WAM – Emergjencë Kombëtare?

 

A Kryeministri i Kanadasë ka marrë vendimin e paprecedentë për të thirrur Aktin e Emergjencave për protestën paqësore të kolonës kundër mandateve të vaksinave. Justin Trudeau thotë se ai "po ndjek shkencën" për të justifikuar mandatet e tij. Por kolegët e tij, kryeministrat provincialë dhe vetë shkenca kanë diçka tjetër për të thënë…Vazhdo te lexosh

Stenda e fundit

Klani Mallett që ecën për liri…

 

Nuk mund ta lëmë lirinë të vdesë me këtë brez.
- Majori i ushtrisë Stephen Chledowski, Ushtar kanadez; 11 shkurt 2022

Jemi duke iu afruar orëve të fundit…
E ardhmja jonë është fjalë për fjalë, liri apo tirani…
— Robert G., një kanadez i shqetësuar (nga Telegram)

Sikur të gjithë njerëzit të gjykonin pemën nga fryti i saj,
dhe do të pranonim farën dhe origjinën e të këqijave që na shtypin,
dhe nga rreziqet që janë afër!
Ne duhet të përballemi me një armik mashtrues dhe dinak, i cili,
duke kënaqur veshët e njerëzve dhe të princave,
i ka futur në grackë me fjalime të qeta dhe me përbuzje. 
—POPA LEO XIII, Gjinia Humanusn 28

Vazhdo te lexosh

Trudeau është i gabuar, i vdekur i gabuar

 

Mark Mallett është një ish-gazetar i vlerësuar me çmime në CTV News Edmonton dhe banon në Kanada.


 

JUSTIN Trudeau, Kryeministri i Kanadasë, e ka quajtur një nga protestat më të mëdha të këtij lloji në botë një grup "urrejtës" për tubimin e tyre kundër injeksioneve të detyruara për të mbajtur jetesën e tyre. Në një fjalim të sotëm në të cilin lideri kanadez pati një mundësi për të bërë thirrje për unitet dhe dialog, ai deklaroi prerazi se nuk kishte asnjë interes të shkonte…

…kudo pranë protestave që kanë shprehur retorikë urrejtjeje dhe dhunë ndaj bashkëqytetarëve të tyre. — 31 janar 2022; cbc.ca

Vazhdo te lexosh

Një pamje apokaliptike e pafalshme

 

...nuk ka më të verbër se ai që nuk dëshiron të shohë,
dhe pavarësisht nga shenjat e kohërave të parathënë,
edhe ata që kanë besim
refuzoni të shikoni se çfarë po ndodh. 
-Zoja tek Gisella Cardia, 26 tetor 2021 

 

UNË JAM supozohet të jetë i turpëruar nga titulli i këtij artikulli - turp të shqiptojë frazën "kohë të fundit" ose të citojë Librin e Zbulesës, aq më pak të guxojë të përmend shfaqjet e Marias. Antikitete të tilla supozohet se i përkasin koshit të pluhurit të besëtytnive mesjetare krahas besimeve arkaike në "zbulesë private", "profeci" dhe ato shprehje poshtëruese të "vulës së bishës" ose "Antikrishtit". Po, është më mirë t'i lëmë në atë epokë të lezetshme kur kishat katolike mbusheshin me temjan ndërsa nxirrnin shenjtorë, priftërinjtë ungjillizonin paganët dhe njerëzit e thjeshtë besonin se besimi mund të largonte murtajat dhe demonët. Në ato ditë, statujat dhe ikona nuk zbukuronin vetëm kishat, por edhe ndërtesat dhe shtëpitë publike. Imagjinoni atë. "Epokat e errëta" - i quajnë ateistët e shkolluar.Vazhdo te lexosh

Ora e Mosbindjes Civile

 

Dëgjoni, o mbretër, dhe kuptoni;
mësoni, ju gjyqtarë të hapësirës së tokës!
Dëgjoni, ju që jeni në pushtet mbi turmën
dhe zotëroje mbi turmat e popujve!
Sepse autoriteti ju është dhënë nga Zoti
dhe sovraniteti nga Shumë i Larti,
i cili do të hetojë veprat tuaja dhe do të shqyrtojë këshillat tuaja.
Sepse, megjithëse ishit ministra të mbretërisë së tij,
nuk gjykove drejt,

dhe nuk e respektoi ligjin,
as të ecni sipas vullnetit të Perëndisë,
Ai do të vijë kundër teje tmerrësisht dhe me shpejtësi,
sepse gjykimi është i ashpër për të lartësuarit -
Sepse të përvuajturit mund të falen nga mëshira… 
(E sotmja Leximi i parë)

 

IN disa vende të botës, Dita e Përkujtimit ose Dita e Veteranëve, më ose afër 11 Nëntorit, shënon një ditë të zymtë reflektimi dhe mirënjohjeje për sakrificën e miliona ushtarëve që dhanë jetën duke luftuar për liri. Por këtë vit, ceremonitë do të tingëllojnë të zbrazëta për ata që kanë parë të avullojnë liritë e tyre para tyre.Vazhdo te lexosh

Ka vetëm një bark

 

…si magjisteri i vetëm dhe i vetëm i pandashëm i Kishës,
Papa dhe peshkopët në bashkim me të,
mbaj
 përgjegjësia më e rëndë se asnjë shenjë e paqartë
ose mësim i paqartë vjen prej tyre,
duke i ngatërruar besimtarët ose duke i përgjumur ata
në një ndjenjë të rreme sigurie. 
- Kardinali Gerhard Müller,

ish-prefekt i Kongregatës për Doktrinën e Besimit
Gjërat e para20th prill, 2018

Nuk bëhet fjalë për të qenë "pro" apo "kundër" Papa Françeskut.
Është çështje e mbrojtjes së besimit katolik,
dhe kjo do të thotë të mbrosh zyrën e Pjetrit
të cilën Papa ia ka dalë. 
- Kardinali Raymond Burke, Raporti Botëror Katolik,
Janar 22, 2018

 

PARA ai ndërroi jetë, gati një vit më parë në ditën e fillimit të pandemisë, predikuesi i madh Rev. John Hampsch, CMF (rreth 1925-2020) më shkroi një letër inkurajimi. Në të, ai përfshiu një mesazh urgjent për të gjithë lexuesit e mi:Vazhdo te lexosh

Purge

 

Java e kaluar ka qenë më e jashtëzakonshmja në të gjitha vitet e mia si vëzhguese dhe ish-anëtare e medias. Niveli i censurës, manipulimit, mashtrimit, gënjeshtrave të drejtpërdrejta dhe ndërtimit të kujdesshëm të një “rrëfimi” ka lënë pa frymë. Alsoshtë gjithashtu alarmante, sepse shumë njerëz nuk e shohin atë për atë që është, kanë hyrë në të, dhe kështu, po bashkëpunojnë me të, madje edhe pa dashur. Kjo është shumë e njohur Vazhdo te lexosh

Demaskimi i fakteve

Mark Mallett është një ish-gazetar fitues i çmimeve me CTV News Edmonton (CFRN TV) dhe banon në Kanada. Artikulli vijues azhurnohet rregullisht për të pasqyruar shkencën e re.


KETU mbase nuk është ndonjë çështje më e diskutueshme sesa ligjet e detyrueshme të maskave që përhapen në të gjithë botën. Përveç mosmarrëveshjeve të mprehta mbi efektivitetin e tyre, çështja po ndan jo vetëm publikun e gjerë por kishat. Disa priftërinj i kanë ndaluar famullitarët të hyjnë në shenjtëroren pa maska ndërsa të tjerët madje kanë thirrur policinë në kopenë e tyre.[1]27 Tetor 2020; lifesitenews.com Disa rajone kanë kërkuar që mbulesat e fytyrës të zbatohen në shtëpinë e dikujt [2]lifesitenews.com ndërsa disa vende kanë mandatuar që individët të mbajnë maska ​​ndërsa ngasin vetëm në makinën tuaj.[3]Republika e Trinidad dhe Tobago, looptt.com Dr. Anthony Fauci, duke drejtuar përgjigjen e SHBA COVID-19, shkon edhe më tej duke thënë se, përveç maskës së fytyrës, "Nëse keni syze ose mburojë të syve, duhet ta përdorni"[4]abcnews.go.com apo edhe vish dy.[5]webmd.com, 26 janar 2021 Dhe demokrati Joe Biden deklaroi, "maskat shpëtojnë jetë - periudhë",[6]usnews.com dhe se kur të bëhet President, i tij veprimi i parë do të jetë për të detyruar veshjen e maskave në të gjithë bordin duke pretenduar, "Këto maska ​​bëjnë një ndryshim gjigant".[7]brietbart.com Dhe se ai e bëri. Disa shkencëtarë brazilianë pretenduan se refuzimi në të vërtetë për të veshur një mbulesë fytyre është një shenjë e një "çrregullimi serioz të personalitetit".[8]the-sun.com Dhe Eric Toner, një studiues i vjetër në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore, deklaroi qartë se veshja e maskave dhe distancimi social do të jetë me ne për "disa vite".[9]cnet.com siç bëri një virolog spanjoll.[10]marketwatch.comVazhdo te lexosh

Lirimi i Madh

 

MANY mendoni se njoftimi i Papa Françeskut që shpall një "Jubile të Mëshirës" nga 8 Dhjetor 2015 deri më 20 Nëntor 2016 kishte një domethënie më të madhe nga sa mund të ishte shfaqur më parë. Arsyeja është se ajo është një nga shenjat e shumta duke konverguar të gjitha menjëherë. Kjo goditi për mua gjithashtu ndërsa reflektova për Jubileun dhe një fjalë profetike që mora në fund të vitit 2008 [1]shih Viti i Shpalosjes

Botuar për herë të parë më 24 mars 2015.

Shënimet

Shënimet
1 shih Viti i Shpalosjes

Tigri në kafaz

 

Meditimi i mëposhtëm bazohet në leximin e dytë masiv të ditës së parë të Advent 2016. Në mënyrë që të jeni një lojtar efektiv në Kundërrevolucioni, së pari duhet të kemi një të vërtetë revolucion i zemrës... 

 

I jam si tigri ne kafaz.

Përmes Pagëzimit, Jezusi ka hapur derën e burgut tim dhe më ka lënë të lirë… e megjithatë, e gjej veten duke ecur para e mbrapa në të njëjtën rrip të mëkatit. Dera është e hapur, por unë nuk vrapoj drejt e në Shkretëtirën e Lirisë… fushat e gëzimit, malet e mençurisë, ujërat e freskimit… Unë mund t'i shoh ato në distancë, dhe megjithatë mbetem një i burgosur i vullnetit tim . Pse Pse nuk drejtuar? Pse po hezitoj? Pse qëndroj në këtë zhurmë të cekët të mëkatit, të papastërtive, kockave dhe mbeturinave, duke ecur para e mbrapa, prapa dhe prapa?

Pse?

Vazhdo te lexosh

Për Liri

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 13 tetor 2014

Tekste liturgjike këtu

 

 

ONE nga arsyet që ndjeva se Zoti donte që unë të shkruaja "Tani Fjala" në leximet Masive në këtë kohë, ishte pikërisht sepse ekziston një tani fjale në leximet që po flasin drejtpërdrejt për atë që po ndodh në Kishë dhe në botë. Leximet e Meshës rregullohen në cikle tre vjeçare, dhe kështu që janë të ndryshme çdo vit. Personalisht, mendoj se është një "shenjë e kohës" sesi leximet e këtij viti po rreshtohen me kohën tonë. Thjesht duke thënë.

Vazhdo te lexosh

Dinastia, Jo Demokracia - Pjesa I

 

KETU është konfuzion, madje edhe midis katolikëve, për sa i përket natyrës së Kishës që Krishti krijoi. Disa mendojnë se Kisha duhet të reformohet, për të lejuar një qasje më demokratike ndaj doktrinave të saj dhe për të vendosur se si të merren me çështjet e sotme morale.

Sidoqoftë, ata nuk arrijnë të shohin që Jezusi nuk vendosi një demokraci, por a dinastia.

Vazhdo te lexosh