Këto kohë të Antikrishtit

 

Bota në afrimin e një mijëvjeçari të ri,
për të cilën e gjithë Kisha po përgatitet,
është si një fushë gati për korrje.
 

-ST. POPE JOHN PAUL II, Dita Botërore e Rinisë, në mënyrë familjare, 15 gusht 1993

 

 

Bota katolike ka qenë e zhurmshme kohët e fundit me publikimin e një letre të shkruar nga Papa Emeritus Benedikti XVI, ku në thelb thuhej se la Antikrishti është i gjallë. Letra iu dërgua në vitin 2015 Vladimir Palko, një burrë shteti në pension nga Bratislava, i cili jetoi Luftën e Ftohtë. Papa i ndjerë shkroi:Vazhdo te lexosh

Një pamje apokaliptike e pafalshme

 

...nuk ka më të verbër se ai që nuk dëshiron të shohë,
dhe pavarësisht nga shenjat e kohërave të parathënë,
edhe ata që kanë besim
refuzoni të shikoni se çfarë po ndodh. 
-Zoja tek Gisella Cardia, 26 tetor 2021 

 

UNË JAM supozohet të jetë i turpëruar nga titulli i këtij artikulli - turp të shqiptojë frazën "kohë të fundit" ose të citojë Librin e Zbulesës, aq më pak të guxojë të përmend shfaqjet e Marias. Antikitete të tilla supozohet se i përkasin koshit të pluhurit të besëtytnive mesjetare krahas besimeve arkaike në "zbulesë private", "profeci" dhe ato shprehje poshtëruese të "vulës së bishës" ose "Antikrishtit". Po, është më mirë t'i lëmë në atë epokë të lezetshme kur kishat katolike mbusheshin me temjan ndërsa nxirrnin shenjtorë, priftërinjtë ungjillizonin paganët dhe njerëzit e thjeshtë besonin se besimi mund të largonte murtajat dhe demonët. Në ato ditë, statujat dhe ikona nuk zbukuronin vetëm kishat, por edhe ndërtesat dhe shtëpitë publike. Imagjinoni atë. "Epokat e errëta" - i quajnë ateistët e shkolluar.Vazhdo te lexosh

Armiku është brenda portave

 

KETU është një skenë në Lordin e Unazave të Tolkien ku Helms Deep është nën sulm. Supozohej se ishte një kështjellë e padepërtueshme, e rrethuar nga Muri masiv i thellë. Por zbulohet një vend i prekshëm, të cilin forcat e errësirës e shfrytëzojnë duke shkaktuar të gjitha llojet e shpërqendrimit dhe më pas duke mbjellë dhe ndezur një eksploziv. Momente para se një vrapues pishtari të arrijë në mur për të ndezur bombën, ai dallohet nga njëri prej heronjve, Aragorn. Ai i bërtet shigjetarit Legolas që ta zbresë poshtë ... por është tepër vonë. Muri shpërthen dhe thyhet. Armiku tani është brenda portave. Vazhdo te lexosh

Në prag

 

KJO javë, një trishtim i thellë dhe i pashpjegueshëm më pushtoi, ashtu si në të kaluarën. Por unë e di tani se çfarë është kjo: është një pikë trishtimi nga Zemra e Zotit - që njeriu e ka refuzuar Atë deri në pikën që ta sjellë njerëzimin në këtë pastrim të dhimbshëm. Theshtë trishtimi që Zoti nuk u lejua të triumfojë mbi këtë botë përmes dashurisë, por duhet ta bëjë këtë, tani, përmes drejtësisë.Vazhdo te lexosh

Mbretërimi i Antikrishtit

 

 

MUND Antikrishti tashmë të jetë në tokë? A do të zbulohet ai në kohët tona? Bashkohuni me Mark Mallett dhe Prof. Daniel O'Connor ndërsa ata shpjegojnë se si është ngrehina për "njeriun e mëkatit" të parathënë prej kohësh…Vazhdo te lexosh

Kënga e rojes

 

Botuar për herë të parë më 5 qershor 2013… me azhurnimet sot. 

 

IF Mund të kujtoj shkurtimisht këtu një përvojë të fuqishme rreth dhjetë vjet më parë kur u ndjeva i shtyrë të shkoja në kishë për t'u lutur para Sakramentit të Bekuar

Vazhdo te lexosh

Shërimi i Vogël i Shën Rafaelit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të premten, 5 qershor 2015
Memoriali i Shën Boniface, Ipeshkvi dhe Martiri

Tekste liturgjike këtu

Shën Rafaeli, "Mjekësia e Zotit ”

 

IT ishte ngrysur vonë dhe një hënë gjaku po ngrihej. Më tërhiqte ngjyra e thellë ndërsa endesha nëpër kuaj. Unë sapo kisha hedhur sanë e tyre dhe ata ishin duke qeshur në heshtje. Hëna e plotë, bora e freskët, zhurma paqësore e kafshëve të kënaqura ... ishte një moment i qetë.

Derisa ajo që më dukej si një rrufe në gjurin tim.

Vazhdo te lexosh

Përparimi i Totalitarizmit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për të enjten e javës së tretë të kreshmës, 12 mars 2015

Tekste liturgjike këtu

Damiano_Mascagni_Joseph_Sold_Into_Slavery_by_His_Brothers_FotorJozefi Shitet në Skllavëri nga Vëllezërit e Tij nga Damiano Mascagni (1579-1639)

 

ME la vdekja e logjikës, ne nuk jemi larg kur jo vetëm e vërteta, por edhe vetë të krishterët, do të dëbohen nga sfera publike (dhe ajo tashmë ka filluar). Të paktën, ky është paralajmërimi nga selia e Pjetrit:

Vazhdo te lexosh

Njohja e Jezusit

 

HAVE keni takuar ndonjëherë dikë që është i apasionuar pas temës së tij? Një parashutist, kalorës, një tifoz sporti, apo një antropolog, shkencëtar ose rivendosës antikesh që jeton dhe merr frymë hobi ose karriera e tyre? Ndërsa ato mund të na frymëzojnë, dhe madje të ngjallin një interes në ne ndaj temës së tyre, krishterimi është ndryshe. Sepse nuk ka të bëjë me pasionin e një stili tjetër jetese, filozofie, apo edhe idealit fetar.

Thelbi i krishterimit nuk është një ide, por një Person. —POPA BENEDIKT XVI, fjalim spontan për klerikët e Romës; Zenit, maj 20, 2005

 

Vazhdo te lexosh

Çfarë do të thotë të mirëpresim mëkatarët

 

A thirrja e Atit të Shenjtë që Kisha të bëhet më shumë një "spital fushor" për të "shëruar të plagosurit" është një vizion baritor shumë i bukur, me kohë dhe i zgjuar. Por çfarë saktësisht ka nevojë për shërim? Cilat janë plagët? Çfarë do të thotë të "mirëpresësh" mëkatarët brenda Barque of Peter?

Në thelb, për çfarë shërben "Kisha"?

Vazhdo te lexosh

Vija e hollë midis mëshirës dhe herezisë - Pjesa III

 

PJESA III - FREMAT E ZBULUARA

 

SHE ushqeu dhe veshi të varfërit me dashuri; ajo ushqeu mendjet dhe zemrat me Fjalën. Catherine Doherty, themeluese e apostolatës së Madonna House, ishte një grua që mori "erën e deleve" pa marrë "erën e mëkatit". Ajo vazhdimisht ecte në vijën e hollë midis mëshirës dhe herezisë duke përqafuar mëkatarët më të mëdhenj ndërsa i thërriste ata në shenjtëri. Ajo thoshte,

Shkoni pa frikë në thellësitë e zemrave të njerëzve… Zoti do të jetë me ju. -Nga Mandati i Vogël

Kjo është një nga ato "fjalë" nga Zoti që është në gjendje të depërtojë "Midis shpirtit dhe shpirtit, nyjeve dhe palcës, dhe në gjendje të dallojë reflektimet dhe mendimet e zemrës". [1]krh. Heb 4:12 Catherine zbulon vetë rrënjën e problemit me të ashtuquajturit "konservatorë" dhe "liberalë" në Kishë: është e jona frikë për të hyrë në zemrat e njerëzve siç bëri Krishti.

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 krh. Heb 4:12

Vija e hollë midis mëshirës dhe herezisë - Pjesa II

 

PJESA II - Arritja e të plagosurve

 

WE kanë parë një revolucion të shpejtë kulturor dhe seksual që në pesë dekada të shkurtra ka shkatërruar familjen pasi divorci, aborti, ripërcaktimi i martesës, eutanazia, pornografia, tradhëtia bashkëshortore dhe shumë sëmundje të tjera janë bërë jo vetëm të pranueshme, por konsiderohen si një "e mirë" shoqërore "E drejtë" Sidoqoftë, një epidemi e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, përdorimit të drogës, abuzimit me alkoolin, vetëvrasjes dhe psikozave gjithnjë e shumëzuese tregojnë një histori tjetër: ne jemi një brez që po gjakderdh shumë nga efektet e mëkatit.

Vazhdo te lexosh

Vija e hollë midis mëshirës dhe herezisë - Pjesa I

 


IN
të gjitha polemikat që u zhvilluan pas Sinodit të fundit në Romë, arsyeja për mbledhjen dukej se ishte humbur krejt. Ajo u mblodh nën temën: "Sfidat baritore për familjen në kontekstin e ungjillizimit". Si mundemi ungjillëzoj familjet duke pasur parasysh sfidat baritore me të cilat përballemi për shkak të shkallës së lartë të divorcit, nënave të vetme, sekularizimit, etj.?

Ajo që mësuam shumë shpejt (pasi propozimet e disa Kardinalëve u bënë të njohura për publikun) është se ekziston një vijë e hollë midis mëshirës dhe herezisë.

Seria vijuese e tre pjesëve synon që jo vetëm të rikthehet në zemër të çështjes - duke ungjillizuar familjet në kohën tonë - por ta bëjë këtë duke sjellë në ballë njeriun që është vërtet në qendër të polemikave: Jezu Krishtin. Për shkak se askush nuk eci në atë vijë të hollë më shumë se Ai - dhe Papa Françesku duket se po na e tregon atë shteg edhe një herë.

Ne duhet të shfryjmë "tymin e shejtanit" në mënyrë që të mund ta identifikojmë qartë këtë vijë të ngushtë të kuqe, të tërhequr në gjakun e Krishtit ... sepse jemi thirrur ta ecim atë veten.

Vazhdo te lexosh

Ferri i Liruar

 

 

KUR E shkrova këtë javë të kaluar, vendosa të ulem mbi të dhe të lutem edhe ca për shkak të natyrës shumë serioze të këtij shkrimi. Por gati çdo ditë që nga ajo kohë, unë kam marrë konfirmime të qarta se kjo është një fjalë të paralajmërimit për të gjithë ne.

Ka shumë lexues të rinj që vijnë në bord çdo ditë. Më lejoni ta rikujtoj shkurtimisht atëherë… Kur ky apostull shkrimi filloi rreth tetë vjet më parë, ndjeva që Zoti më kërkonte të “shikoja dhe të lutesha”. [1]Në WYD në Toronto në 2003, Papa Gjon Pali II gjithashtu na kërkoi të rinjve që të bëhemi «la rojet të mëngjesit që shpallin ardhjen e diellit kush është Krishti i Ngjallur! " OPPOPE JOHN PAUL II, Mesazhi i Atit të Shenjtë për Rininë e Botës, Dita XVII Botërore e Rinisë, n. 3; (krh. Is 21: 11-12) Duke ndjekur titujt, u duk se kishte një përshkallëzim të ngjarjeve botërore nga muaji. Pastaj filloi të bëhej nga java. Dhe tani, është përditshme. Exactlyshtë pikërisht ashtu siç ndjeva se Zoti po më tregonte se do të ndodhte (oh, sa do të dëshiroja në disa mënyra të isha gabim për këtë!)

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 Në WYD në Toronto në 2003, Papa Gjon Pali II gjithashtu na kërkoi të rinjve që të bëhemi «la rojet të mëngjesit që shpallin ardhjen e diellit kush është Krishti i Ngjallur! " OPPOPE JOHN PAUL II, Mesazhi i Atit të Shenjtë për Rininë e Botës, Dita XVII Botërore e Rinisë, n. 3; (krh. Is 21: 11-12)

Kur qan një nënë

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 15 shtator 2014
Përkujtimore e Zojës së Dhembjeve

Tekste liturgjike këtu

 

 

I qëndroi dhe shikoi se lotët i rridhnin në sy. Ata i ranë në faqe dhe i formuan pika në mjekër. Ajo dukej sikur zemra e saj mund të thyhej. Vetëm një ditë më parë, ajo ishte shfaqur paqësore, madje e lumtur por tani fytyra e saj dukej se tradhtonte trishtimin e thellë në zemrën e saj. Mund të pyesja vetëm "Pse…?", Por nuk kishte përgjigje në ajrin me aromë trëndafili, pasi Gruaja që po shikoja ishte një statujë e Zojës së Fatimes.

Vazhdo te lexosh

Profecia Kuptohet si duhet

 

WE po jetojnë në një kohë kur profecia mbase nuk ka qenë kurrë kaq e rëndësishme, dhe megjithatë, kaq e keqkuptuar nga shumica dërrmuese e katolikëve. Ekzistojnë tre pozicione të dëmshme që po merren sot në lidhje me zbulesat profetike ose "private" që, besoj, po bëjnë disa herë dëm të madh në shumë lagje të Kishës. Njëra është se "zbulimet private" asnjehere duhet të kihet parasysh pasi gjithçka që ne jemi të detyruar të besojmë është Zbulesa përfundimtare e Krishtit në "depozitimin e besimit". Një dëm tjetër që po bëhet është nga ata që tentojnë jo vetëm ta vënë profecinë mbi Magjisteri, por t'i japin të njëjtin autoritet si Shkrimi i Shenjtë. Dhe së fundmi, ekziston pozicioni që shumica e profecive, përveç nëse shqiptohen nga shenjtorë ose nuk gjenden pa gabime, duhet të shmangen kryesisht. Përsëri, të gjitha këto pozicione më sipër mbajnë kurthe fatkeqe dhe madje të rrezikshme.

 

Vazhdo te lexosh

Shën Gjon Pali II

Gjon Pali II

ST JOHN PAUL II - Lutuni për ne

 

 

I udhëtoi në Romë për të kënduar në një homazh koncerti për Shën Gjon Palin II, 22 tetor 2006, për të nderuar 25 vjetorin e Fondacionit John Paul II, si dhe 28 vjetorin e instalimit të papës së ndjerë si papë. Nuk kisha ide se çfarë do të ndodhte

Një histori nga arkivat, fi parë botuar më 24 tetor 2006....

 

Vazhdo te lexosh

Mbjellë nga Rryma

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 20 Mars 2014
E enjte e Javës së Dytë të Kreshmëve

Tekste liturgjike këtu

 

 

Njëzet vite më parë, unë dhe gruaja ime, të dy djep-katolikë, ishim të ftuar në një shërbim të së Dielës Baptiste nga një mik i yni që dikur ishte katolik. Ne ishim të mahnitur nga të gjithë çiftet e reja, muzika e bukur dhe predikimi i mirosur nga pastori. Derdhja e mirësisë së mirëfilltë dhe e mikpritjes preku diçka thellë në shpirtrat tanë. [1]shih Dëshmia ime personale

Kur u futëm në makinë për t'u larguar, gjithçka që mund të mendoja ishte famullia ime - muzikë e dobët, familje të dobëta dhe pjesëmarrje edhe më e dobët nga kongregacioni. Çiftet e reja të moshës sonë? Zhdukur praktikisht në dysheme. Më e dhimbshme ishte ndjenja e vetmisë. Unë shpesh largohesha nga Mesha duke u ndier më ftohtë sesa kur hyra brenda.

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Përmbushja e Profecisë

    TANI FJALA N RE LEXIMET MASIVE
për 4 Mars 2014
Zgjedhin Përkujtimore për Shën Kazimirin

Tekste liturgjike këtu

 

 

A përmbushja e Besëlidhjes së Zotit me njerëzit e Tij, e cila do të realizohet plotësisht në Festën e Dasmës së Qengjit, ka përparuar gjatë mijëvjeçarëve si një spirale që bëhet gjithnjë e më e vogël me kalimin e kohës. Në Psalmin sot, Davidi këndon:

Zoti ka bërë të njohur shpëtimin e tij; ai ka parë drejtësinë e tij përpara kombeve.

E megjithatë, zbulesa e Jezusit ishte ende qindra vjet larg. Atëherë, si mund të njihej shpëtimi i Zotit? Dihej, ose më saktë parashikohej, përmes profeci

Vazhdo te lexosh

Pasojat e kompromisit

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 13 Shkurt 2014

Tekste liturgjike këtu

Ajo që ka mbetur nga Tempulli i Solomonit, shkatërruar 70 pas Krishtit

 

 

A historia e bukur e arritjeve të Solomonit, kur punonte në përputhje me hirin e Zotit, u ndal.

Kur Salomoni u plak, gratë e tij ia kishin kthyer zemrën perëndive të huaja dhe zemra e tij nuk ishte plotësisht me Zotin, Perëndinë e tij.

Solomoni nuk e ndiqte më Perëndinë «Pa rezerva siç kishte bërë babai i tij David». Ai filloi të kompromis. Në fund, tempulli që ai ndërtoi, dhe e gjithë bukuria e tij, u shndërrua në rrënoja nga romakët.

Vazhdo te lexosh

Luftimi i Fantazmës

FJALA TANI N RE LEXIMET MASIVE
për 6 janar 2014

Tekste liturgjike këtu

 


"Murgeshat që vrapojnë", Bijat e Marisë Nëna e Dashurisë Shëruese

 

KETU po flitet shumë midis "mbetjeve" të strehimoret dhe streha të sigurta - vendet ku Zoti do ta mbrojë popullin e Tij gjatë përndjekjeve të ardhshme. Një ide e tillë është e rrënjosur fort në Shkrimet dhe Traditën e Shenjtë. Unë iu drejtova kësaj teme në Refugjatët dhe vetmitë që vijnë, dhe ndërsa e rilexoj sot, më godet si më profetike dhe më e rëndësishme se kurrë. Për po, ka raste për t'u fshehur. Shën Jozefi, Maria dhe fëmija i Krishtit ikën në Egjipt ndërsa Herodi i gjuante; [1]krh. Mat 2; 13 Jezusi u fsheh udhëheqësve hebrenj që kërkonin ta vrisnin me gurë; [2]krh. Gjn 8:59 dhe Shën Pali u fsheh nga përndjekësit e tij nga dishepujt e tij, të cilët e ulën atë drejt lirisë në një shportë përmes një hapjeje në murin e qytetit. [3]krh. Veprat 9: 25

Vazhdo te lexosh

Shënimet

Shënimet
1 krh. Mat 2; 13
2 krh. Gjn 8:59
3 krh. Veprat 9: 25

2014 dhe Bisha në rritje

 

 

KETU janë shumë gjëra shpresëdhënëse që zhvillohen në Kishë, shumica e tyre në heshtje, akoma shumë të fshehura nga sytë. Nga ana tjetër, ka shumë gjëra shqetësuese në horizontin e njerëzimit ndërsa hyjmë në vitin 2014. Edhe këto, edhe pse jo aq të fshehura, humbin për shumicën e njerëzve burimi i informacionit të të cilëve mbetet media kryesore; jeta e të cilëve është kapur në rutine e zënies; të cilët kanë humbur lidhjen e tyre të brendshme me zërin e Zotit përmes mungesës së lutjes dhe zhvillimit shpirtëror. Unë jam duke folur për shpirtra që nuk "shikojnë dhe luten" siç na kërkoi Zoti ynë.

Nuk mund të mos kujtoj atë që kam botuar gjashtë vjet më parë në këtë prag të festës së Nënës së Shenjtë të Zotit:

Vazhdo te lexosh

Spitali në terren

 

BACK në qershor të vitit 2013, ju kam shkruar për ndryshimet që kam dalluar në lidhje me shërbesën time, si paraqitet, çfarë paraqitet etj. në shkrimin e quajtur Kënga e rojes. Pas disa muajsh reflektimi, unë do të doja të ndaja me ju vëzhgimet e mia nga ato që po ndodhin në botën tonë, gjëra që kam diskutuar me drejtorin tim shpirtëror dhe ku ndiej se po drejtohem tani. Unë gjithashtu dua të ftoj kontributi juaj direkt me një studim të shpejtë më poshtë.

 

Vazhdo te lexosh

Në Bërjen e Shenjtë

 


Grua e Re duke fshirë, Vilhelm Hammershoi (1864-1916)

 

 

UNË JAM duke marrë me mend se shumica e lexuesve të mi mendojnë se nuk janë të shenjtë. Kjo shenjtëri, shenjtëri, është në të vërtetë një pamundësi në këtë jetë. Ne themi, "Unë jam shumë i dobët, shumë mëkatar, shumë i dobët për t'u ngritur ndonjëherë në radhët e të drejtëve." Ne lexojmë Shkrime si më poshtë dhe ndiejmë se janë shkruar në një planet tjetër:

… Pasi ai që ju thirri është i shenjtë, jini të shenjtë edhe në çdo aspekt të sjelljes tuaj, sepse është shkruar: “Bëhuni të shenjtë sepse unë jam i shenjtë”. (1 Manar 1: 15-16)

Ose një univers tjetër:

Prandaj duhet të jeni të përsosur, ashtu siç është i përsosur Ati juaj qiellor. (Mat 5:48)

E pamundur? A do të na pyeste Zoti — jo, komandë ne - të jemi diçka që nuk mundemi? Oh po, është e vërtetë, ne nuk mund të jemi të shenjtë pa Të, Ai që është burimi i gjithë shenjtërisë. Jezusi ishte i prerë:

Unë jam hardhia, ju jeni degët. Kush mbetet në mua dhe unë në të do të jap shumë fryt, sepse pa mua nuk mund të bësh asgjë. (Gjoni 15: 5)

E vërteta është - dhe Satanai dëshiron ta mbajë atë larg jush - shenjtëria nuk është vetëm e mundur, por është e mundur tani.

 

Vazhdo te lexosh

Mos nënkupto asgjë

 

 

MENDIMI e zemrës tënde si një kavanoz qelqi. Zemra jote është i bërë të përmbajë lëngun e pastër të dashurisë, të Zotit, i cili është dashuri. Por me kalimin e kohës, kaq shumë prej nesh mbushin zemrat tona me dashurinë e gjërave - sende të pazoti që janë të ftohta si guri. Ata nuk mund të bëjnë asgjë për zemrat tona përveçse të mbushin ato vende që janë të rezervuara për Zotin. Dhe kështu, shumë prej nesh të krishterë jemi në të vërtetë mjaft të mjeruar… të ngarkuar me borxhe, konflikt të brendshëm, trishtim… nuk kemi shumë për të dhënë sepse ne vetë nuk po marrim më.

Pra, shumë prej nesh kanë zemër të ftohtë prej guri, sepse i kemi mbushur ata me dashurinë për gjërat e kësaj bote. Dhe kur bota na takon, duke dëshiruar (nëse e dinë apo jo) për "ujin e gjallë" të Shpirtit, në vend të kësaj, ne u derdhim mbi kokat e tyre gurët e ftohtë të lakmisë, egoizmit dhe egoizmit tonë të përzier me një tad të fesë së lëngshme. Ata i dëgjojnë argumentet tona, por vërejnë hipokrizinë tonë; ata e vlerësojnë arsyetimin tonë, por nuk zbulojnë "arsyen tonë për të qenë", që është Jezusi. Kjo është arsyeja pse Ati i Shenjtë na ka thirrur ne të krishterë që edhe një herë të heqim dorë nga botësia, e cila është

… Lebra, kanceri i shoqërisë dhe kanceri i zbulesës së Zotit dhe armikut të Jezusit. —POPA FRANCIS, Radio Vatikani, Tetor 4th, 2013

 

Vazhdo te lexosh

Dalin dy albume të reja!

 

 

“WOW, WOW, WOW ………… ..! Ne vetëm dëgjuam këto këngë të reja dhe u hodhëm jashtë! " - F. Adami, CA

“… Absolutisht e bukur! Zhgënjimi im i vetëm ishte se përfundoi shumë shpejt - kjo më la të dëshiroja të dëgjoja më shumë nga ato këngë të bukura, me shpirt i prekshëm është një album që do ta luaj pa pushim - çdo këngë më preku zemrën! Ky album është një nga, nëse jo më i miri akoma. " —N. Zdrukthëtar, OH

"Një nga aspektet e shkëlqyera të artistikës së Markut është aftësia e tij për të shkruar dhe kompozuar këngën e tij që bëhet mrekullisht kënga juaj."
- Brian Kravec, rishikuar of i prekshëm, Catholicmom.com

 

3 QERSHOR 2013

"I V cenueshëm" dhe "KETU JU JENI"

Tani në dispozicion në
markmallett.com

D LGJONI TANI!

Këngë dashurie që do t'ju bëjnë të qani… balada që do të rikthejnë kujtime songs këngë shpirtërore që do t'ju afrojnë më shumë me Perëndinë .. këto janë melodi prekëse për dashurinë, faljen, besnikërinë dhe familjen. 

Njëzet e pesë këngë origjinale nga këngëtar / tekstshkrues Mark Mallett janë gati të porosisin në internet në formatin dixhital ose formatin CD. Ju keni lexuar shkrimet e tij ... tani dëgjoni muzikën e tij, ushqim shpirtëror për zemra.

I PANDELUESHM përmban 13 këngë krejt të reja nga Marku që flasin për dashurinë, humbjen, kujtimin dhe gjetjen e shpresës.

KËTË JU JENI është një koleksion i këngëve të ri-zotëruar të përfshira në Rosary dhe Chaplet CD-ve të Markut, dhe kështu, shpesh të padëgjuara nga adhuruesit e tij të muzikës - plus, dy këngë krejt të reja "Here You Are" dhe "You Are Lord" që do t'ju marrin në dashuria dhe mëshira e Krishtit dhe butësia e nënës së Tij.

D LGJONI, RENDONI CD-në
OSE SHKARKO TANI!

www.markmallett.com

 


Intervistë e TruNews

 

MALLETT MARK ishte mysafir në TruNews.com, një podcast radio ungjillor, më 28 shkurt 2013. Me drejtuesin, Rick Wiles, ata diskutuan për dorëheqjen e Papës, apostazinë në Kishë dhe teologjinë e "kohërave të fundit" nga një perspektivë katolike.

Një i krishterë ungjillor që interviston një katolik në një intervistë të rrallë! Dëgjoni në:

TruNews.com

Hapni Gjerësisht Draftin e Zemrës suaj

 

 

KA zemra juaj u ftoh? Zakonisht ka një arsye të mirë dhe Marku ju jep katër mundësi në këtë transmetim frymëzues. Shikoni këtë transmetim të ri të Shpresës së Përqafimit me autor dhe nikoqir Mark Mallett:

Hapni Gjerësisht Draftin e Zemrës suaj

Shko tek: www.embracinghope.tv për të parë transmetime të tjera nga Mark.

 

Vazhdo te lexosh

Epo, kjo ishte afër


Tornado Touchdown, 15 qershor 2012, pranë Liqenit Tramping, SK; foto nga Tianna Mallett

 

IT ishte një natë e shqetësuar - dhe një ëndërr e njohur. Unë dhe familja ime po i shpëtonim persekutimit ... dhe pastaj, si më parë, ëndrra do të kthehej në ne që të iknim tornadot. Kur u zgjova dje në mëngjes, ëndrra "mbeti" në mendjen time ndërsa gruaja ime dhe unë u futëm në një qytet aty pranë për të marrë furgonin e familjes tonë në dyqanin e riparimeve.

Në distancë, retë e errëta po shfaqeshin. Stuhitë ishin në parashikim. Kemi dëgjuar në radio që mund të ketë edhe tornado. "Duket shumë interesante për këtë," ramë dakord. Por së shpejti do të ndryshonim mendje.Vazhdo te lexosh

Koha, Koha, Koha

 

 

KU a shkon koha? A jam vetëm unë, apo ngjarjet dhe vetë koha duket sikur vërtiten me shpejtësi marramendëse? Tashmë është fundi i qershorit. Ditët po bëhen më të shkurtra tani në Hemisferën Veriore. Ekziston një ndjenjë mes shumë njerëzve që koha ka marrë një përshpejtim të paperëndishëm.

Po shkojmë drejt fundit të kohës. Tani sa më shumë që i afrohemi fundit të kohës, aq më shpejt veprojmë - kjo është ajo që është e jashtëzakonshme. Ka, si të thuash, një nxitim shumë domethënës në kohë; ka një përshpejtim në kohë ashtu si ka një nxitim në shpejtësi. Dhe ne shkojmë më shpejt dhe më shpejt. Ne duhet të jemi shumë të vëmendshëm ndaj kësaj për të kuptuar se çfarë po ndodh në botën e sotme. —Pr. Marie-Dominique Philippe, OP, Kisha Katolike në fund të një epoke, Ralph Martin, fq. 15-16

Unë kam shkruar tashmë për këtë në Shkurtimi i Ditëve Spiralja e Kohës. Dhe çfarë është me përsëritjen e 1:11 ose 11:11? Jo të gjithë e shohin atë, por shumë e shohin, dhe gjithnjë duket se mbart një fjalë koha është e shkurtër ... është ora e njëmbëdhjetë ... peshorja e drejtësisë po kthehet (shih shkrimin tim 11:11) Ajo që është qesharake është se nuk mund të besoni se sa e vështirë ka qenë të gjesh kohë për të shkruar këtë meditim!

Vazhdo te lexosh

Kujtim

 

IF ti lexon Kujdestaria e Zemrës, atëherë e dini deri tani sa shpesh nuk arrijmë ta mbajmë atë! Sa lehtë na tërheq vëmendja nga gjëja më e vogël, largohemi nga paqja dhe largohemi nga dëshirat tona të shenjta. Përsëri, me Shën Palin ne bërtasim:

Unë nuk bëj atë që dua, por bëj atë që urrej…! (Rom 7:14)

Por ne duhet të dëgjojmë përsëri fjalët e Shën James:

Merrni parasysh të gjithë gëzimin, vëllezërit e mi, kur hasni sprova të ndryshme, sepse e dini që sprovimi i besimit tuaj prodhon këmbëngulje. Dhe këmbëngulja le të jetë e përsosur, në mënyrë që të jesh perfekte dhe e plotë, duke mos munguar asgjë. (Jakovi 1: 2-4)

Hiri nuk është i lirë, i dorëzuar si fast-food ose me një klikim të miut. Ne duhet të luftojmë për të! Kujtimi, i cili po merr përsëri kujdestarinë e zemrës, është shpesh një luftë midis dëshirave të mishit dhe dëshirave të Shpirtit. Dhe kështu, ne duhet të mësojmë të ndjekim mënyra e Shpirtit

 

Vazhdo te lexosh

Profecia në Romë - Pjesa VI

 

KETU është një moment i fuqishëm që vjen për botën, atë që shenjtorët dhe mistikët e kanë quajtur një "ndriçim të ndërgjegjes". Pjesa VI e Përqafimit të Shpresës tregon se si ky "sy i stuhisë" është një moment hiri ... dhe një moment i ardhshëm i vendim për botën.

Mos harroni: nuk ka kosto për të parë këto transmetime në internet tani!

Për të parë pjesën VI, klikoni këtu: Përqafimi i TV Shpresë