Om att kritisera prästerskapet

 

WE lever i superladdade tider. Förmågan att utbyta tankar och idéer, att skilja sig och diskutera är nästan en svunnen tid. [1]se Att överleva vår giftiga kultur och Går till Extremer Det är en del av Stor storm och Diabolisk desorientering som sveper över världen som en intensifierande orkan. Kyrkan är inget undantag eftersom ilska och frustration mot prästerskapet fortsätter att öka. Hälsosam diskurs och debatt har sin plats. Men alltför ofta, särskilt på sociala medier, är det allt annat än hälsosamt. 

 

PRATA PÅ GÅNGEN 

Om vi ​​måste Gå med kyrkandå borde vi också vara försiktiga med hur vi prata om kyrkan. Världen tittar på, enkel och enkel. De läser våra kommentarer; de noterar vår ton; de ser för att se om vi bara är kristna. De väntar på att se om vi kommer att förlåta eller om vi kommer att döma; om vi är barmhärtiga eller om vi är vrede. Med andra ord att se om vi är som Jesus.

Det är ofta inte vad vi säger, utan hur vi säger det. Men vad vi säger räknas också. 

Genom detta kan vi vara säkra på att vi är i honom: den som säger att han stannar i honom borde gå på samma sätt som han vandrade. (1 Johannes 2: 5-6)

Med tanke på de sexuella skandaler som har dykt upp i kyrkan, passivitet eller täckmantel av vissa biskopar och de olika kontroverserna kring påven Franciskus, är frestelsen att ta till sociala medier eller i diskussion med andra och använda möjligheten att "ventilera". Men borde vi göra det?

 

KORRIGERA EN ANNAN

”Korrigering” av en bror eller syster i Kristus är inte bara moralisk utan anses vara en av de sju Andliga verk av barmhärtighet. St. Paul skrev:

Bröder, även om en person hamnar i någon överträdelse, bör ni som är andliga rätta till den i en mild ande och se till sig själv så att ni inte heller blir frestade. (Galaterna 6: 1)

Men det finns naturligtvis alla slags förbehåll för det. För en:

Döm inte, så att du inte döms ... Varför ser du fläcken i din brors öga, men märker inte stocken som ligger i ditt eget öga? (Matt 7: 1-5)

En ”tumregel”, född ur de heligas visdom, är att först överväga sina egna fel innan man dröjer på andras. I närvaro av sin egen sanning har vrede ett roligt sätt att sprutas ut. Ibland, särskilt när det gäller andras personliga fel och svagheter, är det bättre att helt enkelt "täcka över deras nakenhet".[2]jfr Slår Guds smorde eller som St. Paul sa, "Bära varandras bördor, så kommer du att uppfylla Kristi lag." [3]Galatians 6: 2

Att korrigera någon annan måste göras på ett sådant sätt att det respekterar den personens värdighet och anseende. När det är en allvarlig synd som orsakar skandal gav Jesus instruktioner i Matt 18: 15-18 om hur man ska hantera det. Även då är "korrigeringen" börjar privat, ansikte mot ansikte. 

 

KLERIKAL KORRIGERING

Hur är det med att korrigera präster, biskopar eller till och med påven?

De är främst våra bröder i Kristus. Alla regler ovan gäller i den mån välgörenhet och korrekt protokoll upprätthålls. Kom ihåg att kyrkan inte är någon sekulär organisation; det är Guds familj, och vi borde behandla varandra som sådana. Som kardinal Sarah sa:

Vi måste hjälpa påven. Vi måste stå med honom precis som vi skulle stå med vår egen far. —Kardinal Sarah, 16 maj 2016, Brev från Journal of Robert Moynihan

Tänk på detta: om din egen far eller din församlingspräst gjorde ett fel i bedömningen eller undervisade något fel, skulle du gå in på Facebook framför alla dina "vänner", som kan inkludera medförsamlingar och människor i ditt samhälle och kalla honom alla typer av namn? Förmodligen inte, för du måste möta honom den söndagen, och det skulle vara ganska obekvämt. Och ändå är det precis vad människor gör online med de nuvarande herdarna i vår kyrka idag. Varför? Eftersom det är lätt att kasta sten på människor du aldrig kommer att träffa. Det är inte bara feghet, men det är också synd om kritiken är orättvis eller otänkbar. Hur vet jag om så är fallet?

 

RIKTLINJERNA 

Dessa imperativ från katekismen borde vägleda vårt tal när det gäller prästerskapet eller någon som vi är frestade att förakta online eller genom skvaller:

Respekt för personers anseende förbjuder varje attityd och ord som kan orsaka dem orättvisa skador. Han blir skyldig:

- av otrevlig dom som, till och med tyst, antar att det är sant, utan tillräcklig grund, en gränss moraliska fel;

- av förnedrande som, utan objektivt giltig anledning, avslöjar andras fel och brister för personer som inte kände till dem; 

- av kalumni som, genom anmärkningar som strider mot sanningen, skadar andras rykte och ger anledning till falska domar om dem.

För att undvika otrevlig bedömning bör alla vara försiktiga med att tolka så mycket som möjligt sin nästas tankar, ord och gärningar på ett gynnsamt sätt:

Varje god kristen borde vara mer redo att ge en annans uttalande en gynnsam tolkning än att fördöma den. Men om han inte kan göra det, låt honom fråga hur den andra förstår det. Och om den senare förstår det dåligt, låt den förstnämnda korrigera honom med kärlek. Om det inte räcker, låt kristen försöka alla lämpliga sätt att få den andra till en korrekt tolkning så att han kan bli räddad. 

Nedbrytning och fördärv förstör angränsen och ära hos sin granne. Ärlighet är det sociala vittnet som ges till mänsklig värdighet, och alla har en naturlig rätt till ära av hans namn och rykte och respekt. Således kränker förnedring och otäckhet mot rättvisans och välgörenhetens dygder. -Katekes av den katolska kyrkann 2477-2478

 

ALTER CHRISTUS

Det finns något ännu mer känsligt här när det gäller våra präster. De är inte bara administratörer (även om vissa verkligen kan agera så). Teologiskt sett gör deras ordination då en ändra Christus- ”en annan Kristus” - och under mässan är de där “i Kristi huvud,”

Från [Kristus] får biskopar och präster uppdraget och förmågan ("den heliga makten") att agera persona Christi Capitis. -Katekes av den katolska kyrkan, n 875

Som en alter Christus är prästen djupt förenad med Faderns ord som när han blev inkarnerad i form av en tjänare blev han en tjänare (Fil 2: 5-11). Prästen är en tjänare av Kristus, i den meningen att hans existens, konfigurerad till Kristus ontologiskt, får en i huvudsak relationell karaktär: han är i Kristus, för Kristus och tillsammans med Kristus, i mänsklighetens tjänst. —POPE BENEDICT XVI, allmän publik, 24 juni 2009; vatikanen.va

Men vissa präster, biskopar och till och med påvar misslyckas med att leva upp till detta stora ansvar - och misslyckas ibland eländigt. Detta är en orsak till sorg och skandal och potentiellt förlusten av frälsning för vissa som fortsätter att helt avvisa kyrkan. Så hur reagerar vi i situationer som dessa? På tal om våra herdars ”synder” Maj vara rättvis och till och med nödvändig när det handlar om skandal eller korrigering av en falsk lära. [4]Nyligen kommenterade jag till exempel Abu Dhabi uttalande att påven undertecknade och som påstod att ”Gud ville” en mångfald av religioner, etc. På sitt ansikte är formuleringen vilseledande och i själva verket påven gjorde rätta till denna förståelse när biskop Athanasius Schneider såg honom personligen och sa att det var Guds ”tillåtna” vilja. [7 mars 2019; lifesitenews.com] Utan att gå in i "utslagande dom" kan man helt enkelt ge klarhet utan att attackera en prästs karaktär eller värdighet eller förneka deras motiv (såvida du inte kan läsa deras tankar). 

Men vilken känslig sak det här är. Med ord från Jesus till St Catherine of Siena:

[Det är min avsikt att präster hålls i vederbörlig vördnad, inte för vad de är i sig själva, utan för min skull på grund av den myndighet jag har gett dem. Därför får de dygdiga inte minska deras vördnad, även om dessa präster saknar kraft i dygd. Och vad mina prästers dygder beträffar har jag beskrivit dem för dig genom att ställa dem inför dig som förvaltare av ... Min sons kropp och blod och de andra sakramenten. Denna värdighet tillhör alla som är utsedda som sådana förvaltare, såväl de dåliga som de goda ... [På grund av deras dygd och på grund av deras sakramentala värdighet borde du älska dem. Och du borde hata syndarna från dem som lever onda liv. Men du kanske inte för alla som ställer oss som domare; detta är inte min vilja eftersom de är mina kristister, och du borde älska och vörda den myndighet jag har gett dem.

Du vet tillräckligt bra att om någon smutsig eller dåligt klädd skulle erbjuda dig en stor skatt som skulle ge dig liv, skulle du inte förakta bäraren för kärlek till skatten och herren som hade skickat den, även om bäraren var trasig och smutsig ... Du borde förakta och hata prästernas synder och försöka klä dem i välgörenhetens kläder och helig bön och tvätta bort deras smuts med dina tårar. Sannerligen, jag har utsett dem och gett dem till änglar på jorden och i solen, som jag har sagt er. När de är mindre än så borde du be för dem. Men du ska inte döma dem. Överlåt domen till mig, och jag kommer att vara barmhärtig mot dina böner och min egen önskan. —Katherine av Siena; Dialogen, översatt av Suzanne Noffke, OP, New York: Paulist Press, 1980, s. 229-231 

En gång utmanades S: t Frans av Assissi på grund av sin orubbliga vördnad för präster när någon påpekade att den lokala pastorn levde i synd. Frågan ställdes till Francis: ”Måste vi tro på hans undervisning och respektera de sakrament som han utför?” Som svar gick helgon till prästens hem och knäböjde framför honom och sa:

Jag vet inte om dessa händer är fläckade som den andra mannen säger att de är. [Men] Jag vet att även om de är det, minskar det inte på något sätt kraften och effektiviteten hos Guds sakrament ... Det är därför jag kysser dessa händer av respekt för vad de utför och av respekt för honom som gav sitt myndighet till dem. - ”Faran med att kritisera biskopar och präster” av pastor Thomas G. Morrow, hprweb.com

 

KRITISERA KLÄDER

Det är vanligt att höra dem som anklagar påven Franciskus för det här eller det andra säga: ”Vi kan inte vara tysta. Det är bara att kritisera biskopen och till och med påven! ” Men det är fåfänga att tänka att det sitter en läsning av en präst som bor i Rom era kommentarer. Vilken nytta gör det då att frigöra vitriol? Det är en sak att vara förvirrad och till och med arg på några av de verkligt förbryllande saker som kommer ut ur Vatikanen dessa dagar. Det är en annan att ventilera detta online. Vem försöker vi imponera på? Hur hjälper det Kristi kropp? Hur läker det uppdelningen? Eller gör det inte fler sår, skapar mer förvirring eller möjligen ytterligare försvagar tron ​​hos dem som redan skakas? Hur vet du vem som läser dina kommentarer, och om du driver dem ut ur kyrkan genom utslag? Hur vet du att någon som kanske överväger att bli katolik inte plötsligt är rädd för dina ord om din tunga målar hierarkin med en monströs bred pensel? Jag överdriver inte när jag säger att jag läser den här typen av kommentarer nästan varje dag.

Du sitter och talar mot din bror och förtalar din mors son. Ska jag vara tyst när du gör dessa saker? (Psaltaren 50: 20--21)

Å andra sidan, om man talar till de som kämpar och påminner dem om att ingen kris, oavsett hur allvarlig, är större än grundaren av vår kyrka, så gör du två saker. Du bekräftar Kristi kraft i varje prövning och prövning. För det andra erkänner du problemen utan att förneka en annans karaktär. 

Naturligtvis är det ironiskt att jag skriver detta samma dag som ärkebiskop Carlo Maria Viganò och påven Franciskus har ingått ett smärtsamt offentligt utbyte och anklagar varandra för att ljuga över tidigare kardinal Theodore McCarrick.[5]jfr cruxnow.com Det är verkligen sådana försök som bara kommer att öka under de kommande dagarna. Fortfarande…

 

ETT TROSKRIS

... Jag tycker att det som Maria Voce, president för Focolare sa för ett tag sedan, är så mycket klokt och sant:

Kristna bör komma ihåg att det är Kristus som styr kyrkans historia. Därför är det inte påvens tillvägagångssätt som förstör kyrkan. Detta är inte möjligt: ​​Kristus tillåter inte att kyrkan förstörs, inte ens av en påve. Om Kristus leder kyrkan kommer vår tids påve att vidta nödvändiga steg för att gå vidare. Om vi ​​är kristna borde vi resonera så här ... Ja, jag tror att det här är den främsta orsaken, inte att vara rotad i tro, inte vara säker på att Gud skickade Kristus för att grunda kyrkan och att han kommer att uppfylla sin plan genom historien genom människor som göra sig tillgängliga för honom. Det är den tro vi måste ha för att kunna döma vem som helst och allt som händer, inte bara påven. -Vatikanen Insider23 december 2017

Jag håller med. Kärnan till någon otänkbar diskurs är en rädsla för att Jesus verkligen inte är ansvarig för sin kyrka. Att efter 2000 år har Mästaren somnat. 

Jesus låg i aktern och sov på en kudde. De väckte honom och sade till honom: "Mästare, bryr du dig inte om att vi förgås?" Han vaknade, tillrättavisade vinden och sade till havet: ”Tyst! Var stilla!" Vinden upphörde och det var mycket lugn. Sedan frågade han dem: ”Varför är du livrädd? Har du ännu inte tro? ” (Matt 4: 38-40)

Jag älskar prästadömet. Det finns ingen katolsk kyrka utan prästadömet. Jag hoppas faktiskt att jag snart kommer att skriva hur prästadömet är i hjärtat av Vår Frues planer för hennes Triumf. Om man vänder sig mot prästadömet, om man höjer sin röst i orättvis och otänkbar kritik, hjälper de att sjunka skeppet, inte rädda det. I det avseendet tror jag att många av kardinalerna och biskoparna, även de som är mer kritiska till påven Franciskus, ger ett gott exempel till resten av oss. 

Absolut inte. Jag lämnar aldrig den katolska kyrkan. Oavsett vad som händer tänker jag dö som romersk-katolsk. Jag kommer aldrig att vara en del av en splittring. Jag ska bara behålla tron ​​så som jag vet det och svara på bästa möjliga sätt. Det är vad Herren förväntar sig av mig. Men jag kan försäkra dig om detta: Du kommer inte hitta mig som en del av någon schismatisk rörelse eller, förbjuda Gud, människor att bryta sig loss från den katolska kyrkan. För mig är det vår Herre Jesus Kristus kyrka och påven är hans kyrkoherde på jorden och jag kommer inte att skiljas från det. —Kardinal Raymond Burke, LifeSiteNews22 augusti 2016

Det finns en front av traditionistiska grupper, precis som med progressivisterna, som skulle vilja se mig som chef för en rörelse mot påven. Men jag kommer aldrig att göra det här ... Jag tror på kyrkans enhet och jag kommer inte att tillåta någon att utnyttja mina negativa erfarenheter under de senaste månaderna. Kyrkans myndigheter behöver å andra sidan lyssna på dem som har allvarliga frågor eller berättigade klagomål; inte ignorera dem, eller värre, förödmjuka dem. Annars, utan att önska det, kan det öka risken för en långsam separation som kan leda till splittringen hos en del av den katolska världen, desorienterad och desillusionerad. —Kardinal Gerhard Müller, Corriere della Sera, 26 november 2017; citat från Moynihan Letters, # 64, 27 november 2017

Min bön är att kyrkan kan hitta ett sätt i denna nuvarande storm att bli ett vittne om värdig kommunikation. Det betyder lyssnar till varandra - uppifrån och ner - så att världen kan se oss och tro att det finns något större här än retorik. 

Genom detta kommer alla att veta att ni är mina lärjungar, om ni har kärlek till varandra. (Johannes 13:35)

 

RELATERAD LÄSNING

Att överleva vår giftiga kultur

Går till extremerna

Slår Guds smorde

Så såg du honom också?

 

Mark kommer till Ottawa-området och Vermont
våren 2019!

Se här. för mer information.

Mark kommer att spela den underbara klangen
McGillivray handgjord akustisk gitarr.


Se
mcgillivrayguitars.com

 

Nu-ordet är ett heltidsarbete som
fortsätter av ditt stöd.
Välsigna dig och tack. 

 

Att resa med Mark in Smakämnen Nu Word,
klicka på bannern nedan för att prenumerera.
Din e-post kommer inte att delas med någon.

Utskriftsvänlig, PDF och e-post

fotnoter

fotnoter
1 se Att överleva vår giftiga kultur och Går till Extremer
2 jfr Slår Guds smorde
3 Galatians 6: 2
4 Nyligen kommenterade jag till exempel Abu Dhabi uttalande att påven undertecknade och som påstod att ”Gud ville” en mångfald av religioner, etc. På sitt ansikte är formuleringen vilseledande och i själva verket påven gjorde rätta till denna förståelse när biskop Athanasius Schneider såg honom personligen och sa att det var Guds ”tillåtna” vilja. [7 mars 2019; lifesitenews.com]
5 jfr cruxnow.com
Inlagd i HEM, NÅDENS TID.