Demaskimi i fakteve

Mark Mallett është një ish-gazetar fitues i çmimeve me CTV News Edmonton (CFRN TV) dhe banon në Kanada. Artikulli vijues azhurnohet rregullisht për të pasqyruar shkencën e re.


KETU mbase nuk është ndonjë çështje më e diskutueshme sesa ligjet e detyrueshme të maskave që përhapen në të gjithë botën. Përveç mosmarrëveshjeve të mprehta mbi efektivitetin e tyre, çështja po ndan jo vetëm publikun e gjerë por kishat. Disa priftërinj i kanë ndaluar famullitarët të hyjnë në shenjtëroren pa maska ndërsa të tjerët madje kanë thirrur policinë në kopenë e tyre.[1]27 Tetor 2020; lifesitenews.com Disa rajone kanë kërkuar që mbulesat e fytyrës të zbatohen në shtëpinë e dikujt [2]lifesitenews.com ndërsa disa vende kanë mandatuar që individët të mbajnë maska ​​ndërsa ngasin vetëm në makinën tuaj.[3]Republika e Trinidad dhe Tobago, looptt.com Dr. Anthony Fauci, duke drejtuar përgjigjen e SHBA COVID-19, shkon edhe më tej duke thënë se, përveç maskës së fytyrës, "Nëse keni syze ose mburojë të syve, duhet ta përdorni"[4]abcnews.go.com apo edhe vish dy.[5]webmd.com, 26 janar 2021 Dhe demokrati Joe Biden deklaroi, "maskat shpëtojnë jetë - periudhë",[6]usnews.com dhe se kur të bëhet President, i tij veprimi i parë do të jetë për të detyruar veshjen e maskave në të gjithë bordin duke pretenduar, "Këto maska ​​bëjnë një ndryshim gjigant".[7]brietbart.com Dhe se ai e bëri. Disa shkencëtarë brazilianë pretenduan se refuzimi në të vërtetë për të veshur një mbulesë fytyre është një shenjë e një "çrregullimi serioz të personalitetit".[8]the-sun.com Dhe Eric Toner, një studiues i vjetër në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore, deklaroi qartë se veshja e maskave dhe distancimi social do të jetë me ne për "disa vite".[9]cnet.com siç bëri një virolog spanjoll.[10]marketwatch.com

Duke pasur parasysh imponimin e jashtëzakonshëm, ky është, nën dhimbjen e gjobave ose burgut;[11]texastribune.org duke pasur parasysh që shtame të reja të koronavirusit po shfaqen në Danimarkë[12]5 nëntor 2020, theguardian.com dhe MB[13]15 dhjetor 2020; ctvnews.caduke ndezur frikën e një "pandemie të re"; duke qenë se asgjë nga këto nuk po zhduket shpejt ... çështja e orës që Duhet të jetë e rëndësishme për politikanët dhe peshkopët ashtu është nëse politika e maskës së zbatuar është në të vërtetë shkencë e shëndoshë. Ky artikull është një vazhdim i Mmaskimi i Planit - një nga shkrimet më të shpërndara në këtë faqe në internet shpirtëror pasojat e maskimit. Më poshtë është një burim për ju dhe familjet tuaja, bazuar në studimet shkencore dhe të dhëna, për pasojat fizike

Supozime vs SHKENCA

“Si munden maskat nuk puna? " Ky është supozimi themelor që qëndron pas shumicës së njerëzve që me kujdes i kushtojnë bandanave të tyre projektuese ndërsa po futen në publik. “Po më mbulon gojën dhe hundën, kështu që duhet të jetë duke bërë diçka. Prandaj, është gjëja e dashur, bamirëse për të bërë, apo jo? "

Duke arritur në fund të kësaj pyetjeje, një nga sfidat e sotme është kalimi i përbindëshit të censurës në media. Siç e kam shpjeguar me kujdes në Pandemia e Kontrollit, qartë është një rrëfim që po ushqehet për publikun që ruhet rreptësisht dhe që madje edhe shumë shkencëtarë dhe mjekë të akredituar nuk lejohen ta sfidojnë. Niveli i censurës është vërtet i jashtëzakonshëm, ndryshe nga çdo gjë që kemi parë në botën perëndimore deri më tani. Lajmet e fundit bënë të ditur se a ditar i lartë mjekësor u ka lejuar autorëve të ndryshojnë fshehurazi grupe të të dhënave në letrat e tyre pa botuar njoftime për korrigjim, duke errësuar kështu origjina e armatosur [14]Dëshmia, sipas shkencëtarëve, vazhdon të rritet se COVID-19 ishte manipuluar ndoshta në një laborator para se të lëshohej aksidentalisht ose qëllimisht në popull. Ndërsa disa shkencëtarë në Mbretërinë e Bashkuar pohojnë se COVID-19 erdhi vetëm nga origjina natyrore, (nature.com) një letër nga Universiteti i Teknologjisë i Kinës Jugore pretendon se "virusi vrasës ndoshta ka origjinën nga një laborator në Wuhan." (16 Shkurt, 2020; dailymail.co.uk) Në fillim të shkurtit 2020, Dr. Francis Boyle, i cili hartoi "Aktin Biologjik të Armëve" të SH.B.A.-së, dha një deklaratë të hollësishme duke pranuar se 2019 Wuhan Coronavirus është një Armë Fyese e Luftës Biologjike dhe që Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tashmë e di për këtë (krh. zerohedge.com) Një analist izraelit i luftës biologjike tha të njëjtën gjë. (26 Jan, 2020; larjeontimes.com) Dr. Peter Chumakov i Institutit Engelhardt të Biologjisë Molekulare dhe Akademisë Ruse të Shkencave pohon se "ndërsa qëllimi i shkencëtarëve Wuhan për krijimin e koronavirusit nuk ishte i dëmshëm - përkundrazi, ata po përpiqeshin të studionin patogjenizmin e virusit ... Ata bënë absolutisht gjëra të çmendura ... Për shembull, fut në gjenom, i cili i dha virusit aftësinë për të infektuar qelizat njerëzore. "(zerohedge.com) Profesori Luc Montagnier, fitues i Çmimit Nobel për Mjekësi 2008 dhe njeriu që zbuloi virusin HIV në 1983, pretendon se SARS-CoV-2 është një virus i manipuluar që u lëshua aksidentalisht nga një laborator në Wuhan, Kinë. (Krhs. mercola.com) A dokumentar i ri, duke cituar disa shkencëtarë, tregon COVID-19 si një virus i inxhinieruar. (mercola.com) Një ekip shkencëtarësh australianë ka prodhuar prova të reja se koronavirusi i ri tregon shenja "të ndërhyrjes njerëzore" (lifesitenews.comlarjeontimes.com) Ish kreu i agjencisë britanike të inteligjencës M16, Sir Richard Dearlove, tha se ai beson se virusi COVID-19 u krijua në një laborator dhe u përhap aksidentalisht. (jpost.com) Një studim i përbashkët britaniko-norvegjez pretendon se koronavirusi Wuhan (COVID-19) është një "kimera" e ndërtuar në një laborator kinez. (Taiwannews.com) Profesor Giuseppe Tritto, një ekspert i njohur ndërkombëtarisht në bioteknologji dhe nanoteknologji dhe president i Akademia Botërore e Shkencave dhe Teknologjive Biomjekësore (WABT) thotë se "Ajo ishte e inxhinierizuar gjenetikisht në laboratorin P4 (me përmbajtje të lartë) të Institutit Wuhan të Virologjisë në një program të mbikëqyrur nga ushtria kineze." (lifesitnews.com) Virologu i respektuar kinez Dr. Li-Meng Yan, i cili u largua nga Hong Kongu pasi ekspozoi njohuritë e Pekinit për koronavirusin shumë përpara se të dilnin raportet për të, deklaroi se "tregu i mishit në Wuhan është një perde tymi dhe ky virus nuk është nga natyra... Vjen nga laboratori në Wuhan.” (dailymail.co.uk) Dhe Dr. Steven Quay, MD, PhD., botoi një punim në janar 2021: "Një analizë Bayesian përfundon përtej një dyshimi të arsyeshëm se SARS-CoV-2 nuk është një zoonozë natyrale, por përkundrazi rrjedh nga laboratori", krh. prnewswire.com zenodo.org për letrën të COVID-19.[15]"Revista Top Mjekësore e Kapur në Mbulim Masiv", 5 nëntor 2020; mercola.com Me të vërtetë ekziston një masiv Pandemi e Kontrollit duke shpërthyer.

Kështu që, këtu nuk është duke raportuar rrjeti juaj i preferuar i lajmeve.

Deri sa COVID-19 u shpall një "pandemi", shkenca bëri nuk mbështesin veshjen e maskave, edhe pse mediat sociale janë ndezur me foto bardh e zi nga 1918 pandemia e gripit e njerëzve që mbanin maska, sikur kjo të ishte provë se ata punonin. Përkundrazi, WH Kellogg, MD, ekspert i sëmundjeve infektive dhe zyrtar i atëhershëm ekzekutiv i Bordit të Shëndetit të Shtetit të Kalifornisë, bëri këtë vëzhgim në 1920 mbi dështimin e maskimit për të përmbajtur përhapjen e shfrenuar të gripit:

Maskat, në kundërshtim me pritjet, ishin të veshura me gëzim dhe në mënyrë universale, dhe gjithashtu, në kundërshtim me pritjen e asaj që duhet të ndiqte në rrethana të tilla, nuk do të shihej asnjë efekt në kurbën e epidemisë. Diçka ishte në rregull me hipotezat tona. —W Kellogg. "Një studim eksperimental i efikasitetit të maskave të fytyrës me garzë." Shëndeti Am J Pub,1920. 34-42. 

TË DHËNAT E PËRDITUR

Shpejt përpara njëqind vjet, dhe literatura e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) bën jehonë të njëjtën gjë:

Meta-analizat në rishikimet sistematike të literaturës kanë raportuar që përdorimi i aparateve për frymëmarrje N95 krahasuar me përdorimin e maskave mjekësore nuk shoqërohet me ndonjë rrezik statistikisht të konsiderueshëm më të ulët të rezultateve të sëmundjes klinike të frymëmarrjes ose gripit të konfirmuar nga laboratori ose infeksioneve virale… Përdorimi i rrobave maskat (të referuara si maska ​​pëlhure në këtë dokument) si një alternativë ndaj maskave mjekësore nuk konsiderohet e përshtatshme për mbrojtjen e punonjësve shëndetësorë bazuar në prova të kufizuara në dispozicion… Aktualisht, nuk ka prova të drejtpërdrejta (nga studimet mbi COVID- 19 dhe në njerëz të shëndetshëm në komunitet) për efektivitetin e maskimit universal të njerëzve të shëndetshëm në komunitet për të parandaluar infektimin me viruse të frymëmarrjes, përfshirë COVID-19. - "Udhëzues për përdorimin e maskave për publikun e gjerë", 5 qershor 2020; kush.int

Epidemiologu Dr. Andrew Bostom i Universitetit Brown gjithashtu konfirmon se vëzhgimet e kufizuara eksperimentale

… Të mos ofrojë asnjë justifikim racional, të bazuar në prova, për përdorimin e përditshëm të maskës nga publiku i gjerë për të parandaluar infektimin me COVID-19. Për më tepër, një pasuese analiza e bashkuar (e ashtuquajtura "meta-") e dhjetë provave të kontrolluara vlerësimi i përdorimit të maskës së zgjatur, në botën reale, që nuk përcakton kujdesin shëndetësor rtheksoi që maskimi nuk uli shkallën e infeksioneve të provuara laboratorike me gripin e virusit të frymëmarrjes. —11 korrik 2012; medium.com

Në të vërtetë, statistikat më të fundit të CDC tregojnë se, të të rriturve simptomatik me COVID-19, 70.6% gjithmonë mbanin një maskë dhe ende sëmureshin, krahasuar me 7.8% për ata që rrallë ose kurrë nuk kishin maskë. [16]"Ekspozitat e Komunitetit dhe Kontaktit të Afërt të Lidhura me COVID-19 midis të Rriturve Simptomatike ≥18 Vjet në 11 Objekte të Kujdesit Shëndetësor ambulator", Shtetet e Bashkuara, korrik 2020; cdc.gov Obviouslyshtë padyshim e rëndësishme që me mbajtjen e maskave që po shtohen dhe shtohen në vende, rastet janë akoma në rritje-gjë që nuk përbën një rast të mirë për maskat. Përsëri, ka arsye të bazuara në prova pse dhe pse cilësi e shkencës është vendimtare këtu. Meta-analizat, provat e kontrolluara rastësisht (RCT's) dhe studimet e rishikuara sistematikisht janë të nivelit më të lartë.[17]shih meehanmd.com Pra, përsëri, ai RCT botuar në Sëmundjet infektive në zhvillim në maj të vitit 2020 - e CDC-së ditar — thuhet:

Megjithëse studimet mekanike mbështesin efektin e mundshëm të higjienës së duarve ose maskave të fytyrës, provat nga 14 prova të kontrolluara rastësisht të këtyre masave nuk mbështesnin një efekt thelbësor në transmetimin e gripit të konfirmuar laboratorik… Në rishikimin tonë sistematik, ne identifikuam 10 RCT [prova të kontrolluara rastësisht ] që raportuan vlerësime të efektivitetit të maskave të fytyrës në zvogëlimin e infeksioneve të konfirmuara laboratorike të virusit të gripit në komunitet nga literatura e botuar gjatë vitit 1946 – 27 korrik 2018. Në analizën e bashkuar, nuk gjetëm asnjë ulje të konsiderueshme të transmetimit të gripit me përdorimin e maskave të fytyrës ... - “Sëmundjet infektive në zhvillim”, Abstrakt; pps 97-972, vëll. 26, nr. 5; cdc.gov

Agjencia e Shëndetit Publik të Kanadasë (PHAC) gjithashtu lëshoi ​​gjetje të ngjashme të studimit[18]Cowling BJ, Zhou Y, Ip DKM, Leung GM, Aiello AE. "Maska për fytyrën për të parandaluar transmetimin e gripit: një përmbledhje sistematike", Infeksion Epidemiol, 2010,138: 449–56 / Bin-Reza F, Lopez VC, Nicoll A, Chamberland ME. “Përdorimi i maskave dhe aparateve të frymëmarrjes për të parandaluar transmetimin e gripit: një rishikim sistematik i provave shkencore" Viruset e tjera të gripit të gripit, 2012,6: 257-67 pas shpërthimit të gripit të vitit 2009.

Gjetjet kryesore përfshijnë: Maskat e veshura nga individë të sëmurë mund të mbrojnë individët e pa infektuar nga transmetimi i virusit, por ekzistojnë pak prova që përdorimi i maskave nga individë të mirë shmang infeksionin - "Masat e shëndetit publik: Gatishmëria Kanadeze e Gripit Pandemik: Udhëzime për Planifikim për Sektorin e Shëndetit", 18 Dhjetor 2018, 2.3.2, canada.ca

Një studim i 15 provave të rastësishme[19]mashkull JeffersonShënoje JonesLubna A Al ensariGada BawazerElaine zileJustin ClarkJohn KonjakChris del MarElisabeth DooleyEliana FerroniPaul Glasziousitë HoffmanSarah Në mëngjesmike Van Driel; 7 Prill, 2020; medrxiv.org konkludoi në prill të vitit 2020 se,

Krahasuar me asnjë maskë nuk kishte asnjë zvogëlim të rasteve të sëmundjes së ngjashme me gripin ose gripit për maskat në popullatën e përgjithshme, as në punëtorët e kujdesit shëndetësor. - "Ndërhyrjet fizike për të ndërprerë ose zvogëluar përhapjen e viruseve të frymëmarrjes", 7 Prill, 2020; medrxiv.org

Një studim i vitit 2019 i botuar në revistën JAMA me 2862 pjesëmarrës tregoi se si respiratorët N95 ashtu edhe maskat kirurgjikale "rezultuan në asnjë ndryshim domethënës në incidencën e gripit të konfirmuar nga laboratori..."[20]"N95 respiratorët vs maskat mjekësore për parandalimin e gripit midis personelit të kujdesit shëndetësor", 3 shtator 2019; jamanetwork.com

Në një studim të "Efektivitetit të respiratorëve N95 kundrejt maskave kirurgjikale kundër gripit: Një rishikim sistematik dhe meta-analizë", u ekzaminuan gjashtë studime të kontrolluara rastësisht me 9171 pjesëmarrës. Autorët përfunduan:

Përdorimi i respiratorëve N95 në krahasim me maskat kirurgjikale nuk shoqërohet me një rrezik më të ulët të gripit të konfirmuar në laborator. Ajo sugjeron që frymëmarrësit N95 nuk duhet të rekomandohen për personelin e përgjithshëm publik dhe jo të rrezikshëm [për] ata [të cilët] nuk janë në kontakt të ngushtë me pacientët e gripit ose pacientët e dyshuar. -Gazeta e Mjekësisë të Bazuar në Dëshmi, 13 Mars, 2020; onlinelibrary.wiley.com

Përsëri, ka thjesht një mal studimesh nëse maskat mund të reduktojnë ndjeshëm viruset e tipit të frymëmarrjes. Përgjigja është një "jo" e fuqishme. Në një studim mbi "Efektshmërinë e masave mbrojtëse personale në reduktimin e transmetimit të gripit pandemik: Një rishikim sistematik dhe meta-analizë", përfundimi:

Përdorimi i maskës së fytyrës siguroi një efekt mbrojtës jo të rëndësishëm. - Shtator 2017, Sciencedirect.com

Në një gjykim të kontrolluar të rastit në Japoni, autorët zbuluan se "Përdorimi i maskës së fytyrës në punonjësit e kujdesit shëndetësor nuk është demonstruar se siguron përfitim në drejtim të simptomave të ftohjes ose ftohjes", të cilat mund të shkaktohen nga koronaviruset.[21]12 Shkurt 2009; pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

In Gazeta e Gripit, një rishikim sistematik i 17 studimeve të pranueshme nxori përfundimin se:

Asnjë nga studimet që kemi rishikuar nuk ka vendosur një lidhje përfundimtare midis përdorimit të maskës ⁄ respirator dhe mbrojtjes kundër infeksionit të gripit. - Tetor 2011, onlinelibrary.wiley.com

Dr. Lisa M. Brosseau, SCD është një ekspert kombëtar për mbrojtjen e frymëmarrjes dhe sëmundjet infektive. Dr Margaret Sietsema, PhD, është gjithashtu një ekspert në mbrojtjen e frymëmarrjes dhe një asistente profesore në Universitetin e Illinois në Çikago. Pasi rishikuan studimet në dispozicion, ata arritën në përfundimin:

Ne nuk rekomandojmë që të kërkohet nga publiku i gjerë që nuk ka simptoma të sëmundjes së ngjashme me COVID-19 që të veshin rroba ose maska ​​kirurgjike në mënyrë rutinore sepse: Nuk ka dëshmi shkencore se ato janë efektive në zvogëlimin e rrezikut të transmetimit të SARS-CoV-2… — 1 Prill 2020; cidrap.umn.edu

Një studim që pretendonte të tregonte "Zvogëlimi i shtrimeve në spital për COVID-19 pas Mandateve të Maskës në 1083 Qarqe të SHBA" u tërhoq nga autorët e tij. Abstrakti i rishikuar thotë:

Autorët e kanë tërhequr këtë dorëshkrim sepse ka norma të rritura të rasteve të SARS-CoV-2 në zonat që kemi analizuar fillimisht në këtë studim. —4 nëntor 2020; medrxiv.org

OBSH publikoi studimin, "Largimi fizik, maskat e fytyrës dhe mbrojtja e syve për të parandaluar transmetimin nga personi në person të SARS-CoV-2 dhe COVID-19: Një rishikim sistematik dhe meta-analizë".[22]thelancet.com Titulli dukej premtues si një meta-analizë autoritare. Megjithatë, Research Policy Swiss pohoi në shtator se “meta-studimi i OBSH-së porositur mbi efektivitetin e maskave të fytyrës dhe distancimin shoqëror, botuar në Lancet, është me të meta serioze dhe duhet të tërhiqet. "[23]swprs.org Ndër pesë të metat serioze në studim, "shtatë studime janë studime vëzhgimi të pabotuara dhe të pashqyrtuara nga kolegët", vetëm katër nga 29 studime kishin të bënin me virusin SARS-CoV-2 (që çon në sëmundjen COVID-19), i cili ka karakteristika shumë të ndryshme të transmetimit; studimet u përqëndruan pothuajse ekskluzivisht në transmetimin nga pacientët e shtruar në spital të sëmurë rëndë dhe jo në transmetimin në komunitet; dhe "Autorët e meta-studimit Lancet pranojnë se siguria e provave në lidhje me maskat e fytyrës është" e ulët "pasi të gjitha studimet janë vëzhguese dhe asnjë nuk është një provë e kontrolluar e rastësuar (RCT)." Dr James Meehan, i cili është një ish redaktor i revistës mjekësore, Imunologjia dhe inflamacioni i syrit dhe i cili ka lexuar mijëra studime të rishikuara nga kolegët në karrierën e tij, thotë për studimin e OBSH-së:

Ky rishikim/meta-analizë sistemike ishte i përbërë tërësisht nga studime vëzhguese të nivelit të ulët. Nuk u përfshinë prova të kontrolluara të rastit të nivelit të lartë. Pavarësisht se sa autorët përpiqen të mashtrojnë ose zbukurojnë rëndësinë e studimit me titullin e tij të "veshur", fakti mbetet, ky studim ende nuk përbën asgjë më shumë sesa një grumbull avulli dëshmish të dobëta…. Të metat, gabimet dhe gabimet në këtë analizë të 29 studimeve vëzhguese duhet të çojnë në tërheqjen e tij nga BisturiMe Të metat janë të varrosura në tabelat e të dhënave, prandaj, ato mungojnë nga ata që bëjnë pak më shumë sesa lexojnë tituj dhe përfundime. Kjo është pikërisht arsyeja pse studimeve të tilla duhet t'i nënshtrohen shqyrtim i plotë dhe i pavarur nga kolegët para botimit. - "Një analizë shkencore e bazuar në dëshmi se pse maskat janë joefektive, të panevojshme dhe të dëmshme", 20 nëntor 2020; meehanmd.com

Një përmbledhje e korrikut 2020 nga Qendra e Oksfordit për Mjekësi të Bazuar në Prova deklaroi: "Do të dukej se pavarësisht dy dekadave të gatishmërisë për pandeminë, ekziston një pasiguri e konsiderueshme në lidhje me vlerën e mbajtjes së maskave."[24]23 korrik 2020; cebm.net

Një studim i kryqëzuar i korrikut 2020 nga Universiteti i Anglia Lindore arriti në përfundimin në një para-shtypje të pavlerësuar nga kolegët se, "qëndrimi në porosi në shtëpi, mbyllja e të gjitha jo-bizneseve dhe kërkimi i mbajtjes së maskave të fytyrës ose mbulesave në publik nuk ishte shoqëruar me ndonjë ndikim shtesë të pavarur ”,[25]medrxiv.org dhe “Provat nuk janë mjaftueshëm të forta për të mbështetur përdorimin e gjerë të maskave të fytyrës si masë mbrojtëse kundër COVID-19. Megjithatë, ka prova të mjaftueshme për të mbështetur përdorimin e maskave të fytyrës për periudha të shkurtra kohore nga individë veçanërisht të cenueshëm kur ndodhen në situata kalimtare me rrezik më të lartë.”[26]medrxiv.org; 6 Prill, 2020

Kjo i bën jehonë një tjetër studimi të paraprintuar që përfshinte 15 prova të rastësishme që hetonin efektin e maskave te punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe popullatën e përgjithshme dhe të karantinës. “Krahasuar me asnjë maskë, nuk ka pasur ulje të sëmundjeve të ngjashme me gripin… ose gripit… për maskat në popullatën e përgjithshme, as në punonjësit e kujdesit shëndetësor…. Nuk kishte asnjë ndryshim midis maskave kirurgjikale dhe respiratorëve N95…”[27]“Ndërhyrje fizike për të ndërprerë apo reduktuar përhapjen e viruseve të frymëmarrjes. Pjesa 1 – Maska për fytyrën, mbrojtja e syve dhe distancimi i personit: rishikim sistematik dhe meta-analizë”; 7 Prill 2020, medrxiv.org

A Studimi Cochrane nga Jefferson et al. botuar në nëntor 2020 arriti në përfundimin se nuk ka prova të cilësisë së lartë në favor të maskave të fytyrës:

Krahasuar me mosmbajtjen e maskës, mbajtja e një maske mund të bëjë pak ose aspak ndryshim në numrin e njerëzve të prekur nga një sëmundje e ngjashme me gripin… — “A ndalojnë apo ngadalësojnë përhapjen e viruseve të frymëmarrjes masat fizike si larja e duarve apo mbajtja e maskave?”, cochrane.org

Qendra Evropiane e Kontrollit të Sëmundjeve deklaroi se ndërsa mund të ketë një “efekt të vogël ose të moderuar mbrojtës” me maskat mjekësore, ajo pranon se…

…ka ende pasiguri të konsiderueshme në lidhje me madhësinë e këtij efekti. Dëshmitë për efektivitetin e maskave për fytyrën jomjekësore, mburojave/vizoreve dhe respiratorëve në komunitet janë të pakta dhe me siguri shumë të ulët. —“Përdorimi i maskave të fytyrës në komunitet: përditësimi i parë”, 21 shkurt 2021; ecdc.europa.eu

Raportimi për një Shpërthimi i spitalit spitalor në Finlandë, Hetemäki et al. vërejti se "mes punonjësve të kujdesit shëndetësor të vaksinuar... transmetimi dytësor ndodhi nga ata me infeksione simptomatike pavarësisht përdorimit të pajisjeve mbrojtëse personale ... [përfshirë] maskimin universal"[28]Maj 2021, eurosurveillance.org

Më 10 nëntor, 2020, CDC lëshoi ​​një përmbledhje e re mbi maskimin që citoi disa studime. Vlen të përmendet se në shumicën e studimeve që pretenduan disa përfitime në veshjen e maskave, ato ndodhën në të njëjtën kohë që distancimi shoqëror bllokimet, si dhe protokollet e higjienës së duarve, u vendosën në vend. Disa nga autorët vunë re se këto ishin nuk faktorizuar në studimet e tyre, dhe thjesht grumbulloi të gjitha metodat së bashku.

Ulja e [infections] infeksioneve mund të ngatërrohet nga ndërhyrje të tjera brenda dhe jashtë sistemit të kujdesit shëndetësor, siç janë kufizimet në procedurat zgjedhore, masat e distancës sociale dhe maskimi i shtuar në hapësirat publike, të cilat janë kufizime të këtij studimi. Përkundër këtyre masave lokale dhe shtetërore, numri i rastit vazhdoi të rritet në Massachusetts gjatë gjithë periudhës së studimit —14 korrik 2020, “Shoqata midis maskimit universal në një sistem të kujdesit shëndetësor dhe pozitivitetit të SARS-CoV-2 midis punonjësve të kujdesit shëndetësor”, Xiaowen Wang, MD et al., jamanetwork.com

Shumica e studimeve të cituara CDC u përqëndruan në krahasimin e efikasitetit të materialit në krahasim me rezultatet e botës reale. Sidoqoftë, studimet shpesh dëshirojnë padashur rezultatet e studimeve të sipërpërmendura që nuk gjetën përfitime të konsiderueshme nga mbulesat e fytyrës. Për shembull, një studim i tillë zbuloi se "maskat kirurgjikale dhe të bëra me dorë, dhe mburojat e fytyrës, gjenerojnë avionë të ndjeshëm të rrjedhjeve që mund të paraqesë rreziqe të mëdha. ”[29]"Mbulesat e fytyrës, shpërndarja e aerosolit dhe zbutja e rrezikut të transmetimit të virusit", Universiteti Cornell, 19 maj, 2020; arxiv.org Një tjetër vuri në dukje se "shumë prej këtyre modeleve të maskave nuk janë testuar në praktikë ... të tilla si gaiters qafë ose bandanas, të cilat ofrojnë shumë pak mbrojtje."[30]"Matja me kosto të ulët e efikasitetit të maskës së fytyrës për filtrimin e pikave të dëbuara gjatë fjalës", shtator 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov Në të njëjtën linjë, një studim tjetër i cituar nga CDC paralajmëroi se "ka të dhëna të pamjaftueshme për mbulesat me bazë pëlhure, të cilat po përdoren nga një shumicë dërrmuese e publikut të gjerë... Maskat e fytyrës të palosura lirshëm dhe mbulesat e stilit bandana ofrojnë aftësi minimale ndalimi për pikat më të vogla të frymëmarrjes të aerosolizuara.”[31]"Vizualizimi i efektivitetit të maskave të fytyrës në pengimin e avionëve të frymëmarrjes", qershor 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov Megjithatë, disa zyrtarë qeveritarë, si Dr. Theresa Tam që drejton reagimin ndaj pandemisë së Kanadasë, në fakt kanë rekomanduar mbulesa me bazë pëlhure jo mjekësore, duke kundërshtuar kështu burimet e CDC.[32]ctvnews.ca Studime të tjera treguan një reduktim të shtuar të aerosoleve përmes shumë shtresave të rrobave, megjithatë kjo paraqiste një problem tjetër: "kombinimet e pëlhurës dhe pëlhurës ishin më të vështira për t'u marrë frymë sesa maskat N95".[33]"Aftësia e materialeve të maskës së fytyrës prej pëlhure për të filtruar grimcat ultra të imta në shpejtësinë e kollitjes", 22 shtator, 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32963071 e cila siç do ta lexoni së shpejti, mund të shkaktojë çështje të tjera serioze shëndetësore.

Megjithatë, një tjetër studim i cituar i CDC zbuloi se "maskat mjekësore (maska ​​kirurgjikale dhe madje maska ​​N95) nuk ishin në gjendje të bllokonin plotësisht transmetimin e pikave të virusit / aerosoleve edhe kur mbyllen plotësisht".[34]"Efektiviteti i maskave të fytyrës në parandalimin e transmetimit ajror të SARS-CoV-2", 21 tetor, 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33087517 Dhe këto pika mund të qëndrojnë të pezulluara në ajër për minuta deri në javë.[35]"Jetëgjatësia ajrore e pikave të vogla të të folurit dhe rëndësia e tyre potenciale në transmetimin e SARS-CoV-2", 2 qershor, 2020, pnas.org/content/117/22/11875

Një perspektivë tjetër mbi joefikasitetin e maskave erdhi nga një ekspert për montimin dhe përdorimin e maskave. Në një letër të hapur për "Mjekët dhe Publiku i Albertës", Chris Schaefer shkruajti se "maskat e aparatit të frymëmarrjes, veçanërisht N95, maska ​​kirurgjikale dhe jo-mjekësore, sigurojnë mbrojtje të papërfillshme COVID-19 për arsyet e mëposhtme":

 1. Viruset në zarfët e lëngjeve që i rrethojnë ato mund të jenë shumë të vegjël, aq të vegjël në fakt sa që do t'ju duhet një mikroskop elektronik për t'i parë. Maskat N95 filtrojnë 95% të grimcave me diametër 0.3 mikronë ose më të madh. Grimcat COVID-19 janë 08 - 12 mikronë.
 2. Viruset nuk hyjnë vetëm tek ne përmes gojës dhe hundës, por gjithashtu mund të hyjnë përmes syve tanë dhe madje edhe poret e lëkurës sonë. E vetmja pengesë efektive që mund të veshë për të mbrojtur nga ekspozimi ndaj virusit do të ishte një kostum i mbyllur plotësisht hazmat me pranga nga kyçet e këmbëve të ngjitura në çizme dhe mansheta nga kyçet e dorës të fiksuara në doreza, ndërsa merrte ajër të frymëmarrjes nga një aparat vetë-mbyllës i frymëmarrjes (SCBA). Kjo pengesë është ingranazh standard për tu mbrojtur nga bio-rreziku (viruset) dhe duhet të visheni në një mjedis të mundshëm të rrezikut ndaj virusit 24/7 dhe nuk do të ishit në gjendje të hiqnit asnjë pjesë të saj madje as të keni një gllënjkë ujë, të hani ose përdorni banjën kur jeni në mjedisin e virusit. Nëse e bënit, do të bëheshit të ekspozuar dhe do të mohonit të gjitha masat paraprake që keni marrë.
 3. Jo vetëm që janë N95, maska ​​kirurgjikale dhe jo-mjekësore të padobishme si mbrojtje nga COVID-19, por përveç kësaj, ato gjithashtu krijojnë rreziqe shumë reale dhe kërcënime serioze të mundshme për shëndetin e një përdoruesi për arsyet e mëposhtme. - "Eksperti i maskave paralajmëron përdorimin e maskës Dr. Deena Hinshaw nuk do të mbrojë nga COVID-19", qershor 2029; Todayville.com

Përsëri, unë do të adresoj ato kërcënime në disa momente, të cilat janë gjithnjë e më serioze.

Siç u përmend më herët, një studim që pretendonte të tregonte përfitimet e mbajtjes së maskave në disa shtete amerikane duhej të tërhiqej më 4 nëntor 2020, pasi rastet po rriteshin në të njëjtat zona pas publikimit të studimit. Sa nga studimet e cituara në këtë përmbledhje të re nga CDC do të përfundojnë me rishikimin e studimeve të tyre pasi "testet pozitive" vazhdojnë të rriten pothuajse kudo tani, madje edhe ndërsa mbajtja e maskave është bërë normë, nëse jo e detyrueshme?[36]medrxiv.org (shënim: ky artikull nuk do të shtrihet në polemikat tani të provuara dhe serioze se testet PCR për COVID-19 janë thellësisht të gabuara. Kjo është e madhe dhe potencialisht ndikon në shumë studime të përmendura këtu. Revista mjekësore BMJ publikoi një artikull në 18 Dhjetor, 2020 që adresonte këtë krizë serioze, e cila po fryn në mënyrë të rreme seriozitetin e kësaj epidemie me pasoja katastrofike. Shikoni: “Covid-19: Testimi masiv është i pasaktë dhe jep ndjenjë të rreme sigurie, pranon ministri”; bmj.com . Shihni gjithashtu këtë artikull në Lancet, dhe paralajmërimi i FDA-së për PCR "false-pozitive" këtu.)

Një studim i madh dhe gjithëpërfshirës danez u botua në 18 nëntor, 2020 në Analet e Mjekësisë të Brendshme i cili përfshiu 4862 të cilët përfunduan studimin. Ajo zbuloi se midis atyre që kishin maska ​​dhe atyre që nuk kishin, "ndryshimi i vërejtur nuk ishte statistikisht i rëndësishëm" në ata që u infektuan me SARS-CoV-2.

Në këtë provë të kontrolluar rastësisht të bazuar në komunitet, e kryer në një mjedis ku mbajtja e maskës ishte e pazakontë dhe nuk ishte ndër masat e tjera të rekomanduara të shëndetit publik në lidhje me COVID-19, një rekomandim për të veshur një maskë kirurgjikale kur jashtë shtëpisë, ndër të tjera, nuk uli, në nivele konvencionale të rëndësisë statistikore, infeksioni incident SARS-CoV-2 krahasuar me asnjë rekomandim maske. - "Efektiviteti i Shtimit të Rekomandimit të Maskës në Masa të Tjera të Shëndetit Publik për të Parandaluar Infeksionin SARS-CoV-2 në Mbartësit e Maskës Daneze", Henning Bundgaard, DMSc et. al., 18 nëntor, 2020; acpjournals.org

Por sipas Steve Kirsch, MSc, ai pretendon se kjo nuk është tabloja e plotë.

Studimi danez i maskave tregoi se maskat kishin një ndikim negativ, dhe ata nuk mund të gjenin asnjë ditar për të botuar gazetën derisa ndryshuan rezultatin… ata ndryshuan abstraktin, kështu që do të thoshte, mirë, ne nuk mund të përcaktonim që maskat funksionojnë... ata e bënë atë një gjë neutrale. Dhe sapo e bënë këtë, ata ishin në gjendje të publikonin punimin e tyre. -Ranger shëndetësor, intervistë, brighteon.com, 15: 50

TRANSMETIMI ASIMPTOMATIK?

Në Fox News, të dhënat e CDC u cituan se 85% e atyre që rezultuan pozitivë për koronavirus në korrik 2020 "raportuan se mbanin një maskë gjithmonë ose shpesh". CDC u përgjigj:

Udhëzimet e CDC-së për maskat kanë deklaruar qartë se mbajtja e një maskë synon të mbrojë njerëzit e tjerë në rast se mbajtësi i maskës është i infektuar. Në asnjë moment udhëzimi i CDC nuk ka sugjeruar që maskat kishin për qëllim të mbronin mbajtësit. - Tetor, 2020; Tucker Carlson, youtube.com

Këtu është një pranim i qartë se ata që mbajnë maska ​​janë nuk mbrojtur nga koronavirusi. Ekzistojnë dy arsye themelore pse maskimi kundër viruseve të frymëmarrjes ka qenë i paefektshëm. Siç do të lexoni në një moment, njëri ka të bëjë me fizikë e virusit. E dyta ka të bëjë me maskimin i shëndetshëm njerëzit në radhë të parë.

Në fillim të pandemisë, zëdhënësja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë deklaroi:

Nga të dhënat që kemi, duket se është ende e rrallë që një person asimptomatik të transmetojë në të vërtetë te një individ dytësor. — Dr. Maria Van Kerkhove, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), nga Ndjek Shkencen?, Shenja 2:53

Në të vërtetë, Dr. Mike Yeadon, ish-zëvendëspresident dhe Shkencëtar Kryesor për Alergji dhe Respirator i Pfizer deklaroi se teoria se ata që nuk kanë simptoma përbëjnë një kërcënim viral, është shpikje e pastër.

Transmetimi asimptomatik: koncepti që një person i përkryer mund të përfaqësojë një kërcënim të virusit të frymëmarrjes për një person tjetër; që është shpikur rreth një vit më parë, nuk është përmendur kurrë më parë në industri… nuk është e mundur të kesh një trup të mbushur me virus të frymëmarrjes deri në atë pikë sa të jesh një burim infektiv dhe të mos kesh simptoma… Nuk është e vërtetë që njerëzit pa simptoma janë një kërcënim i fortë i virusit të frymëmarrjes. - 11 Prill, 2021, intervistë më Vagabondi i Fundit Amerikan

Një nga imunologët më të njohur në botë pajtohet:

… Ishte kurorëzimi i marrëzisë për të pohuar se dikush mund të kishte COVID-19 pa ndonjë simptomë fare ose madje edhe të kalonte sëmundjen së bashku pa treguar asnjë simptomë çfarëdo. - Profesor Beda M. Stadler, PhD, ish drejtor i Institutit për Imunologji në Universitetin e Bernit në Zvicër; Weltwoche (Java Botërore) më 8 qershor 2020; krh. worldhealth.net

Dr. Peter McCullough, MD, MPH, FACC, FAHA, është ndoshta eksperti kryesor në botë sot për përgjigjen ndaj pandemisë dhe mjeku më i cituar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë. Ai deklaroi së fundmi:

Virusi nuk përhapet asimptomatikisht. Vetëm njerëzit e sëmurë ua japin njerëzve të tjerë. - 20 Shtator 2021; interviste, Gab TV, 6:32

Kjo konfirmohet në një studim masiv me afro 10 milionë njerëz të botuar më 20 nëntor 2020 në prestigjiozin Nature Communications ditar që ndoshta jep provat më të forta ende se mbajtja e maskave nga të shëndoshët (d.m.th. asimptomatike) dhe bllokimet janë të panevojshme. U zbulua se…

Të gjithë banorët e qytetit të moshës gjashtë vjeç ose më të vjetër ishin të pranueshëm dhe morën pjesë 9,899,828 (92.9%). Nuk ka raste të reja simptomatike dhe 300 raste asimptomatike… u identifikuan. Nuk kishte prova pozitive midis 1,174 kontakteve të ngushta të rasteve asimptomatike ures Kulturat e virusit ishin negative për të gjitha rastet asimptomatike pozitive dhe pozitive, duke treguar asnjë "virus të qëndrueshëm" në rastet pozitive të zbuluara në këtë studim. - "Ekzaminimi i acidit nukleik SARS-CoV-2 pas bllokimit në gati dhjetë milion banorë të Wuhan, Kinë", Shiyi Cao, Yong Gan et. al, nature.com

Studime të mëtejshme të fundit konfirmojnë se transmetimi asimptomatik është thjesht i rrallë nëse ndonjëherë.[37]"Një gjykim i kontrolluar i rastit (RCT) me 246 pjesëmarrës [123 (50%) simptomatikë)] të cilët u ndanë ose të mbanin ose të mos mbanin maskë kirurgjikale, duke vlerësuar transmetimin e viruseve përfshirë koronavirusin. Rezultatet e këtij studimi treguan se në mesin e individëve simptomatikë (ata me ethe, kollë, dhimbje të fytit, rrjedhje hundësh etj ...) nuk kishte asnjë ndryshim midis mbajtjes dhe mos mbajtjes së një maskë fytyre për transmetimin e grimcave të pikave prej> 5 µm mbi pikat e koronavirusit. Në mesin e individëve asimptomatikë, nuk kishte asnjë pikë ose aerosole koronavirus të zbuluar nga asnjë pjesëmarrës me ose pa maskë, duke sugjeruar që individët asimptomatikë nuk transmetojnë ose infektojnë njerëz të tjerë. " (Leung NHL, Chu DKW, Shiu EYC, Chan KH, McDevitt JJ, Hau BJP "Virusi i frymëmarrjes që derdh në frymëmarrje dhe efikasitet të maskave të fytyrës." Nat Med. 2020; 26: 676-680. [PubMed] [] [Lista e ref])

Kjo u mbështet më tej nga një studim mbi infektivitetin ku 445 individë asimptomatikë u ekspozuan ndaj bartësit asimptomatik SARS-CoV-2 (ishte pozitiv për SARS-CoV-2) duke përdorur kontakt të ngushtë (hapësirë ​​të përbashkët karantine) për një mesatare prej 4 deri në 5 ditë. Studimi zbuloi se asnjë nga 445 individët nuk ishte infektuar me SARS-CoV-2 të konfirmuar nga polimeraza e transkriptimit të kundërt në kohë reale. (Gao M., Yang L., Chen X., Deng Y., Yang S., Xu H. "Një studim mbi infektivitetin e bartësve asimptomatikë të SARS-CoV-2". Respir Med. 2020; 169 [Artikulli i lirë i PMC] [PubMed] [] [Lista e ref]).

Një studim i JAMA Network Open vuri re se transmetimi asimptomatik nuk është një nxitës kryesor i infeksionit brenda familjeve. (14 dhjetor 2020; jamanetwork.com)

Dhe në prill 2021, CDC publikoi një studim që arriti në përfundimin: "Ne nuk vërejtëm asnjë transmetim nga pacientë asimptomatikë dhe SAR më të lartë përmes ekspozimit presimptomatik". ("Analiza e transmetimit asimptomatik dhe parasimptomatik në shpërthimin e SARS-CoV-2, Gjermani, 2020", cdc.gov) Prandaj rrjedh se maskimi i të shëndoshë, distancimi social dhe mbyllja e të gjithë popullatave të shëndetshme në vend të protokolleve shëndetësore të fokusuara dhe karantinimi i të sëmurëve, kanë pak bazë në shkencë. (Këto protokolle të tjera i trajtoj në detaje në dokumentar Ndjek Shkencen?)

Siç thanë ata në vitin 2020, "në asnjë moment udhëzimi i CDC nuk ka sugjeruar që maskat kishin për qëllim të mbronin mbajtësit".

Në janar të 2022, Dr. Paul Alexander, PhD, i Institutit Brownstone botuar "Më shumë se 150 studime dhe artikuj krahasues mbi joefektivitetin dhe dëmtimet e maskave" - ​​një aktakuzë gjithëpërfshirëse, nëse jo befasuese për maskimin e detyrueshëm.[38]brownstoneinstitute.org

Një i ri provë e rastësishme botuar në Analet e Mjekësisë të Brendshme në nëntor të 2022 krahasoi maskat N95 me maskat mjekësore. Këtu përsëri, ne shohim se nuk ka asnjë ndryshim në mbrojtjen që shkon te maskat e shkallës më të lartë. 52 nga 497 pjesëmarrësit që mbanin maska ​​​​mjekësore u infektuan me COVID-19, ndërsa 47 nga 507 në grupin N95 u infektuan me COVID-19. Autorët e studimit arrijnë në përfundimin:

…vlerësimet e përgjithshme përjashtojnë një dyfishim të rrezikut të COVID-19 të konfirmuar nga RT-PCR për maskat mjekësore kur krahasohen me HR të COVID-19 të konfirmuara nga RT-PCR për respiratorët N95. — “Maskat mjekësore kundrejt respiratorëve N95 për parandalimin e COVID-19 në mesin e punonjësve të kujdesit shëndetësor”, Mark Loeb, MD, et.al., apcjournals.org, 29 nëntor 2022

Autori i "Të demaskuar: Dështimi global i mandateve të maskave për COVID” komenton:

Ky është një tjetër provë e kontrolluar e rastësishme për të treguar se maskat nuk funksionojnë. Ai gjithashtu konfirmon studimin e DANMASK të kryer më herët gjatë pandemisë, i cili vërtetoi se nuk kishte asnjë përfitim nga maskimi në parandalimin e COVID. Edhe studimi i Bangladeshit, duke krahasuar fshatrat, tregoi se nuk kishte asnjë përfitim nga maskimi në nivel popullsie. Ata përdorën keqdrejtime statistikore dhe hakerim të qëllimshëm p për të provuar të gjeneronin një rezultat pozitiv, dhe gjithsesi mund të arrinin vetëm një ulje prej ~ 10% për ata mbi 50 vjeç. Pavarësisht nga cilësia, pavarësisht nga pajtueshmëria, maskat janë krejtësisht joefektive në parandalimin e transmetimit ose infeksion. - Ian Miller, "As maskat N95 nuk funksionojnë për të ndaluar Covid-in", brownstoneinstitute.org, 1 Dhjetor, 2022

Arsyeja është e thjeshtë: është çështje fizike…

Ç MSHTJE FIZIKE

Duke konfirmuar këtë shkencë të gjatë mbi kotësinë e maskave kundër viruseve të tilla, Dr. Colin Axon deklaroi pikërisht në korrik të 2021 pse maskat nuk janë më shumë se 'batanije rehati' dhe bëjnë pak për të reduktuar përhapjen e grimcave Covid:

Madhësitë e vogla nuk kuptohen lehtë, por një analogji e papërsosur do të ishte të imagjinonit mermerë të shkrepur në skelat e ndërtuesve, disa mund të godisnin një shtyllë dhe të tërhiqeshin, por padyshim që shumica do të fluturojë përmes… Një grimcë virale Covid është rreth 100 nanometra, boshllëqet materiale në blu maskat kirurgjikale janë deri në 1,000 herë më të mëdha, boshllëqet e maskave të rrobave mund të jenë 500,000 herë më të mëdha… Jo të gjithë që mbajnë Covid kolliten, por ata ende marrin frymë, ato aerosole shpëtojnë nga maskat dhe do ta bëjnë maskën joefektive. - Këshilltar i SAGE për Qeverinë e MB, 17 korrik 2021; Telegraph

Siç botuan Dr. Brosseau dhe Dr. Sietsema mbi një vit më parë:

Një maskë leckë ose mbulesë fytyre bën shumë pak për të parandaluar emetimin ose thithjen e grimcave të vogla. Siç u diskutua në një CIDRAP të mëparshëm koment dhe së fundmi nga Morawska dhe Milton (2020) në një letër të hapur drejtuar OBSH-së të nënshkruar nga 239 shkencëtarë, thithja e grimcave të vogla infektive nuk është vetëm biologjikisht e besueshme, por epidemiologjia e mbështet atë si një mënyrë e rëndësishme transmetimi për SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19. — 1 Prill 2020; cidrap.umn.edu

Përsëri, thotë Dr. Denis G. Rancourt, PhD, është çështje madhësie:

Për më tepër, fizika dhe biologjia përkatëse e njohur, të cilat i rishikoj, janë të tilla që maskat dhe respiratorët nuk duhet të funksionojnë. Do të ishte një paradoks nëse maskat dhe respiratorët do të funksiononin, duke pasur parasysh atë që dimë për sëmundjet virale të frymëmarrjes: Rruga kryesore e transmetimit janë grimcat aerosol me qëndrim të gjatë (<2.5 μm), të cilat janë shumë të mira për t'u bllokuar, dhe minimumi- doza infektive është më e vogël se një grimcë aerosoli. — “Maskat nuk funksionojnë: Një përmbledhje e shkencës në lidhje me politikën sociale COVID-19”, 11 qershor 2020; rcreader.comMe Lexoni një përmbledhje kritike të këtij punimi nga Todd McGreevy që mbështet përfundimet e Dr. Rancourt: "Ende nuk ka prova përfundimtare që justifikojnë maskat e detyrueshme"

Koronavirusi (SARS-CoV-2) mund të shkojë në diametër nga 0.06 në 0.14 mikron. Maskat mjekësore N95 - të cilat konsiderohen më efektive - mund të filtrojnë grimca të vogla deri në 0.3 mikron, kështu që hapjet e tyre janë shumë të mëdha. Maska kirurgjikale, maska ​​të bëra në shtëpi, bluza dhe bandane janë edhe më poroze.[39]"Më shumë maska ​​për prova nuk funksionojnë për të parandaluar COVID-19", Dr. Joseph Mercola, 11 shtator, 2020; mercola.com Prandaj, nuk është për t'u habitur që studiuesit nga Universiteti i Massachusetts Lowell dhe Universiteti Baptist i Kalifornisë botuan një studim në 15 Dhjetor, 2020 duke konfirmuar këtë. Ata citojnë mitin e përbashkët që publiku i gjerë ka marrë përsipër:

"Naturalshtë e natyrshme të mendosh se mbajtja e një maske, pa marrë parasysh se është e re apo e vjetër, duhet të jetë gjithmonë më e mirë se asgjë", tha autori Jinxiang Xi. “Rezultatet tona tregojnë se ky besim është i vërtetë vetëm për grimcat më e madhe se 5 mikrometra [dmth. mikronë], por nuk për grimcat e imëta më të vogla se 2.5 mikrometra [mikron]. " Ata zbuluan se mbajtja e një maske "ngadalëson ndjeshëm" rrjedhën e ajrit, duke zvogëluar efikasitetin e maskës dhe duke e bërë një person më të ndjeshëm ndaj thithjes së aerosoleve në hundë - ku SARS-CoV-2 pëlqen të rri në pritë. -New York Post16 dhjetor 2020; studimi: aip.scitation.org

Ata gjithashtu vunë në dukje se mbajtja e një maske të përdorur është edhe më keq sesa mos mbajtja e saj.

Së dyti, mStudimet e kontrolluara më shumë janë fokusuar në viruset e gripit që kanë zbuluar se maskat janë joefektive në ndalimin e grimcave të gripit në ajër. Kështu, është krejtësisht e palogjikshme të supozohet se maskat mund të ndalojnë SARS-CoV-2, që është afërsisht gjysmë madhësia e një virusi gripi. Siç thuhet nga Akademitë Kombëtare të Shkencave në raportin e saj "Konsultimi i Shpejtë i Ekspertëve mbi Efektivitetin e Maskave të Pëlhurave për Pandeminë COVID-19":

Provat nga studimet e filtrimit laboratorik sugjerojnë që mas maskat e rrobave mund të zvogëlojnë transmetimin e pikave të mëdha të frymëmarrjes. Ka pak prova në lidhje me transmetimin e grimcave të vogla të aerosolizuara të madhësisë potencialisht të nxjerra nga individë asimptomatik ose presimptomatik me COVID-19. - 8 Prill, 2020, dremitje.edu

Dhe kështu, edhe një nga këshilltarët shëndetësorë të Presidentit Joe Biden pranon:

Ne e dimë sot se shumë nga mbulesat e rrobave të fytyrës që veshin njerëzit nuk janë shumë efektive në zvogëlimin e ndonjë lëvizjeje të virusit brenda ose jashtë, qoftë duke marrë frymë ose duke marrë frymë. - Dr. Michael Thomas Osterholm, 2 gusht 2021; Intervistë me CNN,: 41, gjëmoj.com

Më 20 tetor 2021, Kirurgu i Përgjithshëm i Floridës, Dr. Joseph A. Ladapo, konfirmoi shkencën e mësipërme dhe se maskimi për fëmijët, në veçanti, nuk mbështetet nga të dhënat shkencore:

Ironikisht, një vit e gjysmë më parë, kirurgu i përgjithshëm amerikan tha pothuajse të njëjtën gjë:

Ajo që Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe CDC kanë riafirmuar ditët e fundit është se ata nuk rekomandojnë publikun e gjerë të veshin maska… Ato NUK janë efektive në parandalimin e publikut të gjerë nga kapja e #Coronavirus… Nëse keni një maskë dhe ju bën të ndiheni më mirë, atëherë vishni në çdo mënyrë, por dijeni se sa më shumë prekni fytyrën tuaj, aq më shumë e rrezikoni veten dhe dijeni që për momentin të dhënat nuk janë aq të mjaftueshme për të thënë se ka një përfitim neto për individin nga veshja. një maskë. — Kirurgu i Përgjithshëm Jerome Adams, 31 mars 2020; foxnews.com

Një faqe interneti e quajtur "Demaskoni fëmijën tuaj” u krijua nga mjekë dhe profesionistë për të nxjerrë në pah shkencën - dhe absurditetin - të maskimit të fëmijëve.

KONFIRMIMI AKTUAL

Kështu, nuk është befasi të shohësh se kërkimet dhe studimet e fundit nuk japin prova se maskimi universal është efektiv. Të diplomuarit e Harvard dhe Berkley, Yinon Weiss, publikoi grafikët e mëposhtëm që tregojnë se si mbajtja e maskave nuk ka ndikuar në rritjen ose rënien e “rasteve” në disa vende.

Vini re shigjetat kur maskat u urdhëruan… duke treguar që rastet tashmë ishin duke rënë,
ose se mandatet e maskave nuk arritën të ndalonin rritjen e rasteve, në këtë mënyrë
duke konfirmuar atë që dhjetëra studime
kanë konkluduar në lidhje me efektivitetin e maskës
në publikun e gjerë.
Për të parë grafikët më nga afër me një koment të shkurtër, shkoni te burimi i Twitter i Yinon këtu.

Studiuesit në RationalGround.com, një qendër pastrimi e tendencave të të dhënave COVID-19 drejtuar nga një grup bazë analistësh të të dhënave, shkencëtarësh kompjuterë dhe aktuarësh, analizoi të 50 shtetet amerikane, duke ndarë ato që kishin mandate maske dhe ato që nuk kishin. Përfundimet e tyre përputhen me të dhënat e Weiss që tregojnë se mandatet e maskave nuk kanë pasur efekt të dobishëm:

Kur krahason shtetet me mandate kundrejt atyre pa, ose periudha kohore brenda një shteti me një mandat kundrejt pa, nuk ka absolutisht asnjë provë që mandati i maskës ka punuar për të ngadalësuar përhapjen e një jote… Ne mund t'i kthejmë numrat me kokë poshtë dhe brenda , por pa marrë parasysh se si i shqyrtojmë ato, nuk ka asnjë dëshmi të maskave që lidhen me përhapjen e zvogëluar. Nëse ndonjë gjë, e kundërta është e vërtetë. - Justin Hart, "Analiza gjithëpërfshirëse e 50 shteteve tregon përhapje më të madhe me mandate maske", 21 dhjetor, 2020; theblaze.com

Një dokument pune i lëshuar nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike pajtohet, duke zbuluar se për të gjitha vendet dhe Shtetet e Bashkuara të studiuara, pasi rajoni përjetoi 25 vdekje kumulative COVID-19, ritmet e rritjes së vdekjeve të përditshme COVID-19 ranë nga nivelet e larta në afër zeros brenda 20 deri në 30 ditë.

Kjo ndodhi pavarësisht nga lloji i ndërhyrjeve jofarmaceutike, duke përfshirë mandatet e maskave, kufizimet e udhëtimit, porositë e qëndrimit në shtëpi, karantinat dhe bllokimet, ishin vendosur. -mercola.com; studimi: gusht 2020, nber.org

Duke përdorur të dhënat e mbledhura nga YouGov.com dhe Projektin për Ndjekjen e Covid nga 20 Mars 2020, deri më 3 Mars 2021, ekonomisti Brian Westbury krijoi tabelën e mëposhtme. Kjo tregon se ndërsa përdorimi i maskave arriti rreth 80% nga mesi i verës vitin e kaluar, dhe ka mbetur i qëndrueshëm që nga ajo kohë, numri i rasteve pozitive ditore u rrit dhe ra ndjeshëm siç bëjnë zakonisht epidemitë - duke treguar që maskat kanë qenë të parëndësishme në ndalimin e përhapjes së virusit .[40]Mars 7th, 2021, wnd.com

Në të vërtetë, një meta-analizë e re e 65 studimeve mbi maskimin e publikuar në mars 2021 arriti në përfundimin se nuk ka asnjë provë për mbrojtje virale dhe se “në mënyrë të rreptë, ajo mbron vetëm në mënyrë simbolike dhe në të njëjtën kohë përfaqëson frikën nga infeksioni. Ky fenomen përforcohet nga nxitja kolektive e frikës, e cila ushqehet vazhdimisht nga mediat kryesore.”[41]greenmedinfo.com; www.mdpi.com

Kjo është bërë jehonë nga një punim i rëndësishëm kërkimor i Gazetës Ndërkombëtare të Kërkimit të Shëndetit Publik në lidhje me maskimin për të ndaluar përhapjen e COVID-19 në të 50 Shtetet e Bashkuara. Përfundoi:

Ne nuk vëzhguam lidhje midis mandateve ose përdorimit të maskave dhe zvogëlimit të përhapjes së COVID-19 në shtetet amerikane. — Gusht 2021, “Mandati i maskës dhe efikasiteti i përdorimit në kontrollin e COVID-19 në nivel shtetëror”, Damian D. Guerra, Daniel J. Guerra, escipub.com

Dr. Andrew Bostom vuri në dukje se, pavarësisht nga pajtueshmëria me maska ​​96% "sa herë që dalin jashtë" - më e larta në SHBA gjatë vjeshtës së 2020 - Rhode Island kishte ende një rritje të madhe të infeksionit të vjeshtës COVID-19.[42]andrewbostom.org

Në shtator 2021, a para-printim e një studimi të ri të kontrolluar të rastit nga Bangladeshi u pretendua nga media për të përfunduar përfundimisht debatin për maskën. Por disa studiues kanë vënë në dukje raportimin shumë subjektiv dhe kontrollet e dyshimta të studimit, duke përfshirë pagimin e fshatrave për të mbajtur maska, vetë-raportimin dhe mungesën e të dhënave se ku valët e COVID tashmë kishin filluar ose po kalonin, etj., duke bërë që një kritik të quajë të gjithë metodologjinë "hedhurinë" dhe një "ditë të zymtë për shkencën".[43]shih Studimi i maskave në Bangladesh: Mos e besoni hipotezën Analisti i të dhënave Steve Kirsch, MSc, thotë:

[Ajo] u përshëndet nga ekspertët duke dëshmuar, po, njëherë e përgjithmonë kemi vërtetuar përfundimisht se maskat funksionojnë. Epo, kjo është vetëm nëse nuk e lexoni studimin… Nëse e kuptoni se si u krye rastësia, nuk ishin individë që u randomizuan, por ishte një rastësi – qoftë një qytet i caktuar – quhet “randomizim i grupimeve”. Dhe kështu këto studime vërtetojnë në fakt se, nëse ka asgjë, që maskat janë krejtësisht të padobishme. - Intervistë me kujdestarin shëndetësor, brighteon.com, 12: 50

Më 8 nëntor 2021, Instituti Cato publikoi një përmbledhje kritike të studimeve mbi maskimin e rrobave.

Dëshmia klinike e disponueshme e efikasitetit të maskës së fytyrës është e një cilësie të ulët dhe provat më të mira klinike të disponueshme kryesisht kanë dështuar të tregojnë efikasitet, me katërmbëdhjetë nga gjashtëmbëdhjetë provat e randomizuara të kontrolluara të identifikuara që krahasojnë maskat për fytyrën me kontrollet pa maskë që nuk arrijnë të gjejnë përfitime të rëndësishme statistikisht në qëllimin për të. -Trajtoni popullatat. — "Dëshmi për maskimin e fytyrës me rroba të komunitetit për të kufizuar përhapjen e SARS-CoV-2: Një rishikim kritik", cato.org 

"Përparimi më i madh," tha Dr. Jonathan Darrow, një asistent profesor i mjekësisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe një nga studiuesit, "është se më shumë se 100 vjet përpjekje për të provuar se maskat janë të dobishme kanë prodhuar një vëllim të madh kryesisht të ulët. - dëshmi cilësore që në përgjithësi nuk ka arritur të demonstrojë vlerën e tyre në shumicën e mjediseve.[44]15 nëntor 2021; theepochtimes.com

Në maj të 2022, një studim paraprak në Lancet zbuloi atë që e dimë prej vitesh: maskat nuk funksionojnë kundër një grimce mikroskopike të virusit COVID:

…përfshirja e një kampioni më të madh dhe një periudhe më të gjatë nuk tregoi asnjë lidhje domethënëse midis mandateve të maskave dhe normave të rasteve. — "Rivizitimi i rasteve pediatrike COVID-19 në qarqet me dhe pa kërkesa për maskë shkollore - Shtetet e Bashkuara, 1 korrik - 20 tetor 2021", 25 maj 2022; gazeta.ssrn.com

Në janar të vitit 2023, një studim masiv u publikua në rishikimin e kolegëve Baza e të dhënave Cochrane i Shqyrtime sistematike. Bashkëpunimi ndërkombëtar zbuloi se maskimi, i të gjitha llojeve, nuk arriti të bëjë ndonjë reduktim të ndjeshëm të infeksioneve virale.

Mbajtja e maskave në komunitet ndoshta ka pak ose aspak ndryshim në rezultatin e sëmundjes së ngjashme me gripin (ILI)/sëmundja e ngjashme me COVID-19 në krahasim me mosmbajtjen e maskave… Rezultatet e grumbulluara të RCT-ve nuk treguan një reduktim të qartë të infeksionit viral të frymëmarrjes me përdorimin e maskave mjekësore/kirurgjikale. Nuk kishte dallime të qarta ndërmjet përdorimit të maskave mjekësore/kirurgjikale krahasuar me respiratorët N95/P2 te punonjësit e kujdesit shëndetësor kur përdoren në kujdesin rutinë për të reduktuar infeksionin viral të frymëmarrjes. "Ndërhyrjet fizike për të ndërprerë ose reduktuar përhapjen e viruseve të frymëmarrjes", Tom Jefferson, et. al., 30 janar 2023; cochranelibrary.com

Në atë që dukej të ishte një shitje për studiuesit e saj, Soares-Weiser, kryeredaktori i Cochrane, deklaroi se "maskat nuk funksionojnë" është një "interpretim i pasaktë dhe mashtrues" dhe ata ishin "angazhues me autorët e rishikimit me qëllim të përditësimit të përmbledhjes dhe abstraktit të gjuhës së thjeshtë.”[45]shih cochrane.org Megjithatë, drejtuesi i hulumtimit të studimit, Tom Jefferson i Universitetit të Oksfordit, ishte i qartë: “Thjesht nuk ka asnjë provë që ato bëjnë ndonjë ndryshim. Ndalesa e plotë.”[46] Nënstack, Maryanne Demasi, 5 shkurt 2023

MASKAT: A JAN SP SHPRNDARJEN T THE VIRUSIT?

Studimi i Universitetit të Anglisë Lindore deklaroi se

… Përdorimi i gjerë i fytyrës maskës ose mbulesa në komuniteti nuk ofron asnjë përfitim. Në të vërtetë, ekziston edhe një sugjerim që ato në fakt mund të rrisin rrezikun —17 korrik 2020; medrxiv.org

Ish-kirurgu amerikan, gjenerali Jerome Adams paralajmëroi:

Në nivel individual, ka pasur një studim në vitin 2015 që shikonte studentët e mjekësisë dhe studentët e mjekësisë që mbanin maska ​​​​kirurgjikale, preknin fytyrën mesatarisht 23 herë. Ne e dimë një mënyrë kryesore se si mund të merrni sëmundje të frymëmarrjes si koronavirusi është duke prekur një sipërfaqe dhe më pas duke prekur fytyrën tuaj, kështu që mbajtja e një maske në mënyrë jo të duhur mund të rrisë rrezikun për t'u prekur nga sëmundje. — Kirurgu i Përgjithshëm Jerome Adams, 31 mars 2020; foxnews.com

Çuditërisht, ka pak diskutim për faktin se maskat nuk mbulojnë sytë - një hyrje për koronavirusin. Një studim në korrik 2020 thoshte:

…syri i pambrojtur mbetet një rrugë e pambrojtur infeksioni. Kjo rrugë mund të komprometohet më tej nga acarimi nga përdorimi i maskës… Ky rrezik është veçanërisht shqetësues gjatë pandemisë aktuale për shkak të një probabiliteti të mirë-dokumentuar që koronavirusi i ri të përhapet përmes kontaktit me syrin. —"Karakteristikat e gjetjeve okulare të pacientëve me sëmundje Coronavirus 2019 (COVID-19) në Provincën Hubei, Kinë", ncbi.nlm.nih.gov

Shihni gjithashtu “Roli i syrit në transmetimin e koronavirusit”.[47]ncbi.nlm.nih.gov

Shkencëtarët e Dukës testuan një shumëllojshmëri të maskave dhe zbuluan se maskat prej pëlhure, “… dukej se shpërndanin pikat më të mëdha në një numër pikash më të vogla, gjë që shpjegon rritjen e dukshme të numrit të pikave në krahasim me asnjë maskë në atë rast. Duke marrë parasysh që grimcat më të vogla ajrohen më gjatë se pikat e mëdha (pikat më të mëdha fundosen më shpejt), përdorimi i një maskë të tillë mund të jetë kundërproduktive. "[48]2 shtator 2020, shkenca.org

Dr. Bostom thekson se autorët e meta-analizave të cituar më parë "përfundoi më tej me një kujdes që përdorimi i maskave të fytyrës në mënyrë të pahijshme mund 'të rrisë rrezikun për transmetim (viral). ”[49]medium.com Nuk i duhet një shkencëtari të dijë pse. Kaloni pesë minuta në dyqanin tuaj lokal të kutisë duke parë të gjithë, nga blerësit tek arkëtarët duke rregulluar maskat e tyre, duke i tërhequr, duke i vendosur përsëri, duke prekur mallin, sipërfaqet, tastierat, etj., Dhe qartë, ky është një eksperiment i dështuar. Siç raportoi CBC News:

Një maskë fytyre ka për qëllim të kufizojë përhapjen e COVID-19. Por nëse ju rrëshqet poshtë hundës, qëndron rreth mjekrës ose prekni pjesën e jashtme me duar, ekspertët mjekësorë thonë se mund të jetë më e rrezikshme sesa të mos vishni fare. -cbc.ca

Nëse nuk përdoren si duhet, maskat mund të çojnë në një rrezik më të madh të transmetimit pandemik të gripit për shkak të kontaminimit - "Masat e shëndetit publik: Gatishmëria Kanadeze e Gripit Pandemik: Udhëzime për Planifikim për Sektorin e Shëndetit", 18 Dhjetor 2018, 3.5.1.5, canada.ca

Në të vërtetë, "studiuesit danezë kohët e fundit zhvilluan një provë të rastësishme në një përpjekje për të provuar dobinë e maskave të fytyrës kundër infeksionit COVID-19 por përfunduan duke provuar të kundërtën."[50]mercola.com Studimi[51]thieme-connect.com arriti në përfundimin:

… Dhjetëra miliona ndotje mund të ndodhin çdo ditë ndërsa njerëzit përdorin maskat në mënyrë të papërshtatshme, prekin fytyrat e tyre dhe neglizhojnë të lajnë duart. Për këtë arsye, mbajtja e maskës universale mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Ky është informacion qartë i rëndësishëm që duhet shpërndarë në publikun e gjerë, megjithatë revistat mjekësore po e shmangin punimin, ndoshta sepse nuk përputhet me narrativën e tyre që mbështet rekomandimet universale të maskave. - 2 nëntor, 2020; Dr. Joseph Mercola, mercola.com

Shikoni këtë videoklip të shkurtër të një infermiere që demonstron se sa lehtë prekja e maskës suaj mund të përhapë një virus. Fillon në 8:23 për rreth një minutë e gjysmë:

Në fakt, një studim i Koresë së Jugut zbuloi se kishte «ndotje më të madhe në i jashtëm sesa sipërfaqet e maskave të brendshme ”- pikërisht aty ku të gjithë po i rregullojnë ato.[52]"Efektiviteti i maskave kirurgjikale dhe pambuku në bllokimin e SARS – CoV-2: Një krahasim i kontrolluar në 4 pacientë", 7 korrik, 2020; acpjournals.org Siç detajohet në memon udhëzuese të OBSH-së,[53]"Udhëzime për përdorimin e maskave për publikun e gjerë", 5 qershor 202o; kush.int të paktën, duhet të siguroheni që maska ​​juaj mjekësore është:

 • Ndryshuar kur është i lagësht, i ndotur ose i dëmtuar;
 • I paprekur. Mos e rregulloni ose zhvendosni atë nga fytyra juaj për të Ndonjë arsyen “Nëse kjo ndodh, maska ​​duhet të hiqet dhe të zëvendësohet në mënyrë të sigurt; dhe higjiena e duarve të kryera ”;
 • Hidhen dhe ndryshohen pasi të kujdeseni për çdo pacient në masat paraprake të kontaktit / pikave për patogjenët e tjerë;
 • Personeli që nuk punon në zona klinike nuk ka nevojë të përdorë një maskë mjekësore gjatë aktiviteteve rutinë (p.sh. personeli administrativ). ”

Dr. Joseph Mercola prandaj pyet,

… Nëse personeli i spitalit administrativ nuk ka nevojë të veshë maska, pse do të duhet që individët e shëndetshëm t'i mbajnë ato kur shëtisin, veçanërisht në zona të hapura? Qarku Broward, Florida, ka arritur aq larg sa të lëshojë një urdhër emergjence që urdhëron maska ​​për t'u veshur brenda vendbanimit tuaj. Por pse, nëse personeli i spitalit administrativ as nuk këshillohet t'i veshë ato në punë? - "OBSH Pranon: Asnjë Maskë e Provave Direkte nuk Parandalon Infeksionin Viral", 3 Gusht, 2020; mercola.com

Në gusht 2020, një rishikim i plotë nga Dr. Ines Kappstein, një profesor gjerman në virologji, epidemiologji dhe higjienë, shqyrtoi studimet dhe bazat për një mandat maske, të inkurajuar nga Instituti Robert Koch (RKI) kryesisht për "altruizmin". Ajo përfundoi:

Nuk ka asnjë provë të shëndoshë shkencërisht nga literatura specialiste e cituar në artikullin nga RKI, as nga studimet "aktuale" të përmendura atje, që maska ​​që vishen nga popullata normale në hapësirat publike (dyqane, transport publik), pavarësisht nga cila tipi… mund të zvogëlojë transmetimin e patogjenëve në infeksionet e frymëmarrjes, të tilla si gripi ose COVID-19 në veçanti, në mënyrë që të arrihet "një ulje e qëndrueshme në shkallën e përhapjes së COVID-19 në popullatë dhe një numër në rënie të rasteve të të arrihet ”, siç thuhet në artikullin e RKI. -Revista elektronike Thieme; thieme-connect.com

Në fakt, artikulli i RKI thotë se

… Është e rëndësishme të sigurohet që MNB [mbulesa e gojës dhe hundës] - veçanërisht kur e vendosni dhe e hiqni -  nuk preket në mënyrë që të parandalohet ndotja përmes duarve. Në përgjithësi, një periudhë më e gjatë e veshjes shoqërohet me një rritur rreziku i ndotjes. -Revista elektronike Thieme; thieme-connect.com

Arsyeja gjithashtu vjen nga vetë fizika e maskave dhe aftësitë e tyre, ose mungesa e tyre, siç u përmend më herët. Maska kirurgjikale të përdorura në mjediset e kujdesit shëndetësor, të tilla si gjatë operacionit, kanë për qëllim parandalimin e infeksioneve bakteriale ose virale duke bllokuar pikat e frymëmarrjes[54]Cowling BJ, Zhou Y, Ip DK, Leung GM, Aiello AE, "Maska për fytyrën për të parandaluar transmetimin e gripit: një përmbledhje sistematike", Infeksion Epidemiol, 2010; 138: 449-56 edhe pse edhe kjo kundërshtohet nga disa studime.[55]shih meehanmd.com për një diskutim të disa studimeve mbi maskimin gjatë operacionit Studimi PHAC thotë:

Maskat e fytyrës (dmth. Maskat e disponueshme kirurgjikale, mjekësore ose dentare) sigurojnë një pengesë fizike që mund të ndihmojë në parandalimin e transmetimit të viruseve të gripit nga një person i sëmurë tek një person i mirë duke bllokuar pikat e frymëmarrjes me grimca të mëdha nxitet nga kollitja ose teshtitja. —Ibid; 3.5.1.5 Përdorimi i maskave, canada.ca

Pra, ndërsa është e vërtetë që maska ​​kirurgjikale ose maska ​​shumë të dendura prej rrobe mund të zvogëlojnë transmetimin e pikave të frymëmarrjes, ato janë plotësisht joefektive në ndalimin e përhapjes së aerosolizuar grimcat që të infektuarit nxjerrin. Prandaj, vetë revista e CDC thotë:

Maskat mjekësore të disponueshme (të njohura edhe si maska ​​kirurgjikale) janë pajisje të përshtatshme, të cilat janë krijuar për tu mbajtur nga personeli mjekësor për të mbrojtur kontaminimin aksidental të plagëve të pacientit dhe për të mbrojtur përdoruesin nga spërkatjet ose spërkatjet e lëngjeve trupore. Ekzistojnë prova të kufizuara për efektshmërinë e tyre në parandalimin e transmetimit të virusit të gripit ose kur vishen nga personi i infektuar për kontrollin e burimit ose kur vishen nga persona të pa infektuar për të zvogëluar ekspozimin. Rishikimi ynë sistematik nuk gjeti ndonjë efekt të rëndësishëm të maskave të fytyrës në transmetimin e gripit të konfirmuar nga laboratori. - "Sëmundjet infektive në zhvillim", Vol. 26, nr. 5, maj 2020; cdc.gov

Kjo është konfirmuar nga autorët e një studimi në Gazeta e Mjekësisë New England:

Ne e dimë që mbajtja e një maske jashtë mjediseve të kujdesit shëndetësor ofron pak mbrojtje, nëse ka, nga infeksioni. Autoritetet e shëndetit publik përcaktojnë një ekspozim të rëndësishëm ndaj COVID-19 si kontakt ballë për ballë brenda 6 metrave me një pacient me COVID-19 simptomatik që mbahet për të paktën disa minuta (dhe disa thonë më shumë se 10 minuta ose edhe 30 minuta ) Mundësia për të kapur COVID-19 nga një ndërveprim kalues ​​në një hapësirë ​​publike është minimale. Në shumë raste, dëshira për maskim të përhapur është një reagim refleksiv ndaj ankthit mbi pandeminë - "Maskimi Universal në Spitalet në epokën Covid-19", Michael Klompas, MD, MPH, Charles A. Morris, MD, MPH, Julia Sinclair, MBA, Madelyn Pearson, DNP, RN dhe Erica S. Shenoy, MD, Ph.D.[56]Nga Departamenti i Mjekësisë së Popullsisë, Shkolla Mjekësore e Harvardit dhe Instituti i Kujdesit Shëndetësor Harvard Pilgrim (MK), Spitali i Brigamit dhe Grave (MK, CAM, JS, MP), Shkolla Mjekësore e Harvardit (MK, CAM, ESS) dhe Njësia e Kontrollit të Infeksionit dhe Divizioni i Sëmundjeve Infektive, Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts (ESS) - të gjitha në Boston.; 21 maj 2020; nejm.org

Një tjetër studim i rishikuar nga kolegët i botuar në 7 Dhjetor, 202o, gjithashtu arriti në përfundimin se maskat jo vetëm që nuk tregojnë ulje të infeksioneve, por në të vërtetë mund të kontribuojnë në incidenca më të larta të COVID-19:

"Mandatet" e maskave në vitin 2020 nuk kanë rezultuar në ulje të incidencës së COVID-19, siç zbulohet nga testet pozitive të reaksionit zinxhir të polimerazës (PCR) midis kombeve ose shteteve të SHBA. Ritmet e rritura ose ndryshimi i parëndësishëm i incidencës së infeksioneve SARS-CoV-2, siç zbulohet nga testet PCR, kanë ndjekur mandatet e maskave në të gjithë botën dhe në shtetet e SHBA. Prandaj maskat janë një faktor i mundshëm rreziku për infeksion me SARS-CoV-2 dhe incidencë më të lartë të sëmundjes COVID-19. - "Maska, siguri false dhe rreziqe reale", Colleen Huber, NMD; Revista Mjekësore Primare e Mjekëve

Në Mars 2021, CDC publikoi një studim të ri mbi efektivitetin e mandateve të maskave. Studimi shqyrtoi lidhjen midis mandateve të maskave të lëshuara nga shteti dhe ndryshimeve në rastin COVID-19 dhe ritmeve të rritjes së vdekjes pasi ato u hoqën. Pas 1-20 ditësh, shkalla e infeksionit u raportua të ulet me vetëm 0.5%. Pas 80-100 ditësh, kjo shifër u rrit vetëm në 1.8%. Vështirë se ky është studimi "i ndryshimit të lojës" që media po raporton gjerësisht se është.[57]"Shoqata e Mandateve të Maskave të lëshuara nga shteti dhe lejimi i darkave të lokaleve në lokalet me nivelet e nivelit të qarkut COVID-19 dhe nivelet e rritjes së vdekjes - Shtetet e Bashkuara, 1 mars - 31 dhjetor 2020", 12 mars 2021; cdc.gov

Për kolektiv shkenca thjesht nuk mbështet ndonjë zvogëlim të ndjeshëm të këtyre viruseve përmes mbulesave të fytyrës, aq më pak maska ​​jo të standardizuara të bëra nga një larmi pëlhurash. Cila është arsyeja pse Coen Berends, zëdhënës i Institutit Kombëtar për Shëndetin Publik dhe Mjedisin në Hollandë, deklaron, “Maskat e fytyrës në vendet publike nuk janë të nevojshme, bazuar në të gjitha provat aktuale. Nuk ka asnjë përfitim dhe madje mund të ketë ndikim negativ ”.[58]1 gusht, 2020; dailymail.co.uk Henning Bundgaard, mjeku kryesor në Rigshospitalet të Danimarkës, shqetësohet se maskat e fytyrës po i japin publikut një "ndjenjë false të sigurisë".[59]26 korrik 2020; bloombergquint.com Ministri Hollandez i Kujdesit Mjekësor Tamara van Ark tha: "Nga pikëpamja mjekësore, nuk ka asnjë provë të një efekti mjekësor të mbajtjes së maskave të fytyrës, kështu që ne vendosëm të mos vëmë një detyrim kombëtar."[60]3 gusht, 2020; the-sun.com Në SH.B.A., ekspertë nga Qendra për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive mbrojti raportin e tyre se ka "ndikim të kufizuar në uljen e transmetimit COVID-19" përmes mbajtjes së maskave ose mbulesave të fytyrës.[61]1 Prill 2020; cidrap.umn.edu Dhe Dr. Anders Tegnell, eksperti kryesor i sëmundjes infektive në Suedi, deklaroi:

Studimet e deritanishme nuk kanë treguar një efekt dramatik, vende të tilla si Franca dhe të tjerët, të cilat kanë maskë të detyrueshme, kanë provuar ende një përhapje të madhe të sëmundjes. —19 Tetor 2020; newstatemen.com

Ajo që i bën shumë më të dhimbshme të gjitha këto fakte është se maskat e disponueshme tani po paraqesin një katastrofë mjedisore:

… Studiuesit zbulojnë se 129 miliardë maska ​​për fytyrën hidhen çdo muaj në të gjithë globin. Kjo funksionon në tre milion maska ​​në plehra Çdo minutë"Me rritjen e raporteve mbi hedhjen e papërshtatshme të maskave, është urgjente të njohësh këtë kërcënim të mundshëm mjedisor dhe të parandalosh që ajo të bëhet problemi tjetër i plastikës." - "Parandalimi i maskave që të mos bëhen problemi tjetër i plastikës", link.springer.com; cituar në studiofinds.org, 11 Mars 2021

Vlerësimi në mbarë botën është se maskat e disponueshme ose mburojat e fytyrës hidhen me një normë prej 3.4 milionë në ditë. Prania e një shumëllojshmëria e plastikës, komponimeve toksike dhe kancerogjene gjenden si perfluorokarbon, anilin, ftalat, formaldehid, bisfenol A si dhe metale të rënda, biocide (oksid zinku, oksid grafeni) dhe nanogrimca. Një numër në rritje i ekspertëve të mjedisit merak në lidhje me efektet afatgjata. Shumica (85%) e maskave të përdorura në mbarë botën janë prodhuar në Kinë ku nuk nevojitet asnjë kualifikim mjedisor. - "Pse mandatet e maskave duhet të shfuqizohen menjëherë", Carla Peeters, 15 nëntor 2021; brownstone.org

Një universitet i Louisville studim lëshuar në maj 2022 zbuloi se mandatet e maskave dhe pajtueshmëria më e madhe që rezultonin prej tyre "nuk parashikonin norma më të ulëta rritjeje kur përhapja e komunitetit ishte e ulët (minimumi) ose i lartë (maksimumi)." Studimi, i cili përdori të dhënat e CDC gjatë disa sezoneve, zbuloi se përdorimi dhe mandatet e maskave "nuk lidhen me përhapjen më të ulët të SARS-CoV-2 midis shteteve të SHBA".[62]shih Më shumë lajme të këqija për kultin e maskave

Ambarish Chandra nga Universiteti i Torontos dhe Dr. Tracy Hoeg nga Universiteti i Kalifornisë botuan një Studim Lancet me titull, "Rishikimi i rasteve pediatrike COVID-19 në qarqet me dhe pa kërkesa për maskë shkollore - Shtetet e Bashkuara, 1 korrik - 20 tetor 2021." Rezultatet e tyre: "... asnjë lidhje domethënëse midis mandateve të maskave dhe normave të rasteve."

'Dhe së fundi, provat e shfaqura për atë që shumë prej nesh dyshonin gjatë gjithë kohës, mundësinë që maskat në të vërtetë mund të dëmtonin në mënyrë aktive njerëzit. Shkurti 2022 pa lirimin e një raporti i revistës mjekësore duke krahasuar normat e vdekshmërisë nga Covid-19 në qarqet e Kansasit gjatë kulmit të pandemisë në vitin 2020. Me titull, "Efekti Foegen: Një mekanizëm me të cilin maskat e fytyrës kontribuojnë në shkallën e vdekshmërisë së rastit COVID-19", studimi vëzhgues - botuar shkurt 2022 në Mjekësi nga mjeku gjerman Zacharias Fögen – analizoi “nëse përdorimi i detyrueshëm i maskës ndikoi në shkallën e vdekshmërisë së rasteve në Kansas”.

“Gazeta deklaroi gjetjen më të rëndësishme: “… në kundërshtim me mendimin e pranuar se më pak njerëz po vdesin për shkak se nivelet e infeksionit reduktohen nga maskat, ky nuk ishte rasti… Rezultatet nga ky studim sugjerojnë fuqimisht se mandatet e maskave në fakt shkaktuan rreth 1.5 herë më shumë se numri të vdekjeve ose 50% më shumë vdekje në krahasim me mandatet pa maskë.

"Studimi teorizoi se i ashtuquajturi "Efekti Foegen”, ku pikat e hiperkondensuara të kapura nga maskat ri-inhalohen dhe futen më thellë në traktin respirator, mund të jenë përgjegjëse për rritjen e shkallës së vdekshmërisë nga Covid.

Dhe nuk ndalet me kaq. Një tjetër i rishikuar nga kolegët studim, i lëshuar në prill 2022, krahasoi përdorimin e maskave në të gjithë Evropën gjatë pandemisë dhe nuk gjeti korrelacione negative midis përdorimit të maskave dhe rasteve dhe vdekjeve nga Covid-19. Ai gjithashtu pranoi se kishte gjetur një "korrelacion të moderuar pozitiv midis përdorimit të maskave dhe vdekjeve në Evropën Perëndimore", i cili "sugjeron se përdorimi universal i maskave mund të ketë pasur pasoja të dëmshme të padëshiruara".[63]“Më shumë lajme të këqija për kultin e maskave” nga Scott Morefield, 16 qershor 2022

Në korrik 2022, Instituti Brownstone rishikoi të dhënat gjatë dy viteve të fundit duke treguar përfundimisht se maskat nuk janë asgjë më shumë se teatër - i dëmshëm teatri.

Dëmtimi potencial

Edhe një herë, këtu është Organizata Botërore e Shëndetësisë në "Udhëzuesin e përkohshëm të 5 qershorit 2020 për përdorimin e maskave për publikun e gjerë":

Shumë vende kanë rekomanduar përdorimin e maskave prej pëlhure / mbulesave të fytyrës për publikun e gjerë. Në kohën e tanishme, përdorimi i gjerë i maskave nga njerëz të shëndetshëm është në mjedisin e komunitetit ende nuk mbështetet nga prova shkencore me cilësi të lartë ose të drejtpërdrejtë dhe ka përfitime dhe dëme të mundshme për t'u marrë parasysh - fig. 6, aplikacione.ku.int

Kjo u përsërit për një i tretë koha më 1 dhjetor 2020:

Aktualisht ka vetëm prova të kufizuara dhe jokonsistente shkencore për të mbështetur efektivitetin e maskimit të njerëzve të shëndetshëm në komunitet për të parandaluar infeksionin me viruset e frymëmarrjes, përfshirë SARS-CoV-2. -"Përdorimi i maskës në kontekstin e COVID-19", aplikacione.ku.int

Para se të përgjigjemi në pyetjen e qartë që del se "pse" qeveritë jo vetëm që rekomandojnë maska, por edhe duke e detyruar publiku t'i veshë ato, është thelbësore të theksohet fakti dëm mbajtja e maskave mund të shkaktojë. Dr. Denis Rancourt, Ph.D. është një studiues me Shoqatën e Lirive Civile të Ontarios në Kanada. Ata kane i shkruar një letër për OBSH-në që parashtron disa argumente logjike kundër kërkesave të tyre që maskat e fytyrës të vishen në publikun e gjerë. Ndër shqetësimet e tyre,

Në një nga provat e kontrollit të rastësishme, një i madh që krahasonte maskat dhe respiratorët N95 midis punonjësve të kujdesit shëndetësor, rezultati i vetëm statistikisht i rëndësishëm që zbuluan dhe raportuan ishte se punonjësit e kujdesit shëndetësor që kishin veshur respiratorët N95 kishin më shumë të ngjarë të vuanin nga dhimbje koke. —19 korrik 2020; mercola.com; shih studimin “Efektiviteti i aparateve të frymëmarrjes N95 kundrejt maskave kirurgjikale kundër gripit: Një rishikim sistematik dhe analizë meta”, 13 Mars, 2020; wiley.com

Një meta-analizë e fundit e 65 artikujve shkencorë të rishikuar nga kolegët[64]ncbi.nlm.nih.gov përfundoi një rrezik serioz për zhvillimin Sindroma e rraskapitjes së shkaktuar nga maska ​​MIES. Simptomat ndryshojnë nga O2 i ulët, CO2 i lartë, marramendje, frymëmarrje dhe rrahje zemre të rraskapitur, toksicitet, inflamacion, nivele të rritura të hormonit të stresit, ankth, zemërim, dhimbje koke, të menduarit të ngadaltë dhe përgjumje.[65]brownstone.org

"Në gusht 2008," vëren Dr. Carla Peeters, PhD, "NIH publikoi një punim që gjatë Pandemia e gripit në 1918 shumica e njerëzve vdiqën për shkak të pneumonisë bakteriale. Shkencëtarët debatojnë se mbajtja e maskave zgjati kohëzgjatjen e pandemisë. Gjatë pandemisë aktuale SARS-CoV-2, është vërejtur edhe një bashkëinfeksion bakterial. Në ditët e sotme të rinjtë me pneumoni të shkaktuar nga Staphylococcus aureus, gjë që ka ndodhur rrallë më parë, mund të ulet në ICU. Një tjetër fenomen i jashtëzakonshëm i vërejtur kohët e fundit në spitale është rritja e madhe deri në 25% e pacientëve me Covid të bashkëinfektuar me kërpudhat e zeza".[66]brownstone.org

Një studim që përfshiu 158 punonjës të kujdesit shëndetësor të moshës 21 deri 35 vjeç zbuloi se 81% zhvilluan dhimbje koke nga mbajtja e një maske në fytyrë.[67]"Dhimbjet e kokës të lidhura me pajisjet mbrojtëse personale - Një studim ndërseksional midis punonjësve të kujdesit shëndetësor të vijës së parë gjatë COVID-19", Jonathan JY Ong et al.; publikuar ne Dhimbje koke: Revista e Dhimbjeve të Kokës dhe Fytyrës, 30 Mars 2020 Neurokirurgu i certifikuar nga bordi amerikan i njohur kombëtarisht, Dr. Russell Blaylock, paralajmëron se maskat e fytyrës mund të krijojnë rreziqe të tjera serioze për shëndetin edhe për përdoruesin.

Tani që kemi vërtetuar se nuk ka asnjë provë shkencore që kërkon mbajtjen e një maske në fytyrë për parandalim ... Disa studime kanë gjetur vërtet probleme të konsiderueshme me mbajtjen e kësaj maske. Kjo mund të ndryshojë nga dhimbjet e kokës, në rritjen e rezistencës së rrugëve të frymëmarrjes, akumulimin e dioksidit të karbonit, në hipoksi, deri në komplikime serioze që kërcënojnë jetën  - "Maskat e fytyrës paraqesin rreziqe serioze për të shëndetshmit", 11 maj, 2020; teknokraci.news

Ai shton se, për ata që mbajnë këto maska ​​çdo ditë, veçanërisht nëse vishen për disa orë nga një person i infektuar, ata do të ri-marrin frymë vazhdimisht me virusin, duke rritur përqendrimin e virusit në mushkëri dhe pasazhet e hundës.

Ne e dimë që njerëzit që kanë reagimet më të këqija ndaj koronavirusit kanë përqendrimet më të larta të virusit që herët. Dhe kjo çon në stuhinë vdekjeprurëse të citokinës në një numër të zgjedhur.

Kryeshefi mjekësor i shëndetit në New Brunswick, Kanada, Dr. Jennifer Russell, pajtohet, duke paralajmëruar se "njerëzit duhet të mbajnë maska ​​për një periudhë të shkurtër kohe".[68]cbc.ca Por zyrtarë të tjerë shëndetësorë provincialë po bëjnë thirrje që popullata të bëjë maskën e veshur me një "zakon" ndërsa zyrtari kryesor i shëndetit publik i Kanadasë, Dr. Theresa Tam, në të vërtetë rekomandon që kanadezët të mbajnë një "maskë jo-mjekësore ose mbulesë fytyre".[69]ctvnews.ca Sidoqoftë, një studim i vitit 2015 i botuar në revistën mjekësore ushtarake BMJ paralajmëron:

Depërtimi i maskave të rrobave nga grimcat ishte pothuajse 97% dhe maskat mjekësore 44%. Mbajtja e lagështisë, ripërdorimi i maskave të rrobave dhe filtrimi i dobët mund të rezultojë në rritjen e rrezikut të infeksionit. —BMJ Journals, “Një provë e rastësishme e grupeve të maskave të rrobave krahasuar me maskat mjekësore në punëtorët e kujdesit shëndetësor”, C Raina MacIntyre et al. bmjopen.bmj.com

Studimi gjithashtu zbuloi se punonjësit e kujdesit shëndetësor që mbanin maska ​​lecke u zbulua se kishin 13 herë rrezik të sëmundjes së ngjashme me gripin sesa ata që mbanin maska ​​mjekësore. Sa për maska ​​të zakonshme, punonjësit e kujdesit shëndetësor të veshur me maska ​​pëlhure kishin nivele dukshëm më të larta të sëmundjes së ngjashme me gripin pas katër javësh përdorimi të vazhdueshëm gjatë punës, kur krahasoheshin me kontrollet.[70]BMJ Journals, "Një provë e rastësishme grupore e maskave prej pëlhure krahasuar me maskat mjekësore në punonjësit e kujdesit shëndetësor", C Raina MacIntyre et al. bmjopen.bmj.com

Tam rishikoi rekomandimet e saj së fundmi duke këshilluar që njerëzit të përdorin peshqir letre ose fshirëse për fëmijë për të shtuar një shtresë të tretë në maskat e tyre.[71]5 nëntor 2020, globalnews.ca Dr Anna Banerji, një ekspert i sëmundjeve infektive në Universitetin e Torontos, thotë se shumica e maskave me dy shtresa pambuku mund të shndërrohen lehtësisht në një maskë të filtruar me tre shtresa duke shkulur shtresat dhe duke shtuar një material të filtruar.[72]Po aty, globalnews.ca Sidoqoftë, studimi i MacIntyre dhe të tjerët përfundoi: “Vëzhgimet gjatë SARS sugjeruan maskimin e dyfishtë dhe praktika të tjera rritën rrezikun e infeksionit për shkak të lagështisë, difuzionit të lëngut dhe mbajtjes së patogjenit. Këto efekte mund të shoqërohen me maska ​​rrobe. ”[73]C Raina MacIntyre etj. bmjopen.bmj.com

Për më tepër, copëtimi i maskës së dikujt dhe shtimi i materialeve jo-mjekësore të propilenit siç është pëlhura e mësipërme ose "artizanale", mund të jetë e rrezikshme. Studiuesit kanë zbuluar se "Grimcat e lirshme u panë në secilin lloj maske", e cila mund të futet në indin e thellë të mushkërive.

Nëse maskimi i përhapur vazhdon, atëherë potenciali për thithjen e fibrave të maskave dhe mbetjeve mjedisore dhe biologjike vazhdon çdo ditë për qindra miliona njerëz. Kjo duhet të jetë alarmante për mjekët dhe epidemiologët të njohur me rreziqet në punë. - Shtator 2020, Researchgate.net

Maskat kirurgjikale janë bërë nga polipropileni dhe janë një shkas i njohur i astmës.[74]saswh.ca Profesor Michael Braungart, drejtor në Institutin Mjedisor të Hamburgut, kreu teste mbi maskat që kishin bërë që njerëzit të shpërthyen në skuqje. Ata zbuluan formaldehidin kancerogjen, si dhe anilinë dhe kimikate të tjera.

Ajo që po marrim frymë përmes gojës dhe hundës është në fakt mbetje e rrezikshme Në përgjithësi, ne kemi një koktej kimik përpara hundës dhe gojës që nuk është testuar kurrë për toksicitet ose për ndonjë efekt afatgjatë në shëndet. — 1 Prill 2021; dailymail.co.uk

Dr Dieter Sedlak, drejtori menaxhues dhe bashkëthemeluesi i Shërbimeve Moderne të Testimit në Augsburg, zbuloi gjithashtu fluorokarbure të rrezikshme (PFC), të cilat janë shumë të kufizuara.

Sinqerisht, nuk e kisha pritur që PFC do të gjendej në një maskë kirurgjikale, por ne kemi laboratorë metodat e veçanta rutinore për të zbuluar këto kimikate lehtësisht dhe menjëherë mund t'i identifikojmë ato. Kjo është një çështje e madhe… në fytyrën tuaj, në hundë, në mukozën ose në sy nuk është e mirë. -Ibid.

Sipas një Studimi i ri botuar në Shkenca e Mjedisit Gjithsej në korrik 2022, mikroplastikët që përdoren zakonisht në maskat kirurgjikale janë zbuluar në mushkëritë e shumicës së njerëzve. [75]"Zbulimi i mikroplastikës në indet e mushkërive të njeriut duke përdorur spektroskopinë μFTIR", Sciencedirect.com

Stomatologët gjithashtu paralajmërojnë për "maskën e gojës" pasi që mbajtja e një maske rrit thatësinë e gojës dhe grumbullimin e baktereve të këqija.

Ne po shohim inflamacion në mishrat e dhëmbëve të njerëzve që kanë qenë të shëndetshëm përgjithmonë dhe kavitete në njerëzit që nuk i kanë pasur kurrë më parë. Rreth 50% e pacientëve tanë po ndikohen nga kjo, [kështu] ne vendosëm ta emëronim atë "goja e maskës". - Dr. Rob Ramondi, 5 gusht, 2020; newyorkpost.com

Në mënyrë tipike, një maskë me cilësi të mirë do të shtrëngohet rreth hundës. Pra, si rezultat, ajo që njerëzit po bëjnë është se ata marrin frymë përmes gojës së tyre. Dhe kur merrni frymë përmes gojës tuaj, ajo do të thajë gojën tuaj ... Një gojë e thatë mund të çojë në çështje të shëndetit oral. Bakteret në gojën tuaj do të kenë një terren më pjellor, do të keni më shumë të ngjarë të keni prishje të dhëmbëve, do të nuhasni erë të keqe të gojës, ato lloj gjërash. -Dentist, Justin Russo, ABC11.com

Një studim në shtator 2021 zbuloi rrezik në rritje të infeksionit bakterial (përfshirë Streptokoku) vetëm pas 4 orësh nga mbajtja e një lecke ose maskë kirurgjikale.[76]“Maskat e fytyrës prej pambuku dhe kirurgjikale në mjediset e komunitetit: Ndotja bakteriale dhe higjiena e maskës së fytyrës”, 3 shtator 2021; frontiersin.org

Kam mësuar gjithashtu që mësuesit po raportojnë rritje të infeksioneve të syve tek fëmijët që mbajnë maska. Në një konferencë shtypi, Dr. James Meehan, MD dëshmon:

Po shoh pacientë që kanë skuqje të fytyrës, infeksione mykotike, infeksione bakteriale. Raportet që vijnë nga kolegët e mi, në të gjithë botën, po sugjerojnë që pneumonitë bakteriale janë në rritje. Pse mund të jetë kështu? Për shkak se anëtarët e pa trajnuar të publikut kanë veshur maska ​​mjekësore, në mënyrë të përsëritur ... në një mënyrë jo-sterile ... Ata po ndoten. Ata po i tërheqin nga sedilja e tyre e makinës, nga pasqyra e pasme, nga xhepi i tyre, nga tavolina e tyre dhe po ri-aplikojnë një maskë që duhet të vishet e freskët dhe sterile çdo herë. Hulumtimi i ri po tregon se maskat e rrobave mund të rrisin aerosolizimin e virusit SARS-COV-2 në mjedis duke shkaktuar një rritur transmetimi i sëmundjes. —18 gusht, 2020; activistpost.com

Përdoruesit e maskave tani po raportojnë një gjendje të krijuar si "Maskne", shpërthimi i puçrrave. "(Ka) kaq shumë acarim nga maska, pavarësisht nëse po shkakton fërkime, lagështi, nxehtësi", tha Dr. Sarah Cannon nga Cannon Dermatology për një bashkëpunëtor të CBS News. "Ne po shohim shumë raste të reja të pacientëve që vijnë me puçrra të reja, të cilët kurrë më parë nuk kanë pasur puçrra."[77]baltimore.cbslocal.com

Në fakt, Universiteti i Witten/Herdecke në Gjermani krijoi një regjistër për të ekzaminuar efektet negative të mbajtjes së maskave. Studimi i 25,930 studentëve (që nga 26 tetor 2020) zbuloi se koha mesatare e mbajtjes së një maskë ishte 270 minuta në ditë. Dëmtimet e shkaktuara nga mbajtja e maskës janë raportuar nga 68% e prindërve. Këto përfshijnë nervozizëm (60%), dhimbje koke (53%), vështirësi në përqendrim (50%), më pak lumturi (49%), hezitim për të shkuar në shkollë/kopsht (44%), keqtrajtim (42%) të mësuarit të dëmtuar (38% ) dhe përgjumje ose lodhje (37%).[78]"Fëmijët Corona studion" Co-Ki ": Rezultatet e para të një regjistri të gjerë në Gjermani për mbulimin e gojës dhe hundës (maskë) tek fëmijët", 5 janar 2021; Researchsquare.com

Sidoqoftë, sikur të injoronte plotësisht këto efekte të dëmshme dhe studimet e mëparshme me vetëm një maskë, CDC në të vërtetë po promovon maskim i dyfishtë tani Një mjek shkoi aq larg sa të promovonte katër shtresa.[79]28 janar 2021; gazetë.com Në një raport të 10 shkurtit 2021, ata shkojnë aq larg sa të promovojnë veshjen e një çorape mbi maskën e dikujt:

… Mbledhja e një maske të procedurës mjekësore ose vendosja e një mëngë të bërë nga çorape prej najloni të pastër rreth qafës dhe tërheqjen e saj mbi një pëlhurë ose maskë të procedurës mjekësore gjithashtu përmirësoi ndjeshëm mbrojtjen e përdoruesit duke e vendosur maskën më fort në fytyrën e përdoruesit dhe duke ulur buzën boshllëqet. - ”Maksimizimi i Përshtatjes për Maskat e Metrazheve dhe Procedurave Mjekësore për të Përmirësuar Performancën dhe Uljen e Transmetimit dhe Ekspozimit të SARS-CoV-2, 2021, cdc.gov

Raporti pranon, megjithatë, se "maskimi i dyfishtë mund të pengojë frymëmarrjen ose të pengojë shikimin periferik për disa që mbajnë".[80]cdc.gov Dhe kjo është serioze. Neurolog gjerman Dr. Margarite Griesz-Brisson MD, PhD paralajmëron se privimi kronik i oksigjenit përmes veshjes së maskës, veçanërisht për të rinjtë, përforcon "proceset degjenerative në trurin tuaj". Kështu, ajo thotë:Për fëmijët dhe adoleshentët, maskat janë një jo-jo absolute".[81]26 shtator, 2020; youtube.com; shih sott.net

E gjithë kjo injoron rreziqet e fshehura emocionale dhe psikologjike të shkaktuara nga stresi i mandateve të tilla të rënda si mbajtja e maskave. Rancourt vëren se stresi i zgjatur i këtyre masave në fakt mund ta bëjë një të tillë më shumë të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

Stresi psikologjik është provuar të jetë një faktor që mund të zvogëlojë në mënyrë të matshme sistemin imunitar dhe të shkaktojë sëmundje, duke përfshirë: mosfunksionimin e përgjigjes imune, depresionin, sëmundjet kardiovaskulare dhe kancerin. - Letër Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, OBSH, 21 qershor, 2020; okla.ca

Në të vërtetë, një vendim nga një gjykatë në Weimar, Gjermani lexonte:

Detyrimi i imponuar ndaj fëmijëve të moshës shkollore për të mbajtur maska ​​dhe për të mbajtur distancën nga njëri -tjetri dhe nga personat e tretë dëmton fëmijët fizikisht, psikologjikisht, edukativisht dhe në zhvillimin e tyre psikosocial, pa u kundërpeshuar me më shumë se në rastin më të mirë përfitime margjinale për vetë fëmijët. ose te personat e tretë. Shkollat ​​nuk luajnë një rol të rëndësishëm në ngjarjen "pandemike" ... Nuk ka dëshmi se maskat e llojeve të ndryshme mund të zvogëlojnë rrezikun e infeksionit nga SARS-CoV-2 fare, apo edhe në mënyrë të konsiderueshme. Kjo deklaratë është e vërtetë për njerëzit e të gjitha moshave, përfshirë fëmijët dhe adoleshentët, si dhe individët asimptomatikë, presimptomatikë dhe simptomatikë. —14 Prill 20201; 2020news.de; Anglisht: jdfor2024.com 

Dhe ja ku e gjithë kjo merr një kthesë të çuditshme. Dr. Anthony Fauci, një nga anëtarët kryesorë të Task Forcës Coronavirus të Shtëpisë së Bardhë të administratës Trump, deklaroi në Minuta 60 në mars të vitit 2020:

Tani për tani, në Shtetet e Bashkuara, njerëzit nuk duhet të ecin me maska. Nuk ka asnjë arsye për të ecur me një maskë. Kur jeni në mes të një shpërthimi, mbajtja e një maske mund t'i bëjë njerëzit të ndihen pak më mirë, dhe madje mund të ndalojë një pikë, por nuk është duke siguruar mbrojtjen e përsosur që njerëzit mendojnë se është. - 8 Mars, 2020; cbsnews.com

Jo shumë kohë më vonë, Fauci bëri një kthesë të plotë. Në një intervistë me themeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg, Fauci pohoi se ishte shkencë "në zhvillim" ajo që i ndryshoi mendje (megjithëse nuk citoi asnjë provë). Për habi, ai vazhdon t'i thotë Zuckerbergut se nuk ka asnjë indikacion çfarëdo qoftë se mbajtja e një maske "ka ndonjë efekt të dëmshëm" dhe se ai mban një maskë kur është jashtë "gjithë kohës", madje gjatë vrapimit.[82]17 korrik 2020; Lajmet NBC, youtube.com

Në fakt, menjëherë pasi rekomandoi që njerëzit të vishnin dy maska, Dr. Fauci bëri një tjetër qarkullim duke vërejtur se nuk kishte "asnjë të dhënë për të treguar që do të sjellë ndryshim".[83]https://twitter.com/MarinaMedvin/status/1356194462775570434 Edhe "kontrolluesit e fakteve" kanë vështirësi të mbajnë hapin e përplasjeve në dukje të rastësishme dhe të pakuptimta.[84]newsweek.com Më 5 Mars, 2021, Reuters publikoi rezultatet e studiuesve japonezë të cilët konfirmuan supozimet e gabuara pas maskimit të dyfishtë:

Simulimet e superkompjuterit japonez treguan se mbajtja e dy maskave dha përfitim të kufizuar në bllokimin e përhapjes virale krahasuar me një maskë të pajisur siç duhet. -lajme.trust.org

Artikulli i Reuters më pas në mënyrë të gabuar arrin në përfundimin se "konsensusi shkencor është rritur që virusi përhapet përmes ajrit dhe maskat janë efektive në kontrollimin e infektimit", e cila siç sapo keni lexuar, është e kundërta e asaj që thotë shkenca.

Një shqetësim tjetër në rritje është nëse maskat mund të shkaktojnë sëmundje të mushkërive si kanceri për shkak të efekteve negative në mikrobiomën e mushkërive.[85]8 Mars 2021; greenmedinfo.com

Kjo është drejtpërdrejt e rëndësishme për çështjen e maskave të fytyrës me rroba të bëra në shtëpi. Ekziston një potencial që patogjenët bakterialë të rriten në mukus të lagur të lagur brenda materialit, kjo mund të ndryshojë negativisht florën e traktit të sipërm respirator. Thithja e baktereve dhe viruseve direkt në mushkëri në pacientët që inkubojnë Covid 19 mund të rrezikojë ndërveprimin sinergjik dhe një përkeqësim të shpejtë të gjendjes së pacientit. - "Maska për fytyrën për publikun gjatë krizës 19", James A. Morris, patolog konsulent (në pension), Qendra e Edukimit, Infermaria Royal Lancaster; 9 Prill, 2020; bmj.com

Një përmbledhje e shkëlqyeshme e jo vetëm dështimit të maskave për të parandaluar COVID-19 por edhe dëmtimeve fiziologjike që ato shkaktojnë është "Maskat e fytyrës në epokën COVID-19: Një hipotezë shëndetësore" Artikulli, botuar në nëntor 2020, mund të gjendet në faqen e internetit të Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë të SH.B.A.-së dhe Institutit Kombëtar të Shëndetit. [86]ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7680614/ Në të vërtetë, një metaanalizë e re e 65 studimeve në Mars 2021 zbuloi "efekte potenciale drastike dhe të padëshirueshme" të tilla si "maskë N95 dhe rritje CO2 (82%), maskë N95 dhe rënie O2 (72%), maskë N95 dhe dhimbje koke (60 %), dëmtimi i frymëmarrjes dhe ngritja e temperaturës (88%), por edhe ngritja e temperaturës dhe lagështia (100%) nën maska. Veshja e zgjatur e maskave nga popullata e përgjithshme mund të çojë në efekte dhe pasoja përkatëse në shumë fusha mjekësore. ” Studimi iu referua "përkeqësimit psikologjik dhe fizik, si dhe simptomave të shumta të përshkruara për shkak të paraqitjes së tyre të qëndrueshme, të përsëritur dhe uniforme nga disiplina të ndryshme si një Sindromë e Lodhjes së Shkaktuar nga Maska (MIES)".[87]greenmedinfo.com; www.mdpi.com

Duke pasur parasysh shkencën dërrmuese sipër dhe poshtë në këtë artikull, nuk është për t'u habitur që Dr. Jim Meehan botoi një artikull ku thuhej:

Që nga fillimi i pandemisë, kam lexuar qindra studime mbi shkencën e maskave mjekësore. Bazuar në një rishikim dhe analizë të gjerë, nuk ka asnjë dyshim në mendjen time që njerëzit e shëndetshëm nuk duhet të mbajnë maska ​​kirurgjikale ose rroba. As nuk duhet të rekomandojmë maskimin universal të të gjithë anëtarëve të popullsisë. Ky rekomandim nuk mbështetet nga niveli më i lartë i provave shkencore. - 10 Mars 2021, csnnews.com

Lexoni: Maskat janë të dëmshme: 17 mënyra që maskat mund të shkaktojnë dëm nga Dr. James Meehan, MD. 

Në dhjetor të vitit 2021, një organizatë gjermane e konsumatorëve zbuloi se maskat FFP2, shumë të ngjashme me maskat N95 në SHBA, janë të dëmshme për fëmijët pas kryerjes së testeve në 15 modele të ndryshme që u etiketuan të përshtatshme për fëmijët, dhe kriteret e frymëmarrjes për të rriturit nuk ishin madje u takua.

…të gjitha modelet e maskave FFP2 që u testuan ishin të papërshtatshme për fëmijët dhe ofronin shumë rezistencë në frymëmarrje dhe rehati të pamjaftueshme në frymëmarrje. — “Viel Luft nach oben”, 10 dhjetor 2021, provë.de; shih lifesitenews.com

Me një shënim të veçantë, në janar të vitit 2022, Instituti Brownstone botoi "Më shumë se 150 studime dhe artikuj krahasues mbi joefektivitetin dhe dëmtimet e maskave".[88]brownstoneinstitute.org Videoja e mëposhtme, e prodhuar në nëntor 2022, përmbledh joefektivitetin dhe dëmet e maskimit:

Një studim japonez i publikuar në korrik 2022 në Natyrë u zbulua se disa mikrobe patogjene u identifikuan dhe u matën në maskat e mbajtura gjatë pandemisë, duke ngritur shqetësime për infeksionet kërpudhore dhe bakteriale për shkak të mbajtjes së maskave.[89]18 korrik 2022, Ah-Mee Park, etj. al. nature.com

Më në fund, shikoni maskat e fytyrës mahnitëse të Organizatës Botërore të Shëndetit pa ndonjë bazë shkencore. 

PSE MASKAT E MANDATUARA PASTAJ?

Meqenëse shkenca e cilësisë më të lartë pothuajse njëzëri dështon të mbështesë efektivitetin e një popullate të përgjithshme të shëndetshme që mban maska ​​​​për fytyrën, dhe se ata në të vërtetë mund të përhapin virusin më shpejt si të tillë, pse qeveritë janë të dëshpëruara për të vendosur këto ligje ndërsa kërcënojnë gjoba ose burg për ata nuk është në përputhje? Një përgjigje vjen nga Deborah Cohen e BBC-së, e cila raportoi se zhvendosja drejt maskave mbështetëse bazohej në presioni politik - jo shkencë.

Na ishte thënë nga burime të ndryshme komiteti i OBSH -së që shqyrtonte provat nuk kishte mbështetur maskat, por ata i rekomanduan ato për shkak të lobimit politik. Kjo pikë iu vu OBSH -së që nuk e mohoi. Ne thamë që disa njerëz mendojnë se nuk duhet të presim për RCT para se të vendosim politika. - Postimi në Twitter, 12 korrik, 2020; cf. meehanmd.com; shih swprs.org; dëgjoni raportin e Cohen: 22:59 in Ndjek Shkencen?

Në punimin e tij "Maska për fytyrën, gënjeshtra, gënjeshtra të mallkuara dhe zyrtarë të shëndetit publik: 'Një grup provash në rritje'", Dr. Rancourt i drejtohet politikës kokë më kokë:

Një mantër e re e poshtër është në buzët e çdo zyrtari dhe politikani të shëndetit publik në fushatën globale për të detyruar maskimin universal mbi publikun e gjerë: "ka një provë në rritje". Kjo frazë propagandistike është një vektor i krijuar për të arritur pesë qëllime kryesore:

-Jepni përshtypjen e rreme se një ekuilibër provash tani dëshmon se maskat zvogëlojnë transmetimin e COVID-19

- Asimiloni gabimisht komentet e bëra në vendet shkencore me "dëshmi"

-Fshihni faktin se dëshmitë me vlerë një dekade të politikës dëshmojnë të kundërtën: se maskat janë joefektive me sëmundjet virale të frymëmarrjes

- Fshihni faktin se tani ka prova vëzhgimi të drejtpërdrejta që maskat prej pëlhure nuk parandalojnë nxjerrjen e reve të grimcave të aerosolit të pezulluar; sipër, poshtë dhe përmes maskave

- Tërhiqni vëmendjen nga dëmtimet dhe rreziqet e konsiderueshme të njohura për shkak të maskave të fytyrës, të aplikuara për popullata të tëra, dëmet dhe rreziqet e përmendura përfshijnë që një maskë prej pëlhure të bëhet një medium kulturash për një larmi të madhe patogjene bakteriale, dhe një koleksionist i patogjenëve viralë…

Me pak fjalë, unë argumentoj: artikujt e botuar nuk janë "dëshmi", parëndësia nuk ndihmon dhe më shumë paragjykime nuk heq paragjykimet. Mantra e tyre e "një sërë provash në rritje" është një ide e vetë-shërbimit që pengon shkencën e mirë dhe kërcënon sigurinë publike. Unë dëshmoj se nuk ka asnjë dëshmi të shkallës së politikës për të mbështetur maskimin e detyruar të popullatës së përgjithshme dhe se të gjitha dëshmitë e dekadës së fundit të gradës së politikës tregojnë të kundërtën: NUK rekomandojmë maskimin e detyruar të popullatës së përgjithshme. Prandaj, politikanët dhe autoritetet shëndetësore po veprojnë pa legjitimitet dhe në mënyrë të pamatur. - Gusht 2020, Researchgate.net

Kështu, a është gjithçka thjesht teatër? Autorët e New England Journal of Medicine studimi konkludoi:

… Maskat shërbejnë role simbolike. Maskat nuk janë vetëm mjete, ato janë edhe hajmali që mund të ndihmojnë në rritjen e ndjenjës së perceptuar të sigurisë, mirëqenies dhe besimit të punonjësve të kujdesit shëndetësor në spitalet e tyre. Megjithëse reagime të tilla mund të mos jenë rreptësisht logjike, të gjithë jemi subjekt i frikës dhe ankthit, veçanërisht gjatë periudhave të krizës. Dikush mund të argumentojë se frika dhe ankthi kundërshtohen më mirë me të dhëna dhe edukim sesa me një maskë të dobishme margjinalisht ... Kontributi më i madh i protokolleve të maskimit të zgjeruar mund të jetë zvogëlimi i transmetimit të ankthit, mbi dhe mbi çfarëdo roli që ata mund të luajnë në zvogëlimin e transmetimit të Covid- 19 —21 maj 2020; nejm.org

Sigurisht, ndalimi i njerëzve nga Mass, duke kërcënuar njerëz të shëndetshëm me gjobat, duke detyruar maska ​​të pakëndshme që e bëjnë më të vështirë frymëmarrjen, të folurit dhe dëgjimin, pa dyshim Rritjet ankthi. Në fakt, maskat e fytyrës janë një tabelë e vërtetë frike.

Ndoshta raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në qershor 2020[90]5 qershor 2020; kush.int na jep një pamje pak më të qartë të "përfitimeve" të mbajtjes së maskave që në të vërtetë nuk kanë të bëjnë shumë me shëndetin personal:

 • Ulja e stigmatizimit të mundshëm të individëve që mbajnë maska ​​për të parandaluar infektimin e të tjerëve ose të njerëzve që kujdesen për pacientët me COVID-19 në mjedise jo-klinike;
 • Bërja e njerëzve që të ndiejnë se mund të luajnë një rol në kontributin në ndalimin e përhapjes së virusit;
 • Duke i kujtuar njerëzit që të jenë në përputhje me masat e tjera.

Me fjalë të tjera, është një mundësi për sinjalizimin e virtytit dhe lojën psikologjike - në të vërtetë, teatër. Por OBSH nuk ndalet me kaq. Ata citojnë gjithashtu…

 • Përfitimet e mundshme sociale dhe ekonomike:

Inkurajimi i publikut për të krijuar maskat e tyre prej pëlhure mund të promovojë ndërmarrjen individuale dhe integrimin e komunitetit production Prodhimi i maskave jo-mjekësore mund të ofrojë një burim të ardhurash për ata që janë në gjendje të prodhojnë maska ​​brenda komuniteteve të tyre. Maskat e pëlhurave mund të jenë gjithashtu një formë e shprehjes kulturore, duke inkurajuar pranimin nga publiku të masave të mbrojtjes në përgjithësi. —5 qershor 2020; kush.int

Po, ndërsa qeveritë vazhdojnë të zhdukin sektorin e biznesit të vogël me bllokime të papara, të paktën "Jimmy the Mask Maker" mund të lulëzojë.

Kjo është krejt e çuditshme dhe kontradiktore. Njerëzit nuk duhet të kërcënohen me 180 ditë burg sepse kanë zgjedhur të mos sinjalizojnë virtytin dhe të mos mbrojnë shëndetin e tyre i bazuar mbi shkencën e zërit.

PASHBACK

Nëse jeni ju, nuk jeni vetëm. Mjekët e vijës së përparme të Amerikës (AFLD), një grup mjekësh në rritje "të larmishëm, jashtëzakonisht të kredencializuar" e kanë karakterizuar veshjen e maskave si "plotësisht të parëndësishme për bllokimin e virusit...".[91]Tetor 29th, 2020, lifesitenews.com Ata e kanë çuar mesazhin e tyre në hapat e Shtëpisë së Bardhë me videos që janë bërë virale - dhe, natyrisht, që janë censuruar menjëherë. Mesazhi i tyre është të kundërshtojnë "fushatën masive të dezinformimit në lidhje me pandeminë".[92]americasfrontinedoctors.com

Dhe atëherë nuk është Deklarata e Madhe e Barringtonit, e cila u drejtua nga mjekë nga Harvard, Stanford dhe Universiteti i Oksfordit. Ata paralajmërojnë që politikat aktuale të pandemisë që synojnë të shëndetshmit kanë "ndikime të dëmshme në shëndetin fizik dhe mendor" dhe rekomandojnë që të lejohen të shëndetshmit "të jetojnë jetën e tyre normalisht për të krijuar imunitet përmes infeksionit natyror", ndërsa përmirësojnë masat mbrojtëse për të moshuarit dhe të tjerët në rrezik më të vdekja nga COVID-19.[93]Tetor 8th, 2020, larjeontimes.com Deklarata është nënshkruar tani nga mbi 41,000 shkencëtarë dhe mjekë nga e gjithë bota. Sigurisht, edhe ata po sulmohen nga të dy qeveritë dhe kritikët e kolltukëve për atë që përbën shkencën e arsyes së shëndoshë dhe të shëndoshë, duke pasur parasysh që CDC raporton një normë shërimi prej 99.5% për të gjithë nën moshën 69 vjeç.[94]10 shtator 2020; cdc.gov Ndërsa një meme që qarkullon në internet tha: "Tani është 'teori konspirative' të besosh sistemin imunitar është i aftë të bëjë punën që ishte krijuar për të bërë. ”

Në letrën e tyre drejtuar OBSH-së, Shoqata e Lirive Civile në Ontario paralajmëroi se vende të tilla si Kanadaja po rrëshqasin shpejt në totalitarizëm përmes masave ekstreme që po godasin publikun në nënshtrim dhe shkatërrojnë ekonomitë lokale.

Mënyra për ta ngadalësuar atë dhe për ta parandaluar është që njerëzit të kundërshtojnë dhe ta zvogëlojnë atë. Sapo të bini dakord me një urdhër irracional, një komandë iracionale që nuk bazohet në shkencë, atëherë nuk po bëni asgjë për ta kthyer shoqërinë drejt shoqërisë së lirë dhe demokratike që duhet të kemi. Ju po lejoni këtë marsh të ngadaltë drejt totalitarizmit. - Letër Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, OBSH, 21 qershor, 2020; okla.ca

Prandaj, organizata të tilla si organizata jofitimprurëse e SHBA Qëndroni për Lirinë e Shëndetit po u kërkojnë qytetarëve të praktikojnë mosbindje paqësore civile për të mbrojtur "shëndetin" dhe "lirinë" e tyre.

RISHIKIMI I MADH

Do të ishte e gabuar të mos e sillni këtë artikull në "tablonë e madhe". Shtë e qartë, ndërsa media sociale censuron faktet, pasi media kryesore kontrollon rrëfimin, ndërsa kompanitë farmaceutike miliarda dollarë përgatiten për vaksinat e detyrueshme, pasi sektori ekonomik po shkatërrohet… këtu ka më shumë sesa mund të shihet.

Në shkurt dhe mars na thanë të mos vishnim maska. Çfarë ndryshoi? Shkenca nuk ndryshoi. Politika bëri. Kjo ka të bëjë me pajtueshmërinë. Nuk ka të bëjë me shkencën - Dr. James Meehan, 18 gusht, 2020; konference per shtyp, activistpost.com

Nuk mund të ketë prova më të mira për këtë sesa provinca ime Saskatchewan, Kanada. Që nga shpërthimi i romanit koronavirus, vetëm 25 njerëz kanë vdekur që nga ky shkrim, dhe vetëm një në muajt e fundit - vështirë se është pandemi. Për shkak se po hyjmë në një sezon më të ftohtë, njerëzit po qëndrojnë brenda dhe po marrin më pak Vitaminë D ndërsa testimi po rritet; nuk është befasi atëherë rastet tani po rriten. Por vdekjet e tepërta nuk janë. [95]Shënim: Në dhjetor 2020, numri i të vdekurve u rrit mbi 90 - me statistikisht vetëm nëntë nga ata direkt nga COVID-19 [StatsCan deklaroi se 10% e vdekjeve COVID-19 në vend janë vetëm nga virusi]; pjesa tjetër kishte komorbiditete, por ishin pozitive në kohën e vdekjes.  E megjithatë, nesër, krahina është vendosur të bëjë maska i detyrueshëm nën dënim. Asshtë sikur shkenca nuk ka më rëndësi; udhëheqësit tani po promovojnë një praktikë që shkenca tregon qartë se mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Publiku me të vërtetë po detyrohet të nënshtrohet ndërsa me kureshtje, me një zë të përbashkët të papritur, udhëheqësit globalë po na tregojnë tani why: është për të "rivendosur" plotësisht të gjithë sistemin global - "Rivendosje e Madhe ” ata po e quajnë atë. Siç e shpjegova në atë artikull dhe Pandemia e Kontrollit, qëllimi përfundimtar është komunizmi global. Për të hyrë në këtë Rivendosje, pajtueshmëria jo vetëm nga individët, por nga kombet e tëra është e detyrueshme dhe ka të ngjarë të përfshijë një vaksinim, Një ID-ja dixhitale, dhe dorëzimi i pronës private për të "rivendosur" borxhin global në rritje. Gjithçka që sapo thashë është drejtpërdrejt nga faqet e internetit të Kombeve të Bashkuara dhe filialet e tyre. Në këtë dritë, shpërfillja flagrante për shkencën mund të kuptohet në këtë pikë vetëm si "propagandë", siç shpjegon Dr. Mark Crispin Miller, Ph.D në "Masking Yourselves to Death".[96]5 shtator, 2020, markcrispinmiller.com; lexoni punim kërkimor këtu

Por mos u shqetëso. Rivendosja e Madhe është për të mirën e përbashkët. Ashtu si maskat e detyrueshme.

LIDHJE ME LIDHJE

Shih gjithashtu: “47 studime konfirmojnë joefektivitetin e maskave për COVID dhe 32 të tjera konfirmojnë efektet e tyre negative shëndetësore”

Pse të flasim për shkencën?

Feja e Scientism

Shkenca nuk do të na shpëtojë

Kthimi i Krijimit të Zotit

Se si hajdutët ose vaji i mirë i Samaritanit mund të luftojnë viruset: Magji e vërtetë

Përkrahja dhe lutjet tuaja janë arsyeja
ju po e lexoni këtë sot.
Ju bekoj dhe faleminderit. 

Për të udhëtuar me Mark in La Tani Word,
klikoni në banderolën më poshtë për të pajtohem.
Emaili juaj nuk do të ndahet me askënd.

Shkrimet e mia po përkthehen francez! (Merci Philippe B.!)
Hidh lire mes écrits en français, kliko sur le drapeau:

 
Print Friendly, PDF & Email

Shënimet

Shënimet
1 27 Tetor 2020; lifesitenews.com
2 lifesitenews.com
3 Republika e Trinidad dhe Tobago, looptt.com
4 abcnews.go.com
5 webmd.com, 26 janar 2021
6 usnews.com
7 brietbart.com
8 the-sun.com
9 cnet.com
10 marketwatch.com
11 texastribune.org
12 5 nëntor 2020, theguardian.com
13 15 dhjetor 2020; ctvnews.ca
14 Dëshmia, sipas shkencëtarëve, vazhdon të rritet se COVID-19 ishte manipuluar ndoshta në një laborator para se të lëshohej aksidentalisht ose qëllimisht në popull. Ndërsa disa shkencëtarë në Mbretërinë e Bashkuar pohojnë se COVID-19 erdhi vetëm nga origjina natyrore, (nature.com) një letër nga Universiteti i Teknologjisë i Kinës Jugore pretendon se "virusi vrasës ndoshta ka origjinën nga një laborator në Wuhan." (16 Shkurt, 2020; dailymail.co.uk) Në fillim të shkurtit 2020, Dr. Francis Boyle, i cili hartoi "Aktin Biologjik të Armëve" të SH.B.A.-së, dha një deklaratë të hollësishme duke pranuar se 2019 Wuhan Coronavirus është një Armë Fyese e Luftës Biologjike dhe që Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tashmë e di për këtë (krh. zerohedge.com) Një analist izraelit i luftës biologjike tha të njëjtën gjë. (26 Jan, 2020; larjeontimes.com) Dr. Peter Chumakov i Institutit Engelhardt të Biologjisë Molekulare dhe Akademisë Ruse të Shkencave pohon se "ndërsa qëllimi i shkencëtarëve Wuhan për krijimin e koronavirusit nuk ishte i dëmshëm - përkundrazi, ata po përpiqeshin të studionin patogjenizmin e virusit ... Ata bënë absolutisht gjëra të çmendura ... Për shembull, fut në gjenom, i cili i dha virusit aftësinë për të infektuar qelizat njerëzore. "(zerohedge.com) Profesori Luc Montagnier, fitues i Çmimit Nobel për Mjekësi 2008 dhe njeriu që zbuloi virusin HIV në 1983, pretendon se SARS-CoV-2 është një virus i manipuluar që u lëshua aksidentalisht nga një laborator në Wuhan, Kinë. (Krhs. mercola.com) A dokumentar i ri, duke cituar disa shkencëtarë, tregon COVID-19 si një virus i inxhinieruar. (mercola.com) Një ekip shkencëtarësh australianë ka prodhuar prova të reja se koronavirusi i ri tregon shenja "të ndërhyrjes njerëzore" (lifesitenews.comlarjeontimes.com) Ish kreu i agjencisë britanike të inteligjencës M16, Sir Richard Dearlove, tha se ai beson se virusi COVID-19 u krijua në një laborator dhe u përhap aksidentalisht. (jpost.com) Një studim i përbashkët britaniko-norvegjez pretendon se koronavirusi Wuhan (COVID-19) është një "kimera" e ndërtuar në një laborator kinez. (Taiwannews.com) Profesor Giuseppe Tritto, një ekspert i njohur ndërkombëtarisht në bioteknologji dhe nanoteknologji dhe president i Akademia Botërore e Shkencave dhe Teknologjive Biomjekësore (WABT) thotë se "Ajo ishte e inxhinierizuar gjenetikisht në laboratorin P4 (me përmbajtje të lartë) të Institutit Wuhan të Virologjisë në një program të mbikëqyrur nga ushtria kineze." (lifesitnews.com) Virologu i respektuar kinez Dr. Li-Meng Yan, i cili u largua nga Hong Kongu pasi ekspozoi njohuritë e Pekinit për koronavirusin shumë përpara se të dilnin raportet për të, deklaroi se "tregu i mishit në Wuhan është një perde tymi dhe ky virus nuk është nga natyra... Vjen nga laboratori në Wuhan.” (dailymail.co.uk) Dhe Dr. Steven Quay, MD, PhD., botoi një punim në janar 2021: "Një analizë Bayesian përfundon përtej një dyshimi të arsyeshëm se SARS-CoV-2 nuk është një zoonozë natyrale, por përkundrazi rrjedh nga laboratori", krh. prnewswire.com zenodo.org për letrën
15 "Revista Top Mjekësore e Kapur në Mbulim Masiv", 5 nëntor 2020; mercola.com
16 "Ekspozitat e Komunitetit dhe Kontaktit të Afërt të Lidhura me COVID-19 midis të Rriturve Simptomatike ≥18 Vjet në 11 Objekte të Kujdesit Shëndetësor ambulator", Shtetet e Bashkuara, korrik 2020; cdc.gov
17 shih meehanmd.com
18 Cowling BJ, Zhou Y, Ip DKM, Leung GM, Aiello AE. "Maska për fytyrën për të parandaluar transmetimin e gripit: një përmbledhje sistematike", Infeksion Epidemiol, 2010,138: 449–56 / Bin-Reza F, Lopez VC, Nicoll A, Chamberland ME. “Përdorimi i maskave dhe aparateve të frymëmarrjes për të parandaluar transmetimin e gripit: një rishikim sistematik i provave shkencore" Viruset e tjera të gripit të gripit, 2012,6: 257-67
19 mashkull JeffersonShënoje JonesLubna A Al ensariGada BawazerElaine zileJustin ClarkJohn KonjakChris del MarElisabeth DooleyEliana FerroniPaul Glasziousitë HoffmanSarah Në mëngjesmike Van Driel; 7 Prill, 2020; medrxiv.org
20 "N95 respiratorët vs maskat mjekësore për parandalimin e gripit midis personelit të kujdesit shëndetësor", 3 shtator 2019; jamanetwork.com
21 12 Shkurt 2009; pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
22 thelancet.com
23 swprs.org
24 23 korrik 2020; cebm.net
25 medrxiv.org
26 medrxiv.org; 6 Prill, 2020
27 “Ndërhyrje fizike për të ndërprerë apo reduktuar përhapjen e viruseve të frymëmarrjes. Pjesa 1 – Maska për fytyrën, mbrojtja e syve dhe distancimi i personit: rishikim sistematik dhe meta-analizë”; 7 Prill 2020, medrxiv.org
28 Maj 2021, eurosurveillance.org
29 "Mbulesat e fytyrës, shpërndarja e aerosolit dhe zbutja e rrezikut të transmetimit të virusit", Universiteti Cornell, 19 maj, 2020; arxiv.org
30 "Matja me kosto të ulët e efikasitetit të maskës së fytyrës për filtrimin e pikave të dëbuara gjatë fjalës", shtator 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
31 "Vizualizimi i efektivitetit të maskave të fytyrës në pengimin e avionëve të frymëmarrjes", qershor 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
32 ctvnews.ca
33 "Aftësia e materialeve të maskës së fytyrës prej pëlhure për të filtruar grimcat ultra të imta në shpejtësinë e kollitjes", 22 shtator, 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32963071
34 "Efektiviteti i maskave të fytyrës në parandalimin e transmetimit ajror të SARS-CoV-2", 21 tetor, 2020, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33087517
35 "Jetëgjatësia ajrore e pikave të vogla të të folurit dhe rëndësia e tyre potenciale në transmetimin e SARS-CoV-2", 2 qershor, 2020, pnas.org/content/117/22/11875
36 medrxiv.org
37 "Një gjykim i kontrolluar i rastit (RCT) me 246 pjesëmarrës [123 (50%) simptomatikë)] të cilët u ndanë ose të mbanin ose të mos mbanin maskë kirurgjikale, duke vlerësuar transmetimin e viruseve përfshirë koronavirusin. Rezultatet e këtij studimi treguan se në mesin e individëve simptomatikë (ata me ethe, kollë, dhimbje të fytit, rrjedhje hundësh etj ...) nuk kishte asnjë ndryshim midis mbajtjes dhe mos mbajtjes së një maskë fytyre për transmetimin e grimcave të pikave prej> 5 µm mbi pikat e koronavirusit. Në mesin e individëve asimptomatikë, nuk kishte asnjë pikë ose aerosole koronavirus të zbuluar nga asnjë pjesëmarrës me ose pa maskë, duke sugjeruar që individët asimptomatikë nuk transmetojnë ose infektojnë njerëz të tjerë. " (Leung NHL, Chu DKW, Shiu EYC, Chan KH, McDevitt JJ, Hau BJP "Virusi i frymëmarrjes që derdh në frymëmarrje dhe efikasitet të maskave të fytyrës." Nat Med. 2020; 26: 676-680. [PubMed] [] [Lista e ref])

Kjo u mbështet më tej nga një studim mbi infektivitetin ku 445 individë asimptomatikë u ekspozuan ndaj bartësit asimptomatik SARS-CoV-2 (ishte pozitiv për SARS-CoV-2) duke përdorur kontakt të ngushtë (hapësirë ​​të përbashkët karantine) për një mesatare prej 4 deri në 5 ditë. Studimi zbuloi se asnjë nga 445 individët nuk ishte infektuar me SARS-CoV-2 të konfirmuar nga polimeraza e transkriptimit të kundërt në kohë reale. (Gao M., Yang L., Chen X., Deng Y., Yang S., Xu H. "Një studim mbi infektivitetin e bartësve asimptomatikë të SARS-CoV-2". Respir Med. 2020; 169 [Artikulli i lirë i PMC] [PubMed] [] [Lista e ref]).

Një studim i JAMA Network Open vuri re se transmetimi asimptomatik nuk është një nxitës kryesor i infeksionit brenda familjeve. (14 dhjetor 2020; jamanetwork.com)

Dhe në prill 2021, CDC publikoi një studim që arriti në përfundimin: "Ne nuk vërejtëm asnjë transmetim nga pacientë asimptomatikë dhe SAR më të lartë përmes ekspozimit presimptomatik". ("Analiza e transmetimit asimptomatik dhe parasimptomatik në shpërthimin e SARS-CoV-2, Gjermani, 2020", cdc.gov) Prandaj rrjedh se maskimi i të shëndoshë, distancimi social dhe mbyllja e të gjithë popullatave të shëndetshme në vend të protokolleve shëndetësore të fokusuara dhe karantinimi i të sëmurëve, kanë pak bazë në shkencë. (Këto protokolle të tjera i trajtoj në detaje në dokumentar Ndjek Shkencen?)

38 brownstoneinstitute.org
39 "Më shumë maska ​​për prova nuk funksionojnë për të parandaluar COVID-19", Dr. Joseph Mercola, 11 shtator, 2020; mercola.com
40 Mars 7th, 2021, wnd.com
41 greenmedinfo.com; www.mdpi.com
42 andrewbostom.org
43 shih Studimi i maskave në Bangladesh: Mos e besoni hipotezën
44 15 nëntor 2021; theepochtimes.com
45 shih cochrane.org
46  Nënstack, Maryanne Demasi, 5 shkurt 2023
47 ncbi.nlm.nih.gov
48 2 shtator 2020, shkenca.org
49 medium.com
50 mercola.com
51 thieme-connect.com
52 "Efektiviteti i maskave kirurgjikale dhe pambuku në bllokimin e SARS – CoV-2: Një krahasim i kontrolluar në 4 pacientë", 7 korrik, 2020; acpjournals.org
53 "Udhëzime për përdorimin e maskave për publikun e gjerë", 5 qershor 202o; kush.int
54 Cowling BJ, Zhou Y, Ip DK, Leung GM, Aiello AE, "Maska për fytyrën për të parandaluar transmetimin e gripit: një përmbledhje sistematike", Infeksion Epidemiol, 2010; 138: 449-56
55 shih meehanmd.com për një diskutim të disa studimeve mbi maskimin gjatë operacionit
56 Nga Departamenti i Mjekësisë së Popullsisë, Shkolla Mjekësore e Harvardit dhe Instituti i Kujdesit Shëndetësor Harvard Pilgrim (MK), Spitali i Brigamit dhe Grave (MK, CAM, JS, MP), Shkolla Mjekësore e Harvardit (MK, CAM, ESS) dhe Njësia e Kontrollit të Infeksionit dhe Divizioni i Sëmundjeve Infektive, Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts (ESS) - të gjitha në Boston.
57 "Shoqata e Mandateve të Maskave të lëshuara nga shteti dhe lejimi i darkave të lokaleve në lokalet me nivelet e nivelit të qarkut COVID-19 dhe nivelet e rritjes së vdekjes - Shtetet e Bashkuara, 1 mars - 31 dhjetor 2020", 12 mars 2021; cdc.gov
58 1 gusht, 2020; dailymail.co.uk
59 26 korrik 2020; bloombergquint.com
60 3 gusht, 2020; the-sun.com
61 1 Prill 2020; cidrap.umn.edu
62 shih Më shumë lajme të këqija për kultin e maskave
63 “Më shumë lajme të këqija për kultin e maskave” nga Scott Morefield, 16 qershor 2022
64 ncbi.nlm.nih.gov
65 brownstone.org
66 brownstone.org
67 "Dhimbjet e kokës të lidhura me pajisjet mbrojtëse personale - Një studim ndërseksional midis punonjësve të kujdesit shëndetësor të vijës së parë gjatë COVID-19", Jonathan JY Ong et al.; publikuar ne Dhimbje koke: Revista e Dhimbjeve të Kokës dhe Fytyrës, 30 Mars 2020
68 cbc.ca
69 ctvnews.ca
70 BMJ Journals, "Një provë e rastësishme grupore e maskave prej pëlhure krahasuar me maskat mjekësore në punonjësit e kujdesit shëndetësor", C Raina MacIntyre et al. bmjopen.bmj.com
71 5 nëntor 2020, globalnews.ca
72 Po aty, globalnews.ca
73 C Raina MacIntyre etj. bmjopen.bmj.com
74 saswh.ca
75 "Zbulimi i mikroplastikës në indet e mushkërive të njeriut duke përdorur spektroskopinë μFTIR", Sciencedirect.com
76 “Maskat e fytyrës prej pambuku dhe kirurgjikale në mjediset e komunitetit: Ndotja bakteriale dhe higjiena e maskës së fytyrës”, 3 shtator 2021; frontiersin.org
77 baltimore.cbslocal.com
78 "Fëmijët Corona studion" Co-Ki ": Rezultatet e para të një regjistri të gjerë në Gjermani për mbulimin e gojës dhe hundës (maskë) tek fëmijët", 5 janar 2021; Researchsquare.com
79 28 janar 2021; gazetë.com
80 cdc.gov
81 26 shtator, 2020; youtube.com; shih sott.net
82 17 korrik 2020; Lajmet NBC, youtube.com
83 https://twitter.com/MarinaMedvin/status/1356194462775570434
84 newsweek.com
85 8 Mars 2021; greenmedinfo.com
86 ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7680614/
87 greenmedinfo.com; www.mdpi.com
88 brownstoneinstitute.org
89 18 korrik 2022, Ah-Mee Park, etj. al. nature.com
90 5 qershor 2020; kush.int
91 Tetor 29th, 2020, lifesitenews.com
92 americasfrontinedoctors.com
93 Tetor 8th, 2020, larjeontimes.com
94 10 shtator 2020; cdc.gov
95 Shënim: Në dhjetor 2020, numri i të vdekurve u rrit mbi 90 - me statistikisht vetëm nëntë nga ata direkt nga COVID-19 [StatsCan deklaroi se 10% e vdekjeve COVID-19 në vend janë vetëm nga virusi]; pjesa tjetër kishte komorbiditete, por ishin pozitive në kohën e vdekjes.
96 5 shtator, 2020, markcrispinmiller.com; lexoni punim kërkimor këtu
Postuar ne BALLINA, GJYKIMET E MADHE dhe tagged , , , , , , , , , , , , , , , .