore e Rinisë, në mënyrë familjare, 15 gusht 1993

 

 

Bota katolike ka qenë e zhurmshme kohët e fundit me publikimin e një letre të shkruar nga Papa Emeritus Benedikti XVI, ku në thelb thuhej se la Antikrishti është i gjallë. Letra iu dërgua në vitin 2015 Vladimir Palko, një burrë shteti në pension nga Bratislava, i cili jetoi Luftën e Ftohtë. Papa i ndjerë shkroi:Vazhdo te lexosh

Kjo është Ora…

 

P THER SOLEMNITETIN E ST. JOSEPH,
BURRI I VIRGJERES SE BEKUARA

 

SO shumë po ndodh, kaq shpejt këto ditë - ashtu siç tha Zoti që do të ndodhte.[1]shih Shpejtësia e prishjes, tronditja dhe frika Në të vërtetë, sa më shumë t'i afrohemi "Syrit të Stuhisë", aq më shpejt erërat e ndryshimit po fryjnë. Kjo Stuhi e krijuar nga njeriu po lëviz me një ritëm të paperëndishëm drejt "tronditje dhe frikë"Njerëzimi në një vend nënshtrimi - gjithçka "për të mirën e përbashkët", natyrisht, nën nomenklaturën e "Rivendosjes së Madhe" në mënyrë që të "ndërtohet më mirë". Mesianistët pas kësaj utopie të re kanë filluar të nxjerrin të gjitha mjetet për revolucionin e tyre - luftën, trazirat ekonomike, urinë dhe murtajat. Me të vërtetë po vjen mbi shumë njerëz "si një hajdut natën".[2]1 Themes 5: 12 Fjala operative është "hajdut", e cila është në qendër të kësaj lëvizjeje neokomuniste (shih Profecia e Isaisë për Komunizmin Global).

Dhe e gjithë kjo do të bëhej shkak që njeriu pa besim të dridhej. Siç dëgjoi Shën Gjoni në një vegim 2000 vjet më parë të njerëzve të kësaj ore duke thënë:

"Kush mund të krahasohet me bishën ose kush mund të luftojë kundër saj?" (Zbulesa 13:4)

Por për ata, besimi i të cilëve është te Jezusi, ata do të shohin mrekullitë e Providencës Hyjnore së shpejti, nëse jo tashmë…Vazhdo te lexosh

Shënimet

Një pamje apokaliptike e pafalshme

 

...nuk ka më të verbër se ai që nuk dëshiron të shohë,
dhe pavarësisht nga shenjat e kohërave të parathënë,
edhe ata që kanë besim
refuzoni të shikoni se çfarë po ndodh. 
-Zoja tek Gisella Cardia, 26 tetor 2021 

 

UNË JAM supozohet të jetë i turpëruar nga titulli i këtij artikulli - turp të shqiptojë frazën "kohë të fundit" ose të citojë Librin e Zbulesës, aq më pak të guxojë të përmend shfaqjet e Marias. Antikitete të tilla supozohet se i përkasin koshit të pluhurit të besëtytnive mesjetare krahas besimeve arkaike në "zbulesë private", "profeci" dhe ato shprehje poshtëruese të "vulës së bishës" ose "Antikrishtit". Po, është më mirë t'i lëmë në atë epokë të lezetshme kur kishat katolike mbusheshin me temjan ndërsa nxirrnin shenjtorë, priftërinjtë ungjillizonin paganët dhe njerëzit e thjeshtë besonin se besimi mund të largonte murtajat dhe demonët. Në ato ditë, statujat dhe ikona nuk zbukuronin vetëm kishat, por edhe ndërtesat dhe shtëpitë publike. Imagjinoni atë. "Epokat e errëta" - i quajnë ateistët e shkolluar.Vazhdo te lexosh

Armiku është brenda portave

 

KETU është një skenë në Lordin e Unazave të Tolkien ku Helms Deep është nën sulm. Supozohej se ishte një kështjellë e padepërtueshme, e rrethuar nga Muri masiv i thellë. Por zbulohet një vend i prekshëm, të cilin forcat e errësirës e shfrytëzojnë duke shkaktuar të gjitha llojet e shpërqendrimit dhe më pas duke mbjellë dhe ndezur një eksploziv. Momente para se një vrapues pishtari të arrijë në mur për të ndezur bombën, ai dallohet nga njëri prej heronjve, Aragorn. Ai i bërtet shigjetarit Legolas që ta zbresë poshtë ... por është tepër vonë. Muri shpërthen dhe thyhet. Armiku tani është brenda portave. Vazhdo te lexosh

Paqja dhe Siguria e Rremë

 

Për ju vetë e dini shumë mirë
se dita e Zotit do të vijë si një hajdut natën.
Kur njerëzit thonë, "Paqe dhe siguri",
atëherë fatkeqësia e papritur i godet,
si dhimbjet e lindjes mbi një grua shtatzënë,
dhe ata nuk do të shpëtojnë.
(1 Thesalonikasve 5: 2-3)

 

JUST ndërsa mesha e vigjiljes së së shtunës paralajmëron të Dielën, atë që Kisha e quan "dita e Zotit" ose "dita e Zotit"[1]KKK, n. 1166, kështu që gjithashtu, Kisha ka hyrë në ora e vigjilencës të Ditës së Madhe të Zotit.[2]Do të thotë, ne jemi në prag të Dita e Gjashtë Dhe kjo Ditë e Zotit, mësuar nga Etërit e Hershëm të Kishës, nuk është një ditë njëzet e katër orë në fund të botës, por një periudhë triumfuese kohore kur armiqtë e Zotit do të mposhten, Antikrishti ose "Bisha" është hidhen në liqenin e zjarrit dhe Satanai lidhi zinxhirë për një "mijë vjet".[3]shih Duke rimenduar Kohët e FunditVazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 KKK, n. 1166
2 Do të thotë, ne jemi në prag të Dita e Gjashtë
3 shih Duke rimenduar Kohët e Fundit

Jo rruga e Herodit


Dhe pasi u paralajmërua në ëndërr të mos kthehej te Herodi,

ata u nisën për në vendin e tyre në një mënyrë tjetër.
(Mateu 2: 12)

 

AS ne afër Krishtlindjeve, natyrshëm, zemrat dhe mendjet tona janë kthyer drejt ardhjes së Shpëtimtarit. Meloditë e Krishtlindjeve luajnë në sfond, shkëlqimi i butë i dritave zbukuron shtëpitë dhe pemët, leximet masive shprehin pritje të madhe dhe normalisht, ne presim mbledhjen e familjes. Kështu që, kur u zgjova këtë mëngjes, u mërzita për atë që Zoti po më detyronte të shkruaja. E megjithatë, gjërat që Zoti më ka treguar dekada më parë po përmbushen tani ndërsa flasim, duke u bërë më të qarta për minutën. 

Kështu që, nuk po përpiqem të jem një leckë e lagur depresive para Krishtlindjeve; jo, qeveritë po e bëjnë këtë mjaft mirë me bllokimet e tyre të papara të të shëndetshëmve. Përkundrazi, është me dashuri të sinqertë për ju, shëndetin tuaj dhe mbi të gjitha, mirëqenien tuaj shpirtërore që unë adresoj një element më pak "romantik" të historisë së Krishtlindjes që ka gjithçka të bëjmë me orën në të cilën po jetojmë.Vazhdo te lexosh

Në prag

 

KJO javë, një trishtim i thellë dhe i pashpjegueshëm më pushtoi, ashtu si në të kaluarën. Por unë e di tani se çfarë është kjo: është një pikë trishtimi nga Zemra e Zotit - që njeriu e ka refuzuar Atë deri në pikën që ta sjellë njerëzimin në këtë pastrim të dhimbshëm. Theshtë trishtimi që Zoti nuk u lejua të triumfojë mbi këtë botë përmes dashurisë, por duhet ta bëjë këtë, tani, përmes drejtësisë.Vazhdo te lexosh

Mbretërimi i Antikrishtit

 

 

MUND Antikrishti tashmë të jetë në tokë? A do të zbulohet ai në kohët tona? Bashkohuni me Mark Mallett dhe Prof. Daniel O'Connor ndërsa ata shpjegojnë se si është ngrehina për "njeriun e mëkatit" të parathënë prej kohësh…Vazhdo te lexosh

Interpretimi i Zbulesës

 

 

PA pa dyshim, Libri i Zbulesës është një nga më të diskutueshmit në të gjithë Shkrimet e Shenjta. Në njërin skaj të spektrit janë fondamentalistët që e marrin çdo fjalë fjalë për fjalë ose jashtë kontekstit. Nga ana tjetër janë ata që besojnë se libri tashmë është përmbushur në shekullin e parë ose që i përshkruajnë librit thjesht një interpretim alegorik.Vazhdo te lexosh

Antikrishti në Kohët Tona

 

Botuar për herë të parë 8 janar 2015

 

DISA javë më parë, kam shkruar se është koha për mua 'të flas drejtpërdrejt, me guxim dhe pa kërkuar falje për "mbetjet" që janë duke dëgjuar. Onlyshtë vetëm një mbetje e lexuesve tani, jo sepse ata janë të veçantë, por të zgjedhur; është një mbetje, jo sepse të gjithë nuk janë të ftuar, por pak përgjigjen '.' [1]shih Konvergjenca dhe Bekimi Kjo do të thotë, unë kam kaluar dhjetë vjet duke shkruar për kohët në të cilat jetojmë, duke iu referuar vazhdimisht Traditës së Shenjtë dhe Magjistrisë në mënyrë që të sjell ekuilibrin në një diskutim që mbase shumë shpesh mbështetet vetëm në zbulimin privat. Sidoqoftë, ka disa që thjesht ndjehen Ndonjë diskutimi për "kohët e fundit" ose krizat me të cilat përballemi është shumë i zymtë, negativ ose fanatik - dhe kështu ata thjesht fshijnë dhe çabonohen. Le të jetë ashtu. Papa Benedikti ishte mjaft i drejtpërdrejtë për shpirtra të tillë:

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Revolucioni Global!

 

… Rendi i botës është tronditur. (Psalmi 82: 5)
 

KUR Kam shkruar per Revolucion! disa vjet më parë, nuk ishte një fjalë që përdorej shumë në rrjedhën e zakonshme. Por sot, po flitet kudo… Dhe tani, fjalët “revolucion global" po valëzohen në të gjithë botën. Nga kryengritjet në Lindjen e Mesme, në Venezuelë, Ukrainë, etj. Deri te murmuritjet e para në Revolucioni "Tea Party" dhe "Okuponi Wall Street" në SH.B.A., trazirat po përhapen si "një virus”Ka vërtet një trazira globale në zhvillim e sipër.

Unë do të ngre Egjiptin kundër Egjiptit: vëllai do të luftojë kundër vëllait, fqinji kundër fqinjit, qyteti kundër qytetit, mbretëria kundër mbretërisë. (Isaia 19: 2)

Por është një Revolucion që ka qenë duke u bërë për një kohë shumë të gjatë

Vazhdo te lexosh

2014 dhe Bisha në rritje

 

 

KETU janë shumë gjëra shpresëdhënëse që zhvillohen në Kishë, shumica e tyre në heshtje, akoma shumë të fshehura nga sytë. Nga ana tjetër, ka shumë gjëra shqetësuese në horizontin e njerëzimit ndërsa hyjmë në vitin 2014. Edhe këto, edhe pse jo aq të fshehura, humbin për shumicën e njerëzve burimi i informacionit të të cilëve mbetet media kryesore; jeta e të cilëve është kapur në rutine e zënies; të cilët kanë humbur lidhjen e tyre të brendshme me zërin e Zotit përmes mungesës së lutjes dhe zhvillimit shpirtëror. Unë jam duke folur për shpirtra që nuk "shikojnë dhe luten" siç na kërkoi Zoti ynë.

Nuk mund të mos kujtoj atë që kam botuar gjashtë vjet më parë në këtë prag të festës së Nënës së Shenjtë të Zotit:

Vazhdo te lexosh

Bisha në ngritje

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 29 nëntor 2013

Tekste liturgjike këtu.

 

A profetit Daniel i është dhënë një vizion i fuqishëm dhe i frikshëm i katër perandorive që do të dominonin për një kohë - e katërta ishte një tirani në mbarë botën nga e cila do të dilte Antikrishti, sipas Traditës. Si Danieli, ashtu edhe Krishti përshkruajnë se si do të duken kohët e kësaj 'kafshe', megjithëse nga këndvështrime të ndryshme.Vazhdo te lexosh

Romakëve unë

 

IT është vetëm në mendje tani që mbase Kapitulli 1 i Romakëve është bërë një nga pjesët më profetike në Dhjatën e Re. Shën Pali paraqet një përparim intrigues: mohimi i Zotit si Zot i Krijimit çon në arsyetime të kota; arsyetimi i kotë çon në adhurimin e krijesës; dhe adhurimi i krijesës çon në përmbysje të njerëzimit dhe shpërthim të së keqes.

Romakëve 1 është ndoshta një nga shenjat kryesore të kohërave tona

 

Vazhdo te lexosh