Thelbi

 

IT ishte në vitin 2009, kur unë dhe gruaja ime u çuam të transferoheshim në vend me tetë fëmijët tanë. Me emocione të përziera u largova nga qyteti i vogël ku jetonim... por dukej se Zoti po na udhëhiqte. Ne gjetëm një fermë të largët në mes të Saskatchewan, Kanada, të vendosur midis sipërfaqeve të mëdha të tokës pa pemë, të arritshme vetëm nga rrugët e pastra. Vërtet, nuk mund të përballonim shumë më tepër. Qyteti aty pranë kishte një popullsi prej rreth 60 banorësh. Rruga kryesore ishte një sërë ndërtesash kryesisht të zbrazëta dhe të rrënuara; shkolla ishte bosh dhe e braktisur; banka e vogël, posta dhe dyqani ushqimor u mbyllën shpejt pas mbërritjes sonë, duke mos lënë dyer të hapura, përveç Kishës Katolike. Ishte një vend i shenjtë i mrekullueshëm i arkitekturës klasike - çuditërisht i madh për një komunitet kaq të vogël. Por fotot e vjetra zbuluan se ajo ishte e mbushur me xhemat në vitet 1950, kur kishte familje të mëdha dhe ferma të vogla. Por tani, ishin vetëm 15-20 të pranishëm në liturgjinë e së dielës. Praktikisht nuk kishte asnjë komunitet të krishterë për të folur, me përjashtim të një grushti të moshuarish besnikë. Qyteti më i afërt ishte gati dy orë larg. Ishim pa miq, familje, madje edhe pa bukurinë e natyrës me të cilën u rrita përreth liqeneve dhe pyjeve. Nuk e kuptova që sapo ishim zhvendosur në “shkretëtirë”…Vazhdo te lexosh

Bindja e thjeshtë

 

Kini frikë nga Zoti, Perëndia juaj,
dhe mbajeni gjatë gjithë ditëve të jetës suaj,
të gjitha statutet dhe urdhërimet e tij që unë ju urdhëroj,
dhe kështu të ketë jetë të gjatë.
Dëgjo, o Izrael, dhe ki kujdes t'i vëzhgosh,
që të rriteni dhe të përparoni më shumë,
sipas premtimit të Zotit, Perëndisë të etërve tuaj,
të të jap një tokë ku rrjedh qumësht e mjaltë.

(Leximi i parë, 31 tetor 2021 )

 

IMAGJYNO nëse do të të ftonin të takosh interpretuesin tënd të preferuar ose ndoshta një kryetar shteti. Ju ka të ngjarë të vishni diçka të bukur, të rregulloni flokët ashtu siç duhet dhe të jeni në sjelljen tuaj më të sjellshme.Vazhdo te lexosh

Armiku është brenda portave

 

KETU është një skenë në Lordin e Unazave të Tolkien ku Helms Deep është nën sulm. Supozohej se ishte një kështjellë e padepërtueshme, e rrethuar nga Muri masiv i thellë. Por zbulohet një vend i prekshëm, të cilin forcat e errësirës e shfrytëzojnë duke shkaktuar të gjitha llojet e shpërqendrimit dhe më pas duke mbjellë dhe ndezur një eksploziv. Momente para se një vrapues pishtari të arrijë në mur për të ndezur bombën, ai dallohet nga njëri prej heronjve, Aragorn. Ai i bërtet shigjetarit Legolas që ta zbresë poshtë ... por është tepër vonë. Muri shpërthen dhe thyhet. Armiku tani është brenda portave. Vazhdo te lexosh

Interpretimi i Zbulesës

 

 

PA pa dyshim, Libri i Zbulesës është një nga më të diskutueshmit në të gjithë Shkrimet e Shenjta. Në njërin skaj të spektrit janë fondamentalistët që e marrin çdo fjalë fjalë për fjalë ose jashtë kontekstit. Nga ana tjetër janë ata që besojnë se libri tashmë është përmbushur në shekullin e parë ose që i përshkruajnë librit thjesht një interpretim alegorik.Vazhdo te lexosh

Triumfi - Pjesa II

 

 

UNË DUA për të dhënë një mesazh shprese -shpresë e jashtëzakonshme. Unë vazhdoj të marr letra në të cilat lexuesit janë të dëshpëruar ndërsa shikojnë rënien e vazhdueshme dhe prishjen eksponenciale të shoqërisë përreth tyre. Ne lëndohemi sepse bota është në një spirale rënëse në një errësirë ​​të pashembullt në histori. Ndiejmë dhembje sepse na kujton këtë kjo nuk është shtëpia jonë, por Qielli është. Prandaj dëgjoni përsëri Jezusin:

Lum ata që kanë uri dhe etje për drejtësi, sepse ata do të ngopen. (Mateu 5: 6)

Vazhdo te lexosh

Isshtë Jetesa!

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të hënën e javës së katërt të kreshmëve, 16 mars 2015

Tekste liturgjike këtu

 

KUR zyrtari vjen tek Jezusi dhe i kërkon Atij të shërojë djalin e tij, Zoti përgjigjet:

"Në qoftë se ju njerëzit nuk shihni shenja dhe mrekulli, nuk do të besoni." Zyrtari mbretëror i tha: "Zotëri, zbrit para se të vdesë fëmija im". (Ungjilli i sotëm)

Vazhdo te lexosh

Zoti nuk do të dorëzohet kurrë

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të Premten e Javës së Dytë të Kreshmëve, 6 Mars 2015

Tekste liturgjike këtu


Shpëtuar nga Love, nga Darren Tan

 

A shëmbëlltyra e qiramarrësve në vresht, të cilët vrasin pronarët e tokave dhe madje edhe djalin e tij është, sigurisht, simbolike e shekuj të profetëve që Ati u dërgoi popullit të Izraelit, duke arritur kulmin në Jezu Krishtin, Birin e tij të vetëm. Të gjithë ata u refuzuan.

Vazhdo te lexosh

Antikrishti në Kohët Tona

 

Botuar për herë të parë 8 janar 2015

 

DISA javë më parë, kam shkruar se është koha për mua 'të flas drejtpërdrejt, me guxim dhe pa kërkuar falje për "mbetjet" që janë duke dëgjuar. Onlyshtë vetëm një mbetje e lexuesve tani, jo sepse ata janë të veçantë, por të zgjedhur; është një mbetje, jo sepse të gjithë nuk janë të ftuar, por pak përgjigjen '.' [1]shih Konvergjenca dhe Bekimi Kjo do të thotë, unë kam kaluar dhjetë vjet duke shkruar për kohët në të cilat jetojmë, duke iu referuar vazhdimisht Traditës së Shenjtë dhe Magjistrisë në mënyrë që të sjell ekuilibrin në një diskutim që mbase shumë shpesh mbështetet vetëm në zbulimin privat. Sidoqoftë, ka disa që thjesht ndjehen Ndonjë diskutimi për "kohët e fundit" ose krizat me të cilat përballemi është shumë i zymtë, negativ ose fanatik - dhe kështu ata thjesht fshijnë dhe çabonohen. Le të jetë ashtu. Papa Benedikti ishte mjaft i drejtpërdrejtë për shpirtra të tillë:

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Njohja e Jezusit

 

HAVE keni takuar ndonjëherë dikë që është i apasionuar pas temës së tij? Një parashutist, kalorës, një tifoz sporti, apo një antropolog, shkencëtar ose rivendosës antikesh që jeton dhe merr frymë hobi ose karriera e tyre? Ndërsa ato mund të na frymëzojnë, dhe madje të ngjallin një interes në ne ndaj temës së tyre, krishterimi është ndryshe. Sepse nuk ka të bëjë me pasionin e një stili tjetër jetese, filozofie, apo edhe idealit fetar.

Thelbi i krishterimit nuk është një ide, por një Person. —POPA BENEDIKT XVI, fjalim spontan për klerikët e Romës; Zenit, maj 20, 2005

 

Vazhdo te lexosh

Ferri është për Realin

 

"KETU është një e vërtetë e tmerrshme në krishterim që në kohët tona, madje edhe më shumë se në shekujt e mëparshëm, ngjall tmerr të paepur në zemrën e njeriut. Kjo e vërtetë është nga dhimbjet e përjetshme të ferrit. Thjesht duke aluduar në këtë dogmë, mendjet shqetësohen, zemrat shtrëngohen dhe dridhen, pasionet bëhen të ngurtë dhe të ndezur kundër doktrinës dhe zërave të padëshiruar që e shpallin atë. ” [1]Fundi i botës së tanishme dhe misteret e jetës së ardhshme, nga Fr. Charles Arminjon, f. 173; Shtypi i Institutit Sophia

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Fundi i botës së tanishme dhe misteret e jetës së ardhshme, nga Fr. Charles Arminjon, f. 173; Shtypi i Institutit Sophia

vendosur

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 30 shtator 2014
Memoriali i Shën Jeronimit

Tekste liturgjike këtu

 

 

ONE njeriu vajton vuajtjet e tij. Tjetri shkon drejt tyre. Një burrë vë në dyshim pse ka lindur. Një tjetër përmbush fatin e Tij. Të dy burrat dëshirojnë vdekjen e tyre.

Ndryshimi është se Jobi dëshiron të vdesë për t'i dhënë fund vuajtjeve të tij. Por Jezusi dëshiron të vdesë për t'i dhënë fund tonë vuajtje. Dhe kështu

Vazhdo te lexosh

Pse nuk e dëgjojmë zërin e tij

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 28 Mars 2014
E Premtja e Javës së Tretë të Kreshmëve

Tekste liturgjike këtu

 

 

JEZUSI tha delet e mia e dëgjojnë zërin tim. Ai nuk tha "disa" dele, por my delet degjojne zerin tim. Atëherë, pse mund të pyesni, a nuk e dëgjoj zërin e Tij? Leximet e sotme ofrojnë disa arsye pse.

Unë jam Zoti, Perëndia juaj: dëgjoni zërin tim ... Unë ju provova në ujërat e Meribah. Dëgjoni, populli im, dhe unë do t'ju këshilloj; O Izrael, a nuk do të më dëgjosh? " (Psalmi i sotëm)

Vazhdo te lexosh

Antidoti i Madh


Qëndro në tokë

 

 

HAVE kemi hyrë në ato kohëra të paligjshmëri kjo do të kulmojë në "atë të paligjshëm", siç përshkroi Shën Pali në 2 Thesalonikasve 2? [1]Disa Etër të Kishave panë Antikrishtin duke u shfaqur para “epokës së paqes” ndërsa të tjerët drejt fundit të botës. Nëse dikush ndjek vizionin e Shën Gjonit në Zbulesë, përgjigjja duket se është që të dy kanë të drejtë. Shiko La Dy eklipset e fundits Isshtë një pyetje e rëndësishme, sepse vetë Zoti ynë na urdhëroi të "shikojmë dhe të lutemi". Edhe Papa Shën Piu X ngriti mundësinë që, duke pasur parasysh përhapjen e asaj që ai e quajti "një sëmundje e tmerrshme dhe me rrënjë të thella" që po tërheq shoqërinë drejt shkatërrimit, domethënë, “Braktisje”

… Mund të ketë tashmë në botë "Biri i Shuarjes" për të cilin flet Apostulli. —POPA ST. PIUS X, E Supremi, Enciklike mbi rivendosjen e të gjitha gjërave në Krishtin, n. 3, 5; 4 tetor 1903

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Disa Etër të Kishave panë Antikrishtin duke u shfaqur para “epokës së paqes” ndërsa të tjerët drejt fundit të botës. Nëse dikush ndjek vizionin e Shën Gjonit në Zbulesë, përgjigjja duket se është që të dy kanë të drejtë. Shiko La Dy eklipset e fundits

Heqja e Frenuesit

 

A Muaji i kaluar ka qenë një nga trishtimet e prekshme ndërsa Zoti vazhdon të paralajmërojë se ka Kaq pak kohë ka mbetur. Kohët janë të trishtueshme sepse njerëzimi është gati të korrë atë që Zoti na ka lutur të mos mbjellim. Sshtë e trishtueshme sepse shumë shpirtra nuk e kuptojnë se janë në greminën e ndarjes së përjetshme nga Ai. Sshtë e trishtueshme sepse ka ardhur ora e pasionit të vetë Kishës kur një Judë do të ngrihet kundër saj. [1]shih Gjyqi Shtatëvjeçar-Pjesa VI Sshtë e trishtueshme sepse Jezusi jo vetëm që po lihet pas dore dhe harrohet në të gjithë botën, por abuzohet dhe tallet edhe një herë. Prandaj, Koha e kohërave ka ardhur kur e gjithë paligjësia do, dhe po shpërthen në të gjithë globin.

Para se të vazhdoj, meditoni për një moment fjalët e mbushura me të vërtetën e një shenjtori:

Mos kini frikë se çfarë mund të ndodhë nesër. I njëjti At i dashur që kujdeset për ju sot do të kujdeset për ju nesër dhe çdo ditë. Ose ai do t'ju mbrojë nga vuajtjet ose Ai do t'ju japë forcë të paepur për ta duruar atë. Jini në paqe atëherë dhe lini mënjanë të gjitha mendimet dhe imagjinatat e shqetësuara. - Shën. Francis de Sales, peshkop i shekullit të 17-të

Në të vërtetë, ky blog nuk është këtu për të trembur ose frikësuar, por për t'ju konfirmuar dhe përgatitur që, si pesë virgjëreshat e mençura, drita e besimit tuaj të mos shuhet, por të shkëlqejë gjithnjë e më e ndritshme kur drita e Zotit në botë është errësuar plotësisht, dhe errësira plotësisht e papërmbajtur. [2]krh. Mat 25: 1-13

Prandaj, qëndroni zgjuar, sepse nuk e dini as ditën, as orën. (Mat 25:13)

 

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 shih Gjyqi Shtatëvjeçar-Pjesa VI
2 krh. Mat 25: 1-13

Përmbushja e Profecisë

    TANI FJALA N RE LEXIMET MASIVE
për 4 Mars 2014
Zgjedhin Përkujtimore për Shën Kazimirin

Tekste liturgjike këtu

 

 

A përmbushja e Besëlidhjes së Zotit me njerëzit e Tij, e cila do të realizohet plotësisht në Festën e Dasmës së Qengjit, ka përparuar gjatë mijëvjeçarëve si një spirale që bëhet gjithnjë e më e vogël me kalimin e kohës. Në Psalmin sot, Davidi këndon:

Zoti ka bërë të njohur shpëtimin e tij; ai ka parë drejtësinë e tij përpara kombeve.

E megjithatë, zbulesa e Jezusit ishte ende qindra vjet larg. Atëherë, si mund të njihej shpëtimi i Zotit? Dihej, ose më saktë parashikohej, përmes profeci

Vazhdo te lexosh

Pasojat e kompromisit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 13 Shkurt 2014

Tekste liturgjike këtu

Ajo që ka mbetur nga Tempulli i Solomonit, shkatërruar 70 pas Krishtit

 

 

A historia e bukur e arritjeve të Solomonit, kur punonte në përputhje me hirin e Zotit, u ndal.

Kur Salomoni u plak, gratë e tij ia kishin kthyer zemrën perëndive të huaja dhe zemra e tij nuk ishte plotësisht me Zotin, Perëndinë e tij.

Solomoni nuk e ndiqte më Perëndinë «Pa rezerva siç kishte bërë babai i tij David». Ai filloi të kompromis. Në fund, tempulli që ai ndërtoi, dhe e gjithë bukuria e tij, u shndërrua në rrënoja nga romakët.

Vazhdo te lexosh

Hidh zemrën tënde

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 14 janar 2014

Tekste liturgjike këtu

 

 

MË KUJTOHET duke vozitur nëpër një nga kullotat e vjehrrit tim, e cila ishte veçanërisht me gunga. Ai kishte tuma të mëdha të vendosura rastësisht në të gjithë fushën. "Cilat janë të gjitha këto tuma?" Unë pyeta. Ai u përgjigj, "Kur po pastronim koralet një vit, ne e hodhëm plehun në grumbuj, por kurrë nuk arritëm ta përhapnim atë." Ajo që vura re është se, kudo që ishin tumat, aty ishte bari më i gjelbër; aty ishte rritja më e bukur.

Vazhdo te lexosh

Zbrazja

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 13 janar 2014

Tekste liturgjike këtu

 

 

KETU nuk është ungjillëzim pa Shpirtin e Shenjtë. Pasi kaloi tre vjet duke dëgjuar, duke ecur, duke folur, duke peshkuar, duke ngrënë me të, duke fjetur pranë dhe madje duke vendosur mbi gjoksin e Zotit tonë ... Apostujt dukeshin të paaftë për të depërtuar në zemrat e kombeve pa Rrëshaja. Vetëm kur Fryma e Shenjtë zbriti mbi ta në gjuhë zjarri, misioni i Kishës do të fillonte.

Vazhdo te lexosh

Mosmarrëveshje të pabesueshme

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 16 dhjetor 2013

Tekste liturgjike këtu


Krishti në tempull,
nga Heinrich Hoffman

 

 

ÇFARË do të mendonit nëse mund t'ju tregoja kush do të jetë Presidenti i Shteteve të Bashkuara pesëqind vjet nga tani, duke përfshirë cilat shenja do t'i paraprijnë lindjes së tij, ku do të lindë, si do të quhet, nga çfarë linje familjare do të rrjedhë, si do të tradhtohet nga një anëtar i kabinetit të tij, për çfarë çmimi, si do të torturohet , mënyra e ekzekutimit, ajo që do të thonë ata përreth tij, madje edhe me kë do të varroset. Shanset për të marrë të drejtën e secilit prej këtyre projeksioneve janë astronomike.

Vazhdo te lexosh

Koha e Varrit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 6 dhjetor 2013

Tekste liturgjike këtu


Artist i panjohur

 

KUR engjëlli Gabriel vjen te Maria për të njoftuar se ajo do të mbetet me barrë dhe do të lindë një djalë të cilit "Zoti Perëndi do t'i japë fronin e Davidit, babait të tij", [1]Luka 1: 32 ajo i përgjigjet shpalljes së tij me fjalët, "Ja, unë jam shërbyesja e Zotit. Më bëftë sipas fjalës sate". [2]Luka 1: 38 Një homologe qiellore e këtyre fjalëve është më vonë verbale kur Jezusit i afrohen dy të verbër në Ungjillin e sotëm:

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Luka 1: 32
2 Luka 1: 38

Pyetjet tuaja mbi epokën

 

 

DISA pyetje dhe përgjigje mbi "epokën e paqes", nga Vassula, te Fatima, te Etërit.

 

P. A nuk tha Kongregacioni për Doktrinën e Besimit se "epoka e paqes" është mijëvjeçari kur postoi Njoftimin e tij në shkrimet e Vassula Ryden?

Unë kam vendosur t'i përgjigjem kësaj pyetjeje pasi që disa po e përdorin këtë Njoftim për të nxjerrë përfundime të gabuara në lidhje me nocionin e një "epoke të paqes". Përgjigja për këtë pyetje është sa interesante aq edhe e ngatërruar.

Vazhdo te lexosh

Triumfi - Pjesa III

 

 

NUK vetëm mund të shpresojmë në përmbushjen e Triumfit të Zemrës së Papërlyer, Kisha ka fuqinë për të Nxitoni vjen nga lutjet dhe veprimet tona. Në vend që të dëshpërohemi, duhet të përgatitemi.

Çfarë mund të bëjmë? Çfarë mund të Bëj?

 

Vazhdo te lexosh

Triumfi

 

 

AS Papa Françesku përgatitet të shenjtërojë papatin e tij Zojës së Fatimës në 13 maj 2013 përmes Kardinalit José da Cruz Policarpo, Kryepeshkopit të Lisbonës, [1]Korrigjimi: Shenjtërimi do të ndodhë përmes Kardinalit, jo Papës personalisht në Fatima, siç gabimisht raportova. është me kohë të reflektojmë mbi premtimin e Nënës së Bekuar të bërë atje në vitin 1917, çfarë do të thotë, dhe si do të shpaloset ... diçka që duket gjithnjë e më shumë e mundshme të jetë në kohët tona. Unë besoj se paraardhësi i tij, Papa Benedikti XVI, ka hedhur një dritë të vlefshme mbi atë që po vjen mbi Kishën dhe botën në këtë drejtim

Në fund, Zemra ime e Papërlyer do të triumfojë. Ati i Shenjtë do të më shenjtërojë Rusinë dhe ajo do të konvertohet dhe botës do t'i jepet një periudhë paqeje. —Www.vatican.va

 

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Korrigjimi: Shenjtërimi do të ndodhë përmes Kardinalit, jo Papës personalisht në Fatima, siç gabimisht raportova.

Problemi Themelor

Shën Pjetri që u dha "çelësat e mbretërisë"
 

 

UNE KAM morën një numër postash elektronike, disa nga katolikët të cilët nuk janë të sigurt se si t'u përgjigjen anëtarëve të familjes së tyre "ungjillore" dhe të tjerët nga fondamentalistët që janë të sigurt se Kisha Katolike nuk është as biblike dhe as e krishterë. Disa letra përmbanin shpjegime të gjata pse ato ndihem ky Shkrim do të thotë kjo dhe pse ata mendoj ky citat do të thotë se. Pasi i lexova këto letra dhe duke marrë parasysh orët që duheshin për t'iu përgjigjur atyre, mendova se do t'i drejtohesha në vend la problem themelor: thjesht kush ka saktësisht autoritetin për të interpretuar Shkrimet?

 

Vazhdo te lexosh

Zbulesa që vjen nga Ati

 

ONE nga hiret e medha te Ndriçim do të jetë zbulimi i E babait dashuri Për krizën e madhe të kohës sonë - shkatërrimi i familjes - është humbja e identitetit tonë djem dhe vajza e Perëndisë:

Kriza e atësisë që po jetojmë sot është një element, ndoshta njeriu më i rëndësishëm, kërcënues në njerëzimin e tij. Shpërbërja e atësisë dhe amësisë është e lidhur me shpërbërjen e qenies sonë djem dhe vajza.  —POPE BENEDICT XVI (Kardinal Ratzinger), Palermo, 15 Mars, 2000 

Në Paray-le-Monial, Francë, gjatë Kongresit të Zemrës së Shenjtë, ndjeva Zotin duke thënë se ky moment i djalit plangprishës, momenti i Babai i Mëshirave po vjen. Edhe pse mistikët flasin për Ndriçimin si një moment të parë të Qengjit të kryqëzuar ose një kryq të ndriçuar, [1]shih Ndriçimi i Zbulesës Jezusi do të na zbulojë dashuria e babait:

Ai që më sheh, sheh Atin. (Gjoni 14: 9)

“Shtë "Zoti, i cili është i pasur me mëshirë" të cilin Jezu Krishti na e ka zbuluar si Atë: është vetë Biri i Tij që, në Vetë, e ka shfaqur Atë dhe na e ka bërë të njohur… especiallyshtë posaçërisht për [mëkatarët] që Mesia bëhet një shenjë veçanërisht e qartë e Zotit që është dashuria, një shenjë e Atit. Në këtë shenjë të dukshme njerëzit e kohës sonë, ashtu si njerëzit e atëhershëm, mund të shohin Atin. —BLETUAR JOHN PAUL II, Zhytet në misercordia, n 1

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 shih Ndriçimi i Zbulesës

Një prift në shtëpinë time

 

I kujto një djalë të ri që erdhi në shtëpinë time disa vjet më parë me probleme martesore. Ai donte këshillën time, ose kështu tha ai. "Ajo nuk do të më dëgjojë mua!" ai u ankua. “A nuk duhet të më nënshtrohet ajo? A nuk thonë Shkrimet se unë jam koka e gruas time? Cili është problemi i saj !? ” Unë e njihja marrëdhënien mjaft mirë për të ditur që pikëpamja e tij për veten ishte anuar seriozisht. Kështu që unë u përgjigja: "Epo, çfarë thotë përsëri Shën Pali?":Vazhdo te lexosh

Koleksioni bazik


Shën Françesku duke predikuar zogjve, 1297-99 nga Giotto di Bondone

 

CDO Katoliku thirret për të ndarë Lajmin e Mirë… por a e dimë madje se cili është "Lajmi i Mirë" dhe si t'ua shpjegojmë të tjerëve? Në këtë episod më të ri në Përqafimin e Shpresës, Marku kthehet në bazat e besimit tonë, duke shpjeguar shumë thjesht se çfarë është Lajmi i Mirë dhe cila duhet të jetë përgjigjja jonë. Ungjillizimi 101!

Për të parë Koleksioni bazik, Të shkojnë në www.embracinghope.tv

 

CD e re nën punë ER ADPTO NJ S KONNG!

Mark sapo po përfundon prekjet e fundit në shkrimet e këngëve për një CD të ri muzikor. Prodhimi do të fillojë së shpejti me një datë publikimi për më vonë në 2011. Tema është këngë që trajtojnë humbjen, besnikërinë dhe familjen, me shërimin dhe shpresën përmes dashurisë Eukaristike të Krishtit. Për të ndihmuar në mbledhjen e fondeve për këtë projekt, ne dëshirojmë të ftojmë individë ose familje të "adoptojnë një këngë" për $ 1000. Emri juaj dhe kujt doni t'i kushtohet kënga, do të përfshihen në shënimet e CD-ve nëse vendosni kështu. Do të ketë rreth 12 këngë në projekt, prandaj së pari vijnë, shërbejnë së pari. Nëse jeni të interesuar të sponsorizoni një këngë, kontaktoni Mark këtu.

Ne do t'ju mbajmë të informuar për zhvillimet e mëtejshme! Në ndërkohë, për ata që janë të ri në muzikën e Markut, mundeni degjo shembuj ketu. Të gjitha çmimet në CD ishin ulur kohët e fundit në dyqan online. Për ata që dëshirojnë të pajtohen në këtë buletin dhe të marrin të gjitha bloget, emisionet në internet dhe lajmet e Markut në lidhje me lëshimet e CD-ve, klikoni Regjistrohu.

Fjala… Fuqia për të Ndryshuar

 

Papa Benedikti në mënyrë profetike sheh një "pranverë të re" në Kishë të nxitur nga meditimi i Shkrimit të Shenjtë. Pse leximi i Biblës mund ta transformojë jetën tuaj dhe të gjithë Kishën? Marku i përgjigjet kësaj pyetjeje në një transmetim në internet i sigurt se do të shkaktojë një uri të re në shikuesit për Fjalën e Zotit.

Për të parë Fjala .. Fuqia për të Ndryshuar, Të shkojnë në www.embracinghope.tv

 

Koha për të vendosur fytyrat tona

 

KUR ishte koha që Jezusi të hynte në Pasionin e Tij, Ai e drejtoi fytyrën e tij drejt Jeruzalemit. Isshtë koha që Kisha ta drejtojë fytyrën e saj drejt Kalvarit të saj ndërsa retë e stuhisë së persekutimit vazhdojnë të mblidhen në horizont. Në episodin tjetër të Përqafimi i TV Shpresë, Marku shpjegon se si Jezusi sinjalizon në mënyrë profetike gjendjen shpirtërore të nevojshme që Trupi i Krishtit të ndjekë Kokën e tij në Rrugën e Kryqit, në këtë Përballje Përfundimtare me të cilën Kisha po përballet tani

 Për të parë këtë episod, shkoni te www.embracinghope.tv