Pema dhe vazhdimi

 

Romani i shquar Pema nga autori katolik Denise Mallett (vajza e Mark Mallett) tani është në dispozicion në Kindle! Dhe tamam në kohë si vazhdim Gjaku përgatitet për shtyp këtë vjeshtë. Nëse nuk keni lexuar Pema, po ju mungon një përvojë e paharrueshme. Kjo është ajo që recensentët kishin për të thënë:Vazhdo te lexosh

Kënga e rojes

 

Botuar për herë të parë më 5 qershor 2013… me azhurnimet sot. 

 

IF Mund të kujtoj shkurtimisht këtu një përvojë të fuqishme rreth dhjetë vjet më parë kur u ndjeva i shtyrë të shkoja në kishë për t'u lutur para Sakramentit të Bekuar

Vazhdo te lexosh

Shenjtëria e Re… apo Herezia e Re?

trëndafil i kuq

 

NGA një lexues në përgjigje të shkrimit tim në Shenjtëria e Re dhe Hyjnore:

Jezu Krishti është Dhurata më e madhe nga të gjithë dhe lajmi i mirë është se Ai është me ne tani për tani me gjithë plotësinë dhe fuqinë e Tij përmes banimit të Frymës së Shenjtë. Mbretëria e Zotit tani është brenda zemrave të atyre që kanë lindur përsëri ... tani është dita e shpëtimit. Tani për tani, ne, të shpenguarit jemi bij të Zotit dhe do të shfaqemi në kohën e caktuar… nuk kemi nevojë të presim që të përmbushen të ashtuquajturat sekrete të ndonjë shfaqjeje të pretenduar ose të kuptuarit të Luisa Piccarreta-s për të Jetuar në Hyjnore Do në mënyrë që ne të bëhemi të përsosur perfect

Vazhdo te lexosh

Shërimi i Vogël i Shën Rafaelit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të premten, 5 qershor 2015
Memoriali i Shën Boniface, Ipeshkvi dhe Martiri

Tekste liturgjike këtu

Shën Rafaeli, "Mjekësia e Zotit ”

 

IT ishte ngrysur vonë dhe një hënë gjaku po ngrihej. Më tërhiqte ngjyra e thellë ndërsa endesha nëpër kuaj. Unë sapo kisha hedhur sanë e tyre dhe ata ishin duke qeshur në heshtje. Hëna e plotë, bora e freskët, zhurma paqësore e kafshëve të kënaqura ... ishte një moment i qetë.

Derisa ajo që më dukej si një rrufe në gjurin tim.

Vazhdo te lexosh

Një Dhuratë e Madhe

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të mërkurën e javës së pestë të kreshmës, 25 mars 2015
Solemniteti i Lajmërimit të Zotit

Tekste liturgjike këtu


nga Shpallja nga Nicolas Poussin (1657)

 

kuptoni të ardhmen e Kishës, mos shikoni më larg se Shën Bekuar Mari. 

Vazhdo te lexosh

Përparimi i Totalitarizmit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të enjten e javës së tretë të kreshmës, 12 mars 2015

Tekste liturgjike këtu

Damiano_Mascagni_Joseph_Sold_Into_Slavery_by_His_Brothers_FotorJozefi Shitet në Skllavëri nga Vëllezërit e Tij nga Damiano Mascagni (1579-1639)

 

ME la vdekja e logjikës, ne nuk jemi larg kur jo vetëm e vërteta, por edhe vetë të krishterët, do të dëbohen nga sfera publike (dhe ajo tashmë ka filluar). Të paktën, ky është paralajmërimi nga selia e Pjetrit:

Vazhdo te lexosh

Njohja e Jezusit

 

HAVE keni takuar ndonjëherë dikë që është i apasionuar pas temës së tij? Një parashutist, kalorës, një tifoz sporti, apo një antropolog, shkencëtar ose rivendosës antikesh që jeton dhe merr frymë hobi ose karriera e tyre? Ndërsa ato mund të na frymëzojnë, dhe madje të ngjallin një interes në ne ndaj temës së tyre, krishterimi është ndryshe. Sepse nuk ka të bëjë me pasionin e një stili tjetër jetese, filozofie, apo edhe idealit fetar.

Thelbi i krishterimit nuk është një ide, por një Person. —POPA BENEDIKT XVI, fjalim spontan për klerikët e Romës; Zenit, maj 20, 2005

 

Vazhdo te lexosh

Çfarë do të thotë të mirëpresim mëkatarët

 

A thirrja e Atit të Shenjtë që Kisha të bëhet më shumë një "spital fushor" për të "shëruar të plagosurit" është një vizion baritor shumë i bukur, me kohë dhe i zgjuar. Por çfarë saktësisht ka nevojë për shërim? Cilat janë plagët? Çfarë do të thotë të "mirëpresësh" mëkatarët brenda Barque of Peter?

Në thelb, për çfarë shërben "Kisha"?

Vazhdo te lexosh

Vija e hollë midis mëshirës dhe herezisë - Pjesa III

 

PJESA III - FREMAT E ZBULUARA

 

SHE ushqeu dhe veshi të varfërit me dashuri; ajo ushqeu mendjet dhe zemrat me Fjalën. Catherine Doherty, themeluese e apostolatës së Madonna House, ishte një grua që mori "erën e deleve" pa marrë "erën e mëkatit". Ajo vazhdimisht ecte në vijën e hollë midis mëshirës dhe herezisë duke përqafuar mëkatarët më të mëdhenj ndërsa i thërriste ata në shenjtëri. Ajo thoshte,

Shkoni pa frikë në thellësitë e zemrave të njerëzve… Zoti do të jetë me ju. -Nga Mandati i Vogël

Kjo është një nga ato "fjalë" nga Zoti që është në gjendje të depërtojë "Midis shpirtit dhe shpirtit, nyjeve dhe palcës, dhe në gjendje të dallojë reflektimet dhe mendimet e zemrës". [1]krh. Heb 4:12 Catherine zbulon vetë rrënjën e problemit me të ashtuquajturit "konservatorë" dhe "liberalë" në Kishë: është e jona frikë për të hyrë në zemrat e njerëzve siç bëri Krishti.

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 krh. Heb 4:12

Vija e hollë midis mëshirës dhe herezisë - Pjesa II

 

PJESA II - Arritja e të plagosurve

 

WE kanë parë një revolucion të shpejtë kulturor dhe seksual që në pesë dekada të shkurtra ka shkatërruar familjen pasi divorci, aborti, ripërcaktimi i martesës, eutanazia, pornografia, tradhëtia bashkëshortore dhe shumë sëmundje të tjera janë bërë jo vetëm të pranueshme, por konsiderohen si një "e mirë" shoqërore "E drejtë" Sidoqoftë, një epidemi e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, përdorimit të drogës, abuzimit me alkoolin, vetëvrasjes dhe psikozave gjithnjë e shumëzuese tregojnë një histori tjetër: ne jemi një brez që po gjakderdh shumë nga efektet e mëkatit.

Vazhdo te lexosh

Vija e hollë midis mëshirës dhe herezisë - Pjesa I

 


IN
të gjitha polemikat që u zhvilluan pas Sinodit të fundit në Romë, arsyeja për mbledhjen dukej se ishte humbur krejt. Ajo u mblodh nën temën: "Sfidat baritore për familjen në kontekstin e ungjillizimit". Si mundemi ungjillëzoj familjet duke pasur parasysh sfidat baritore me të cilat përballemi për shkak të shkallës së lartë të divorcit, nënave të vetme, sekularizimit, etj.?

Ajo që mësuam shumë shpejt (pasi propozimet e disa Kardinalëve u bënë të njohura për publikun) është se ekziston një vijë e hollë midis mëshirës dhe herezisë.

Seria vijuese e tre pjesëve synon që jo vetëm të rikthehet në zemër të çështjes - duke ungjillizuar familjet në kohën tonë - por ta bëjë këtë duke sjellë në ballë njeriun që është vërtet në qendër të polemikave: Jezu Krishtin. Për shkak se askush nuk eci në atë vijë të hollë më shumë se Ai - dhe Papa Françesku duket se po na e tregon atë shteg edhe një herë.

Ne duhet të shfryjmë "tymin e shejtanit" në mënyrë që të mund ta identifikojmë qartë këtë vijë të ngushtë të kuqe, të tërhequr në gjakun e Krishtit ... sepse jemi thirrur ta ecim atë veten.

Vazhdo te lexosh

Ferri i Liruar

 

 

KUR E shkrova këtë javë të kaluar, vendosa të ulem mbi të dhe të lutem edhe ca për shkak të natyrës shumë serioze të këtij shkrimi. Por gati çdo ditë që nga ajo kohë, unë kam marrë konfirmime të qarta se kjo është një fjalë të paralajmërimit për të gjithë ne.

Ka shumë lexues të rinj që vijnë në bord çdo ditë. Më lejoni ta rikujtoj shkurtimisht atëherë… Kur ky apostull shkrimi filloi rreth tetë vjet më parë, ndjeva që Zoti më kërkonte të “shikoja dhe të lutesha”. [1]Në WYD në Toronto në 2003, Papa Gjon Pali II gjithashtu na kërkoi të rinjve që të bëhemi «la rojet të mëngjesit që shpallin ardhjen e diellit kush është Krishti i Ngjallur! " OPPOPE JOHN PAUL II, Mesazhi i Atit të Shenjtë për Rininë e Botës, Dita XVII Botërore e Rinisë, n. 3; (krh. Is 21: 11-12) Duke ndjekur titujt, u duk se kishte një përshkallëzim të ngjarjeve botërore nga muaji. Pastaj filloi të bëhej nga java. Dhe tani, është përditshme. Exactlyshtë pikërisht ashtu siç ndjeva se Zoti po më tregonte se do të ndodhte (oh, sa do të dëshiroja në disa mënyra të isha gabim për këtë!)

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Në WYD në Toronto në 2003, Papa Gjon Pali II gjithashtu na kërkoi të rinjve që të bëhemi «la rojet të mëngjesit që shpallin ardhjen e diellit kush është Krishti i Ngjallur! " OPPOPE JOHN PAUL II, Mesazhi i Atit të Shenjtë për Rininë e Botës, Dita XVII Botërore e Rinisë, n. 3; (krh. Is 21: 11-12)

Kur qan një nënë

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 15 shtator 2014
Përkujtimore e Zojës së Dhembjeve

Tekste liturgjike këtu

 

 

I qëndroi dhe shikoi se lotët i rridhnin në sy. Ata i ranë në faqe dhe i formuan pika në mjekër. Ajo dukej sikur zemra e saj mund të thyhej. Vetëm një ditë më parë, ajo ishte shfaqur paqësore, madje e lumtur por tani fytyra e saj dukej se tradhtonte trishtimin e thellë në zemrën e saj. Mund të pyesja vetëm "Pse…?", Por nuk kishte përgjigje në ajrin me aromë trëndafili, pasi Gruaja që po shikoja ishte një statujë e Zojës së Fatimes.

Vazhdo te lexosh

Profecia Kuptohet si duhet

 

WE po jetojnë në një kohë kur profecia mbase nuk ka qenë kurrë kaq e rëndësishme, dhe megjithatë, kaq e keqkuptuar nga shumica dërrmuese e katolikëve. Ekzistojnë tre pozicione të dëmshme që po merren sot në lidhje me zbulesat profetike ose "private" që, besoj, po bëjnë disa herë dëm të madh në shumë lagje të Kishës. Njëra është se "zbulimet private" asnjehere duhet të kihet parasysh pasi gjithçka që ne jemi të detyruar të besojmë është Zbulesa përfundimtare e Krishtit në "depozitimin e besimit". Një dëm tjetër që po bëhet është nga ata që tentojnë jo vetëm ta vënë profecinë mbi Magjisteri, por t'i japin të njëjtin autoritet si Shkrimi i Shenjtë. Dhe së fundmi, ekziston pozicioni që shumica e profecive, përveç nëse shqiptohen nga shenjtorë ose nuk gjenden pa gabime, duhet të shmangen kryesisht. Përsëri, të gjitha këto pozicione më sipër mbajnë kurthe fatkeqe dhe madje të rrezikshme.

 

Vazhdo te lexosh

Shën Gjon Pali II

Gjon Pali II

ST JOHN PAUL II - Lutuni për ne

 

 

I udhëtoi në Romë për të kënduar në një homazh koncerti për Shën Gjon Palin II, 22 tetor 2006, për të nderuar 25 vjetorin e Fondacionit John Paul II, si dhe 28 vjetorin e instalimit të papës së ndjerë si papë. Nuk kisha ide se çfarë do të ndodhte

Një histori nga arkivat, fi parë botuar më 24 tetor 2006....

 

Vazhdo te lexosh

Mbjellë nga Rryma

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 20 Mars 2014
E enjte e Javës së Dytë të Kreshmëve

Tekste liturgjike këtu

 

 

Njëzet vite më parë, unë dhe gruaja ime, të dy djep-katolikë, ishim të ftuar në një shërbim të së Dielës Baptiste nga një mik i yni që dikur ishte katolik. Ne ishim të mahnitur nga të gjithë çiftet e reja, muzika e bukur dhe predikimi i mirosur nga pastori. Derdhja e mirësisë së mirëfilltë dhe e mikpritjes preku diçka thellë në shpirtrat tanë. [1]shih Dëshmia ime personale

Kur u futëm në makinë për t'u larguar, gjithçka që mund të mendoja ishte famullia ime - muzikë e dobët, familje të dobëta dhe pjesëmarrje edhe më e dobët nga kongregacioni. Çiftet e reja të moshës sonë? Zhdukur praktikisht në dysheme. Më e dhimbshme ishte ndjenja e vetmisë. Unë shpesh largohesha nga Mesha duke u ndier më ftohtë sesa kur hyra brenda.

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Përmbushja e Profecisë

    TANI FJALA N RE LEXIMET MASIVE
për 4 Mars 2014
Zgjedhin Përkujtimore për Shën Kazimirin

Tekste liturgjike këtu

 

 

A përmbushja e Besëlidhjes së Zotit me njerëzit e Tij, e cila do të realizohet plotësisht në Festën e Dasmës së Qengjit, ka përparuar gjatë mijëvjeçarëve si një spirale që bëhet gjithnjë e më e vogël me kalimin e kohës. Në Psalmin sot, Davidi këndon:

Zoti ka bërë të njohur shpëtimin e tij; ai ka parë drejtësinë e tij përpara kombeve.

E megjithatë, zbulesa e Jezusit ishte ende qindra vjet larg. Atëherë, si mund të njihej shpëtimi i Zotit? Dihej, ose më saktë parashikohej, përmes profeci

Vazhdo te lexosh

Pasojat e kompromisit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 13 Shkurt 2014

Tekste liturgjike këtu

Ajo që ka mbetur nga Tempulli i Solomonit, shkatërruar 70 pas Krishtit

 

 

A historia e bukur e arritjeve të Solomonit, kur punonte në përputhje me hirin e Zotit, u ndal.

Kur Salomoni u plak, gratë e tij ia kishin kthyer zemrën perëndive të huaja dhe zemra e tij nuk ishte plotësisht me Zotin, Perëndinë e tij.

Solomoni nuk e ndiqte më Perëndinë «Pa rezerva siç kishte bërë babai i tij David». Ai filloi të kompromis. Në fund, tempulli që ai ndërtoi, dhe e gjithë bukuria e tij, u shndërrua në rrënoja nga romakët.

Vazhdo te lexosh

Luftimi i Fantazmës

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 6 janar 2014

Tekste liturgjike këtu

 


"Murgeshat që vrapojnë", Bijat e Marisë Nëna e Dashurisë Shëruese

 

KETU po flitet shumë midis "mbetjeve" të strehimoret dhe streha të sigurta - vendet ku Zoti do ta mbrojë popullin e Tij gjatë përndjekjeve të ardhshme. Një ide e tillë është e rrënjosur fort në Shkrimet dhe Traditën e Shenjtë. Unë iu drejtova kësaj teme në Refugjatët dhe vetmitë që vijnë, dhe ndërsa e rilexoj sot, më godet si më profetike dhe më e rëndësishme se kurrë. Për po, ka raste për t'u fshehur. Shën Jozefi, Maria dhe fëmija i Krishtit ikën në Egjipt ndërsa Herodi i gjuante; [1]krh. Mat 2; 13 Jezusi u fsheh udhëheqësve hebrenj që kërkonin ta vrisnin me gurë; [2]krh. Gjn 8:59 dhe Shën Pali u fsheh nga përndjekësit e tij nga dishepujt e tij, të cilët e ulën atë drejt lirisë në një shportë përmes një hapjeje në murin e qytetit. [3]krh. Veprat 9: 25

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 krh. Mat 2; 13
2 krh. Gjn 8:59
3 krh. Veprat 9: 25

Spitali në terren

 

BACK në qershor të vitit 2013, ju kam shkruar për ndryshimet që kam dalluar në lidhje me shërbesën time, si paraqitet, çfarë paraqitet etj. në shkrimin e quajtur Kënga e rojes. Pas disa muajsh reflektimi, unë do të doja të ndaja me ju vëzhgimet e mia nga ato që po ndodhin në botën tonë, gjëra që kam diskutuar me drejtorin tim shpirtëror dhe ku ndiej se po drejtohem tani. Unë gjithashtu dua të ftoj kontributi juaj direkt me një studim të shpejtë më poshtë.

 

Vazhdo te lexosh

Në Bërjen e Shenjtë

 


Grua e Re duke fshirë, Vilhelm Hammershoi (1864-1916)

 

 

UNË JAM duke marrë me mend se shumica e lexuesve të mi mendojnë se nuk janë të shenjtë. Kjo shenjtëri, shenjtëri, është në të vërtetë një pamundësi në këtë jetë. Ne themi, "Unë jam shumë i dobët, shumë mëkatar, shumë i dobët për t'u ngritur ndonjëherë në radhët e të drejtëve." Ne lexojmë Shkrime si më poshtë dhe ndiejmë se janë shkruar në një planet tjetër:

… Pasi ai që ju thirri është i shenjtë, jini të shenjtë edhe në çdo aspekt të sjelljes tuaj, sepse është shkruar: “Bëhuni të shenjtë sepse unë jam i shenjtë”. (1 Manar 1: 15-16)

Ose një univers tjetër:

Prandaj duhet të jeni të përsosur, ashtu siç është i përsosur Ati juaj qiellor. (Mat 5:48)

E pamundur? A do të na pyeste Zoti — jo, komandë ne - të jemi diçka që nuk mundemi? Oh po, është e vërtetë, ne nuk mund të jemi të shenjtë pa Të, Ai që është burimi i gjithë shenjtërisë. Jezusi ishte i prerë:

Unë jam hardhia, ju jeni degët. Kush mbetet në mua dhe unë në të do të jap shumë fryt, sepse pa mua nuk mund të bësh asgjë. (Gjoni 15: 5)

E vërteta është - dhe Satanai dëshiron ta mbajë atë larg jush - shenjtëria nuk është vetëm e mundur, por është e mundur tani.

 

Vazhdo te lexosh

Mos nënkupto asgjë

 

 

MENDIMI e zemrës tënde si një kavanoz qelqi. Zemra jote është i bërë të përmbajë lëngun e pastër të dashurisë, të Zotit, i cili është dashuri. Por me kalimin e kohës, kaq shumë prej nesh mbushin zemrat tona me dashurinë e gjërave - sende të pazoti që janë të ftohta si guri. Ata nuk mund të bëjnë asgjë për zemrat tona përveçse të mbushin ato vende që janë të rezervuara për Zotin. Dhe kështu, shumë prej nesh të krishterë jemi në të vërtetë mjaft të mjeruar… të ngarkuar me borxhe, konflikt të brendshëm, trishtim… nuk kemi shumë për të dhënë sepse ne vetë nuk po marrim më.

Pra, shumë prej nesh kanë zemër të ftohtë prej guri, sepse i kemi mbushur ata me dashurinë për gjërat e kësaj bote. Dhe kur bota na takon, duke dëshiruar (nëse e dinë apo jo) për "ujin e gjallë" të Shpirtit, në vend të kësaj, ne u derdhim mbi kokat e tyre gurët e ftohtë të lakmisë, egoizmit dhe egoizmit tonë të përzier me një tad të fesë së lëngshme. Ata i dëgjojnë argumentet tona, por vërejnë hipokrizinë tonë; ata e vlerësojnë arsyetimin tonë, por nuk zbulojnë "arsyen tonë për të qenë", që është Jezusi. Kjo është arsyeja pse Ati i Shenjtë na ka thirrur ne të krishterë që edhe një herë të heqim dorë nga botësia, e cila është

… Lebra, kanceri i shoqërisë dhe kanceri i zbulesës së Zotit dhe armikut të Jezusit. —POPA FRANCIS, Radio Vatikani, Tetor 4th, 2013

 

Vazhdo te lexosh

Dalin dy albume të reja!

 

 

“WOW, WOW, WOW ………… ..! Ne vetëm dëgjuam këto këngë të reja dhe u hodhëm jashtë! " - F. Adami, CA

“… Absolutisht e bukur! Zhgënjimi im i vetëm ishte se përfundoi shumë shpejt - kjo më la të dëshiroja të dëgjoja më shumë nga ato këngë të bukura, me shpirt i prekshëm është një album që do ta luaj pa pushim - çdo këngë më preku zemrën! Ky album është një nga, nëse jo më i miri akoma. " —N. Zdrukthëtar, OH

"Një nga aspektet e shkëlqyera të artistikës së Markut është aftësia e tij për të shkruar dhe kompozuar këngën e tij që bëhet mrekullisht kënga juaj."
- Brian Kravec, rishikuar of i prekshëm, Catholicmom.com

 

3 QERSHOR 2013

"I V cenueshëm" dhe "KETU JU JENI"

Tani në dispozicion në
markmallett.com

D LGJONI TANI!

Këngë dashurie që do t'ju bëjnë të qani… balada që do të rikthejnë kujtime songs këngë shpirtërore që do t'ju afrojnë më shumë me Perëndinë .. këto janë melodi prekëse për dashurinë, faljen, besnikërinë dhe familjen. 

Njëzet e pesë këngë origjinale nga këngëtar / tekstshkrues Mark Mallett janë gati të porosisin në internet në formatin dixhital ose formatin CD. Ju keni lexuar shkrimet e tij ... tani dëgjoni muzikën e tij, ushqim shpirtëror për zemra.

I PANDELUESHM përmban 13 këngë krejt të reja nga Marku që flasin për dashurinë, humbjen, kujtimin dhe gjetjen e shpresës.

KËTË JU JENI është një koleksion i këngëve të ri-zotëruar të përfshira në Rosary dhe Chaplet CD-ve të Markut, dhe kështu, shpesh të padëgjuara nga adhuruesit e tij të muzikës - plus, dy këngë krejt të reja "Here You Are" dhe "You Are Lord" që do t'ju marrin në dashuria dhe mëshira e Krishtit dhe butësia e nënës së Tij.

D LGJONI, RENDONI CD-në
OSE SHKARKO TANI!

www.markmallett.com

 


Intervistë e TruNews

 

MALLETT MARK ishte mysafir në TruNews.com, një podcast radio ungjillor, më 28 shkurt 2013. Me drejtuesin, Rick Wiles, ata diskutuan për dorëheqjen e Papës, apostazinë në Kishë dhe teologjinë e "kohërave të fundit" nga një perspektivë katolike.

Një i krishterë ungjillor që interviston një katolik në një intervistë të rrallë! Dëgjoni në:

TruNews.com

E mundur… apo jo?

APTOPIX E PUNA E VITIKAN TU E DielëFoto me mirësjellje The Globe and Mail
 
 

IN në dritën e ngjarjeve historike të kohëve të fundit në papat, dhe kjo, dita e fundit e punës së Benediktit XVI, dy profeci aktuale në veçanti po marrin tërheqje mes besimtarëve në lidhje me papën tjetër. Unë jam pyetur rreth tyre vazhdimisht personalisht, si dhe me email. Kështu që, unë jam i detyruar që më në fund të jap një përgjigje në kohë.

Problemi është se profecitë e mëposhtme janë diametralisht të kundërta me njëra-tjetrën. Njëri ose të dy, pra, nuk mund të jenë të vërtetë.

 

Vazhdo te lexosh

Pra, çfarë të bëj?


Shpresa e mbytjes,
nga Michael D. O'Brien

 

 

PAS një bisedë që i dhashë një grupi studentësh të universitetit për atë që papët kanë thënë për "kohët e fundit", një i ri më tërhoqi mënjanë me një pyetje. “Pra, nëse ne janë duke jetuar në "kohët e fundit", çfarë duhet të bëjmë për këtë? " Shtë një pyetje e shkëlqyeshme, të cilës unë vazhdova ta përgjigjem në bisedën time të ardhshme me ta.

Këto faqe ekzistojnë për një arsye: të na shtyjnë drejt Zotit! Por e di që provokon pyetje të tjera: "Çfarë duhet të bëj?" "Si e ndryshon kjo situatën time aktuale?" "A duhet të bëj më shumë për t'u përgatitur?"

Unë do ta lejoj Palin VI të përgjigjet në pyetjen dhe pastaj ta zgjeroj:

Ka një shqetësim të madh në këtë kohë në botë dhe në Kishë, dhe ajo që është në diskutim është besimi. Ndodh kështu që tani të përsëris me vete frazën e errët të Jezusit në Ungjillin e Shën Lukës: 'Kur Biri i Njeriut të kthehet, a do të gjejë Ai akoma besim në tokë?' Sometimes Unë ndonjëherë lexoj fragmentin e Ungjillit të fundit herë dhe unë dëshmoj se, në këtë kohë, disa shenja të këtij fundi po shfaqen. A jemi afër fundit? Këtë nuk do ta dimë kurrë. Ne gjithmonë duhet ta mbajmë veten në gatishmëri, por gjithçka mund të zgjasë akoma. —POPULLI PAUL VI, Sekreti Paul VI, Jean Guitton, f. 152-153, Referenca (7), f. ix.

 

Vazhdo te lexosh

Hapni Gjerësisht Draftin e Zemrës suaj

 

 

KA zemra juaj u ftoh? Zakonisht ka një arsye të mirë dhe Marku ju jep katër mundësi në këtë transmetim frymëzues. Shikoni këtë transmetim të ri të Shpresës së Përqafimit me autor dhe nikoqir Mark Mallett:

Hapni Gjerësisht Draftin e Zemrës suaj

Shko tek: www.embracinghope.tv për të parë transmetime të tjera nga Mark.

 

Vazhdo te lexosh

Epo, kjo ishte afër


Tornado Touchdown, 15 qershor 2012, pranë Liqenit Tramping, SK; foto nga Tianna Mallett

 

IT ishte një natë e shqetësuar - dhe një ëndërr e njohur. Unë dhe familja ime po i shpëtonim persekutimit ... dhe pastaj, si më parë, ëndrra do të kthehej në ne që të iknim tornadot. Kur u zgjova dje në mëngjes, ëndrra "mbeti" në mendjen time ndërsa gruaja ime dhe unë u futëm në një qytet aty pranë për të marrë furgonin e familjes tonë në dyqanin e riparimeve.

Në distancë, retë e errëta po shfaqeshin. Stuhitë ishin në parashikim. Kemi dëgjuar në radio që mund të ketë edhe tornado. "Duket shumë interesante për këtë," ramë dakord. Por së shpejti do të ndryshonim mendje.Vazhdo te lexosh

Karizmatik! Pjesa VII

 

A pika e tërë këtij seriali mbi dhuratat dhe lëvizjen karizmatike është të inkurajojë lexuesin që të mos ketë frikë nga i jashtëzakonshëm Në zot! Për të mos patur frikë t'i "hapni zemrat tuaja" dhuratës së Shpirtit të Shenjtë të cilin Zoti dëshiron ta derdhë në një mënyrë të veçantë dhe të fuqishme në kohët tona. Ndërsa lexoj letrat e dërguara për mua, është e qartë se Rinovimi Karizmatik nuk ka qenë pa hidhërimet dhe dështimet e saj, mangësitë dhe dobësitë e saj njerëzore. E megjithatë, kjo është pikërisht ajo që ndodhi në Kishën e hershme pas Rrëshajëve. Shenjtorët Pjetër dhe Pal i kushtuan shumë hapësirë ​​korrigjimit të kishave të ndryshme, moderimit të karizmave dhe ripërqendrimit të komuniteteve që lulëzonin përsëri mbi traditën gojore dhe të shkruar që po u dorëzohej atyre. Ajo që nuk bënë Apostujt është të mohojnë përvojat shpesh dramatike të besimtarëve, të përpiqen të mbysin karizmat ose të heshtin zellin e komuniteteve të lulëzuara. Përkundrazi, ata thanë:

Mos e shuani Frymën… ndiqni dashurinë, por përpiquni me padurim për dhuntitë shpirtërore, veçanërisht që të mund të profetizoni… mbi të gjitha, le të jetë e fortë dashuria juaj për njëri-tjetrin… (1 Sel. 5:19; 1 Kor 14: 1; 1 Pjet. 4: 8)

Dua ta kushtoj pjesën e fundit të këtij seriali në ndarjen e përvojave dhe reflektimeve të mia që kur kam provuar për herë të parë lëvizjen karizmatike në 1975. Në vend që të jap të gjithë dëshminë time këtu, unë do ta kufizoj atë në ato përvoja që dikush mund t'i quajë "karizmatike".

 

Vazhdo te lexosh

Karizmatik? Pjesa VI

pentekost3_FotorRrëshaja, Artist i panjohur

  

PENTEKOSTI nuk është vetëm një ngjarje e vetme, por një hir që Kisha mund ta përjetojë përsëri dhe përsëri. Sidoqoftë, në këtë shekull të kaluar, papët janë lutur jo vetëm për një ripërtëritje në Shpirtin e Shenjtë, por për një "i ri Rrëshajëve ”. Kur dikush merr parasysh të gjitha shenjat e kohërave që e kanë shoqëruar këtë lutje - çelësin midis tyre praninë e vazhdueshme të Nënës së Bekuar që mblidhet me fëmijët e saj në tokë përmes shfaqjeve të vazhdueshme, sikur ajo të ishte përsëri në "dhomën e sipërme" me Apostujt … Fjalët e Katekizmit marrin një sens të ri të menjëhershëm:

… Në "kohën e fundit" Shpirti i Zotit do të rinovojë zemrat e njerëzve, duke gdhendur një ligj të ri në to. Ai do të mbledh dhe do të pajtojë popujt e shpërndarë dhe të përçarë; ai do të transformojë krijimin e parë dhe Zoti do të banojë atje me njerëz në paqe. -Katekizmi i Kishës Katolike, n 715

Kjo kohë kur Shpirti vjen të "ripërtërijë faqen e tokës" është periudha, pas vdekjes së Antikrishtit, gjatë asaj që Ati i Kishës vuri në dukje në Apokalipsin e Shën Gjonit si “Mijë vjet”Epokë kur Satanai është i lidhur me zinxhirë në humnerë.Vazhdo te lexosh

Karizmatik? Pjesa V

 

 

AS ne shikojmë Rinovimin Karizmatik sot, shohim një rënie të madhe në numrin e saj, dhe ata që mbeten janë kryesisht gri dhe flokë të bardhë. Atëherë, për çfarë ishte Rinovimi Karizmatik nëse shfaqet në sipërfaqe që gazët? Siç shkruajti një lexues në përgjigje të kësaj serie:

Në një moment lëvizja Karizmatike u zhduk si fishekzjarre që ndriçojnë qiellin e natës dhe pastaj bien përsëri në errësirë. Isha disi mëdyshur se një lëvizje e Zotit të Plotfuqishëm do të venitej dhe më në fund do të zbehej.

Përgjigja për këtë pyetje është ndoshta aspekti më i rëndësishëm i kësaj serie, sepse na ndihmon të kuptojmë jo vetëm nga kemi ardhur, por edhe atë që i pret e ardhmja Kishës

 

Vazhdo te lexosh

Karizmatik? Pjesa IV

 

 

I janë pyetur më parë nëse jam një "Karizmatik". Dhe përgjigjja ime është: “Unë jam Katolik! ” Kjo është, unë dua të jem plotësisht Katolike, për të jetuar në qendër të depozitimit të besimit, zemrës së nënës sonë, Kishës. Dhe kështu, unë përpiqem të jem "karizmatik", "marian", "soditës", "aktiv", "sakramental" dhe "apostolik". Kjo sepse të gjitha sa më sipër nuk i përkasin këtij apo atij grupi, apo kësaj apo asaj lëvizje, por të i tërë trupi i Krishtit. Ndërsa apostolatët mund të ndryshojnë në fokusin e karizmit të tyre të veçantë, në mënyrë që të jenë plotësisht të gjallë, plotësisht "të shëndetshëm", zemra e dikujt, apostolata e tij, duhet të jetë e hapur për i tërë thesar hiri që Ati i ka dhuruar Kishës.

I bekuar qoftë Zoti dhe Ati i Zotit tonë Jezu Krisht, i cili na ka bekuar në Krisht me çdo bekim shpirtëror në qiej E (Efes. 1: 3)

Vazhdo te lexosh

Vendimi

 

AS turneu im i fundit i ministrisë përparoi, ndjeva një peshë të re në shpirtin tim, një rëndesë zemre ndryshe nga misionet e mëparshme që Zoti më ka dërguar. Pasi predikova për dashurinë dhe mëshirën e Tij, unë e pyeta Atin një natë pse bota… pse ndokush nuk do të dëshironim t'i hapnim zemrat e tyre Jezusit që ka dhënë kaq shumë, i cili kurrë nuk ka lënduar një shpirt dhe që ka hapur dyert e Qiellit dhe ka fituar çdo bekim shpirtëror për ne përmes vdekjes së Tij mbi Kryq?

Përgjigjja erdhi shpejt, një fjalë nga vetë Shkrimet:

Dhe ky është vendimi, që drita erdhi në botë, por njerëzit preferuan errësirën ndaj dritës, sepse punët e tyre ishin të mbrapshta. (Gjoni 3:19)

Kuptimi në rritje, siç kam medituar në këtë fjalë, është se ajo është një përfundimtar fjala për kohën tonë, me të vërtetë a vendim për një botë tani në pragun e ndryshimit të jashtëzakonshëm.

 

Vazhdo te lexosh

Esperanza


Maria Esperanza, 1928 - 2004

 

Shkaku për kanonizimin e Maria Esperanza u hap më 31 janar 2010. Ky shkrim u botua për herë të parë më 15 shtator, 2008, në Festën e Zojës së Dhembjeve. Si me shkrimet trajektore, të cilën ju rekomandoj ta lexoni, ky shkrim gjithashtu përmban shumë "fjalë tani" që duhet t'i dëgjojmë përsëri.

Dhe perseri.

 

KJO vitin e kaluar, kur do të lutesha në Shpirt, një fjalë shpesh dhe papritmas ngrihej në buzët e mia: “shpresoj" Sapo mësova se kjo është një fjalë hispanike që do të thotë "shpresë".

Vazhdo te lexosh

Koha, Koha, Koha

 

 

KU a shkon koha? A jam vetëm unë, apo ngjarjet dhe vetë koha duket sikur vërtiten me shpejtësi marramendëse? Tashmë është fundi i qershorit. Ditët po bëhen më të shkurtra tani në Hemisferën Veriore. Ekziston një ndjenjë mes shumë njerëzve që koha ka marrë një përshpejtim të paperëndishëm.

Po shkojmë drejt fundit të kohës. Tani sa më shumë që i afrohemi fundit të kohës, aq më shpejt veprojmë - kjo është ajo që është e jashtëzakonshme. Ka, si të thuash, një nxitim shumë domethënës në kohë; ka një përshpejtim në kohë ashtu si ka një nxitim në shpejtësi. Dhe ne shkojmë më shpejt dhe më shpejt. Ne duhet të jemi shumë të vëmendshëm ndaj kësaj për të kuptuar se çfarë po ndodh në botën e sotme. —Pr. Marie-Dominique Philippe, OP, Kisha Katolike në fund të një epoke, Ralph Martin, fq. 15-16

Unë kam shkruar tashmë për këtë në Shkurtimi i Ditëve Spiralja e Kohës. Dhe çfarë është me përsëritjen e 1:11 ose 11:11? Jo të gjithë e shohin atë, por shumë e shohin, dhe gjithnjë duket se mbart një fjalë koha është e shkurtër ... është ora e njëmbëdhjetë ... peshorja e drejtësisë po kthehet (shih shkrimin tim 11:11) Ajo që është qesharake është se nuk mund të besoni se sa e vështirë ka qenë të gjesh kohë për të shkruar këtë meditim!

Vazhdo te lexosh

Toka po vajton

 

DIKUSH shkroi kohët e fundit duke pyetur se çfarë është marrja ime në peshq dhe zogj të ngordhur që shfaqen në të gjithë botën. Së pari, kjo ka ndodhur tani me frekuencë në rritje gjatë dy viteve të fundit. Disa specie papritmas "po vdesin" në një numër të madh. A është rezultat i shkaqeve natyrore? Pushtimi njerëzor? Ndërhyrje teknologjike? Armatim shkencor?

Duke pasur parasysh se ku jemi në kësaj here në historinë njerëzore; duke pasur parasysh paralajmërime të forta të lëshuara nga Qielli; e dhënë fjalët e fuqishme të Etërve të Shenjtë gjatë këtij shekulli të kaluar… dhe duke pasur parasysh kurs pa zot që ka njerëzimi tani ndiqen, Unë besoj se Shkrimet vërtet kanë një përgjigje për ato që po ndodhin në botë me planetin tonë:

Vazhdo te lexosh

Kujtim

 

IF ti lexon Kujdestaria e Zemrës, atëherë e dini deri tani sa shpesh nuk arrijmë ta mbajmë atë! Sa lehtë na tërheq vëmendja nga gjëja më e vogël, largohemi nga paqja dhe largohemi nga dëshirat tona të shenjta. Përsëri, me Shën Palin ne bërtasim:

Unë nuk bëj atë që dua, por bëj atë që urrej…! (Rom 7:14)

Por ne duhet të dëgjojmë përsëri fjalët e Shën James:

Merrni parasysh të gjithë gëzimin, vëllezërit e mi, kur hasni sprova të ndryshme, sepse e dini që sprovimi i besimit tuaj prodhon këmbëngulje. Dhe këmbëngulja le të jetë e përsosur, në mënyrë që të jesh perfekte dhe e plotë, duke mos munguar asgjë. (Jakovi 1: 2-4)

Hiri nuk është i lirë, i dorëzuar si fast-food ose me një klikim të miut. Ne duhet të luftojmë për të! Kujtimi, i cili po merr përsëri kujdestarinë e zemrës, është shpesh një luftë midis dëshirave të mishit dhe dëshirave të Shpirtit. Dhe kështu, ne duhet të mësojmë të ndjekim mënyra e Shpirtit

 

Vazhdo te lexosh

Kujdestaria e Zemrës


Parada e Times Square, nga Alexander Chen

 

WE janë duke jetuar në kohë të rrezikshme. Por pak janë ata që e kuptojnë atë. Ajo për të cilën po flas nuk është kërcënimi i terrorizmit, ndryshimit të klimës ose luftës bërthamore, por diçka më delikate dhe tinëzare. Theshtë përparimi i një armiku që tashmë ka fituar terren në shumë shtëpi dhe zemra dhe po arrin të shkatërrojë ogurzi ndërsa përhapet në të gjithë botën:

zhurmë.

Unë jam duke folur për zhurmën shpirtërore. Një zhurmë aq e fortë për shpirtin, aq shurdhuese për zemrën, sapo të gjejë rrugën, errëson zërin e Zotit, mpiron ndërgjegjen dhe verbon sytë për të parë realitetin. Shtë një nga armiqtë më të rrezikshëm të kohës sonë sepse, ndërsa lufta dhe dhuna i bëjnë dëm trupit, zhurma është vrasësi i shpirtit. Dhe një shpirt që ka mbyllur zërin e Zotit rrezikon të mos e dëgjojë më kurrë atë në përjetësi.

 

Vazhdo te lexosh

Profecia në Romë - Pjesa VI

 

KETU është një moment i fuqishëm që vjen për botën, atë që shenjtorët dhe mistikët e kanë quajtur një "ndriçim të ndërgjegjes". Pjesa VI e Përqafimit të Shpresës tregon se si ky "sy i stuhisë" është një moment hiri ... dhe një moment i ardhshëm i vendim për botën.

Mos harroni: nuk ka kosto për të parë këto transmetime në internet tani!

Për të parë pjesën VI, klikoni këtu: Përqafimi i TV Shpresë