Purge

 

Java e kaluar ka qenë më e jashtëzakonshmja në të gjitha vitet e mia si vëzhguese dhe ish-anëtare e medias. Niveli i censurës, manipulimit, mashtrimit, gënjeshtrave të drejtpërdrejta dhe ndërtimit të kujdesshëm të një “rrëfimi” ka lënë pa frymë. Alsoshtë gjithashtu alarmante, sepse shumë njerëz nuk e shohin atë për atë që është, kanë hyrë në të, dhe kështu, po bashkëpunojnë me të, madje edhe pa dashur. Kjo është shumë e njohur

Pasi ata patën sukses në përfundimin e demokracisë dhe kthimin e Gjermanisë në një diktaturë një-partiake, nazistët orkestruan një fushatë masive propagandistike për të fituar besnikërinë dhe bashkëpunimin e gjermanëve. Ministria e Propagandës Naziste, e drejtuar nga Dr. Joseph Goebbels, mori kontrollin e të gjitha formave të komunikimit në Gjermani: gazeta, revista, libra, takime publike dhe tubime, art, muzikë, filma dhe radio. Pikëpamjet në çdo mënyrë kërcënuese për besimet naziste ose për regjimin u censuruan ose eliminuan nga të gjitha mediat.[1]shih enciklopedi.ushmm.org 

"Kontrolluesit e fakteve" të sotëm janë Ministria e re e Propagandës. Ata punojnë në emër të Big Tech dhe aleatëve të tyre marksistë - ato "fuqi anonime", siç tha Benedikti XVI - njerëz që kontrollojnë jo vetëm rrjedhën e madhe të pasurisë së botës por edhe "shëndetin" e saj, bujqësinë, ushqimin, argëtimin, dhe industritë e medias. "Kontrolli i fakteve" tani ka shkuar në shpejtësi të lartë, madje edhe Presidenti i një prej vendeve më të fuqishme të botës është bllokuar të mos ketë zë në republikën e tij. Unë nuk do të futem në politikë pasi kjo çështje e censurës mbulon një gamë më të gjerë temash (nga pro-jeta te shëndetësia te çështjet gjinore, etj.), Por mjafton të them se kjo censurë ka tërhequr edhe kritikat e liderëve të tjerë të botës . 

Kancelarja gjermane Angela Merkel e quajti ndalimin e Twitter ndaj Presidentit Trump “problematike,"Dhe tha se liria e mendimit është një e drejtë thelbësore e" rëndësisë elementare ", sipas zëdhënësit të saj, Steffen Siebert.[2]12 janar 2021; epochtimes.com "Kjo e drejtë themelore mund të ndërhyhet, por sipas ligjit dhe brenda kornizës së përcaktuar nga ligjvënësit - jo sipas një vendimi nga menaxhmenti i platformave të mediave sociale," tha Siebert. Clement Beaune, ministri i ri për çështjet e Bashkimit Evropian, tha se ishte "i tronditur" një kompani private mori këtë lloj vendimi. "Kjo duhet të vendoset nga qytetarët, jo nga një CEO," i tha ai TV Bloomberg. "Duhet të ketë rregullore publike të platformave të mëdha në internet." Edhe lideri i Partisë së Punës të Norvegjisë Jonas Gahr Støre tha se censura e Big Tech kërcënon lirinë politike në të gjithë botën.[3]12 janar 2021; epochtimes.com Dhe ai ka të drejtë. Një lexues në Ugandë shkroi duke thënë, “Për një javë të plotë tani, ka pasur një ndërhyrje në internet dhe neve na është ndaluar nga platformat e mediave sociale sepse, sipas udhëheqësve tanë, këto janë mjete dhune në zgjedhjet në vazhdim. Deri tani ne mund të përdorim vetëm mediat sociale përmes VPN por gjithashtu jemi paralajmëruar seriozisht nga autoritetet. "

Por nuk ishte vetëm Presidenti i SHBA që heshtte nga armiqtë politikë. Alternativa jopartiake e Twitter, Parler, i cili refuzoi të merrej me censurimin e përdoruesve të saj, gjithashtu u hoq nga serveri i Amazon me kompani të tjera që refuzuan t'i prisnin ata. Ajo ka gjymtuar virtualisht kompaninë. Një alternativë në Facebook e quajtur “Gab ”, drejtuar nga një i krishterë i devotshëm, ka qenë gjithashtu objekt i një diskriminimi të dukshëm. Po kështu, duke refuzuar të përfshihen në "kontrollimin e fakteve" dhe censurimin e njëanshëm, ata janë ndërprerë nga financimi nga kompanitë e kartave të kreditit, PayPal dhe shërbime të tjera monetare, duke u lënë atyre vetëm bitcoin me të cilin të veprojnë. Edhe ata akuzohen se kanë lejuar "dhunë" dhe "urrejtje" në platformat e tyre - sikur Twitter dhe Facebook nuk kanë qenë më të mirët përdorur mjete për të koordinuar kryengritjet e dhunshme gjatë gjithë vitit të kaluar në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera. Por hipokrizia është e trashë këto ditë. 

Sidoqoftë, nuk u hesht vetëm Presidenti i SHBA dhe një pjesë e vogël e kompanive. Mijëra e përdoruesve me llogari të mediave sociale që thjesht kanë promovuar pikëpamje alternative mbi çështjet kryesore sot u bllokuan ose u hoqën në një Pastrim masiv që sapo ka filluar.

 

QENDRIMI I FUNDIT

Si e tillë, unë e kuptoj që kjo ministri është shumë në qendër të rrëfimit të teknokracisë në rritje. Paralajmërimet profetike këtu në lidhje me sistemin global në rritje që është korridor e gjithë bota në një program po më vënë në mes të censurës - dhe unë e kam luftuar atë në çdo hap të rrugës Twitter Facebook. Në një mesazh të fundit që bën jehonë disa prej shkrimeve në Fjala Tani, Zoti ynë Jezus i thotë shikuesit Kosta Rikan, Luz de Maria:

Qeniet njerëzore po futen në qoshe nga fuqia globale, e cila shkatërron dinjitetin njerëzor, duke i çuar njerëzit në çrregullime të mëdha, duke vepruar nën sundimin e pjelljes së Satanit, të shenjtëruar më parë me vullnetin e tyre të lirë… Në këtë kohë shumë të vështirë për njerëzimin, sulmi i sëmundjeve krijuar nga shkenca e keqpërdorur do të vazhdojë të rritet, duke përgatitur njerëzimin në mënyrë që ajo të kërkojë vullnetarisht shenjën e bishës, jo vetëm për të mos u sëmurur, por për t'u furnizuar me atë që së shpejti do të mungojë materialisht, duke harruar shpirtërore për shkak të një dobësie besim Koha e urisë së madhe po përparon si një hije mbi njerëzimin që papritur po përballet me ndryshime rrënjësore —12 Janar 2021; countdowntothekingdom.com

Si i tillë, unë kam qenë i zënë këtë javë duke bërë rregullime se si komunikoj me ty. Në këtë kohë, faqja ime e internetit nuk duket të jetë nën kërcënim të menjëhershëm, sipas një bisede që kam bërë me serverin tonë të internetit. Sidoqoftë, llogaritë e mediave sociale me të cilat përhapem Fjala Tani sigurisht janë të prekshme. Unë jam duke migruar shpejt larg Facebook dhe Twitter, kryesisht si një pikë proteste, por gjithashtu sepse ndjekja, mbledhja dhe shitja e të dhënave personale është po aq shqetësuese sa roli i tyre në Ministrinë e Propagandës.  

Sidoqoftë, ne ecim përpara një ditë në një kohë. Si i tillë, unë kam krijuar një llogari të re në mediat sociale në forumin e paanshëm, të pakensuruar dhe të paqartë, të quajtur "MeWe". Ju mund të gjeni shkrimet e mia, si dhe "tani fjalët" e veçanta të postuara atje gjatë javës që nuk do t'i gjeni këtu - të tilla si ajo në fund të këtij artikulli. Thjesht klikoni në banderolën më poshtë, regjistrohuni dhe "ndiqni" timen Faqet në MeWe (ekziston edhe një "aplikacion" MeWe për telefonin tuaj). Ju do të gjeni qindra katolikë me të njëjtin mendim si ju tashmë atje.

Së dyti, një aspekt i rëndësishëm i kësaj ministrie është vëzhgimi i "shenjave të kohës". Zoti ynë na urdhëroi të "shikojmë dhe lutemi"[4]Mateu 26: 41 dhe madje i qortoi dishepujt që nuk i kuptuan shenjat e kohës.

Ju hipokritë! Ju dini të interpretoni pamjen e tokës dhe qiellit; por pse nuk dini si ta interpretoni kohën e tanishme? (Luka 12:56)

Në fakt, Zoja na ka kërkuar të flasim për shenjat e kohës:

Fëmijët e mi, nuk i njihni shenjat e kohës? A nuk flisni për to? - 2 Prill 2006, cituar në Zemra ime do të triumfojë nga Mirjana Soldo, f. 299

Dhe perseri,

Vetëm me heqjen dorë të plotë nga brendësia, ju do të njihni dashurinë e Zotit dhe shenjat e kohës në të cilën jetoni. Ju do të jeni dëshmitarë të këtyre shenjave dhe do të filloni të flisni për to. —18 Mars, 2006, Po aty.

Sidoqoftë, unë gjithashtu nuk dua të ju përmbyt me email çdo ditë në lidhje me këto shenja! Kështu që unë kam krijuar një Grup në MeNe kemi thirrur "Fjala Tani - Shenjat". Atje, ju do të gjeni lidhje me historitë përkatëse të lajmeve dhe komentet. Pasi të bashkoheni në Grup, jeni të lirë të komentoni dhe të ndani mendimet tuaja mbi shenjat e kohërave. Ekziston edhe një Bisedë e drejtpërdrejtë ku mund të flasësh me të tjerët. Shpresoj të bëj kohë specifike në javët në vazhdim, ku mund të bashkohem në Bisedë dhe të jem në gjendje t'u përgjigjem pyetjeve tuaja drejtpërdrejt. Për t'u bashkuar me Grup, klikoni në banderolën më poshtë (faleminderit z. Wayne Labelle i cili po ndihmon në moderimin e Grup!) Nëse keni ndonjë gabim, sigurohuni që bllokuesi juaj i reklamave është i fikur për atë faqe në internet:

Ndërsa unë do ta përqendroj vëmendjen time në MeWe përsa i përket pranisë time personale, përdoruesit e Gab mund të gjejnë shkrimet e mia këtu:

Dhe përdoruesit e Linkedin mund t'i gjejnë ato këtu:

Sigurisht, pa marrë parasysh se çfarë platforme preferoni, unë jam shumë mirënjohës kur i ndani me guxim këto shkrime me të tjerët.

Lexuesit më kanë pyetur kohët e fundit nëse jam në gjendje t'i vendos shkrimet e mia në formë audio podcast. Kjo është një detyrë më e vështirë dhe më shumë kohë. Po ashtu, unë nuk jam adhurues i leximit të shkrimeve të mia me zë të lartë. Sidoqoftë, po mendoj për një mënyrë për të komunikuar me ju në atë mënyrë. Unë thjesht mund të krijoj një podcast të shkurtër që kap copën e një shkrimi të caktuar ose një "fjalë" plotësuese. Të them të drejtën, unë thjesht kam qenë paksa i mbingarkuar këtë vit që shkoi, kështu që gjetja e kohës ka qenë çështja kryesore (së bashku me postimin e mesazheve të reja në Kundërvënia për Mbretërinë, faqja në internet e motrës sime). Kjo tha, unë kam disa podkaste, të cilat mund të dëgjohen nga pajtimtarët në Spotify, Apple Podcasts dhe shërbime të tjera ose falas në buzzsprout këtu:

Profesori Daniel O'Connor dhe unë shpresoj të bëjmë një transmetim të përjavshëm në internet duke reflektuar në "mesazhet nga Parajsa" të javës së kaluar postuar në Kundërvënia për Mbretërinë. Ka kaq shumë gjëra që ndodhin kaq shpejt, dhe njerëzit po na drejtohen për udhëzim. Ne, sigurisht, jemi të huaj ashtu si ju, por shpresojmë të jemi në gjendje t'ju shërbejmë në këtë mënyrë sa më mirë që të mundemi. Përsëri, jini të durueshëm me ne pasi kërkesat janë shumëfishuar mbi ministritë tona disa herë. 

Më në fund, MailChimp, ofruesi i shërbimit të postës elektronike përmes të cilit marrin pajtimtarët Fjala Tani, ka filluar pastrimin e klientëve të cilët nuk i përmbushin "standardet" e tyre. Përsëri, kjo është thjesht më shumë e së njëjtës censurë nga Ministria e Propagandës. Që nga ajo kohë, unë kam pashpjegueshëm që shumë njerëz të shkruajnë për të thënë se ata ishin të paanëtarësuar pa dashje. Ose kur ata regjistrohen dhe përpiqen të klikojnë në faqen time, ka një paralajmërim të madh nga Microsoft duke thënë që faqja ime e internetit është e rrezikshme për t'u vizituar. Unë kam punuar me mbështetjen teknike të MailChimp për javë me radhë dhe ata nuk kanë qenë në gjendje ta zgjidhin këtë. Kështu që, së shpejti mund të kaloj te një distributor tjetër i postës elektronike. Ju do të jeni i pari që do ta dini!

Dhe mos harroni, nëse nuk e keni bërë akoma, mundeni pajtohem në këto shkrime për të marrë një email nga unë duke shkuar në Abonohu ​​në faqen dhe futja e emailit tuaj, e cila është asnjehere të përbashkëta. Dhe sigurisht, nëse nuk doni të regjistroheni në asgjë, thjesht shënjoni dhe vizitoni këtë faqe në internet kur të doni: thenowword.comNëse keni një iPhone ose iPad, këtu është një truk i mrekullueshëm i vogël për të shtuar një ikonë të kësaj faqe në ekranin tuaj (nga rruga, kjo faqe e internetit shihet më mirë duke e kthyer telefonin tuaj anash në modalitetin e portretit):

I. Klikoni në këtë lidhje në telefonin tuaj: thenowword.com

II Klikoni në ikonën Share me shigjetën në fund të ekranit:

III Pastaj lëviz poshtë derisa të shohësh. "Shto në ekranin kryesor" dhe kliko atë. 

IV. Pastaj do të shtojë një ikonë të bukur ose "faqeshënues" si kjo në ekranin tuaj:

Dhe mos harroni në këndin e sipërm të djathtë të kësaj faqe në internet ka një kuti kërkimi me një lupë. Provoje. Thjesht filloni të shtypni një fjalë si "ndriçim", mos shtypni Enter dhe prisni që të shfaqen rezultatet. Një referencë shumë e dobishme për shkrimet e mëparshme për një bollëk temash.

fund or la në anën e çdo faqeje, do të gjeni butonat e ndarjes që ju lejojnë të ndani lehtë një artikull në platformat e tjera, përfshirë MeWe (është shigjeta. Klikoni në simbolin e fundit me një pikë në mes për të zbuluar platformat e tjera). Po ashtu, ekziston një email dhe butoni i printimit në dispozicion. 

Ndërsa fillon ky vit i ri, unë dua të falënderoj të gjithë ju që keni kontribuar në këtë shërbesë me kohë të plotë. Aq pak dhuroj butoni në fund është linja jonë e jetës për të vazhduar të paguajmë stafin, të financojmë shpenzimet tona mujore dhe të jemi në gjendje të kushtoj kohën time në lutje duke shikuar, duke u lutur dhe duke ju komunikuar "fjalën tani" që unë ndiej duke folur Zoti ose Zoja. te Kisha. Unë do të vazhdoj ta bëj këtë nën mbrojtjen shpirtërore, me lutjet tuaja dhe me ndihmën e Zotit ... me atë kohë që na mbetet. 

Ju jeni të dashur!

 

 

Mbështetja dhe lutjet tuaja financiare janë arsyeja
ju po e lexoni këtë sot.
 Ju bekoj dhe faleminderit. 

Për të udhëtuar me Mark in La Tani Word,
klikoni në banderolën më poshtë për të pajtohem.
Emaili juaj nuk do të ndahet me askënd.

 
Shkrimet e mia po përkthehen francez! (Merci Philippe B.!)
Hidh lire mes écrits en français, kliko sur le drapeau:

 
 
Print Friendly, PDF & Email

Shënimet

Shënimet
1 shih enciklopedi.ushmm.org
2 12 janar 2021; epochtimes.com
3 12 janar 2021; epochtimes.com
4 Mateu 26: 41
Postuar ne BALLINA, GJYKIMET E MADHE dhe tagged , , , , , , , , .